گام بعدی، رونمایی از قراردادهای آتی و اختیار معامله نفت

گام بعدی، رونمایی از قراردادهای آتی و اختیار معامله نفت

علی نقوی گفت: در نظر داریم تا افزون بر عمق بخشی و افزایش سهم معاملات گواهی سپرده نفت خام با همکاری شرکت ملی نفت ایران و با توجه به پذیرش قراردادهای آتی نفت خام و میعانات گازی در بورس، معاملات این قراردادها را برای فعالان برقرار و در گام بعدی از قراردادهای اختیار معامله رونمایی خواهیم کرد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا)، علی نقوی مدیرعامل بورس انرژی ایران درباره برنامه‌های آینده بورس مذکور به بورسان گفت: با برنامه‌ریزی‌های انجام شده، در نظر داریم تا افزون بر عمق بخشی و افزایش سهم معاملات گواهی سپرده نفت خام با همکاری شرکت ملی نفت ایران و با توجه به پذیرش قراردادهای آتی نفت خام و میعانات گازی در بورس، معاملات این قراردادها را برای فعالان برقرار و در گام بعدی از قراردادهای اختیار معامله رونمایی خواهیم کرد.

وی در پاسخ به دغدغه‌ فعالان بورسی مبنی بر تاثیر گواهی سپرده نفت بر بازار سهام که می‌تواند موجب خروج نقدینگی به سمت این گواهی‌ها شود، عنوان کرد: اساسا نوع جنس بازیگران و خود این ابزار متفاوت از سهام است و گواهی سپرده نفتی نه تنها ریسکی برای بازار سهام نیست بلکه با توجه به ارزش بازار بالای شرکت‌های پتروشیمی و پالایشی که بالغ بر 30 درصد ارزش کل بورس تهران را تشکیل می‌دهند و قیمت نفت خام، در سودآوری و تحلیل این شرکت‌ها حايز اهمیت است؛‌ پس این ابزار می‌تواند به تحلیلگران کمک شایانی در جهت تحلیل درست این شرکت‌ها کند.

مدیرعامل بورس انرژی ایران در پاسخ به این پرسش که چه اهدافی از ایجاد گواهی سپرده کالایی نفت خام و میعانات گازی به عنوان یک ابزار ارزی بازار سرمایه دنبال می‌شود، اظهار کرد: اگر از منظر سرمایه‌گذاران بازار سرمایه به این موضوع نگاه شود، متاسفانه در بازار سرمایه ابزاری که می‌توانست بر روی نفت خام مبادلات انجام داده و سرمایه گذاری شود، وجود نداشت.

وی افزود: وجود قراردادهای آتی و اختیار معامله نفت خام در بورس‌های دنیا، این امکان را فراهم می‌کرد بر مبنای آن‌ها، قیمت‌ها مشاهده و تحلیل انجام شود، اما در کشور ایران که نفت مهم ترین کالای کشور است و نقش بسیار حیاتی در اقتصاد ایران دارد، در بورس جایگاه خاصی را نداشته است. از این رو، گواهی سپرده نفت خام یک ابزار جدید مالی است که بر مبنای تغییرات قیمت‌های جهانی نفت خام این امکان را برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌کند که نسبت به خرید و فروش این گواهی‌ها اقدام کنند.

نقوی عنوان کرد: این گواهی به این دلیل ابزار ارزی است که در رینگ صادراتی بورس انرژی عرضه می‌شود و سفارش گذاری و قیمت‌گذاری آن به صورت ارزی خواهد بود اما تسویه به صورت ریالی است.

وی اضافه کرد: هر فردی که وارد سرمایه‌گذاری در این ابزار شود باید روی 2 متغیر تغییرات قیمت نفت و تغییرات قیمت ارز تحلیل داشته باشد.

مدیرعامل بورس انرژی ایران خاطرنشان کرد: از جنبه فعالان حوزه نفت مساله بسیار مهمی که وجود دارد، شفافیت و تنوع بخشی به شیوه فروش است. اگر اشخاص جدیدی می‌خواهند وارد حوزه تجارت نفت شوند که یک مسیر شفاف و قانونمند برای آنها وجود داشته باشد، با گواهی سپرده کالایی، فرصتی برای فعالان حرفه‌ای بازار نفت ایجاد می‌شود که با خرید این گواهی‌ها و تحویل آن در حوزه تجارت نفت، ورود کنند.

هر عدد از این تخم مرغ‌ها 3.5میلیون قیمت دارد! قیمت طلا در چند قدمی رکورد تاریخی؟/ سناریوی احتمالی... قیمت طلا در چند قدمی رکورد تاریخی؟ زمان ثبت‌نام مجدد متقاضیان خودروهای داخلی قیمت دلار از عهد قاجار تا سلسله پهلوی چگونه می‌توان خودرو ایرانی را نجات داد؟ فردا نخستین روز فعالیت بورس در سال 1402 آغاز ثبت نام جاماندگان در سامانه یکپارچه فروش خودرو از دوشنبه واکنش خانه کارگر به مصوبه مزد 1402 شورایعالی کار / روال قانونی برای ابطال مصوبه مزد 1402 را آغاز می ... برای جاماندگان ثبت‌نام خودروهای داخلی فردا سامانه بازگشایی می‌شود فایل‌های فروش در ارزان‌ترین منطقه تهران هم غیر قابل دسترسی شدند فردا نخستین روز فعالیت بورس در سال 1402 فردا نخستین روز فعالیت بورس در سال 1402 مصرف 120 میلیون لیتر بنزین در سومین روز از تعطیلات سیب و پرتقال تنظیم بازاری در تهران تا پایان فروردین توزیع می شود تیونینگ این خودرو، هوش از سر می‌پراند! تیونینگ این خودرو 3 هزار اسب بخاری، هوش از سر می‌پراند!/ عکس رشد تولید مستلزم جلوگیری از سوداگری‌/ "مالیات بر عایدی سرمایه" هر چه زودتر قانون شود ثبت مصرف بیش از 120 میلیون لیتر بنزین در سومین روز از بهار 1402 برای جاماندگان ثبت‌نام خودروهای داخلی فردا سامانه بازگشایی می‌شود استعلام وضعیت چک‌های برگشتی صادرکننده چک از طریق پیامک 10 خبر مهم برای اولین روز معاملاتی سال 1402 | افزایش سرمایه یک نماد پالایشی اخبار مهم کدال جمعه 4 فروردین 1402 | خبری مهم برای سهامداران فملی جاماندگان یارانه دولت چگونه ثبت نام کنند؟ قیمت جدید قند و شکر اعلام شد چرا افزایش نرخ بهره فدرال رزرو به رغم سیستم مالی متزلزل صحیح بود؟ / خبری از قوانینی که قرار بود سیاس... با این روند تعطیلی نانوایی ها دور از انتظار نیست جاماندگان یارانه دولت چگونه ثبت نام کنند؟ راستی‌آزمایی آمار اشتغال دولت؛ واقعا یک میلیون شغل ایجاد شد؟ / حاج‌اسماعیلی : دولت اسناد و مدارک ارا... در بحبوحه ورشکستگی سیلیکون ولی فدرال رزرو بار دیگر نرخ بهره را افزایش داد / تاثیر آن بر بازار سهام چ... جاماندگان یارانه دولت چگونه ثبت نام کنند؟ به دنبال واردات مستقیم گاز از ترکمنستان هستیم/ سوآپ ادامه دارد اونس جهانی در مرز 2 هزار دلار تولد فاجعه‌ای دیگر در پدیده شاندیز طلا صعودی و دلار ریزشی شد واریز یارانه نقدی برای جاماندگان | یارانه نقدی جدید دو برابر شد افزایش 50 درصدی اشتغال مستقیم صنایع غذایی کدام خودروها در بازار افزایش قیمت داشتند؟ همتی: دولتی که پای خود را بیش از گلیمش دراز کند، بنزین بر آتش تورم می ریزد توان تولید برق 286 نیروگاه ارتقا پیدا کرد نسخه همتی برای عبور دولت از تورم مصرف 120 میلیون لیتر بنزین در سوم فروردین بیانیه مهم خانه کارگر درباره حداقل حقوق 1402 افزایش قیمت بیت‌کوین و اتریوم/از آخرین وضعیت ارزهای دیجیتال با خبر شوید مصرف 120 میلیون لیتر بنزین در سومین روز از سال جدید هشدار ريیس شبکه انرژی آلمان از احتمال کمبود گاز افزایش قیمت کوییک، ساینا و تیبا در بازار + نمودار ارزش بازار بورس لندن به دنبال نگرانی در مورد بحران بانکی سقوط کرد شتاب این خودرو تولید انبود هوش از سرتان می‌پراند/ عکس خانه کارگر: روال قانونی برای ابطال مصوبه مزد شورایعالی کار را آغاز می‌کنیم