اوپک افزایش تقاضای نفت را پیش بینی می کند

اوپک افزایش تقاضای نفت را پیش بینی می کند

اوپک در گزارش دورنمای نفت جهان 2021 پیش بینی کرد تقاضای جهانی برای نفت تا اواسط دهه 2030 رشد کرده و به 108 میلیون بشکه در روز می‌رسد و پس از آن تا سال 2045 روند یکنواختی پیدا می کند.

به گزارش بورس نیوز، پیش بینی اوپک از زمان اوج تقاضا برای نفت در گزارش 2021 خود چند سال زودتر از پیش بینی گزارش سالانه قبلی این گروه است. اوپک در گزارش سال 2020 پیش بینی کرده بود تقاضای جهانی برای نفت تا اواخر دهه 2030 رشد خواهد کرد و پس از آن روند یکنواختی پیدا می‌کند. پس از شیوع پاندمی ویروس کرونا در سال گذشته برای نخستین بار است که اوپک زمانی را برای به اوج رسیدن تقاضا برای نفت پیش بینی می‌کند.


  • بیشتر بخوانید:  نفت به بالای 80 دلار رسید

در گزارش امسال اوپک انتظار دارد تقاضا برای نفت در کوتاه مدت و میان مدت رشد قوی داشته باشد و در بلندمدت یکنواخت شود. طبق برآورد اوپک، تجدیدپذیر‌های بجز برق آبی و گاز طبیعی در فاصله سال 2035 تا 2045 بیشترین رشد را خواهند داشت. با این حال تجدیدپذیر‌ها و گاز طبیعی همچنان نقش مهمی را در سبد انرژی ایفا خواهند کرد.

محمد بارکیندو، دبیرکل اوپک در مراسم انتشار دورنمای سال 2021 اظهار کرد با وجود پیش بینی ثابت شدن تقاضا برای نفت پس از سال 2035، نفت همچنان منبع انرژی شماره یک در سال 2045 خواهد بود.

اوپک تخمین زده است تقاضای جهانی برای نفت تا سال آینده به سطح پیش از شیوع پاندمی برمی گردد و تا سال 2026 تقاضای جهانی برای نفت به 104 میلیون بشکه در روز صعود می‌کند.

اما اوپک دورنمای انرژی در بلندمدت را مبهم می‌بیند، زیرا گذار انرژی و تلاش‌های برای حذف فقر انرژی تقاضا برای نفت را به جهت‌های مخالف سوق می‌دهد. اما آنچه مسلم است، صنعت نفت به سرمایه گذاری‌های عظیم در 25 سال آینده برای تامین تقاضا نیاز دارد.

بر اساس گزارش اویل پرایس، اوپک اعلام کرد صنعت نفت در بلندمدت برای بخش‌های پایین دستی، میان دستی و بالادستی مجموعا 11.8 تریلیون دلار سرمایه گذاری تا سال 2045 نیاز خواهد داشت.

کمک 7 میلیارد دلاری ایرانیان به ترکیه تیغ پاستور بیخ گلوی بازار سرمایه/بورس، دوباره مادرخرج می شود! صف‌های فروش سنگین‌تر می‌شوند / سرمایه‌گذاران چه راهی را در پیش بگیرند؟ اختتامیه سیزدهمین دوره بین‌المللی بازار سرمایه اسلامی خودروی ثبت نامی شبیه لاتاری شده است پنج هزار تن ذرت آلوده شد! با 300 میلیون تومانی میتوان در کرج خانه خرید؟ قاچاق سوخت بیش از 20 میلیون لیتر در روز است!/ ترکیه از ایران بنزین می‌گیرد؟ افزایش قیمت لوازم خانگی غیرقانونی است حذف خرید‌ها از سبدخانوار به دلیل گرانی "کسعدی" فردا بازگشایی می شود/" شتران " آماده انجام معامله " لکما " برای " همراه " 300 دستگاه کولر صنعتی می‌خرد " پیزد " نرخ 4 نوع لاستیک را افزایش داد اطلاعیه اصلاح قرارداد آتی پسته و راه اندازی یک سررسید جدید ارزش سهام عدالت امروز 26 مهرماه خبر مهم برای سهامداران لاستیکی / مجوز افزایش قیمت تایر صادر شد خرید سیمان از بورس کالا آسان شده است/ اصلاح بازار پس از 88 سال علت اصلی ریزش بازار چه بود؟ " برکت " در مجمع به سرمایه 27 درصدی رسید دورهمی سهامداران " قنقش " در هفته آینده آغاز پرداخت سود " کگهر " از فردا " قتربت " از بهار سال آینده سود می دهد خبر جدید برای متقاضیان دریافت وام 450 میلیون تومانی ثبت نام متقاضیان مسکن در سامانه ثمن هزینه فرصت و نقش آن در تصمیمات سرمایه‌گذاری این خبر امروز دلار را ارزان کرد برنامه دولت برای تکمیل کریدورهای ترانزیتی در بخش ریلی ماجرای ورشکستگی دولت چیست؟ وضعیت سبد سهام عدالت در 26 مهر ماه وزیر صمت با واردات خودرو موافقت کرد / از سال 1401 خودرو وارد می‌شود خرید سهام بهتر است یا بیمه عمر؟ وزیر راه: قرار نبود سالی یک میلیون مسکن بسازیم! موافقت وزیر صمت با واردات خودرو از سال آینده رشد 854 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار 53 هزار میلیارد تومان شد خضریان: برگ سبز خودرو حکم سند رسمی دارد رشد شاخص بورس در معاملات امروز بازار افت گروه‌های کوچک بازار/ بانکی‌ها قرمزپوش شدند قرار نیست سالی یک میلیون مسکن بسازیم! رشد شاخص بورس در معاملات امروز بازار رشد شاخص بورس در معاملات امروز بازار پراید در آستانه مذاکرات چقدر شده است؟ الزام تولیدکنندگان فولاد به عرضه محصولات در بورس کالا شاخص کل بورس در دقایق پایانی بازار سبز شد سرمایه شرکت‌های کارگزاری در سال 1399 مسیر صعودی پیمودند درآمد 3 هزار میلیارد تومانی یک کارگزاری از بورس، فقط در 6 ماه فیدلیتی به بازار نرسیده گران شد / افزایش قیمت 10 درصدی در 4 ماه گام بلند بانک ایران زمین در خدمات دهی نوین دیدار معاونت فناوری اطلاعات بانک ایران زمین با سازمان حمل و نقل شهرداری رشت افتتاح دو مدرسه در راستای مسيولیت اجتماعی بانک ایران زمین روز پرنوسان بورس | افزایش 853 واحدی شاخص کل