قیمت کامودیتی‌ها 8 خرداد 1402 | آیا کامودیتی ها هفته ای متفاوت خواهند داشت؟

قیمت کامودیتی‌ها 8 خرداد 1402 | آیا کامودیتی ها هفته ای متفاوت خواهند داشت؟

کامودیتی‌ها به چهار بازار فلزات گرانبها، فلزات پایه، نفت و انرژی و نیز بازار کالایی یا محصولات کشاورزی و دامی تقسیم بندی می‌شود. نبض بورس به صورت روزانه قیمت کالا‌های مهم این بازار‌ها را که به طور مستقیم و یا غیرمستقیم بر بورس ایران موثر هستند مورد بررسی قرار می‌دهد.

به گزارش نبض بورس، کامودیتی‌ها به چهار بازار فلزات گرانبها، فلزات پایه، نفت و انرژی و نیز بازار کالایی یا محصولات کشاورزی و دامی تقسیم بندی می‌شود. نبض بورس به صورت روزانه قیمت کالا‌های مهم این بازار‌ها را که به طور مستقیم و یا غیرمستقیم بر بورس ایران موثر هستند مورد بررسی قرار می‌دهد.

فلزات گرانبها

طلا: گمانه زنی‌ها مبنی بر احتمال 42 درصدی افزایش نرخ بهره فدرال رزرو (25 صدم درصد دیگر) باعث کاهش قیمت طلا شد. از طرفی با صحبت‌های برخی مقامات آمریکایی در جهت افزایش سقف بدهی دولت آمریکا، احتمال افزایش این سقف را بیشتر کرد که این موضوع باعث خروج سرمایه از دارایی‌هایی مانند طلا خواهد شد.

فلزات پایه

مس: با توجه به تقاضای ضعیف فلز مس، موجودی انبار بورس فلزات لندن تقریبا 2 برابر شده و در هفته‌ی گذشته به حدود 98 هزار تن رسیده است.

آلومینیوم: این فلز در هفته‌ی گذشته 40 دلار کاهش یافت که این رکود به انتظارات افزایشی نرخ بهره بر می‌گردد و از طرفی برخی کشور‌های غنی قصد دارند صادرات مواد معدنی فلزی خود را از ماه ژوين متوقف و ممنوع کنند.

فولاد: قیمت بیلت‌های صادراتی ایران حدود 14 دلار نسبت به آخرین تندر صادراتی خود در اواسط هفته گذشته افزایش داشته است. اما قیمت‌های بیلت جهانی تحت تاثیر کاهش تقاضا برای فولاد نهایی، ککاهش قیمت‌های آتی میلگرد چین و تفاوت قیمت‌های پیشنهادی خرید و فروش نزولی بود./کارگزاری بانک صنعت و معدن

بازار نفت و انرژی

نفت: وزیر انرژی عربستان، احتمال کاهش تولید نفت در نشست بعدی را بیان نمود، اما به نظر می‌رسد روسیه تمایلی به کاهش تولید ندارد. با توجه به این موضوع قیمت نفت 5 شنبه کاهش یافت. البته باید در نظر داشت نشست اوپک 4 ژوين برگزار خواهد شد.

اوره: قیمت اوره در اکثر مناطق جهان به دلیل تقاضای پایین از سری کشور‌های وارد کننده، کاهش یافت. کاهش قیمت گاز طبیعی در اروپا و کاهش قیمت محصولات کشاورزی دلایل کاهش قیمت اوره گزارش شده است. اما در کل یکی دو ماه آینده این محصول، بازاری پرنوسان پیش بینی می‌شود.

بازار کالایی یا محصولات کشاورزی

کامادیتی: پس از یک هفته ناامید کننده، امروز کامادیتی‌ها در چین سبزپوش آغاز به کار کردند: روی 2.9+% و مس 2+% و آلومینیوم 1.6+ % و متانول 3.45+ % و قلع 0.7+% و میلگرد فولادی 0.7+% و سنگ آهن 3.7+ % و قیمت آتی نفت خام 2.8+% افزایش داشته است.

  • قیمت کامودیتی ها هر روز راس ساعت 11 منتشر خواهد شد.

آخرین اخبار بورس و اقتصاد