ساخت 34 هزار تجهیز صنعتی در داخل/ رتبه 65 ایران در شاخص پیچیدگی

ساخت 34 هزار تجهیز صنعتی در داخل/ رتبه 65 ایران در شاخص پیچیدگی

وزیر صمت گفت: سامانه‌ای راه‌اندازی شده تا 34 هزار تجهیزات صنعتی در داخل ساخته شود که اکنون 24 هزار تقاضا برای ساخت ثبت شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، سیدرضا فاطمی‌امین در همایش «بنگاه، فناوری و رشد اقتصادی» با اشاره به اینکه روند تولید در کشور بسیار خوب است، گفت: طبق آمارهای منتشر شده در چند ماه اخیر، در بخش معدن و صنعت رشد بسیار خوبی هستیم.

وی توضیح داد: در تابستان 1400 رشد فصلی معدن منفی 3.7 در صد بود اما در پاییز امسال رشد فصلی معدن به 2.6 درصد رسیده که نشان دهنده رشد قابل توجه در این بخش بوده است. در بخش صنعت هم رشد فصلی صنعت در تابستان سال گذشته 2 درصد بوده که در پاییز امسال به 5 درصد افزایش یافته است.

وزیر صمت با اشاره به اینکه رشد بخش صنعت در 9 ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیشتر بوده و امروز از میانگین رشد اقتصادی هم بیشتر شده است، افزود: رشد اقتصادی در سال جاری 3.3 درصد بوده و رشد اقتصادی بخش صنعت 5 درصد شده است. این موارد نشان می‌دهد که تولید در حال حرکت است؛ آن هم در سالی که به نام تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین مزین شده است.

وی با طرح این پرسش که برای دانش‌بنیان چه کاری باید انجام داد؟، اظهار کرد: در 10-15 سال اخیر، تمرکز در عرضه محور بوده است یعنی در کنار یک دانشگاه، پارک فن‌آوری راه‌اندازی شود، شرکت دانش‌بنیانی راه‌اندازی شده و خلاقیت و محصول تولید کند و در نهایت با معرفی محصول، به فکر پیدا کردن مشتری برای آن باشیم. البته باید طرف عرضه مشخص شود اما امروز طرف عرضه اشباع شده و اگر بخواهیم بیش از این طرف عرضه دانش‌بنیان را تقویت کنیم، خروجی مطلوب را نخواهیم داشت.

فاطمی‌امین با بیان اینکه در این وضعیت می‌بایست رویکرد تقاضا محور را تقویت کنیم، اضافه کرد: وقتی صنعت رشدی خوبی دارد، پس در این شرایط صنعت باید تقاضا ارايه داد و مطابق با آن تقاضا، شرکت‌های دانش‌بنیان تولید را انجام دهند؛ رویکردی که از سال گذشته با ارتباط نزدیک میان وزارت صمت و وزارت علوم، به آن توجه بیشتری شده است.

وی در ادامه با بیان اینکه می‌بایست در وزارت صمت به واحدهای بزرگ الزام کرده و برای آنها شاخص عملکردی قرار دهیم، افزود: در این راستا می‌بایست برای هر محصول معدنی که بیش از یک میلیون دلار واردات داریم، به سمت تولید داخلی برویم. از طرفی سامانه‌ای راه‌اندازی شده تا 34 هزار تجهیزات صنعتی در داخل ساخته شود که اکنون 24 هزار تقاضا برای ساخت ثبت شده است. ما باید با توجه به رشد صنعت یک رویکرد تقاضامحور را در پیش بگیریم.

رتبه 65 ایران در شاخص پیچیدگی

وزیر صمت همچنین تصریح کرد: قدم سوم این است که اگر شاخصی پیدا کنیم که علم و ثروت و قدرت را هم‌زمان اندازه‌گیری کند، بسیار عالی است. علم؛ قدرت است و باید این دو را به یکدیگر متصل کنیم. شاخصی که قدرت و دانش بنیان را بررسی می‌کند، شاخص «پیچیدگی» است که قصد داریم از رتبه 65 آن را به جایگاه 40 برسانیم. ممکن است در شاخص‌های علم‌سنجی و مقاله رتبه خوبی داشته باشیم، اما در آن به جای حل مسايل خودمان، مسايل دیگران را حل کنیم.

وی با بیان اینکه زمانی علم، علم است که به تولید محصول منجر شود و محصولاتی که مبتنی بر دانش باشند، یادآور شد: زمانی محصول، دانش‌بنیان است که کمتر کشوری بتواند آن را تولید کند. اگر کشوری توانست این کار را انجام دهد، قدم ویژه‌ای برداشته است. آنوقت می‌تواند تصمیم بگیرد که این دانش را به کدام کشور عرضه کرده و یا در اختیار کدام کشور قرار ندهد.

فاطمی‌امین خاطرنشان کرد: این شاخص بر اساس تنوع محصولات صادراتی و اینکه کدام کشورها آن را تولید می‌کنند، به شاخص ارزیابی کشورها می‌پردازد. این شاخص علم را اندازه‌گیری کرده و قدرت اقتصادی در کشورها را بر اساس تولید محصول «پیچیده» ارزیابی می‌کند.

