صندوق توسعه ملی و تامین مالی بین المللی از طریق اعتبار خریدار

صندوق توسعه ملی و تامین مالی بین المللی از طریق اعتبار خریدار

عضو هیات عامل و معاون سرمایه گذاری خارجی صندوق توسعه ملی گفت: فعالیت صندوق در زمینه تامین مالی بین المللی از طریق اعتبار خریدار است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صندوق توسعه ملی، حسین عیوضلو، عضو هیات عامل و معاون سرمایه گذاری خارجی صندوق توسعه ملی، با اشاره به فعالیت صندوق در زمینه تامین مالی بین المللی از طریق اعتبار خریدار، گفت: در این روش به اعتبار خریدار خارجی، وجوهی را نزد بانک‌های داخلی سپرده گذاری می‌کنیم و بانک داخلی با بانک خارجی ارتباط کارگزاری برقرار می‌کند.

وی افزود: تیم جدید هیات عامل صندوق توسعه ملی طی دو سال گذشته به دنبال سرمایه گذاری داخلی با حفظ ارزش به تعبیری «ریال مانا» است به طوری که ارزش ارز شاخص سازی شود و در تبدیل به ریال، بهای خود را از دست ندهد.

عضو هیات عامل و معاون سرمایه گذاری خارجی صندوق توسعه ملی، تصریح کرد: در حوزه سرمایه گذاری خارجی نیز در ابعاد مختلف قوانین و مقررات لازم و مجوزهای لازم برای ورود به حوزه سرمایه گذاری خارجی را نیز داریم و به صورت ارتباط با صندوقهای ثروت ملی دنیا اعم از اکو و ...این امر را دنبال می‌کنیم.

عیوضلو با اشاره به فعالیت صندوق در زمینه تامین مالی بین المللی از طریق اعتبار خریدار، اضافه کرد: در این روش به اعتبار خریدار خارجی، وجوهی را نزد بانک‌های داخلی سپرده گذاری می‌کنیم و بانک داخلی با بانک خارجی ارتباط کارگزاری برقرار می‌کند.

وی در ادامه به کنفرانس کشورهای غرب آفریقا که چندی پیش در تهران برگزار شده بود اشاره کرد و یادآور شد: در این کنفرانس تعاملات مناسبی بین صندوق توسعه ملی با کشورهای آفریقایی به وجود آمد که در پایلوت اول همکاری خود را با کشور ساحل عاج آغاز کردیم.

بازگشایی دفتر صنعت، معدن و تجارت ایران در ساحل عاج

در ادامه اوتارا تاماکولو، سفیر ساحل عاج با اشاره به رابطه خوب 45 ساله ایران و ساحل عاج، گفت: روابط اقتصادی ایران و ساحل عاج مناسب بوده و مبادلات اقتصادی دو کشور می‌تواند افزایش یابد که خوشبختانه ایران در نظر دارد یک دفتر تجاری تحت نظر وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران در ساحل عاج بازگشایی کند که موقعیت مناسبی برای ایجاد ارتباط با سایر کشورهای آفریقایی ایجاد می‌کند.

تاماکولو رشد اقتصادی اکثر کشورهای آفریقایی را بیش از 5 درصد عنوان و تصریح کرد: کشورهای آفریقایی زمینه مناسبی در بخش‌های کشاورزی و مواد معدنی دارند که می‌توان روی آنها سرمایه گذرای کرد؛ همچنین در زمینه حمل و نقل، خودرو و ساخت و ساز نیز زیرساخت‌های مناسبی فراهم شده است.

دارایی‌های رو به رشد

وحید محمودی، مشاور ريیس هیات عامل صندوق توسعه ملی در ادامه اظهار داشت: به گفته دیگو لوپز، مدیرعامل موسسه GSWF دارایی‌های تحت مدیریت صندوق‌های ثروت ملی جهان روند رو به رشد دارند به طوری این رقم از 3.7 تریلیون دلار در سال 2008 میلادی به 12 تریلیون دلار در سال 2022 افزایش یافته است و این امر نشان می‌دهد صندوق‌ها جایگاه ویژه ای در اقتصاد کشورها دارند و هر یک ماموریت خاص خود را ایفا می‌کند.

وی با اشاره به تنوع سبد سرمایه گذاری‌های صندوق ثروت ملی، ادامه داد: همچنین تفاوت‌هایی در سبد پرتفوی هریک از صندوق‌های ثروت ملی بر اساس استراتژی و اهداف آنها وجود دارد.

مشاور ريیس هیات عامل صندوق توسعه ملی، با بیان اینکه 18 هزار نفر به طور مستقیم در صندوق‌های تحت پوشش جهان فعالیت می‌کنند، افزود: طبق اظهارات لوپز، صندوق توسعه ملی ایران نیز گام‌های خوبی در زمینه حکمرانی، پایداری و مقاومت برداشته است.

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد