دلار ارزان باز می‌گردد؟

دلار ارزان باز می‌گردد؟

خبری که روز جمعه از دولت بایدن رسید، توانست بلافاصله معاملات تلفنی روز جمعه را تحت تاثیر قرار داده و وارد کانال‌های قیمتی پایین‌تر کند. به نظر می‌رسد معامله‌گران انتظار دارند بازار ارز روز شنبه با کاهش نرخی چشم‌گیر آغاز شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، ظهر امروز دولت آمریکا در نامه‌ای به شورای امنیت اعلام کرد که واشنگتن تصمیم دولت قبلی آمریکا برای فعال‌کردن مکانیزم ماشه و احیای همه تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران را لغو کرده است.

با این خبر بلافاصله نرخ ارز در معاملات پشت‌خطی سقوط کرده و به سرعت به ابتدای کانال 25 هزار تومان بازگشت. همچنین فعالان ورود آن به کانال 24 هزار تومانی را نیز دور از ذهن نمی‌دانند.

آنطور که از گفتگو با فعالان و معامله‌گران بزرگ این بازار بر‌می‌آید فضای روانی شکل گرفته در بازار بار دیگر آماده بازگشت آمریکا به برجام شده است. بنابراین آن‌ها منتظر این هستند که صبح شنبه بازار با روندی کاهشی آغاز شود.

به باور آن‌ها اخبار این روزهای بازار مثبت است و اگر حادثه خاصی رخ ندهد، همین وضعیت می‌تواند دلار را تا انتهای هفته کاهشی نگه دارد. با وجود این، گروهی از فعالان نیز گمان می‌کنند احتمالا همین که برخی دلالان در ابتدای هفته با ریزش دلار متضرر شوند، با جوسازی مانع از ادامه ریزش در طول هفته می‌شوند.

سیگنال‌های هفته آینده

با وجود اخباری که امروز به بازار رسید و فضایی که با اقدام دولت بایدن به آن دامن زده شد، مهدی پورمهر، کارشناس اقتصادی معتقد است که روند صعودی به زودی باز خواهد گشت. اما چرا؟

مقامات ایرانی اعلام کرده‌اند که ممکن است پنجم اسفندماه دست به اجرای مصوبه مجلس و لغو پروتکل‌ الحاقی بزنند. پورمهر معتقد است اعلام لغو پروتکل الحاقی از سوی ایران یک نزاع سیاسی است که ممکن است به تاخیر بیفتد ولی امکان خروج ایران از این پروتکل و تهدید غرب با این ابزار همچنان تا زمانی که آمریکا و بایدن حرکت مثبتی را انجام ندهند به قوت خودش باقی است.

بنابراین از نگاه او امکان لغو به نظر پایین و همچنان نزاع دیپلماتیک بر سر انجام تعهدات و خروج ایران از این پروتکل ادامه‌دار است و این موضوع احتمالا اثرات فزاینده روی قیمت ارز دارد.

همچنین به باور این کارشناس به نظر نمی رسد بایدن تصویر شفافی از روابط آتی با ایران را اعلام کند، هر چند موضع اسرايیل، برخی تحرکات کشورهای منطقه و حمایت‌های آمریکا از آن انعطاف‌ناپذیری آمریکا در بهبود روابط با ایران را نمایان می‌کند.

از نگاه او افزایش تقاضا عامل سومی است که مانع از ایجاد روند ریزشی ادامه‌دار در بازار خواهد شد.

پورمهر توضیح می‌دهد: ایران به عنوان یک کشور واردکننده همواره متقاضی ارز بوده. به خصوص پیک مصرف، که عموما روزهای پایانی سال است، موجب افزایش قیمت ارز هم در جهت تامین کالا و هم حفظ ارزش پول توسط برخی از افراد می‌شود. از طرفی استفاده دولت از ظرفیت افزایش قیمت در روزهای پایانی سال و جبران هزینه‌های جاری را هم باید مدنظر داشت.

بر اساس اظهارات این کارشناس تمام این عوامل خبر از احتمال افزایش قیمت ارز تا چند کانال بالاتر می‌دهد و ایجاد و ادامه یافتن یک روند کاهشی فقط در شرایطی ممکن می‌شود که بایدن از کلیه مواضع پیشین خود برگشته و موضع شفافی را در خصوص ارتباط بهتر با ایران اعلام کند.

مطالعه بیشتر: هفته پرحاشیه دلار / چهره جدید بایدن در بازار ارز!

 

قیمت دلار وارد کانال 23 هزار تومانی شد / سومین نرخ ارز صرافی ملی امروز 99/12/17

قیمت دلار وارد کانال 23 هزار تومانی شد / سومین نرخ ارز صرافی ملی امروز 99/12/17

امروز یکشنبه 17 اسفند نرخ ارز در صرافی‌ ملی برای سومین بار اعلام شد و بر این اساس قیمت دلار و یورو نسبت به ساعتی قبل بار دیگر کاهش یافت و بهای دلار پس از افت 60 تومانی و ورود به کانال 23 هزار تومانی ب...

TejaratNews.com/

تداوم کاهش قیمت‌های بازار طلا و سکه در آغاز هفته / قیمت دلار و یورو امروز 99/12/16

قیمت دلار و یورو اعلام شد / نرخ ارز صرافی ملی امروز 99/12/17

قیمت دلار و یورو اعلام شد / نرخ ارز صرافی ملی امروز 99/12/17

امروز یکشنبه 17 اسفند نرخ ارز در صرافی‌ ملی اعلام شد و بر این اساس قیمت دلار و یورو نسبت به دیروز کاهش یافت و بهای دلار پس از افت 157 تومانی به رقم 24 هزار و 119 تومان رسید.

TejaratNews.com/
قیمت دلار و یورو اعلام شد / نرخ ارز صرافی ملی امروز 16 اسفند 99

قیمت دلار و یورو اعلام شد / نرخ ارز صرافی ملی امروز 16 اسفند 99

نرخ ارز در صرافی‌ ملی امروز شنبه نیز اعلام شد که بر این اساس قیمت دلار نسبت به دیروز 83 تومان کاهش داشت و به رقم 24 هزار و 577 تومان ثابت ماند.

TejaratNews.com/
قیمت دلار و یورو امروز شنبه 16 اسفندماه 99/ کاهش نسبی شاخص ارزی/ نرخ دلار در بازار آزاد چقدر شد؟

قیمت دلار و یورو امروز شنبه 16 اسفندماه 99/ کاهش نسبی شاخص ارزی/ نرخ دلار در بازار آزاد چقدر شد؟

نرخ ارز در اولین روز هفته با کاهش نسبی همراه شده است. این در حالی است در هفته گذشته، شاخص ارزی یک کانال عقب نشینی کرد و حالا به گفته کارشناسان، تحت تاثیر اخبار مثبت پیرامون آزادسازی منابع ارزی کمشورما...

NabzeBourse.ir/

قیمت دلار و یورو امروز 16 اسفند 99

پیش‌بینی قیمت دلار امروز 16 اسفند 99

آخرین قیمت دلار تا پیش از امروز 16 اسفند 99 چقدر بود؟

آخرین قیمت دلار تا پیش از امروز 16 اسفند 99 چقدر بود؟

در آخرین روز هفته،‌ دلار به کانال 24 هزار تومانی ریزش کرد. روز پنج‌شنبه، اسکناس آمریکایی 330 تومان از ارزش خود را از دست داد. اما آخرین قیمت دلار تا پیش از امروز چقدر بود؟

TejaratNews.com/
افت 152 تومانی بهای دلار در این هفته / روند قیمت دلار و یورو در هفته‌ای که گذشت

افت 152 تومانی بهای دلار در این هفته / روند قیمت دلار و یورو در هفته‌ای که گذشت

قیمت ارز صرافی ملی در دومین هفته ماه اسفند با افت نسبی روبرو شد که قیمت دلار پس از کاهش 152 تومانی به رقم 24 هزار و 660 تومان رسید.

