پیش‌بینی بورس امروز 7 مهر / انتظار برای ثبات

پیش‌بینی بورس امروز 7 مهر / انتظار برای ثبات

دولت باید امسال 250 هزار میلیارد تومان از محل فروش سهام کسب درآمد کند. اما سیاست‌های انقباضی و تمایل دولت به انتشار اوراق مانع فروش سهام نمی‌شود؟

به گزارش تجارت‌نیوز، بازار سرمایه در هفته‌های گذشته تحت تاثیر اخبار منفی اقتصادی و سیاسی مرتبط با نرخ دلار و مذاکرات برجام روند منفی را داشت و در بیشتر روزها عمده‌ گروه‌های بورسی با افت قیمت همراه شدند. اما کدام عوامل در روند بازار سرمایه موثر است؟

محمد آرام بنیار کارشناس بازار سرمایه می‌گوید، در شش ماه ابتدایی امسال محدودیت‌های کرونا، آسیب به اقتصاد، قطعی‌های مکرر برق و اثرات آن بر صنایع پرمصرف برقی و علاوه بر همه این عوامل تغییر دولت در روند کلی بازار سرمایه تاثیر بسیار زیادی را گذاشت.

اما در شش ماه دوم سال جاری با اوج گرفتن روند واکسیناسیون و استقرار کامل دولت و مشخص شدن سیاست‌ها به نظر می‌رسد جو هیجانی هم در بورس کمتر شود.

این کارشناس بازار سهام معتقد است با افزایش قمیت کامودیتی‌ها در بازارهای جهانی و افزایش قیمت نفت، تحرکات نمادهای کامودیتی محور و پالایشی بازار سهام هم تغییرات مهمی را می‌کنند. همچنین به نظر می‌رسد درآمد ریالی شرکت‌ها هم در نیمه دوم سال افزایش پیدا کند.

آرام بنیار می‌گوید طبق آمار منتشر شده دولت باید امسال 130 هزار میلیارد تومان اوراق بفروشد و حدود دو برابر این میزان یعنی تقریبا 250 میلیارد تومان هم باید از محل فروش سهام کسب درآمد کند.

مطالعه بیشتر: دولت از بورس حمایت می‌کند؟

دنیای اقتصاد نوشت:

وابسته به‌ شرایط

شاید در ابتدا این مساله بسیار بدیهی به‌نظر برسد اما همچون زمان رونق که سرمایه‌گذاران افق سودآوری بلندمدت و بیشتری دارند و ممکن است یک فرد همانند ماه‌های ابتدایی سال 99 خود را برای کسب بازه بیش از 50 یا 100‌درصد آماده کند، در مواردی نیز که بازارها نوسانی می‌شوند و همان فعالان ممکن است با افزایش تعداد معاملات به ‌سودهای 5 تا 10‌درصدی و حتی کمتر از این میزان هم قناعت کنند. بنابراین انباشت پول در کف حساب‌های کار‌گزاری یا بانک نیز نوعی رویکرد است که متناسب با وضعیت بازارهای دارایی اعمال می‌شود و طی آن ممکن است سرمایه‌گذار به‌دلیل ابهام در شرایط، دلیل مناسبی برای حضور در بازار مربوطه پیدا نکند.

در چنین شرایطی اگر سایر بازارهای موازی از جذابیت چندانی برخوردار نباشند، پول در حساب‌ها انباشته می‌شود و شرایطی را پدید می‌آورد که مردم یا به ‌بازده ‌اندکی نظیر سود بانکی رضایت می‌دهند یا برای مدتی نامعلوم حتی با انباشت دارایی خود در حساب کار‌گزاری‌ها و حساب جاری بانک‌ها در عمل نوعی از عدم‌اطمینان را به‌نمایش می‌گذارند. طبیعتا چون عدم‌اطمینان اگر از سوی بخش کوچکی از فعالان این بازار مشاهده شود، نمی‌تواند به‌عنوان یک گواه دقیق برای تحلیل وضعیت کل بازار در نظر گرفته شود، با این حال اگر همین وضعیت را در رفتار تعداد بالایی از فعالان یک بازار ببینیم می‌توانیم آن را در بستر کلان اقتصادی و ریسک‌های مشرف بر یک بازار به‌خوبی بررسی کنیم.

