چرا کاهش قیمت لبنیات محقق نشد؟

چرا کاهش قیمت لبنیات محقق نشد؟

دبیر انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی اعلام کرد که کاهش 10 درصدی قیمت سه محصول پرمصرف لبنی در مقیاس ملی به علت عدم همراهی شبکه فروشگاهی امکان پذیر نشده است.

خبرگزاری ایسنا: حدود یک ماه پیش وزیر جهاد کشاورزی از کاهش 10 درصدی قیمت برخی از محصولات لبنی خبر داد و اعلام کرد که با تصمیمی که در ستاد تنظیم بازار گرفته شده و بنا به دستوری که ريیس جمهوری در مورد ثبات قیمت‌ها و فراوانی و دسترسی اقلام صادر کرده است، از 17 مهرماه قیمت سه محصول اصلی شیر، ماست و پنیر ارزان خواهد شد.

بر اساس این تصمیم مقرر شده بود که شرکت های لبنی و شبکه توزیع از محل سود خود هرکدام به مصرف کننده 5 درصد تخفیف دهند که سرجمع سه محصول لبنی پرمصرف یعنی شیر نایلونی 900 گرمی پاستوریزه ساده، ماست دونیم کیلویی ساده و پنیر یواف 400 گرمی با 10 درصد تخفیف به دست مصرف کنندگان برسد.

بنابر گفته فعالان صنایع لبنی از 17 مهرماه این تخفیف توسط شرکت های لبنی بر روی محصولات مذکور اعمال و بر روی ظروف محصولات نیز درج شده است. یعنی صنایع به وعده خود عمل کردند. همچنین فروشگاه های زنجیره ای نیز اقدام به عرضه محصولات دارای تخفیف کرده اند.  اما اگر این کاهش قیمت در بازار محسوس نیست به این دلیل است که مغازه ها و سوپرمارکت‌ها به دلیل افزایش هزینه‌های آب، برق و اجاره بها با این تخفیف موافق  نبوده و برخی از مغازه ها به دلیل سود کم این اقلام حتی مایل به دریافت و فروش این سه محصول در مغازه‌های خود هم نیستند.

در این راستا رضا باکری- دبیر انجمن صنایع فرآورده های لبنی در نامه ای به معاون اول ريیسجمهوری، وزیر جهادکشاورزی، وزیر صمت و معاون بازرگانی داخلی وزارت صمت ضمن اعلام این موضوع که کاهش 10 درصدی قیمت سه محصول پر مصرف لبنی در مقیاس ملی به علت عدم همراهی شبکه فروشگاهی امکان پذیر نشده است درخواست کرد که امکان توزیع  مستقیم سه قلم کالای لبنی و یا قرار دادن در سبد معیشت کالا فراهم شود و وزارت صمت شبکه عرضه مستقیم کالا را به انجمن معرفی کند.

در متن نامه دبیر انجمن صنایع فرآورده های لبنی به معاون اول رییس جمهور، وزیر جهادکشاورزی و وزیر صمت آمده است:

احتراما با توجه به توافق حاصله در دفتر معاونت محترم برنامه ریزی و امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی و ابلاغ شماره 1400/500/37983 مورخ 1400/7/14 معاونت محترم توسعه بازرگانی و صنایع تبدیلی وزارت جهاد کشاورزی جناب آقای دکتر گیلانپور با توجه به عدم تامین سهم 15 درصدی شبکه عرضه فروشگاهی در اجرای طرح و اعتراض شماره 7/132/10228 مورخ 1400/4/27 اتاق اصناف ایران به معاونت محترم اول ریاست جمهوری تا کنون اجرای طرح در مقیاس ملی بعلت عدم همراهی شبکه فروشگاهی امکان پذیر نگردیده است. لذا استدعا دارد دستور فرمایند امکان توزیع عرضه مستقیم سه قلم کالای لبنی و یا قرار دادن در سبد معیشت کالا فراهم گردد تا به هر میزان که مورد نیاز شبکه توزیع باشد، واحدهای لبنی تولید و تامین کنند.

هیچ محدودیت تناژی برای تامین اقلام فوق الذکر برای اعضاء این انجمن وجود ندارد.

در نامه دیگر دبیر انجمن صنایع فرآورده های لبنی به معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت آمده است:

احتراما در پاسخ نامه شماره60/183813 تاریخ4 آبان 1400 آن معاونت محترم به استحضار می رساند، شبکه عرضه فروشگاهی به دلیل عدم تامین سهم 15 درصدی قانونی آنها، در فروش سه قلم کالای لبنی پر مصرف با اجرای طرح همراهی نمی نمایند و اتاق اصناف در جلسه ای که برگزار گردید پاسخ شماره 7/132/10228 تاریخ 27 مهر 1400 را ارايه نمودند. لذا از آن معاونت محترم استدعا دارد «شبکه عرضه مستقیم» کالا که در اختیار آن وزارتخانه محترم می باشد، به این انجمن معرفی فرمایند تا به هر میزان که مورد نیاز شبکه توزیع باشد توسط واحدهای لبنی تولید و تامین گردد. برای اعضا این انجمن و شرکت های بزرگ محدودیتی در میزان تامین وجود ندارد.

کاهش 5درصدی سود شبکه توزیع منجر به تعطیلی این صنف خواهد شد

همچنین ريیس اتاق اصناف ایران نیز در نامه ای به معاون اول ريیسجمهوری اعلام کرد که ماده 2 و 3 قانون بهبود محیط کسب و کار می گوید که دولت مکلف است در مراحل بررسی موضوعات مربوط به محیط کسب و کار برای اصلاح و تدوین مقررات و آیین نامه ها، نظر کتبی اتاق ها و آن دسته از تشکل های ذی ربطی که عضو اتاق ها نیستند، اعم از کارفرمایی و کارگری را درخواست و بررسی کند و هر گاه لازم دید آنان را به جلسات تصمیم گیری دعوت نماید. همچنین دستگاه های اجرايی مکلفند هنگام تدوین یا اصلاح مقررات، بخشنامه ها و رویه های اجرايی، نظر تشکل های اقتصادی ذی ربط را استعلام کنند و مورد توجه قرار دهند.

در ادامه این نامه آمده است:

اخذ پیشنهادات کارشناسی تشکل های ذیربط ضروری بوده و لذا شایسته است در نشست ها و جلسات مرتبط با تصمیم سازی و تدوین مقررات، نماینده ای از تشکل مربوطه به ویژه نمایندگان محترم سه اتاق حضور فعال داشته باشد.

علی ایحال در نشستی که اخیرا با حضور وزیر جهاد کشاورزی و انجمن مرتبط با محصولات لبنی به منظور تصمیم گیری در خصوص کاهش قیمت اقلام لبنی (شیر نایلونی، ماست دبه ای، پنیر لیوانی UF برگزار شده می بایست نماینده ای نیز از اتاق اصناف ایران جهت اعلام نظر حضور می داشت که متاسفانه این امر محقق نگردید و به تبع آن در جلسه مذکور تصمیماتی صورت گرفته فارغ از اینکه محصول فوق مورد استقبال عمومی (بلحاظ اینکه با داشتن درصد چربی کم) قرار ندارند، با اصول فعالیت صنوف توزیعی و خرده فروش منافات داشته و به نوعی اجحاف در حقوق ایشان محسوب می شود.

از آنجایی که کمیسیون هیات عالی نظارت، سود صنوف را توزیعی (پخش) 10 درصد و خرده فروش 15 تعیین نموده است کاهش 5 درصدی سود این صنوف با توجه به هزینه ها جاری از قبیل اجاره بها و بویژه افزایش 39 درصدی دستمزد و هزینه آب، برق و گاز و اخذ مالیات بر مبنای 15 درصدی از سوی دولت، قطعا منجر به تعطیلی صنوف و ایجاد فشار بر بدنه این قشر زحمتکش خواهد شد.

لذا به منظور جلوگیری از اجحاف حقوق متصدیان واحدهای صنفی خرده فروشی و همچنین ممانعت از هر گونه اعتراضات در این شرایط حساس کنونی مستدعی است دستور فرمايید تصمیمات جلسه فوق الذکر ملغی شده و نشستی مجدد جهت بررسی موضوع با حضور تشکل های ذینفع برگزار شود.

local_offerبرچسب‌ها:
نه لبنیات ارزان شد نه بلیت هواپیما

نه لبنیات ارزان شد نه بلیت هواپیما

وعده کاهش قیمت‌ها جزو وعده‌هایی است که دولت سیزدهم از بدو روی کار آمدن خود تا کنون بار‌ها بر آن تاکید داشته و حتی در برخی از موارد دستور به کاهش قیمت برخی کالاها داده است اما مشکل اینجاست که کاهش قیمت...

Bartarinha.ir/
چرا لبنیات ارزان نشد؟

چرا لبنیات ارزان نشد؟

دبیر انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی گفت: کاهش 10 درصدی قیمت سه محصول پرمصرف لبنی در مقیاس ملی به علت عدم همراهی شبکه فروشگاهی امکان پذیر نشده است.

TejaratNews.com/
دولت نتوانست قیمت لبنیات را کاهش دهد

دولت نتوانست قیمت لبنیات را کاهش دهد

درحالی که نزدیک دوماه از وعده کاهش 10‌درصدی قیمت سه محصول لبنی گذشته است، امابه دلیل عدم پذیرش یکی از ذی‌نفعان چرخه صنعت لبنیات این مهم در مقام عمل به درستی اجرایی نشده است و این محصولات در فروشگاه‌ها...

Bartarinha.ir/
آخرین جزيیات از کاهش 10 درصدی قیمت لبنیات

آخرین جزيیات از کاهش 10 درصدی قیمت لبنیات

سخنگوی انجمن صنایع لبنی گفت: مغازه‌داران به دلیل کاهش سود عموما رغبتی به توزیع سه قلم محصول لبنی که مشمول کاهش قیمت شدند ندارند.

TejaratNews.com/
آیا وعده کاهش قیمت لبنیات محقق شد؟

آیا وعده کاهش قیمت لبنیات محقق شد؟

سخنگوی انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی با بیان اینکه شرکت‌های لبنی و بخش فروش بر روی سه محصول لبنی از سود قانونی خود به مصرف کنندگان 10 درصد تخفیف داده‌اند، گفت: بعضی خرده فروشی‌ها به جهت کاهش سودشان تما...

Bartarinha.ir/
ترفندی جدید برای گران‌فروشی در بازار لبنیات

ترفندی جدید برای گران‌فروشی در بازار لبنیات

حدود دو هفته از وعده وزیر جهادکشاورزی برای کاهش 10 درصدی قیمت سه محصول اصلی شیر، پنیر و ماست می گذرد اما...

Bartarinha.ir/
اعلام زمان کاهش قیمت لبنیات

اعلام زمان کاهش قیمت لبنیات

دبیر انجمن صنایع لبنی با تشریح دلایل عدم اعمال قیمت‌های جدید فرآورده‌های لبنی در بازار گفت: توزیع محصولات جدید و جایگزینی آنها در بازار بین یک تا دو هفته زمان می‌برد.

TejaratNews.com/
کاهش قیمت لبنیات داوطلبانه بود

کاهش قیمت لبنیات داوطلبانه بود

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه با قیمت‌گذاری دستوری محصولات هم مخالف هستیم، گفت: اعضای اتحادیه‌های لبنی تصمیم گرفتند 10 درصد از قیمت سه قلم پرمصرف محصولات لبنی را کاهش دهند و این داوطلبانه بود.

TejaratNews.com/
کمبود عرضه مرغ در بازار/ کاهش 10 درصدی قیمت لبنیات اجر شد؟

کمبود عرضه مرغ در بازار/ کاهش 10 درصدی قیمت لبنیات اجر شد؟

معاون سازمان حمایت، با اشاره به کمبود مرغ در بازار گفت: کاهش 10 درصدی قیمت سه محصول لبنیات فعلا در مورد پنیر اجرا شده است.

TejaratNews.com/
کاهش دستوری قیمت لبنیات؛ عجیب، اما واقعی

کاهش دستوری قیمت لبنیات؛ عجیب، اما واقعی

اولین کاهش قیمت دستوری در دولت ريیسی حسابی حاشیه‌ساز بود. جواد ساداتی‌نژاد، وزیر کشاورزی دولت سیزدهم در سفری به کرمان و در جمع روستاییان و عشایر گفته بود که «بنا به دستوری که ريیس‌جمهور در مورد ثبات ق...

Bartarinha.ir/

قیمت لبنیات از امروز تغییر کرد / کاهش قیمت‌ها موقتی است؟

افزایش قیمت لبنیات به اسم کاهش قیمت + سند

افزایش قیمت لبنیات به اسم کاهش قیمت + سند

بررسی‌ها نشان می‌دهد مساله‌ای که از آن به‌عنوان کاهش 10 درصدی قیمت لبنیات یاد می‌شود، در عمل افزایش نرخ مصوب سه محصول لبنی پرمصرف و آزادسازی قیمت دیگر محصولات است.

