تقویت شرکت‌های دانش‌بنیان از کارویژه‌های وزارت اقتصاد است

تقویت شرکت‌های دانش‌بنیان از کارویژه‌های وزارت اقتصاد است

ایلنا: وزیر امور اقتصادی و دارایی تاکید کرد: تقویت شرکت‌های دانش‌بنیان از کارویژه‌های وزارت اقتصاد است.

به گزارش ایلنا، سید احسان خاندوزی در نشست شورای معاونان وزارت اقتصاد با اشاره به نامگذاری سال 1401 به عنوان سال تولید، دانش بنیان و اشتغال‌آفرین از سوی مقام معظم رهبری گفت: تقویت شرکت‌های دانش‌بنیان از کارویژه‌های وزارت اقتصاد است. 

وی ادامه داد: در این راستا همکاران ما در وزارت امور اقتصادی و دارایی جلسات متعددی با همکاران ستاری در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار کردند تا در چند محور عملیاتی مشترک در حوزه تقویت اقتصاد دانش‌بنیان به جمع‌بندی برسیم.

به گفته وزیر اقتصاد، با توجه به گستره فعالیت‌های موجود در حوزه عملکرد وزارت اقتصاد تلاش بسیاری در تعامل با معاونت علنی و فناوری ریاست جمهوری انجام شد که نتیجه آن تدوین سند مشترکی بود که تفاهم‌نامه‌های آن نیز به امضاء دو دستگاه رسید و جلسه امروز نیز به منظور بررسی و مرور لوازم و مصادیق مورد نیاز و اهداف سند یاد شده برگزار شده است.

خاندوزی از معاونان و روسای سازمان‌های تابعه وزارت اقتصاد که در این نشست حاضر بودند، خواست با ارايه گزارشی، اقدامات و برنامه‌های انجام شده توسط دستگاه‌های زیر مجموعه وزارت اقتصاد را برای معاون علمی و فناوری ريیس‌جمهور تشریح کنند.

در ادامه این نشست نیز سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری به برخی از مشکلات و چالش‌های موجود در مسیر رشد شرکت‌های دانش‌بنیان اشاره کرد و در این زمینه اظهار داشت: یکی از موضوعات مهم در زمینه فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان مربوط به مفهوم دارایی‌های نامشهود این شرکت‌هاست که هنوز در اقتصاد کشور ما درک کاملی از این موضوع وجود ندارد.

وی با بیان اینکه شرکت دانش‌بنیانی که برای دریافت تسهیلات به بانک مراجعه می‌کند، بانک‌ها بدون توجه به دارایی دانشی این شرکت‌ها در مقابل، درخواست وثیقه ملکی می‌کنند، تصریح کرد: در هیچ کجای دنیا یک شرکت با توان تولید دانش‌بنیانی امکان ارايه چنین وثیقه‌ای ندارد چون دارایی این شرکت‌ها نیروهای متخصص و دانش‌بنیانی است که در واقع، نامشهود هستند.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری به رسمیت شناخته شدن دارایی‌های نامشهود شرکت‌های دانش‌بنیان را یکی از مهمترین راهکارها و گام مهمی در توسعه و رشد این شرکت‌ها در اقتصاد کشور برشمرد و از بانک‌ها، نهادها و سازمان‌های زیرمجموعه وزارت اقتصاد خواست تا اقدام اساسی در این زمینه صورت گیرد.

ایران چه جایگاهی در بین ابرتولیدکنندگان گاز در دنیا... توضیح رییس اسبق کانون صرافان درباره تغییرات قیمت دلار/... قیمت جدید برنج اعلام شد تلاش دولت بر این است که کارها معطل نماند وداع با یارانه نقدی؟ خاندوزی: افق روشنی در انتظار اقتصاد کشور است قیمت جدید برنج اعلام شد/ گزارش رسمی دولت از افزایش... سخنان جدید رییس کانون بازنشستگی درباره حقوق بازنشستگان/... قیمت این نوع پنیر به بیش از 100 هزار تومان رسید+ لیست قیمت خبرگزاری دولت خیال مردم را بابت ارزانی راحت کرد! بحران پیش رو مانند بحران بزرگ مالی است قیمت این خودرو در تهران از 11میلیارد فراتر رفت نخستین واحد نیروگاهی احداثی توسط صنایع وارد مدار شد فاکتور الکترونیکی یک گام دیگر به اجرا نزدیک تر شد دستورالعمل‌های بهداشتی ذبح دام در مراسم تاسوعا و عاشورا اعلام شد تراکنش‌های بانکی تیر ماه 686 هزار میلیارد تومان شد افتتاح حساب به صورت گروهی در بانک‌ها ممنوع شد صفر تا صد پیکان از اولین تا آخرین تولید / آنچه درباره خودرو مجبوب نمی دانید قیمت جدول خانه در چیتگر قیمت این خودرو آلمانی در بازار تهران از 11 میلیارد... قیمت آپارتمان در چیتگر ؟ + جدول قیمت نقل قول‌ها از افزایش 38 درصدی حقوق بازنشستگان حکایت دارند اما این اخبار به معنی افزایش حقوق ماه مردا... اقتصاد در رکود است؛ منتظر آمار نباشید اقتصاد در رکود است؛ منتظر آمار نباشید / کافی است نگاهی به جست‌وجوهای گوگل بیاندازید اولین چاه نفت خاورمیانه در ایران / «چاه شماره یک» ، اکنون موزه شده + عکس ها در یارانه‌ پنهان کالاها اقشار مرفه بیشترین بهره را می‌بردند اما با واقعی شدن قیمت ها یارانه هم به اق... تلاش‌های ستودنی ایران خودرو در عبور از روزهای سخت میزان خسارت هنگفت سیل به کشور اظهارنظر نماینده تبریز، کاربران را شاکی کرد نقش سامانه مودیان در شفافیت اقتصادی و کارآمدی بیشتر نظام مالیاتی/ مشخصات پایانه‌های فروشگاهی نهایی ش... گرانی، سفره مردم را جارو کرد بنگلادش قیمت نفت و بنزین را برای مردم بیش از 50 درصد افزایش داد تور شناسایی قاچاقی ها و تقلبی ها پهن تر شد / ممنوعیت عرضه کالای بدون شناسه در 5 گروه کالایی ، به ویژ... دلیل عدم اجرای قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار چیست؟ گرانی ، سفره مردم را جارو کرد / مقایسه قیمت کالاهای پرمصرف در سال 1391 با 1401 رخ سرخ بورس در دولت ريیسی ادعای عجیب دولت / نقدینگی در دولت ريیسی کاهش یافت؟ رونمایی از پر معامله ترین منطقه در بازار ملک پایتخت / چند درصد افزایش قیمت را تجربه کرد ؟ رخ سرخ بورس در دولت ريیسی / طی یک سال گذشته 63 هزار و 238 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس تهران خارج... سیل چقدر به راه های کشور خسارت زد؟ 4 محموله کشتی غلات و دانه روغنی دیگر از اوکراین صادر شد ویژگی‌ها و مشخصات پایانه‌های فروشگاهی نهایی شد وزیر جهادکشاورزی : چرا ایام عید بوقلمون در آمریکا به... تعیین تکلیف دولت برای کارت نان به کجا رسید؟ بغداد: استان کربلا‌ در ایام عاشورا قطعی برق ندارد بغداد: طوفان گرد و خاک روزانه 10 میلیارد دینار به عراق خسارت می‌زند زنگ خطری بزرگ برای اقتصاد و تجارت کشور یارانه مرداد نقدی است؟ اما و اگرهای واگذاری شرکت های خودرو سازی رکورد تاریخی بالاترین نرخ تورم در دولت ريیسی