ساخت 34 هزار تجهیز صنعتی در داخل/ رتبه 65 ایران در شاخص پیچیدگی

ساخت 34 هزار تجهیز صنعتی در داخل/ رتبه 65 ایران در شاخص پیچیدگی

وزیر صمت گفت: سامانه‌ای راه‌اندازی شده تا 34 هزار تجهیزات صنعتی در داخل ساخته شود که اکنون 24 هزار تقاضا برای ساخت ثبت شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، سیدرضا فاطمی‌امین در همایش «بنگاه، فناوری و رشد اقتصادی» با اشاره به اینکه روند تولید در کشور بسیار خوب است، گفت: طبق آمارهای منتشر شده در چند ماه اخیر، در بخش معدن و صنعت رشد بسیار خوبی هستیم.

وی توضیح داد: در تابستان 1400 رشد فصلی معدن منفی 3.7 در صد بود اما در پاییز امسال رشد فصلی معدن به 2.6 درصد رسیده که نشان دهنده رشد قابل توجه در این بخش بوده است. در بخش صنعت هم رشد فصلی صنعت در تابستان سال گذشته 2 درصد بوده که در پاییز امسال به 5 درصد افزایش یافته است.

وزیر صمت با اشاره به اینکه رشد بخش صنعت در 9 ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیشتر بوده و امروز از میانگین رشد اقتصادی هم بیشتر شده است، افزود: رشد اقتصادی در سال جاری 3.3 درصد بوده و رشد اقتصادی بخش صنعت 5 درصد شده است. این موارد نشان می‌دهد که تولید در حال حرکت است؛ آن هم در سالی که به نام تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین مزین شده است.

وی با طرح این پرسش که برای دانش‌بنیان چه کاری باید انجام داد؟، اظهار کرد: در 10-15 سال اخیر، تمرکز در عرضه محور بوده است یعنی در کنار یک دانشگاه، پارک فن‌آوری راه‌اندازی شود، شرکت دانش‌بنیانی راه‌اندازی شده و خلاقیت و محصول تولید کند و در نهایت با معرفی محصول، به فکر پیدا کردن مشتری برای آن باشیم. البته باید طرف عرضه مشخص شود اما امروز طرف عرضه اشباع شده و اگر بخواهیم بیش از این طرف عرضه دانش‌بنیان را تقویت کنیم، خروجی مطلوب را نخواهیم داشت.

فاطمی‌امین با بیان اینکه در این وضعیت می‌بایست رویکرد تقاضا محور را تقویت کنیم، اضافه کرد: وقتی صنعت رشدی خوبی دارد، پس در این شرایط صنعت باید تقاضا ارايه داد و مطابق با آن تقاضا، شرکت‌های دانش‌بنیان تولید را انجام دهند؛ رویکردی که از سال گذشته با ارتباط نزدیک میان وزارت صمت و وزارت علوم، به آن توجه بیشتری شده است.

وی در ادامه با بیان اینکه می‌بایست در وزارت صمت به واحدهای بزرگ الزام کرده و برای آنها شاخص عملکردی قرار دهیم، افزود: در این راستا می‌بایست برای هر محصول معدنی که بیش از یک میلیون دلار واردات داریم، به سمت تولید داخلی برویم. از طرفی سامانه‌ای راه‌اندازی شده تا 34 هزار تجهیزات صنعتی در داخل ساخته شود که اکنون 24 هزار تقاضا برای ساخت ثبت شده است. ما باید با توجه به رشد صنعت یک رویکرد تقاضامحور را در پیش بگیریم.

رتبه 65 ایران در شاخص پیچیدگی

وزیر صمت همچنین تصریح کرد: قدم سوم این است که اگر شاخصی پیدا کنیم که علم و ثروت و قدرت را هم‌زمان اندازه‌گیری کند، بسیار عالی است. علم؛ قدرت است و باید این دو را به یکدیگر متصل کنیم. شاخصی که قدرت و دانش بنیان را بررسی می‌کند، شاخص «پیچیدگی» است که قصد داریم از رتبه 65 آن را به جایگاه 40 برسانیم. ممکن است در شاخص‌های علم‌سنجی و مقاله رتبه خوبی داشته باشیم، اما در آن به جای حل مسايل خودمان، مسايل دیگران را حل کنیم.

وی با بیان اینکه زمانی علم، علم است که به تولید محصول منجر شود و محصولاتی که مبتنی بر دانش باشند، یادآور شد: زمانی محصول، دانش‌بنیان است که کمتر کشوری بتواند آن را تولید کند. اگر کشوری توانست این کار را انجام دهد، قدم ویژه‌ای برداشته است. آنوقت می‌تواند تصمیم بگیرد که این دانش را به کدام کشور عرضه کرده و یا در اختیار کدام کشور قرار ندهد.

فاطمی‌امین خاطرنشان کرد: این شاخص بر اساس تنوع محصولات صادراتی و اینکه کدام کشورها آن را تولید می‌کنند، به شاخص ارزیابی کشورها می‌پردازد. این شاخص علم را اندازه‌گیری کرده و قدرت اقتصادی در کشورها را بر اساس تولید محصول «پیچیده» ارزیابی می‌کند.

وی افزود: بنابراین در صحنه بین‌المللی از نظر اقتدار و قدرت اقتصادی 2 شاخص وجود دارد که یکی از آن‌ها شاخص پیچیدگی است که علم و دانش را به یکدیگر متصل کرده و قدرت کشور را افزایش می‌دهد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین ابراز امیدواری کرد که رشدهای ایجاد شده، هرچه زودتر خود را در زندگی مردم نشان دهد.

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد