اوج‌گیری تورم مصرف‌کننده امریکا بعد از 40 سال

اوج‌گیری تورم مصرف‌کننده امریکا بعد از 40 سال

تورم سالانه مصرف‌کننده ایالات‌متحده در ماه ژوين 9.1 درصد افزایش یافت که بالاترین میزان از نوامبر 1981 بود.

به گزارش ایسنا، وزارت کار ایالات‌متحده اعلام کرد که تورم سالانه مصرف‌کننده در ایالات‌متحده طی ماه ژوين 9.1 درصد افزایش یافته است که بزرگترین افزایش 12 ماهه از نوامبر 1981 محسوب می‌شود.

شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) که تغییرات قیمت کالاها و خدمات را از دیدگاه مصرف‌کننده اندازه‌گیری می‌کند، پس از رشد سالانه 8.6 درصدی در ماه مه، بسیار بالاتر از برآورد بازار 8.8 درصدی است. به صورت ماهانه، شاخص قیمت مصرف‌کننده در ژوين 1.3درصد نسبت به ماه قبل افزایش یافت همچنین بالاتر از انتظار بازار 1.1 درصد بود. افزایش ماهانه شاخص قیمت مصرف‌کننده در ماه مه یک درصد اعلام شد.

به گفته وزارت کار، بنزین، سرپناه و غذا بیشترین سهم را در افزایش قیمت مصرف‌کننده داشتند.

در این بیانیه‌ آمده است: «شاخص انرژی در طول ماه 7.5 درصد افزایش یافت و تقریبا نیمی از افزایش کل اقلام را به همراه داشت، به‌طوری‌که شاخص بنزین 11.2 درصد و سایر شاخص‌های اصلی نیز افزایش یافتند و به‌طور سالانه به ترتیب 41.6 درصد و 59.9 درصد افزایش را ثبت کردند».

شاخص قیمت مصرف‌کننده اصلی، بدون احتساب مواد غذایی و انرژی، در ژوين 0.7 درصد نسبت به ماه قبل افزایش یافت که بالاتر از انتظار بازار برای افزایش 0.6 درصدی بود. همچنین شاخص قیمت مصرف‌کننده اصلی در ماه مه افزایش ماهانه 0.6درصد را ثبت کرد.

شاخص قیمت مصرف‌کننده اصلی در ژوين نسبت به مدت مشابه سال قبل 5.9 درصد جهش کرد که بالاتر از تخمین بازار 5.7 درصد پس از افزایش 6 درصدی در ماه مه نسبت به ماه مشابه سال قبل بود.

ترکیش گزارش کرد، ريیس‌جمهور ایالات‌متحده، جو بایدن می‌گوید که نرخ تورم به‌طور غیرقابل قبولی بالاست و افزود: انرژی به تنهایی نزدیک به نیمی از افزایش ماهانه تورم را تشکیل می‌دهد.

بایدن استدلال کرد که آخرین رقم تورم مصرف‌کننده ماه گذشته قیمت بنزین را منعکس نمی‌کند که از اواسط ژوين به دلیل کاهش قیمت نفت خام و ترس از رکود همچنین افزایش ارزش دلار آمریکا در برابر سایر ارزهای اصلی، 0.4 دلار در هر گالن کاهش یافته است.

وی گفت: «تورم مبرم‌ترین چالش اقتصادی ماست و تقریبا همه کشورهای جهان را تحت تاثیر قرار داده است.»

بایدن استدلال کرد که برای کاهش قیمت بنزین مبارزه خواهد کرد و از کنگره خواست تا بر اساس قوانینی برای کاهش هزینه‌های داروهای تجویزی، قبوض آب و برق و بیمه سلامت عمل کند و به فدرال رزرو برای مبارزه با تورم فضا بدهد.

