دیدید حذف ارز 4200 تومانی،فقط 4 قلم کالا را گران نکرد و دومینوی گرانی به خیلی کالاها رسید؟

دیدید حذف ارز 4200 تومانی،فقط 4 قلم کالا را گران نکرد و دومینوی گرانی به خیلی کالاها رسید؟

اقتصاد کلانروزنامه اطلاعات نوشت:اخیرا مبنای تعیین حقوق گمرکی در دو نوبت تغییر کرد. در یک نوبت به 4 درصد و در نوبت جدید به یک درصد کاهش یافت تا سروصداهایی که واردکنندگان مواد اولیه به خاطر افزایش هزینه‌های تولید به پا کرده‌اند فروکش کند و آرامش به این بازار برگردد.

همین اقدام البته این شايبه را به وجود آورد که دولت پس از ملاحظه نتیجه حذف ارز رانتی 4200 تومانی، قصد بازگشت به دوران گذشته را دارد و می‌خواهد مجددا این عامل فساد را به بازار کسب و کار و تولید و تجارت برگرداند که البته سخنگوی دولت آن را تکذیب کرد. پیش از این هم شاهد بودیم که اعلام تغییر نرخ فروش بنزین چنان آثار مخربی برجای گذاشت که دولت ناگزیر به بازگرداندن تمامی منافع حاصل از آن در قالب یارانه جدید به تقریبا اکثر مردم شد. یعنی به قول معروف هم چوب را خورد و هم پیاز را.

حال مردم و دولت همگی دیده‌اند که تبعات حذف ارز رانتی از برخی کالاهای اساسی برخلاف تصور دولتیان نه تنها به افزایش قیمت چند کالای خاص مرتبط محدود نشد، بلکه تقریبا دومینووار به یک سونامی تورمی بدل شد و به جای اثر 4درصدی در سطح تورم عمومی، بسی بیش از انتظار بر سطح عمومی قیمت‌ها اثر گذارد.

در طول دهه‌های اخیر از این نمونه‌ها فراوان داشته‌ایم و دلیل اساسی آن بی‌توجهی یا کم‌توجهی به منطق کارشناسی و استفاده از ظرفیت قابل توجه نخبگانی کشور و حذف تقریبا اکثر آنان از نظام تصمیم‌گیری است. حتما دوستان در جریان صدمات و لطماتی که این تغییرات وسیع در دستورالعمل‌ها و مصوبات بر بازار کسب و کار و تولید و تجارت می‌گذارد هستند که حتی با اصلاح تصمیمات نادرست هم بسیاری ازآثار این صدمات جبران نمی‌شود و پرسش اساسی این است که چرا با وجود تجربه‌های چندین بارتکرار شده همچنان این سیاست آزمون و خطا در تصمیم‌گیری استمرار می‌یابد؟ ظریفی می‌گفت دولت‌هایی که بر سر کار می‌آیند اکثرا کار را به جایی می‌رسانند که مردم ناراضی از دولت قبل که پایان آن‌را انتظار می‌کشیدند، حسرت همان گذشته را بخورند.

برگردیم به همان بحث تغییر در محاسبه سود بازرگانی و تعرفه واردات که همین یک مورد، رقمی حدود سی هزار میلیارد تومان از درآمد پیش‌بینی شده در لایحه بودجه کم می‌کند و دولت می‌خواهد آن‌را با فروش اوراق قرضه جبران کند، زیرا مصارف آن در بودجه دیده شده و نمی‌توان از آن کم کرد در حالی‌که این پیش‌بینی و بررسی آثار وضعی چنین تصمیمی می‌بایست در همان هنگام بررسی بودجه در مجلس صورت می‌گرفت و حال دچار وصله پینه بودجه‌ای نمی‌شد.
بهتر است دعا کنیم از این دست عقب‌نشینی‌ها تا پایان سال کمتر و کمتر داشته باشیم، زیرا هر چه تعداد این موارد زیاد شود هم از اقتدار دولت می‌کاهد و هم بیش از این نظام برنامه‌ریزی کشور را زیر سوال می‌برد و هم بر استیصال و سردرگمی فعالان اقتصادی می‌افزاید و شاخص بهبود فضای کسب و کار را بیش از گذشته به رتبه‌های نازل‌تری فرو می‌فرستد.

23302

تکذیب گرانی نان اینبار از زبان ريیس جمهور

تکذیب گرانی نان اینبار از زبان ريیس جمهور

وزارت اقتصاد در ستاد هماهنگی اقتصادی دولت گزارش داد که 57 درصد از نانوایی‌های کشور تحت پوشش طرح مدیریت هوشمند یارانه...