TejaratNews.com/
ناتوانی در خرید، مصرف لبنیات را کاهش داد

ناتوانی در خرید، مصرف لبنیات را کاهش داد

عضو هیات مدیره انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی گفت: ناتوانی مردم در خرید، سرانه مصرف لبنیات را در کشور کاهش داده است.

Bartarinha.ir/

احتمال افزایش قیمت لبنیات / آخرین قیمت لبنیات 27 آبان 99

ناشران بورسی در مسیر افزایش سرمایه فعالیت تجاری در مرزمیلک از سرگرفته شد روزگاری که مسيولان برای مردم درست کردند! ورود بزرگترین کلاهبردار کشور از مسکو به تهران پایان هفته‌ای پرنوسان در بورس احتمال ریزش شاخص کل تا 1 میلیون و 310 هزار واحد/ دو دیدگاه برای سرمایه‌گذاری حرکت خلاف جهت قیمت سکه و طلا /دلار پیشروی کرد جزيیات دستگیری کلاهبردار 12هزار میلیارد تومانی پرداخت وام 10 میلیون تومانی به سرپرستان مبتلا به کرونا رشد قیمت یورو و دلار در صرافی‌های بانکی خبر‌های جدید خودرویی از زبان ريیس سازمان بورس پیام پنهان بودجه درباره مذاکرات هسته‌ای/ دولت به لغو تحریم‌ها خوش‌بین است؟ قیمت سکه در بازار امروز جزيیات تخصیص و پرداخت حقوق با روش جدید تازه‌ترین قیمت گوشت در میادین میوه و تره‌بار ادامه سودآوری شرکت‌های بورسی تا پایان سال عرضه اولیه‌های جذاب زیادی در راه‌ است قیمت احتمالی نفت و دلار در بودجه 1401 کاهش 7 دلاری قیمت طلا/تورم آمریکا فعلا ادامه دارد "همکاران سیستم" در تدارک ورود به بازار لوازم خانگی و خرده فروشی آخرین وضعیت قیمتی کالا‌های اساسی در بازار تصمیمات جدید برای حذف قیمت‌گذاری خودرو فروش ویژه خودروهای جدید بهمن در هفته آینده کاهش قیمت طلا به دنبال واکنش بانک مرکزی آمریکا روند سودآوری شرکت‌های تحت پوشش بورس تا پایان سال ادامه دارد وام 10میلیونی برای سرپرستان خانوار مبتلا به کرونا ارزش سهام عدالت 2 درصد کاهش یافت ارزش سبد سهام عدالت آب رفت/ سهام عدالت 532 هزار تومانی چند شد؟ با 17میلیون تومان چه خودرویی می‌توان خرید؟ خبرهای خوب بورسی؛ از حذف قیمت‌گذاری دستوری تا عرضه اولیه‌های جذاب ‌ تجارت در مرز ایران و افغانستان عادی شد سامانه بازرگام چیست و چگونه کار می‌کند؟/ عرضه مرغ و برنج 20 هزار تومانی! طرح ویژه فروش 2 خودرو فردا موتور افت بیش از 3 درصدی شاخص کل/ ریزش‌های متوالی بورس به پایان می‌رسد؟ قیمت دلار در صرافی‌های بانکی تهران، بیست و نهمین شهر گران دنیا شد! یارانه معیشتی آذرماه واریز شد نرخ ارز صرافی ملی امروز پنجشنبه 11 آذرماه انتشار صورت مالی میاندوره ای "مادیرا" توقف پذیرش محموله تجاری در مرز میلک "ساراب" صورت مالی تلفیقی 6 ماهه منتشر کرد "قنیشا" صورت مالی 12 ماهه حسابرسی شده منتشر کرد شرایط ثبت‌نام در مسکن دولتی آسان شد نرخ رسمی 29 ارز افزایش یافت قیمت خودرو در بازار امروز گمرک: تجار فعلا به مرز میلک کالا ارسال نکنند "لکما" در مناقصه خرید رک BBU حاضر شد "شسم" مجوز تولید محصول جدید گرفت مسکن در تهران گران‌تر از مسکو و استانبول یارانه معیشتی آذرماه واریز شد