تعرفه واردات خودرو مبهم ماند؟

تعرفه واردات خودرو مبهم ماند؟

90 هزار خودرو تا پایان سال از کشورهایی هم‌چون چین، ژاپن و کره جنوبی به کشور وارد می‌شود. اما تا به امروز جزيیات دقیقی از تعرفه واردات خودرو مطرح نشده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، در چشم بودن ابهامات واردات خودرو به‌قدریست که لازم است وزارت صمت برای شفا‌ف‌سازی بیشتر بار دیگر نگاهی به آیین‌نامه بیندازد و البته این بار ایرادات برطرف شده را هم منتشر کند.

به نقل از مهر، سال 97 بنا به محدودیت‌های ارزی تحمیل شده به کشور و طبق تصمیم شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا، واردات خودرو تا 31اردیبهشت‌ماه سال 1401 ممنوع اعلام شد. با روی کار آمدن دولت سیزدهم، فاطمی‌امین، وزیر صمت (سال گذشته) وعده داد که تا پایان خردادماه سال 1401 واردات خودرو تعیین تکلیف و آیین‌نامه‌ای به این منظور تصویب خواهد شد.

با این حال از ابتدای سال جاری کش‌وقوس‌های فراوانی در مورد واردات یا عدم واردات خودرو صورت گرفت، اما در نهایت آیین‌نامه واردات خودرو تنظیم و وعده واردات خودرو تا شهریورماه داده شد. منتهی تقریبا 3ماه طول کشید تا آیین‌نامه مذکور در هیيت‌دولت به تصویب برسد.

در نهایت اوایل شهریورماه آیین‌نامه واردات خودرو به تصویب هیيت‌دولت رسید و اعلام شد که یک میلیارد یورو ارز برای واردات خودرو در نظر گرفته شده است که این خودروها شامل خودروهای اقتصادی با دامنه قیمتی زیر 10هزار یورو و خودروهای بین 10 تا 20هزار یورو می‌شود. همچنین از جمله مهم‌ترین شروط واردات خودرو، انتقال فناوری اعلام شد تا از این طریق زمینه توسعه تولید خودروهای اقتصادی در داخل که طبق برنامه‌ریزی‌ها 300هزار دستگاه است، فراهم شود.

مطالعه بیشتر: آیین‌نامه واردات خودرو ابلاغ شد/ اولویت با خودروهای زیر 10 هزار یورو
جزيیات مربوط به شرکت‌های واردکننده

در این بین یکی از عمده ابهاماتی که در مورد واردات خودرو وجود داشت مربوط به شرکت‌های واردکننده می‌شد. بسیاری از کارشناسان از چندی پیش نسبت به ایجاد رانت و واردات خودرو توسط شرکت‌های خاص هشدار می‌دادند و نگران بودند که شرکت‌های خودروساز داخلی همان‌گونه که بازار را در انحصار گرفته‌اند، بخش مربوط به واردات خودرو را نیز به بهانه توسعه تولید خودروهای اقتصادی، ارايه خدمات پس از فروش و ... در اختیار بگیرند.

دامنه این ابهام زمانی گسترده‌تر شد که اسامی شرکت‌های واردکننده اعلام و مشخص شد که از 7شرکتی که در مرحله نخست مجوزهای ثبت سفارش را گرفته اند، 3شرکت مربوط به یک خودروساز داخلی می‌شود.

عبدالله توکلی لاهیجانی، مدیرکل صنایع خودروی وزارت صمت در این ارتباط اعلام کرد که «تاکنون 24شرکت برای واردات خودرو تایید شده‌اند و واردات فقط محدود به شرکت‌های اعلام شده نخواهد بود و شرکت‌های دیگری نیز به این فرآیند اضافه خواهند شد.»

همچنین منوچهر منطقی، معاون صنایع حمل‌ونقل وزیر صمت یادآور شد که «واردکنندگان باید سه مدرک شامل تضمین ارايه خدمات پس از فروش، اخذ مجوز و مدرکی از سازمان محیط‌زیست که خودروی موردنظر برای واردات با قانون هوای پاک تطابق دارد. همچنین مجوز و مدرکی از سازمان استاندارد نیز بایستی ارايه شود که خودروی وارداتی امکان پاس کردن استانداردهای 85گانه لازم را خواهند داشت. این مدارک که ارايه شود، از نظر وزارت صمت، فرآیند تایید شده و می‌توانند در تعامل بانک مرکزی وارد مرحله تخصیص ارز شوند.»

البته وزارت صمت باید در مورد شرکت‌های واردکننده شفاف‌سازی بهتری انجام داده و با اعلام جزيیات دقیق‌تر مشخص کند که رانت و رفاقتی در این بخش صورت نگرفته و نخواهد گرفت.