وی افزود: بنابراین در صحنه بین‌المللی از نظر اقتدار و قدرت اقتصادی 2 شاخص وجود دارد که یکی از آن‌ها شاخص پیچیدگی است که علم و دانش را به یکدیگر متصل کرده و قدرت کشور را افزایش می‌دهد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین ابراز امیدواری کرد که رشدهای ایجاد شده، هرچه زودتر خود را در زندگی مردم نشان دهد.

پیش بینی وضعیت بورس در 1402/ آیا قیمت دلار بورس را تکان می دهد؟ حسین عبده تبریزی:صدای پای تورم ونزويلایی را می‌شنوید؟ نفت در سراشیبی کاهش قیمت خاندوزی: مصمم به کاهش نرخ تورم هستیم/ ایران به بالاترین سطح صادرات نفت خود در 2 سال گذشته دست یافته ... بکارگیری تمام ظرفیت‌ها در راستای تحقق رشد تولید رکورد صادرات نفت ، باوجود تحریم نفتی مهار تورم قیمت محصولات کشاورزی‌ کمبودی در تامین مرغ ماه مبارک وجود ندارد هیچ کمبودی برای خرمای ماه مبارک رمضان نداریم پیش‌بینی اوضاع بورس در 1402 15 مورد ریزش سنگ در کندوان این خودرو نقلی جنسیس به اروپا می‌رود/ عکس عضو خانه کارگر: با مزد 8 میلیون تومانی یک دست کت و شلوار هم نمی‌توان تهیه کرد! طلا 8 دلار گران شد بی‌توجهی اوپک پلاس به بحران بانکی آمریکا/ کاهش 2 میلیون بشکه در روز تا پایان سال ادامه دارد جوابیه شرکت کروز به یک خبر نیازمند روش‌های نوین برای اکتشافات عمیق معدنی هستیم برند ژاپنی توشیبا بزودی 15 میلیارد دلار فروخته می شود جزيیات نهایی افزایش حقوق کارگران | مبلغ افزایش حقوق کارگران اعلام شد اثرات افزایش قیمت دلار بهار امسال نمایان می‌شود/ دو سناریو پیش روی تورم در اقتصاد ایران رشد 11 درصدی سفرهای نوروزی یک پیش‌بینی از قیمت مسکن در سال جاری ؛ آیا قیمت ها ریزش خواهد کرد؟ استفاده از این سامانه برای خرید و فروش ارز و سکه قیمت خودرو داخلی طی یک سال چقدر افزایش یافت؟ دولت برخی موارد را در بودجه لحاظ نکرده بود و ما چون کارشناس هستیم تغییراتی را رقم زدیم / مجلس سقف بو... وضعیت تورم بعد از نجومی شدن قیمت دلار صنعت خودرو در 1402 به کدام سمت می‌رود؟ ساعت کاری همه ادارات در ماه رمضان شناور شد قیمت مرغ گرم در بازار + فیلم مصرف 30 هزار و 762 مگاوات برق در ساعت 12 اول فروردین ساعت کاری همه ادارات در ماه رمضان شناور شد ایران به بالاترین سطح صادرات نفت خود در 2 سال گذشته دست یافته است وضعیت ارز در سال گذشته / دلار چند درصد بازدهی داش... توزیع 123 میلیون لیتر بنزین در دومین روز فروردین‌ خاندوزی: ایران به بالاترین سطح صادرات نفت خود در 2 سال گذشته دست یافت ساعت کاری همه ادارات در ماه رمضان شناور شد خبر جدید مخبر درباره برنامه دولت برای مهار تورم حکم غرامت 1.68میلیارد دلاری آمریکا علیه بانک مرکزی ایران+جزيیات وام فوری برای سهام عدالتی ها | ثبت نام وام فوری 13 میلیونی با سهام عدالت در سایت زیر قیمت پنیر در ماه رمضان اعلام شد + جدول خاندوزی: روسیه 2.76 میلیارد دلار در ایران سرمایه گذاری کرده/ افزایش 12 درصدی صادرات غیرنفتی در 11 ما... عرضه خرمای تنظیم بازاری از امروز/خرما کیلویی 71 هزار و 400 تومان «تشکیل سرمایه» لازمه تحقق رشد 8 درصدی قیمت جدید دلار اعلام شد (3 فروردین) هشدار سخنگوی صنعت آب درباره احتمال بروز سیل و طغیان رودخانه های کشور در نوروز 1402 رشد 14 درصدی مصرف بنزین در 10 روز پایانی سال 1401 افزایش 60 درصدی سقف نرخ خرید برق از نیروگاه‌ها فوری / ساعت کار ادارات شناور شد تولید روزانه 115 میلیون لیتر بنزین در پالایشگاه‌های کشور تولید روزانه 115 میلیون لیتر بنزین در پالایشگاه‌های کشور