local_offerبرچسب‌ها:
ایران چه جایگاهی در بین ابرتولیدکنندگان گاز در دنیا... توضیح رییس اسبق کانون صرافان درباره تغییرات قیمت دلار/... قیمت جدید برنج اعلام شد تلاش دولت بر این است که کارها معطل نماند وداع با یارانه نقدی؟ خاندوزی: افق روشنی در انتظار اقتصاد کشور است قیمت جدید برنج اعلام شد/ گزارش رسمی دولت از افزایش... سخنان جدید رییس کانون بازنشستگی درباره حقوق بازنشستگان/... قیمت این نوع پنیر به بیش از 100 هزار تومان رسید+ لیست قیمت خبرگزاری دولت خیال مردم را بابت ارزانی راحت کرد! بحران پیش رو مانند بحران بزرگ مالی است قیمت این خودرو در تهران از 11میلیارد فراتر رفت نخستین واحد نیروگاهی احداثی توسط صنایع وارد مدار شد فاکتور الکترونیکی یک گام دیگر به اجرا نزدیک تر شد دستورالعمل‌های بهداشتی ذبح دام در مراسم تاسوعا و عاشورا اعلام شد تراکنش‌های بانکی تیر ماه 686 هزار میلیارد تومان شد افتتاح حساب به صورت گروهی در بانک‌ها ممنوع شد صفر تا صد پیکان از اولین تا آخرین تولید / آنچه درباره خودرو مجبوب نمی دانید قیمت جدول خانه در چیتگر قیمت این خودرو آلمانی در بازار تهران از 11 میلیارد... قیمت آپارتمان در چیتگر ؟ + جدول قیمت نقل قول‌ها از افزایش 38 درصدی حقوق بازنشستگان حکایت دارند اما این اخبار به معنی افزایش حقوق ماه مردا... اقتصاد در رکود است؛ منتظر آمار نباشید اقتصاد در رکود است؛ منتظر آمار نباشید / کافی است نگاهی به جست‌وجوهای گوگل بیاندازید اولین چاه نفت خاورمیانه در ایران / «چاه شماره یک» ، اکنون موزه شده + عکس ها در یارانه‌ پنهان کالاها اقشار مرفه بیشترین بهره را می‌بردند اما با واقعی شدن قیمت ها یارانه هم به اق... تلاش‌های ستودنی ایران خودرو در عبور از روزهای سخت میزان خسارت هنگفت سیل به کشور اظهارنظر نماینده تبریز، کاربران را شاکی کرد نقش سامانه مودیان در شفافیت اقتصادی و کارآمدی بیشتر نظام مالیاتی/ مشخصات پایانه‌های فروشگاهی نهایی ش... گرانی، سفره مردم را جارو کرد بنگلادش قیمت نفت و بنزین را برای مردم بیش از 50 درصد افزایش داد تور شناسایی قاچاقی ها و تقلبی ها پهن تر شد / ممنوعیت عرضه کالای بدون شناسه در 5 گروه کالایی ، به ویژ... دلیل عدم اجرای قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار چیست؟ گرانی ، سفره مردم را جارو کرد / مقایسه قیمت کالاهای پرمصرف در سال 1391 با 1401 رخ سرخ بورس در دولت ريیسی ادعای عجیب دولت / نقدینگی در دولت ريیسی کاهش یافت؟ رونمایی از پر معامله ترین منطقه در بازار ملک پایتخت / چند درصد افزایش قیمت را تجربه کرد ؟ رخ سرخ بورس در دولت ريیسی / طی یک سال گذشته 63 هزار و 238 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس تهران خارج... سیل چقدر به راه های کشور خسارت زد؟ 4 محموله کشتی غلات و دانه روغنی دیگر از اوکراین صادر شد ویژگی‌ها و مشخصات پایانه‌های فروشگاهی نهایی شد وزیر جهادکشاورزی : چرا ایام عید بوقلمون در آمریکا به... تعیین تکلیف دولت برای کارت نان به کجا رسید؟ بغداد: استان کربلا‌ در ایام عاشورا قطعی برق ندارد بغداد: طوفان گرد و خاک روزانه 10 میلیارد دینار به عراق خسارت می‌زند زنگ خطری بزرگ برای اقتصاد و تجارت کشور یارانه مرداد نقدی است؟ اما و اگرهای واگذاری شرکت های خودرو سازی رکورد تاریخی بالاترین نرخ تورم در دولت ريیسی