مطالعه بیشتر: اسامی شرکت‌های وارد کننده خودرو اعلام شد
90 هزار خودرو وارد می‌شود

از سویی دیگر با توجه به اینکه یک میلیارد یورو ارز برای واردات اختصاص یافته، تعداد محدودی خودرو وارد کشور خواهد شد که طبق اعلام وزارت صمت، تا پایان سال 90هزار دستگاه خودروی خارجی از جمله از کشورهای چین، ژاپن و کره جنوبی و برندهایی هم‌چون هیوندایی و کیا روانه باز می‌شود.

نکته قابل توجه در مورد این میزان واردات آن است که بازار طی سال‌های گذشته به‌ویژه 4سال اخیر به‌دلیل کاهش تولید خودروهای داخلی (میانگین تولید 800 تا 900هزار دستگاه در سال) و نبود خودروهای خارجی با یک تقاضای انباشته مواجه شده که این مسيله در هر بار برگزاری قرعه‌کشی‌ها نیز کاملا به چشم می‌آید. مسيله‌ای که موجب ایجاد یک شکاف قیمتی 100درصدی بین قیمت بازار و کارخانه خودروها شده است. به گونه‌ای که به‌عنوان مثال خودروی پژو 206 اگرچه در کارخانه حدود 150میلیون تومان قیمت دارد، اما در بازار تا 305میلیون تومان نیز قیمت خورده است.

آن‌طور که کارشناسان اعلام می‌کنند این تقاضای انباشته بین 600 تا 700هزار دستگاه خودرو است بنابراین واردات 90هزار دستگاه خودرو از نظر فنی نمی‌تواند تاثیر خاصی بر بازار بگذارد و فقط می‌تواند از نظر روانی بازار را از نظر قیمتی کمی تکان دهد.

مطالعه بیشتر: واردات خودرو بدون منابع ارزی ممکن است؟/ بانک مرکزی عقب‌نشینی کرد
تعرفه همچنان محل ابهام

نکته دیگر در مورد واردات خودرو شناور بودن تعرفه واردات است. آن‌طور که فاطمی‌امین، وزیر صمت اعلام کرده بود «تعرفه‌های خودرو به‌صورت شناور و در یک محدوده باز تعریف شده است که بستگی دارد خودرو به چه صورتی فروخته شود. به‌دلیل اینکه ما نمی‌خواهیم رانتی برای یک واردکننده ایجاد شود، سازوکاری را تعریف کردیم که پس از واردات خودرو، به‌صورت پیش‌فرض و علی‌الحساب یک سود بازرگانی پیش‌بینی می‌شود و متقاضی خودرو را وارد می‌کند.»

همچنین توکلی لاهیجانی در توضیحات بیشتر درخصوص تعرفه گفته است که «تعرفه‌ها همچنان مطابق دفترچه گمرک خواهد بود. درخصوص خودروهای اقتصادی تعرفه کمترین حالت ممکن خواهد بود و عرضه در بورس می‌تواند خودتنظیم‌گر باشد و بازار و تعرفه‌ها را تنظیم کند. درخصوص سایر هزینه‌های واردات تلاش شده درخصوص واردات خودروی اقتصادی کمترین هزینه وجود داشته باشد.»

مسيله این است که اگرچه شناور بودن تعرفه واردات از نظر صمتی‌ها مشکلی ندارد، اما از نظر کارشناسان محل ابهام است زیرا می‌تواند تبدیل به رانتی شود که با یک صحبت و امضا مطابق میل واردکننده تعیین شود.

مطالعه بیشتر: درخواست 300 شخص برای واردات خودرو/ اغلب متقاضیان شرایط واردات ندارند
ایرادات مجلس چگونه اصلاح شد؟

مسيله دیگر مربوط به ایراداتی است که مجلس روی آیین‌نامه واردات خودرو وارد دانست و وزارت صمت اعلام کرد که این سه ایراد را رفع کرده و نسخه اصلاح شده توسط هیيت وزیران به تصویب رسیده است.

این در حالیست که هنوز جزيیات این اصلاحات رونمایی نشده است. ابهامی که فضای واردات خودرو را بیش از پیش دچار پیچیدگی کرده است، چرا که اصلاح ایرادهای هیيت تطبیق مجلس که چندی پیش توسط محمدباقر قالیباف، ريیس‌مجلس، به ريیس‌جمهور ابلاغ شد مستلزم تغییرات اساسی و بنیادی در آیین‌نامه واردات خودرو بود.

مطالعه بیشتر: ایرادات ريیس مجلس از مصوبه واردات خودرو
ایراد تعیین سقف ارزی برای واردات

نکته دیگر آنکه اگرچه سخت‌گیری دولت در تعیین سقف ارزی برای واردات در شرایط فعلی اقتصاد کشور قابل‌قبول به‌نظر می‌رسد، اما نباید از این واقعیت غافل شد که طی سنوات گذشته به‌دلیل نبود خودروهای گران‌قیمت خارجی، نه‌تنها مونتاژی‌ها با گران‌فروشی که بعضا تا 600میلیون تومان هم اعلام شده بود در بازار جولان دادند بلکه نیاز بخشی از جامعه نیز نادیده گرفته شد.

