ابهامات طرح مالیات بر عایدی سرمایه / مردم باید مالیات کدام سود را به دولت بدهند؟

ابهامات طرح مالیات بر عایدی سرمایه / مردم باید مالیات کدام سود را به دولت بدهند؟

مجلس و دولت به دنبال اخذ مالیات از فروش مسکن، طلا، ارز و خودرو هستند، مالیاتی که در سال اول فروش تا 40 درصد سود است. دولت بابت کدام خدمات مالیات می‌گیرد؟

به گزارش تجارت‌نیوز، طرح مالیات بر عایدی سرمایه آبان سال 97 در کمیسیون اقتصادی مجلس قبلی تصویب شد و قرار بود اردیبهشت سال 98 به صحن علنی مجلس برود. پس از گذشت دو سال قرار است حدود دو ماه دیگر در صحن علنی مجلس برای تصویب مطرح می‌شود.

مالیات بر عایدی سرمایه چیست؟

نوعی مالیات بر سرمایه است که از سود آن سرمایه به دست می‌آید، یعنی وقتی فردی دارایی خود را وارد یکی از بازارها می‌کند باید از سودی که به دست می‌آورد مالیات پرداخت کند. گفته می‌شود هدف از این طرح انتقال سرمایه‌ها از بخش بازارهای دارایی به بخش تولید است.

این قانون در ایران در شرف تصویب و اجرایی شدن است.

شامل چه بازارهایی می‌شود؟

طبق سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس قانون مالیات بر عایدی سرمایه درباره املاک با انواع کاربری، وسایل نقلیه موتوری زمینی، مسکوکات طلا و شمش و ارز خارجی است.

همچنین اگر کالا‌هایی نیز وارد شود که به کالای سوداگری تبدیل شود به آن‌ها نیز مالیات بر عایدی سرمایه تعلق می‌گیرد.

این مالیات چطور محاسبه می‌شود؟

بر فرض فردی یک ملک می‌خرد، اگر آن را در سال اول بفروشند اینطور تلقی می‌شود که خریدار مصرف‌کننده نیست و باید 40 درصد از سودی که به دست آورده را به عنوان مالیات بپردازد.

همچنین اگر فردی وسیله نقلیه موتوری، طلا و شمش و ارز خارجی بخرد و در همان سال بفروشد، 30 درصد از سودی که در زمان فروش می‌کند را باید مالیات بدهد.

اگر فروش در سال‌های بعد انجام شود مالیات پرداختی به صورت پلکانی کاهش می‌یابد و در سال چهارم به حداقل می‌رسد.

دولت می‌خواهد از کدام دارایی‌ها مالیات بگیرد؟

عبدالله مشکانی، کارشناس اقتصادی در گفتگو اینستاگرامی با تجارت‌نیوز درباره طرح مالیات بر عایدی سرمایه تحلیلی ارايه می‌کند.

او ابتدا عنوان می‌کند که این طرح در کشورهای پیشرفته وجود دارد و طرح خوبی است. اما این مالیات در شرایطی از فرد گرفته می‌شود که افزایش قیمت به خاطر یک علت خارجی رخ دهد. مثلا کشیدن اتوبان در یک منطقه از شهر موجب شده که قیمت املاک نزدیک به آن اتوبان افزایش یابد. چون که مالک برای افزایش قیمت ملکش کاری نکرده و به خاطر یک عامل بیرونی افزایش یافته، در این جا دولت از مالکان آن منطقه مالیات بر عایدی سرمایه دریافت می‌کند.

اما در ایران اینطور نیست افزایش قیمت‌ها به خاطر تورم رخ می‌دهد و به دارایی آن فرد اضافه نمی‌شود، یعنی همان کاهش ارزش پول ملی.

بنا بر اظهارات مشکانی در ایران قیمت‌ها به خاطر رشد نقدینگی افزایش می‌یابد. یعنی دولت نمی‌تواند خودش را کنترل کند، وعده‌های فریبنده می‌دهد، سیاست‌های بانکی‌اش موجب ناترازی در سیستم بانکی می‌شود، صندوق‌های بازنشستگی با مشکل مواجه است و کسری بودجه دارد. همه این مشکلات را به بانک مرکزی حواله و با چاپ پول آن را حل می‌کند.

به گفته او افزایش قیمت‌ها به خاطر سیاست چاپ پول دولت است. این چاپ پول و تورمی که دولت ایجاد کرده موجب افزایش قیمت شده است. در واقع تغییر قیمت‌ها اسمی است نه واقعی و قدرت خرید مردم پایین آمده است. بنابراین طرح مالیات بر عایدی سرمایه یک نوع مالیات نیست بلکه غصب اموال است و تجاوز به حقوق مردم.

دولت می‌خواهد از تغییرات اسمی قیمت مالیات بگیرد، قیمت اسمی که به خاطر چاپ پولی است دولت انجام داده نه به خاطر دلالی است.

مطالعه بیشتر: مشکل بورس سه روزه حل می‌شود؟
کلیات طرح قانون مالیات بر عایدی سرمایه تصویب شد

کلیات طرح قانون مالیات بر عایدی سرمایه تصویب شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز با طرح قانون مالیات بر عایدی سرمایه موافقت کردند.

TejaratNews.com/
چه کسانی مشمول مالیات جدید مسکن هستند؟

چه کسانی مشمول مالیات جدید مسکن هستند؟

محمود زاده گفت: ثبت نکردن و ثبت مشخصات اشتباه واحد مسکونی در سامانه جامع املاک، جرایم سنگینی به دنبال دارد.

TejaratNews.com/
توافق تاریخی گروه 7 درباره مالیات غول‌های فناوری

توافق تاریخی گروه 7 درباره مالیات غول‌های فناوری

وزرای دارایی شرکت کننده در نشست «گروه هفت» روز شنبه بر سر اخذ مالیات «دست‌کم 15 درصدی» از شرکتهای بزرگ چندملیتی و غول‌های فناوری همچون آمازون، مایکروسافت و گوگل به توافق رسیدند.

Bartarinha.ir/
مالیات خانه‌های خالی به صندوق ملی مسکن می‌رود

مالیات خانه‌های خالی به صندوق ملی مسکن می‌رود

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: هر مالیاتی که از خانه های بدون سکنه اخذ شود به صندوق ملی مسکن می رود و به پرداخت تسهیلات برای مسکن گروه های کم درآمد اختصاص می یابد.

TejaratNews.com/
به کدام خانه‌های خالی مالیات تعلق می‌گیرد؟

به کدام خانه‌های خالی مالیات تعلق می‌گیرد؟

معاون وزیر راه و شهرسازی، گفت: خانوارهایی که بیش از دو واحد مسکونی (یکی در شهر محل سکونت و دیگری در شهر و روستایی غیر از محل سکونت) داشته باشند و بیش از 120 روز خالی باشد، مشمول مالیات می‌شود.

Bartarinha.ir/

مالیات 36 برابری اجاره ماهانه برای خانه‌های خالی

اولتیماتوم دولت به دارندگان خانه‎‌های خالی / مالیات چه کسانی 2 برابر است؟

اولتیماتوم دولت به دارندگان خانه‎‌های خالی / مالیات چه کسانی 2 برا...

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه دستگاه‌های دولتی و اشخاص حقوقی که اقدام به نگهداری واحدهای خالی می‌کنند، باید دو برابر افراد حقیقی مالیات بپردازند گفت: با اجرای ماده 54 قانون مالیات‌های مستقیم،...

TejaratNews.com/
مستاجران بخوانند! / مالیات بر مسکن را مالک باید پرداخت کند یا مستاجر؟

مستاجران بخوانند! / مالیات بر مسکن را مالک باید پرداخت کند یا مستا...

آنطور که به نظر می‌رسد برخی از مالکان مالیات ملک خود را به مستاجران منتقل می‌کنند، براساس قانون مستاجران باید مالیات بر ملکی که اجاره می‌کنند را بپردازند؟

TejaratNews.com/
مالیات خانه‌های خالی چگونه محاسبه می‌شود؟

مالیات خانه‌های خالی چگونه محاسبه می‌شود؟

سرانجام مالیات بر خانه‌های خالی با فراز و فرودهای بسیار در سال گذشته به قانون تبدیل شد و به مرحله اجرا رسید. طبق اعلام ريیس کل سازمان امور مالیاتی، مرداد 1400 اولین مالیات از خانه‌های خالی دریافت می‌ش...

TejaratNews.com/
جزيیات اخذ مالیات از خانه‌های خالی

جزيیات اخذ مالیات از خانه‌های خالی

بر اساس قانون مالیات‌های مستقیم، هر واحد مسکونی در شهر‌های بالای 100 هزار نفر که به استناد سامانه ملی املاک و اسکان کشور، در هر سال مالیاتی در مجموع بیش از 120 روز ساکن یا کاربر نداشته باشد، به عنوان ...

Bartarinha.ir/

ماجرای مالیات خانه‌های خالی از کجا آغاز شد؟

ماجرای مالیات گیری از خانه‌های خالی از کجا آغاز شد؟

سهام‌داران بورس 17 هزار میلیارد تومان مالیات دادند

راه فرار از پرداخت مالیات بر خانه خالی / اگر خانه خود را ثبت نکنیم چه می‌شود؟

راه فرار از پرداخت مالیات بر خانه خالی / اگر خانه خود را ثبت نکنیم...

مردم کمتر از یک ماه دیگر فرصت دارند تا اطلاعات خانه‌های خود را در سامانه املاک و اسکان ثبت کنند، اگر این ثبت‌نام انجام نشود چه می‌شود؟

TejaratNews.com/
مناطق آزاد مشمول پرداخت مالیات هستند

مناطق آزاد مشمول پرداخت مالیات هستند

معاون سازمان امور مالیاتی کشور گفت: با تصویب مجلس شورای اسلامی مناطق آزاد تجاری-صنعتی مشمول پرداخت مالیات بر ارزش افزوده شدند.

Bartarinha.ir/
قیمت نفت به بالای 72 دلار رسید نقش موثر اوپک در دو رکود جهانی چرخه نفت افزایش صدور پروانه تاسیس و مجوز از ابتدای سال طبق منویات مقام معظم رهبری با سیاه نمایی‌ها مقابله می‌کنیم آغاز ثبت‌نام وام ودیعه مسکن، از ساعت 12 ظهر امروز افزایش سرمایه یک بانک | وزمین از شمولیت ماده 141 قانون تجارت خارج می‌شود؟ افزایش سرمایه 234 درصدی بانک دی معاملات بورس پس از انتخابات ریاست جمهوری به کدام سو می‌رود؟ نوکیا 110، 4G و 105، 4G معرفی شدند تمدید و آغاز بازارگردانی 2 شرکت بورسی قیمت خودرو پس از انتخابات کاهش می‌یابد خبر خوب برای سهامداران «شبندر» تحلیل بورس 26 خرداد / دخالت دولت شفافیت در بازار را بر هم می‌زند جزيیات پرداخت وام ودیعه مسکن و افزایش اجاره + جدول کیفیت خودروی شاهین فقط آماری نیست شاخص کل با افت 1190 واحدی مواجه است "قلرست" شکر را گران کرد "ساروم" ساختمان دفتر تهران را فروخت سرمایه گذاری خارجی 1,300,000 یورویی در "دروز" "تماوند" به بازار دوم فرابورس رفت تقسیم سود 1005 ریالی در مجمع "لخانه" دولت آینده و اعتماد از دست رفته سهامداران وضعیت قیمت مسکن بعد از انتخابات ممانعت از انحصار در بورس/ سرمایه‌گذاری مردم باید سود بدهد نه هزینه! نرخ رسمی 28 ارز کاهش یافت رانت حرف اول را در بورس نباید بزند! / اصلاح ایرادات بازارثانویه ارايه راه‌حل برای برون رفت از مشکلات بورس/ اهمیت شکل‌گیری "شورای ثبات" با اضلاع بورس، بیمه و بانک بازار اولیه اصالت دارد نه بازار ثانویه! / سوداگری که با غلبه بازارثانویه رواج گرفت شرایط جدید ثبت‌نام در طرح‌های پیش‌فروش خودرو اعلام شد افت 269 واحدی شاخص کل بورس قیمت ارز‌های دیجیتالی در 26 خرداد/ افت 0.4 درصدی قیمت بیت کوین پیش‌بینی قیمت مسکن بعد از انتخابات اولین خبر از عرضه اولیه ومدیر / ثبت سفارش کی آغاز می شود؟ اولین جزییات از شروع بورس امروز 26 خرداد افت 92 درصدی تولید خودرو / هشدار برای گرانی خودرو بازی سیاسی نامزدها در زمین بورس در دقایق ابتدایی بازار شاخص قرمزپوش است "چکارن" صورت مالی تلفیقی را منتشر کرد کارگران خوزستانی یکسال حقوق نگرفتند!/چالش‌های عجیب آب در اهواز این هم از گزارش فعالیت یک ماهه "سهرمز" بورس امروز چهارشنبه 26 خرداد 1400 | تابلو بورس تهران امروز چگونه بود؟ مجمع "سپهر" بازار برگزار می شود انتشار صورت‌های مالی میاندوره‌ای 9 ماهه صندوق سرمایه گذاری اوج ملت انتشار صورت مالی شرکت صنایع زنگان پارت قطعه سرمایه توسط "بسویچ" چند سيوال درباره افزایش سرمایه پتروشیمی گچساران "سپید" صورت‌های مالی تلفیقی 12 ماهه را منتشر کرد آخرین وضعیت پرواز‌های خارجی انتشار صورت مالی تلفیقی حسابرسی نشده "کساوه" "اروند" صورت سود و زیان 12 ماهه را منتشر کرد "بکام"صورت‌های مالی تلفیقی 12 ماهه را منتشر کرد

در حال بارگیری...