بهره‌برداری از 8000 طرح صندوق کارآفرینی امید/ایجاد 238 هزار فرصت شغلی در کسب و کارهای خرد

بهره‌برداری از 8000 طرح صندوق کارآفرینی امید/ایجاد 238 هزار فرصت شغلی در کسب و کارهای خرد

مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید از بهره‌برداری 8000 طرح کسب و کار خرد و کوچک این صندوق به مناسبت چهل و پنجمین سالگرد پیروری انقلاب اسلامی و ایجاد 238 هزار فرصت شغلی از ابتدای دولت سیزدهم خبر داد.

به گزارش ایسنا، هادی آقابابایی از ایجاد بیش از 238 هزار فرصت شغلی در کسب و کارهای خرد و کوچک از ابتدای دولت سیزدهم خبر داد و گفت: امروز به مناسبت ولادت امام حسین (ع) و چهل و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی 8000 طرح کسب و کار صندوق کارآفرینی امید در سراسر کشور به بهره‌برداری می‌رسد. این مراسم به صورت حضوری در استان قم و با حضور معاون اجرایی ريیس جمهور و ريیس هیات مدیره صندوق کارآفرینی امید و در سراسر کشور با حضور مسيولین استانی برگزار می‌شود.

وی افزود: کار صندوق کارآفرینی امید جهادی است و رسالت آن کمک به ایجاد اشتغال خرد کوچک و متوسط است و با توجه به این ماموریت صندوق، تنها در سال 1402 تاکنون برای بیش از 20 هزار فقره تسهیلات، بیش از 50 هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شده که منجر به ایجاد بیش از 50 هزار نفر فرصت شغلی شده است.

آقابابایی با اشاره به عملکرد صندوق در دولت سیزدهم تصریح کرد: در سه سال دولت مردمی تسهیلات پرداختی از طریق صندوق کارآفرینی امید برابر است با کل تسهیلات در 8 سال دولت قبل که این مهم برای توسعه کسب و کارهای خرد و کوچک و توسعه مشاغل جوانان صورت گرفته است. سقف تسهیلات در این سال‌ها بیشتر شده و حدود اختیارات استان‌ها و شعب نیز افزایش یافته است.

مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید با اشاره به فعالیت صندوق در مناطق روستایی و کم برخوردار کشور گفت: در سال 1402 بیش از 2000 فقره تسهیلات با اعتبار بیش از 12 هزار میلیارد ریال در مناطق روستایی کشور پرداخت شده که به ایجاد اشتغال مناطق روستایی و ماندگاری جمعیت کمک کرده است.

آقابابایی خطاب به جوانان جویای کار که ممکن است از تسهیلات بانکی ناامید شده باشند، گفت: صندوق کارآفرینی امید در 2.5 سال توانسته بیش از 238 هزار شغل ایجاد کند که گستره این مشاغل در اختیار جوانان است و این نشان می‌دهد که جوانانی که خلاق، ایده‌پرداز و جویای کار هستند می‌توانند از تسهیلات ارزان قیمت این صندوق در قالب تفاهم‌نامه‌های موجود بهره‌مند شوند.

وی درباره پول‌پاشی برخی بانک‌ها، اظهار کرد: باید وقتی تسهیلات ارزان قیمت و قرض‌الحسنه پرداخت می‌شود حتما منجر به اشتغال و ارزش افزوده در حوزه اقتصاد کشور باشد و صندوق نیز برای اینکه به این هدف برسد با امضای تفاهم‌نامه با دستگاه‌های مختلف تخصصی، زمینه بهره‌مندی جوانان و کارآفرینان را از این تسهیلات فراهم کرده است.

مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید درباره احیای واحدهای راکد یا نیمه‌فعال در دولت سیزدهم نیز گفت: ستاد احیای واحدهای اقتصادی راکد و نیمه راکد ریاست جمهوری در این خصوص در حال فعالیت است و صندوق نیز به عنوان نهاد مالی تامین کننده تسهیلات در این حوزه شناخته شده است و در سال 1402 بیش از 500 فقره تسهیلات با بیش از 12 هزار میلیارد ریال تسهیلات ارزان قیمت برای احیای واحدهای نیمه‌تمام یا راکد در نقاط مختلف کشور پرداخت شده و در نتیجه بیش از 45 هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری، مجددا به چرخه تولید کشور برگشته است.

آقابابایی با اشاره به تلاش صندوق برای تسهیلگری و آسان کردن ارايه خدمات به کارآفرینان افزود: متوسط زمان پرداخت تسهیلات از لحظه معرفی فرد توسط دستگاه طرف تفاهم‌نامه به صندوق در کوتاه‌ترین زمان صورت می‌پذیرد و ما برنامه داریم که بتوانیم تسهیلات را به ویژه در حوزه مشاغل خانگی به صورت غیرحضوری و برخط پرداخت کنیم.

وی شفافیت را یکی از ویژگی‌های اصلی صندوق کارآفرینی امید برشمرد و گفت: درحال حاضر مردم و رسانه‌ها با مراجعه به سامانه آگاه در سایت صندوق کارآفرینی امید می‌توانند به تفکیک استان‌ها طرح‌های اجرا شده صندوق را مشاهده کنند.

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد