فناوری‌های مالی باید در کشور رشد و توسعه پیدا کند

فناوری‌های مالی باید در کشور رشد و توسعه پیدا کند

ایلنا: ريیس کل بانک مرکزی تاکید کرد: دوره مدیریت من دوره‌ای است که فناوری‌های مالی باید در کشور رشد و توسعه پیدا کند و این مبنای توسعه نظام مالی و بانکی کشور خواهد...

به گزارش ایلنا، علی صالح‌آبادی  در جمع نمایندگان فعالان فناوری مالی (فین تک)، با بیان اینکه حوزه فناوری از جمله مباحث حايز اهمیت بانکی و مالی در دنیای امروز و همفکری و هم‌افزایی لازمه پیشبرد این حوزه است، گفت: امیدوارم این قبیل هم‌فکری‌ها و نشست‌ها بین بانک مرکزی و تشکل‌های فعال این حوزه تداوم یابد. چراکه معتقدم پیشرفت در صنعت بانکداری بدون فناوری های نوین ممکن نیست. 

وی با اشاره به تجربیات خود در سازمان بورس و اوراق بهادار اظهار داشت: در دوره تصدی بر سازمان بورس اوراق و بهادار نیز ابتدا معتقد بودم که تالارهای منطقه‌ای بورس به صورت فیزیکی گسترش پیدا کند، اما پس از آن به این نتیجه رسیدم که باید به سمت توسعه فضای معاملات برخط حرکت کنیم. 

ريیس شورای پول و اعتبار با بیان اینکه در آن مقطع زمانی گسترش معاملات برخط منجر به تسهیل دسترسی مردم به بورس و بازار سرمایه شده بود، تصریح کرد: با همین نگاه معتقدم باید دسترسی مردم به نظام بانکی، خدمات و تسهیلات آن سهل شود و در این خصوص حوزه فناوری‌های مالی می‌تواند نقش مهمی داشته باشد. به ویژه آنکه در سال‌های اخیر با شکل‌گیری فناوری‌های جدید همچون بلاکچین که اقتصايات خاص خود را دارد، شاهد تحولاتی هستیم.

صالح‌آبادی ادامه داد: بهتر وجود چنین فناوری‌هایی موجب می‌شود که حتی نحوه خدمت‌رسانی نیز دستخوش تحول شود و برای مثال ارزیابی‌ها و اعتبارسنجی‌ها می‌تواند به گونه‌ای دیگر انجام شود. 

وی با بیان اینکه در حال حاضر و در سطح جهان نیز پلتفرم‌های جدید فناورانه موجب تسهیل و تغییر و تحول در صنعت بانکداری شده‌اند، خاطرنشان کرد: بر همین اساس نیز بخش فناوری در آینده جهان نقش موثری را ایفا خواهد کرد. در همین راستا در دوره جدید بانک مرکزی، تعمیق و گسترش حوزه فناوری مالی و نوین را در مباحث بانکی با جدیت مضاعف پیگیری می‌کنیم. 

به گفته ريیس کل بانک مرکزی، دوره مدیریت من دوره‌ای است که فناوری‌های مالی باید در کشور رشد و توسعه پیدا کند و این مبنای توسعه نظام مالی و بانکی کشور خواهد بود. علاوه بر آن تلاش می‌شود، تعاملات بانک مرکزی و شرکت‌های تابعه آن با حوزه‌های فناوری مالی گسترش یابد. 

صالح‌آبادی ضمن مفید ارزیابی کردن مباحث طرح شده در این جلسه ابراز داشت: این روزها مباحثی همچون کاهش بهای تمام شده پول، انجماد دارایی‌های بانک‌ها و لزوم خروج این منابع از انجماد و اعتبارسنجی از جمله مهم‌ترین موضوعات در نظام بانکی است.

وی افزود: امروزه تسهیلات باید به شخص حقیقی یا حقوقی معتبر اعطا شود و این نگاه سنتی که وثیقه باید معتبر باشد، تغییر کند. در همین زمینه مفهوم اعتبار به جای پول نیز بسیار مهم است و به طور سنتی، این نگاه وجود دارد که باید مسايل با پول برطرف شود در حالی که اعتبار خود راهکاری در این زمینه است.

به گفته ريیس شورای پول و اعتبار، قراردادهای هوشمند، رگ تک، ساپ تک، درآمدهای غیرمشاء و نظارت بر مصرف صحیح تسهیلات در شبکه بانکی، کیف پول الکترونیک، بانکداری باز، هوش مصنوعی، بلاکچین از جمله موضوعات مهم، راهبردی و حايز اهمیت در شبکه بانکی است.

صالح‌آبادی درباره مبحث شمولیت مالی نیز بیان کرد: امضای دیجیتال، سفته الکترونیکی، احراز هویت غیرحضوری و اعتبارسنجی از مهمترین مباحث در این حوزه است که شاهد عملیاتی شدن آنها هستیم. 

وی ضمن تاکید بر اینکه وظیفه ما حمایت از نخبگان حوزه فناوری کشور است یادآور شد: ما به عنوان سیاستگذار و تنظیم‌گر می‌توانیم بستری را برای رشد نوآوری‌ها فراهم کنیم تا به این واسطه استعدادهای بالقوه به بالفعل بدل شود. چراکه معتقدم این امر به رشد صنعت فناوری، مالی، بانکداری، سهولت دسترسی مردم به خدمات بانکی، رضایتمندی کسب و کارها و مشتریان منجر می‌شود.

ريیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه امیدوارم این جلسه آغاز و سرمنشایی برای تحول دیجیتال در نظام بانکداری کشور باشد، عنوان کرد: پیشنهاد مشخص من تشکیل کارگره تخصصی فین تک‌ها با محوریت شرکت ملی انفورماتیک و با حضور همکاران ما از حوزه فناوری و نظارت بانک مرکزی، شرکت‌های مرتبط و تشکل‌ها و شرکت‌های خصوصی است.

صالح‌آبادی اضافه کرد: بدین واسطه شرکت‌های بخش خصوصی و تشکل‌ها می‌توانند موضوعات در این کارگروه طرح و بررسی کنند و موضوعات برای تصمیم‌گیری نهایی به هیات عامل بانک مرکزی اعلام شود. همچنین ضروری است که در بازه‌های زمانی برای مثال هر سه ماه یک بار یا زودتر، این کارگروه و تصمیماتش پایش شود. اخیرا نیز سندباکس بانک مرکزی تصویب شده است و به زودی با محوریت شرکت ملی انفورماتیک راه‌اندازی و رونمایی خواهد شد. 

وی با اشاره به پیشینه خود در بازار سرمایه گفت: سابقه من در بازار سرمایه نشاندهنده نوع نگاه من به اهمیت حوزه فناوری است. رشد در حوزه فناوری، به رشد و توسعه صنعت بانکداری و فناوری در کشور کمک می‌کند و این امر موجبات رضایتمندی کلیه ذینفعان را فراهم می‌آورد.

ريیس شورای پول و اعتبار با بیان اینکه به دنبال تسهیل دسترسی مردم به تسهیلات و خدمات بانکی هستیم، اظهار داشت: به کمک فناوری، فرد ذی‌حق باید بتواند با سرعت و دقت بالا و با کمترین خطا به خدمات بانکی دسترسی پیدا کند و این مهم در نهایت منجر رضایت مشتری از بانک‌ها می‌شود.

صالح‌آبادی با تاکید مجدد بر محورهای اصلاح نظام بانکی تصریح کرد: اصلاح رابطه دولت با بانک مرکزی و نظام بانکی، اصلاح رابطه بانک مرکزی با بانک‌ها و اصلاح رابطه بانک‌ها با مردم از محورهایی مهم در این باره تلقی می‌شوند و عمده پیشنهادات طرح شده در جلسه امروز به اصلاح رابطه بانک‌ها با مردم و تسهیل آن مرتبط است. 

همچنین در این هم‌اندیشی، فعالان فناوری‌های مالی ایران ضمن طرح دغدغه‌های خود، به بحث و بررسی درخصوص مباحثی همچون نقش فین تک‌ها در تنظیم‌گری و تحول و اصلاح نظام بانکی، کیف پول الکترونیک، اصلاح نظام کارمزدی، بانکداری باز، نيوبانک، سرمایه‌گذاری در فین تک‌ها، تنظیم‌گری هوشمند و غیره پرداختند.

local_offerبرچسب‌ها:
افزایش قیمت شوینده ها تخلف صنفی است پاداش به مشترکان برق در ازای هر کیلووات صرفه‌جویی افزایش 21 درصدی تولید برق در بزرگترین نیروگاه بادی ایران بخشی از اعتبار 5 میلیارد دلاری روسیه عملیاتی شد/ افزایش سقف تجارت ایران و روسیه به 40 میلیارد دلار خبر مهم برای جاماندگان یارانه/ محدودیت زمانی فعلا برداشته... خیروبرکت اصلاح یارانه برای بورس بازان چه زمانی یارانه خانوارهای معترض قابل برداشت است؟ مجتبی مدرس‌زاده دبیرکل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران شد قیمت مسکن طی ماه‌های اخیر افزایش نداشت! یارانه جدید برای خانوارهای معترض، واریز و مسدود شد این رمزارزها بهترین عملکرد را ماه گذشته داشتند افزایش سقف وام ودیعه مسکن تصویب شد | اقساط این تسهیلات چقدر است؟ شاخص کل بورس در آخرین روز هفته سبزپوش شد عرضه گوشی های جدید شیايومی در بازار + قیمت ایران و روسیه سه سند همکاری امضا کردند پیش‌بینی جدید از قیمت خودرو در بازار با واردات/ نجفی‌منش:... خبر خوش دولت برای بازنشستگان | وزیر اقتصاد با افزایش حقوق بازنشستگان موافقت کرد هفته درخشان بورس گزارش بازار‌ها امروز 4 خرداد 1401 | آینده‌ای بهتر برای بیت کوین و طلا جزییات واردات خودرو روشن نیست/ کاکایی: خودروهای چینی... کلاب‌هاوس خبرآنلاین در حال برگزاری است/ واردات خودرو؛... اوجی : بخشی از اعتبار 5 میلیارد دلاری روسیه عملیاتی شد آبمیوه چند؟ کاردار یونان در تهران به وزارت امور خارجه احضار شد جزيیات تسهیلات 20 هزار میلیارد تومانی دولت به مرغداران و دامداران / هر تولیدکننده چقدر وام می گیرد؟ نرخ‌های نجومی موبایل‌های آیفون و سامسونگ در بازار/... سازوکار بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی ناقص و نیازمند اصلاح است ایران شریک تجاری مطمين روسیه است/ توسعه همکاری در بخش انرژی کاهش چشمگیر تعداد چک‌های برگشتی در اولین ماه سال بیانیه ایران درباره توقیف بار کشتی ایرانی در آب‌های یونان | اقدام یونانی‌ها دزدی دریایی است چند نفر در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو ثبت نام کردند؟ | اعلام زمان قرعه کشی سمند و تیبا از فهرست تمدید اعتبار ایمنی سازمان استاندارد حذف شد ​بیت کوین برای سرمایه گذاری بلند مدت مناسب است؟ ایران و روسیه 3 سند همکاری امضا کردند خبر مهم برای جاماندگان یارانه | کسانی که هنوز برای یارانه ثبت نام نکرده اند، چه کنند؟ هند جهان را غافلگیر کرد | گرانی‌های جدید در راه است؟ اقدام دولت یونان، دزدی دریایی است دنا خیز برداشت؛ پژو ریخت/ آخرین قیمت ساینا، تیبا، رانا... ارز 4200 رسما از گمرک خارج شد میانبری برای دسترسی بیشتر و عادلانه‌تر به کتاب این 3 خودروی پرتیراژ از فهرست تمدید اعتبار سازمان ملی استاندارد حذف شدند سکه 14 میلیون و 475 هزار تومان شد | جدیدترین قیمت‌ها در بازار طلا و سکه ؛ 4 خرداد 1401 بیانیه ایران درباره توقیف بار کشتی ایرانی در یونان/ اقدام یونانی‌ها دزدی دریایی است ضرورت تسهیل تردد کشتی‌های با پرچم ایران به تمامی بنادر روسیه/ تسریع در راه‌اندازی خط منظم کشتیرانی ر... تلاش دولت برای افزایش روابط تجاری با روسیه اقدام یونان دزدی دریایی و برخلاف موازین بین‌المللی است/ آتن فورا به تعهدات بین‌المللی خود عمل کند کاهش 14 دلاری قیمت جهانی طلا بخشی از اعتبار 5 میلیارد دلاری روسیه عملیاتی شد/ هدف‌گذاری روابط تجاری 40 میلیارد دلاری شناسایی فرصت‌های فناورانه صنعت خودرو با حضور شرکت‌های دانش بنیان امضای 3 سند همکاری میان ایران و روسیه