این خودروی داخلی 75میلیون ارزان شد

این خودروی داخلی 75میلیون ارزان شد

قیمت خودرو از نیمه اسفند با شروع روند کاهش نرخ ارز، کاهشی شد اما روز گذشته و به‌دنبال توافق ایران و عربستان برای...

همشهری آنلاین: قیمت خودرو از نیمه اسفند با شروع روند کاهش نرخ ارز، کاهشی شد اما روز گذشته و به‌دنبال توافق ایران و عربستان برای عادی‌سازی‌ روابط، شتاب کاهش نرخ دلار بیشتر شد؛ تغییری که در بازار خودرو به کاهش چشمگیر قیمت تمام خودروها انجامید.

مقایسه تغییرات قیمت خودرو در فاصله بین جمعه 19 اسفند تا شنبه 20 اسفند نشان می‌دهد قیمت خودروهای پرفروش مثل گروه پژو و همچنین انواع پراید و تیبا تا 8درصد و قیمت خودروهای گران‌قیمت‌تر در برخی موارد بیش از 10درصد پایین آمد.

ريیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودروی تهران درباره دلایل این کاهش قیمت به همشهری گفت: خودرو در ایران با توجه به محدودیت عرضه تبدیل به کالای سرمایه‌ای شده و کوچک‌ترین نوسان نرخ ارز بر قیمت آن تاثیر دارد.

سعید موتمنی با اشاره به نوسانات مداوم قیمت خودرو در ماه‌های اخیر، اضافه کرد: وقتی دلار از 33هزار تومان گذشت افزایش قیمت را در بازار خودرو شاهد بودیم و تا زمانی که به 58هزار تومان رسید این رشد ادامه یافت، امروز هم که قیمت دلار پایین آمده کاهش قیمت خودرو را شاهد هستیم اما نکته قابل توجه این است که بالا رفتن قیمت خودرو خیلی سریع اتفاق می‌افتد و برعکس، کاهش قیمت زمان‌بر است.

به‌گفته او در روزهای اخیر قیمت تمام خودروهای داخلی، وارداتی و مونتاژی بین 8 تا 15درصد کاهش یافته و 206تیپ2و پژو پارس به‌عنوان پرفروش‌ترین خودروهای بازار 50میلیون تومان ارزان شده‌اند. تیبا و کوییک هم بین 30 تا 45میلیون تومان کاهش قیمت داشته‌اند و افت قیمت در خودروهای مونتاژی بین 100 تا 300میلیون تومان بوده است.

تاثیر طرح‌های عرضه بر بازار

کمبود عرضه مهم‌ترین عاملی است که در کنار تغییرات نرخ ارز، افزایش قیمت خودرو را در سال‌های اخیر رقم زده است. ممنوعیت واردات خودرو در 5سال گذشته و روند کاهشی تولید خودروسازان داخلی با عمیق‌تر کردن شکاف بین عرضه و تقاضا، اختلاف قیمت بین کارخانه تا بازار را در تولیدات داخلی به 100درصد رسانده و دسترسی مصرف‌کنندگان واقعی به خودروهای مورد نیازشان روزبه‌روز سخت‌تر شده است.

وزارت صنعت، معدن و تجارت در یک‌سال اخیر با هموار کردن مسیر واردات از یک‌سو و تلاش برای حذف قرعه‌کشی برای خرید خودروهای داخلی تلاش کرد این شکاف را کاهش دهد.

افزایش تولید خودروسازان نیز به‌گفته مدیر دفتر صنایع خودروی وزارت صمت تا پایان امسال به رقم 30درصدی نسبت به سال گذشته خواهد رسید و برآورد شده تولید داخلی خودرو در سال آینده به یک‌میلیون‌و800هزار دستگاه برسد؛ رقمی که اندکی بیش از میزان تقاضای یک‌سال بازار خودرو است. ريیس اتحادیه فروشندگان خودروی تهران اما معتقد است طرح‌های عرضه خودرو تنها به‌شرط تحویل کوتاه‌مدت می‌توانند بر بازار تاثیرگذار باشند.

موتمنی گفت: اگر تحویل خودرو در طرح‌های عرضه، یکی دو ماهه باشد می‌تواند تاثیر مثبتی بر بازار داشته باشند اما اگر تحویل درازمدت باشد تاثیرگذار نیست.

او اضافه کرد: مشکل دیگر اینجاست که با توجه به فاصله زیاد قیمت بین کارخانه تا بازار، ثبت نام‌کنندگان در این طرح‌ها اکثرا سرمایه‌گذارانی هستند که با هدف کسب سود نام‌نویسی می‌کنند و مصرف‌کننده واقعی کمتر در این طرح‌ها مشارکت می‌کند. اگر فاصله قیمتی شرکت تا بازار 10 تا 20درصد بود هیچ‌کس در این طرح‌ها شرکت نمی‌کرد و اصولا به چنین طرح‌هایی برای عرضه خودرو نیازی نبود.

موتمنی با بیان اینکه خودرو در زندگی مردم کالایی اساسی محسوب می‌شود، تنظیم بازار را وظیفه سازمان حمایت دانست و افزود: این کالا باید به هر طریق، چه با واردات و چه با تولید داخلی به اندازه کافی وارد بازار شود تا شاهد کاهش قیمت‌ها باشیم.

پیش‌بینی بازار تا شب عید

موتمنی، بازار خودرو را تا پایان سال بدون تغییر پیش‌بینی کرد و گفت: این هفته عملا آخرین هفته سال در بازار خودرو محسوب می‌شود و بعید است هفته آینده تغییری را در این بازار شاهد باشیم اما در حال حاضر نیز با توجه به اینکه تغییرات نرخ ارز لحظه‌ای است خریداری در بازار وجود ندارد.

به‌گفته ريیس اتحادیه فروشندگان خودرو، خریداران معمولا ترجیح می‌دهند تا زمانی که قیمت ارز به ثباتی چند روزه نرسد خریدی انجام ندهند چون احتمال ریزش بیشتر قیمت ارز وجود دارد.

پ
شرایط نگران کننده تامین آب در گلستان/ پروژه‌های آب شیرین کن متوقف است جزییات مصوبه تعیین ساعات آغاز به کار ادارات و مشاغل... ورود سرمایه‌گذاران چینی به بندر عباس/ فعلا تجارت ایران و عربستان با شناورهای کوچک برقرار می‌شود هر عدد از این تخم مرغ‌ها 3.5میلیون قیمت دارد! قیمت طلا در چند قدمی رکورد تاریخی؟/ سناریوی احتمالی... قیمت طلا در چند قدمی رکورد تاریخی؟ زمان ثبت‌نام مجدد متقاضیان خودروهای داخلی قیمت دلار از عهد قاجار تا سلسله پهلوی چگونه می‌توان خودرو ایرانی را نجات داد؟ فردا نخستین روز فعالیت بورس در سال 1402 آغاز ثبت نام جاماندگان در سامانه یکپارچه فروش خودرو از دوشنبه واکنش خانه کارگر به مصوبه مزد 1402 شورایعالی کار / روال قانونی برای ابطال مصوبه مزد 1402 را آغاز می ... برای جاماندگان ثبت‌نام خودروهای داخلی فردا سامانه بازگشایی می‌شود فایل‌های فروش در ارزان‌ترین منطقه تهران هم غیر قابل دسترسی شدند فردا نخستین روز فعالیت بورس در سال 1402 فردا نخستین روز فعالیت بورس در سال 1402 مصرف 120 میلیون لیتر بنزین در سومین روز از تعطیلات سیب و پرتقال تنظیم بازاری در تهران تا پایان فروردین توزیع می شود تیونینگ این خودرو، هوش از سر می‌پراند! تیونینگ این خودرو 3 هزار اسب بخاری، هوش از سر می‌پراند!/ عکس رشد تولید مستلزم جلوگیری از سوداگری‌/ "مالیات بر عایدی سرمایه" هر چه زودتر قانون شود ثبت مصرف بیش از 120 میلیون لیتر بنزین در سومین روز از بهار 1402 برای جاماندگان ثبت‌نام خودروهای داخلی فردا سامانه بازگشایی می‌شود استعلام وضعیت چک‌های برگشتی صادرکننده چک از طریق پیامک 10 خبر مهم برای اولین روز معاملاتی سال 1402 | افزایش سرمایه یک نماد پالایشی اخبار مهم کدال جمعه 4 فروردین 1402 | خبری مهم برای سهامداران فملی جاماندگان یارانه دولت چگونه ثبت نام کنند؟ قیمت جدید قند و شکر اعلام شد چرا افزایش نرخ بهره فدرال رزرو به رغم سیستم مالی متزلزل صحیح بود؟ / خبری از قوانینی که قرار بود سیاس... با این روند تعطیلی نانوایی ها دور از انتظار نیست جاماندگان یارانه دولت چگونه ثبت نام کنند؟ راستی‌آزمایی آمار اشتغال دولت؛ واقعا یک میلیون شغل ایجاد شد؟ / حاج‌اسماعیلی : دولت اسناد و مدارک ارا... در بحبوحه ورشکستگی سیلیکون ولی فدرال رزرو بار دیگر نرخ بهره را افزایش داد / تاثیر آن بر بازار سهام چ... جاماندگان یارانه دولت چگونه ثبت نام کنند؟ به دنبال واردات مستقیم گاز از ترکمنستان هستیم/ سوآپ ادامه دارد اونس جهانی در مرز 2 هزار دلار تولد فاجعه‌ای دیگر در پدیده شاندیز طلا صعودی و دلار ریزشی شد واریز یارانه نقدی برای جاماندگان | یارانه نقدی جدید دو برابر شد افزایش 50 درصدی اشتغال مستقیم صنایع غذایی کدام خودروها در بازار افزایش قیمت داشتند؟ همتی: دولتی که پای خود را بیش از گلیمش دراز کند، بنزین بر آتش تورم می ریزد توان تولید برق 286 نیروگاه ارتقا پیدا کرد نسخه همتی برای عبور دولت از تورم مصرف 120 میلیون لیتر بنزین در سوم فروردین بیانیه مهم خانه کارگر درباره حداقل حقوق 1402 افزایش قیمت بیت‌کوین و اتریوم/از آخرین وضعیت ارزهای دیجیتال با خبر شوید مصرف 120 میلیون لیتر بنزین در سومین روز از سال جدید هشدار ريیس شبکه انرژی آلمان از احتمال کمبود گاز افزایش قیمت کوییک، ساینا و تیبا در بازار + نمودار