TejaratNews.com/
محدودیت ها برداشته می شود/عزم جدی سازمان برای توسعه بازارسرمایه / سازمان بورس مشوق تاسیس ابرنهادمالی اصلاح و استراحت بورس پس از رشد پرشتاب شاخص، طبیعی است فرآیند صدور چک در قانون جدید سنگ پای طلایی، مفت چنگ شوینده ها تامین مالی 120 هزار میلیارد تومانی شرکت‌های تولیدی از بورس کالا نرخ دلار نیمایی امروز 17 اسفند ماه دارویی‌ها در راس معاملات/ بیش از 5 میلیارد برگه سهم داد و ستد شد قیمت پایه محصولات پتروشیمی اعلام شد تخم‌مرغ ارزان می‌شود روند بازار سرمایه طبیعی است اقدام به افزایش سرمایه "وخارزم" در مجمع 80 نقطه در استان تهران میوه شب عید عرضه می‌کنند / در تامین روغن مشکلی وجود ندارد 10درصد گرانی مرغ مساله بزرگی نیست! دارویی‌ها در راس معاملات/ بیش از 5 میلیارد برگه سهم داد و ستد شد "چکاپا" از خرداد سال آینده سود می دهد پرداخت سود "پکویر" از شهریور سال آینده قیمت مرغ 21 تا 27 هزار تومان است از نوسانات کوتاه‌مدت بازار نترسیم سهامداران "دبالک" دور هم جمع می شوند جزيیات افزایش حقوق کارکنان و بازنشستگان بازگشت رشد به معاملات بورس ورود مزایده‌های حوزه معدن به بورس کالا در سال 1400 اتخاذ تصمیمات جدید در بورس متناسب با شرایط جدید بازار زیرساخت‌های بورس کالا پاسخگوی نیاز صنایع و تولید کشور تشکیل کانون سهامداران خرد در حال انجام است قیمت پایه محصولات پتروشیمی اعلام شد یک هفته با بازار جهانی کتاب «تابلوخوانی کاربردی در بورس» به بازار کتاب راه پیدا کرد ارزش سهام عدالت 532 هزارتومانی به 10 میلیون تومان رسید دولت نتوانسته بازار فولاد، قیر و سیمان را ساماندهی کند دلار در مرز برگشت به کانال 23هزار تومان فروش گوشت قسطی در اصفهان / فروش مرغ‌های قطعه‌بندی شده ممنوع است وزارت صمت در حذف دلالان بازار میوه عملکرد ضعیف داشته است تمام کارشناسان می‌گویند بورس رشد می‌کند همتی: بودجه نباید منجر به رشد نقدینگی شود دلار آمریکا در مرز 23 هزار تومان آرام گرفت/ چرا جهت شاخص ارزی کاهشی شد؟ تحقق 77درصدی اهداف نقشه راه معدن و صنایع معدنی توسط ایمیدرو مدیریت قیمت‌ها مناسب نبود / به زندگی و معیشت مردم فشار آمده است رشد 5هزار واحدی شاخص کل بورس تهران رشد 5860 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 21.7 هزار میلیارد تومان گذشت از ادبیات سیاسی دوری کنیم و به شکل علمی با بازارسرمایه همراه شویم حاشیه‌های امروز بورس 17 اسفند 99 / ارزش معاملات خرد به بالاترین میزان 8 روز اخیر رسید مجلس سنای آمریکا بسته مالی 1.9 تریلیون دلاری بایدن را تصویب کرد نسبت های مالی "شیراز" افزایشی شد قیمت دلار وارد کانال 23 هزار تومانی شد / سومین نرخ ارز صرافی ملی امروز 99/12/17 اسکناس 5هزار تومانی جدید منتشر شد توسعه بازار آتی کالایی با قدرت پیگیری شود تعیین تکلیف 2.5میلیون کارتخوان بی‌هویت یادداشت اینستاگرامی رییس کل بانک‌مرکزی در خصوص “بودجه 1400” افزایش ظرفیت 225درصدی آزمون گواهی نامه‌های حرفه‌ای بورس

در حال بارگیری...