Gostaresh.news/
حمله هیولای گرانی به شکم نوزادان!

حمله هیولای گرانی به شکم نوزادان!

روزنامه «شرق» از کمبود شیر خشک‌های ضدحساسیت نوزادان در دوران ارايه تسهیلات وام و مسکن و خودرو به فرزندان دوم و سوم...

Bartarinha.ir/
عدم عرضه رب از سوی کارخانجات دلیل گرانی رب است

عدم عرضه رب از سوی کارخانجات دلیل گرانی رب است

عضو هیات مدیره سندیکای صنایع کنسرو گفت: در سال جاری هزینه های تولید مانند دستمزد، سربار، حمل و نقل و ... افزایش قابل...

Borna.news/
گرانی بی‌سابقه خودرو ترمز ندارد؟

گرانی بی‌سابقه خودرو ترمز ندارد؟

سقفی برای افزایش قیمت خودرو در کار نیست. این را از نقشه لو رفته ایران‌خودرو که به‌تازگی سروصدا هم کرده به‌خوبی می‌توان...

Bartarinha.ir/
موج جدید گرانی در مصر با افزایش قیمت بنزین

موج جدید گرانی در مصر با افزایش قیمت بنزین

موج جدید گرانی در مصر به دنبال افزایش مجدد قیمت سوخت با بالا رفتن تعرفه حمل و نقل عمومی در این کشور به راه افتاد.

FarsNews.ir/
فارس من| کم‌فروشی و گرانی‌ چیپس/ چرا چیپس افزایش قیمت داشت

فارس من| کم‌فروشی و گرانی‌ چیپس/ چرا چیپس افزایش قیمت داشت

با حذف ارز ترجیحی روغن و گران شدن قیمت چیپس، به تازگی کاربران سامانه فارس من با ثبت پویشی به افزایش بی‌سابقه قیمت چیپس انتقاد کردند و خواستار رسیدگی به گرانی بی‌سابقه قیمت آن شده‌‌اند.

FarsNews.ir/
آمار تکان‌‌دهنده از بحران گرانی مسکن

آمار تکان‌‌دهنده از بحران گرانی مسکن

برخوردهای موضعی و محدود برای حل مسيله مسکن بدون استفاده از ابزارهای حاکمیتی، حقوقی و قانونی سبب گردیده مسيله مسکن، به...

Bartarinha.ir/
گرانی بیداد می کند / قیمت کالاها در سربالایی

گرانی بیداد می کند / قیمت کالاها در سربالایی

بررسی قیمت کالاهای اساسی در اول تیرماه نسبت به خرداد نشان می‌دهد که کره پاستوریزه، سیمان خاکستری و شیر استریل پاکتی...

Gostaresh.news/
درخواست برای گرانی رب‌گوجه و تن‌ماهی

درخواست برای گرانی رب‌گوجه و تن‌ماهی

​سندیکای صنایع کنسرو در نامه‌ای به معاون اول ريیس جمهوری خواستار حذف قیمت‌گذاری پیشینی رب گوجه فرنگی و کنسرو ماهی تن...

Bartarinha.ir/

گرانی دوباره تن ماهی و رب گوجه فرنگی در راه است؟

بهانه جدید برای گرانی گوشت در آینده نزدیک

بهانه جدید برای گرانی گوشت در آینده نزدیک

سر انجام پس از کشمکش فراوان و هشدارهای مکرری که دامداران نسبت به وجود دام مازاد و احتمال حذف بخش قابل توجهی از دام ها...

Bartarinha.ir/
افزایش قیمت لبنیات و آب و برق در سرزمین‌های اشغالی به دلیل گرانی سوخت

افزایش قیمت لبنیات و آب و برق در سرزمین‌های اشغالی به دلیل گرانی س...

رژیم صهیونیستی به دنبال افزایش قیمت سوخت از تصمیم برای افزایش قیمت محصولات لبنی، برق و آب خبر در سرزمین‌های اشغالی خبر داده است.

FarsNews.ir/
پشت پرده گرانی ها در کشور + فیلم

پشت پرده گرانی ها در کشور + فیلم

بهادری جهرمی سخنگوی دولت در نشست خبری: طبیعتا وقتی یارانه را حذف میکنید کالاهای اساسی و کالاهای منتج از کالاهای اساسی...

Gostaresh.news/
گرانی به نذری‌ها هم رسید

گرانی به نذری‌ها هم رسید

عضو هیات مدیره اتحادیه فروشندگان گوشت گاوی خاطر نشان کرد: تجربه سال‌های گذشته این ذهنیت را ایجاد کرده بود که در محرم...