بنابراین دولت می‌توانست اجازه واردات خودروهای بالای 20هزار یورو را نیز با استفاده از ارزهای شخصی و بدون انتقال ارز بدهد.

مطالعه بیشتر: دو برنده واردات خودرو کدام شرکت‌ها هستند؟
تاثیر تحریم بر واردات

مسيله دیگر مربوط به تحریم می‌شود. البته واردات خودروی کامل مشمول تحریم نیست، اما با توجه به دشوار بودن معاملات ارزی با کشورهای خارجی، خرید خودرو از شرکت‌های خارجی ابهام دارد.

البته منطقی در این ارتباط اعلام کرده که «برخورد با تحریم برعهده واردکننده است و قطعا راهی برای دور زدن آن پیدا خواهد کرد.» اما نکته این است که اگر قرار باشد خود واردکننده چاره‌ای بر این موضوع بیاندیشید مابه‌التفاوت دور زدن دشوارهای مربوط به تعاملات مالی، قیمت خودروهای وارداتی تا چه میزان دچار تغییر و خاصه افزایش قیمت خواهد کرد.

مطالعه بیشتر: قیمت خودرو امروز 4 آبان 1401/ بازار در انتظار واردات
رکوردشکنی دولت در پرداخت تسهیلات خرد بانکی/ اعطای تسهیلات به بیش از یک میلیون نفر در 9 ماه قیمت سکه از کانال 17میلیون پایین آمد الزام دستگاه‌ها به ارايه لیست پرداخت پاداش کارکنان به خزانه داری کل کشور با انعقاد قرارداد چهار میلیارد دلاری‌‌‌، کاهش صادرات به عراق تا حدی جبران می‌شود بازگشت سکه تمام بهار آزادی به کانال 16 میلیون تومانی اجرای موفق طرح آزمایشی کالابرگ الکترونیکی در هرمزگان مطالبات خود را بابت صادرات گاز از عراق دریافت کردیم نماد استقلال به بورس بازگشت عکس | موتورسیکلت جدید پژو، رقیبی جدید برای ژاپنی‌ها بورس هفته را سبز به پایان برد / رشد 3168واحدی شاخص کل پسته و بادام نیم میلیونی شدند/ جدیدترین قیمت خشکبار در بازار آغاز مجدد فعالیت مافیای زعفران در بازار استقلال به چرخه معاملات برگشت + جزيیات ردپای اقدامات دولت در کسادی بنگاه‌های تولیدی/... کامبک قیمت سکه به کانال قبل+ جزيیات 11 نماد بورسی و فرابورسی بازگشایی شدند بازگشت ارز حاصل از رمزدارایی مشمول مزایای مالیاتی می‌شود نرخ رسمی 22 ارز کاهش یافت پیشرفت 60 درصدی واحد‌های آغازشده طرح نهضت ملی مسکن بررسی قیمت خوراکی ها در ماه گذشته قیمت دلار در بازار آزاد امروز چهارشنبه 9 آذرماه 1401 کنترل رشد نقدینگی از اولویت های بانک مرکزی انتخاب بین کوپن و یارانه نقدی اختیاری شد ريیس بانک مرکزی: رشد نقدینگی در راستای کنترل تورم از اولویت‌‌های بانک مرکزی است قیمت پراید رکوردشکنی کرد توصیه مهم؛ اول استعلام بگیرید بعد چک قبول کنید قیمت دلار و یورو صرافی ملی امروز چهارشنبه 6 آذر 1401 علاقه به ساخت مسکن در تهران کم شده؟ چرا نان قهوه‌ای مفیدتر است؟ این خوراکی‌ها ارزان شدند مصوبه سازمان بورس برای کنترل نرخ اوراق روز آرام در بازار ارز/ دلار رنگ ثبات را دید برندگان قرعه کشی فروش فوق العاده ایران خودرو مشخص شدند + ظرفیت و تعداد متقاضیان تصویب بودجه 1402 به تعویق افتاد+ جزيیات مخالفت مجلس با بررسی بودجه پیش از تصویب برنامه هفتم وام سندیکایی ناجی پیشران های اقتصادی تفکیک وزارتخانه شاید وقت دیگر اقدامات ویژه برای کارکنان صنعت نفت/ جذب 150 نخبه در وزارت نفت بازی جدید خصوصی‌ سازی بر سر سهام عدالت مردم بازار خودرو در وضعیت رکود تورمی سرپرست مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی منصوب شد جزییات عرضه لاماری ایما در بورس کالا| استقبال بی نظیر از لاماری ایما لاماری در بورس چند قیمت خورد توضیح درباره اخبار اعتصاب رانندگان کامیون شرایط دریافت وام ازدواج دانشجویی اعلام شد ارزش بیت کوین تقویت شد به این دلیل باید منتظر جهش نرخ ارز باشید افزایش 32 هزار بشکه‌ای صادرات نفت ایران پس از جنگ اوکراین آغاز به کار دوباره سامانه افشا تخلفات سازمان... تداوم نوسان کاهشی قیمت دلار/ بیش از 5 میلیون دلار به صورت توافقی معامله شد