Bartarinha.ir/
آیا پس از حذف ارز ترجیحی فقط 4 قلم کالا گران شد یا 50 قلم؟

آیا پس از حذف ارز ترجیحی فقط 4 قلم کالا گران شد یا 50 قلم؟

اقتصاد کلانباشگاه خبرنگاران جوان نوشت:قرار بود ارز 4200 تومانی حذف شود تا این مردم باشند که انتخاب کنند هزینه یارانه خود را می‌خواهند برای خرید کدام کالا مصرف کنند.

KhabarOnline.ir/
سهم بازار سرمایه از تامین مالی اقتصاد کمتر از 10درصد است ورود متخصصان به نهاد سیاست‌گذاری پولی با تصویب طرح قانون بانک مرکزی رشد بازار سرمایه به توسعه اقتصاد کشور منجر خواهد شد بازنشستگانی که کمتر از 10 سال حق بیمه دارند، حقوق دریافت می کنند رشد صادرات کالا از ایران به مقصد اروپا+ اینفوگرافی دریافت مستمری فرد بیمه شده بازنشسته با سابقه کمتر از 10 سال کاهش هروزه قیمت مرغ در بازار | قیمت مرغ کیلویی چند؟ قیمت انواع مرغ +جدول جان باختن 52 نفر و تخریب هزاران خانه در سیل 3 ماهه اخیر سودان خبر فوری از افزایش حقوق بازنشستگان | واریزی جدید برای بازنشستگان امشب؟ سکه طرح قدیم 14 میلیون و 350 هزار تومان/ طلا ارزان‌تر شد اعلام میزان مستمری صندوق‌های بازنشستگی قیمت های جدید ساعت هوشمند در بازار کسب رتبه پایین ایران در رعایت حقوق سهامداران خرد سیاسی‌کاری دنباله‌دار‌ اصلاح‌طلبان در‌ احیای دریاچه ارومیه/‌ دولت سیزدهم پای‌ کار حل مشکل مردم آمد قیمت روز انواع تلفن همراه +جدول آغاز خرید خودرو بدون قرعه کشی | خرید خودرو به قیمت کارخانه قیمت میوه و تره بار + جدول قیمت روز گوشت قرمز +جدول خبر مهم دولت برای یارانه بگیران | کالابرگ الکترونیک ماه آینده اجرایی می شود؟ قیمت طلا، سکه و ارز امروز 23 مرداد ماه/ سقوط قیمت طلا... واردات با کدام رمز ارزها مجاز است؟آیا برای اقتصاد ایران مفید است؟ تفاوت فاحش نرخ تورم و بهره بانکی در ترکیه واریزی جدید 1 میلیون و 200 هزار تومانی در جیب این افراد | واریزی جدید دولت را چه کسانی می گیرند؟ قیمت فروش وام ازدواج اعلام شد! امضای تفاهمنامه جدید توسط بانک سپه برق در مصر سهمیه بندی می شود همیشه نفرین؟! نرخ تورم در اسپانیا به بالاترین میزان در 38 سال گذشته رسید وام فوری 200 میلیون تومانی | نحوه دریافت وام فوری + مبلغ اقساط ریزش 500 هزار تومانی قیمت سکه/ نرخ جدید؛ 14 میلیون و 300 هزار تومان چین حفاری در یکی از عمیق‌ترین میادین نفتی جهان را آغاز کرد بیماری اقتصاد دیگر با قرص‌ و دوا درمان نمی‌شود/... هندی‌ها تحریم نفتی آمریکا علیه روسیه را دور زدند قیمت دلار در بازار توافقی به 28 و 700 تومان رسید مشکلی برای تامین برق در مرزهای خوزستان وجود ندارد افزایش حجم تجارت روسیه و چین به 200 میلیارد دلار زمان ثبت سفارش خودرو در بورس کالا ابلاغ شد قیمت دلار صرافی ملی امروز یکشنبه 23 مرداد1401 قیمت این پنیر 215 هزار تومان ناقابل! برآورد اولیه خسارت 734 میلیارد تومانی سیل به واحدهای آبزی‌پروری کمبود شیرخشک، در آستانه بحرانی‌شدن قرار گرفت خبر خوش امروز/ این بازنشستگان حقوق می گیرند سهامداران عدالت رایگان سجامی می شوند ژويیه عرضه نفت خام عراق اوج گرفت زمان ثبت سفارش خودرو در بورس کالا ابلاغ شد ارز ترجیحی تورم پنهان ایجاد کرده بود/ علل اصلی بروز تورم سهمیه‌بندی برق به‌منظور صرفه‌جویی در مصرف گاز طبیعی در مصر فروش سالانه "پیزد" 26 درصد افزایش یافت شامپو بدن چند؟