انتظار برای ثبات

آیا هم‌اکنون پول‌ها در بورس پارک می‌شوند؟ همان‌طور که پیشتر نیز به‌طور تلویحی گفته شد پارک کردن پول به ‌وضعیتی اطلاق می‌شود که سرمایه‌گذاران در آن وجه کافی برای سرمایه‌گذاری را در اختیار دارند، با این حال به‌دلیل آنکه موقعیت سرمایه‌گذاری برای آنها مساعد نیست یا اینکه درک دقیقی از شرایط ندارند از سرمایه‌گذاری اجتناب می‌کنند.

این‌طور که به‌نظر می‌رسد طی هفته‌های گذشته چنین وضعیتی بر بورس تهران نیز حاکم شده است؛ در حالی که بررسی روند معاملات بازار سهام طی هفته‌های اخیر حکایت از آن دارد که با بازگشت شاخص‌کل بورس به‌سطوح پایین‌تر، رغبت سرمایه‌گذاران به ‌تداوم سرمایه‌‌گذاری نسبت به‌ گذشته کمتر شده است. مقایسه وضعیت بورس با سایر بازارهای موازی حکایت از آن دارد که ثبات نسبی قیمت ارز همزمان با رکود بازار مسکن و نوسان‌های نه‌چندان جهت‌دار سکه طی هفته‌های اخیر بسیاری را بر آن داشته تا پول خود را از چرخه معاملات همه این بازارها به‌دور نگه دارند و به‌اصطلاح آن را در حساب‌های جاری و یا کار‌گزاری‌ها پارک کنند.

عدم‌اطمینانی که پیشتر توضیح داده شد در طول هفته‌های گذشته به‌خوبی خود را در ارزش معاملات صندوق‌های سرمایه‌گذاری و افزایش ارزش دارایی‌های آنها نمایان کرده است.

در طول هفته‌های اخیر نگاهی به ‌خالص ارزش دارایی صندوق‌ها حکایت از آن دارد که تمایل مردم به ‌حضور مستقیم در بازارها به‌ویژه بازار سهام کاهش یافته و حتی با ورود ‌بورس و فرابورس به رکود در دو هفته اخیر از ارزش دارایی صندوق‌ها در مقایسه با روند طی شده از ابتدای سال کاسته نشده است.بررسی ارزش معاملات صندوق‌های قابل معاملهETF نشان از آن دارد که طی روزهای گذشته با تداوم افت معاملات در بازار سهام ارزش معاملات روزانه این صندوق‌ها نیز کمتر شده است، با این حال بررسی ارزش دارایی‌های خالص آنها به‌خوبی نشان می‌دهد که عدم‌استقبال از معاملات آنها به ‌معنای خروج قابل‌توجه پول از این صندوق‌ها نیست.به این ترتیب به‌رغم اینکه در بسیاری از روزهای بورس، شاهد منفی‌شدن خالص خرید حقیقی بودیم اما به‌نظر می‌رسد پول از بازار خارج نشده است.

تکذیب انتساب فایل صوتی خلاف واقع به کارمندان سازمان بورس

تکذیب انتساب فایل صوتی خلاف واقع به کارمندان سازمان بورس

در پی انتشار فایل صوتی درباره شرایط بازار سرمایه و انتساب آن به کارمندان سازمان بورس و اوراق بهادار، مدیریت روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان بورس و اوراق بهادار، طی اطلاعیه‌ای انتساب صوت مزبور به ه...

Sena.ir/
چند پیش‌بینی مهم از بورس / کدام گروه‌ها ارزنده هستند؟

چند پیش‌بینی مهم از بورس / کدام گروه‌ها ارزنده هستند؟

در آخرین روز معاملاتی هفته جاری شاخص کل باز هم با اصلاح رو به رو شد و در پایان، بازار با 28 هزار واحد منفی در محدوده یک میلیون و 407 هزار واحد قرار گرفت. پیش‌بینی‌ کارشناسان از روند بازار در روزهای آی...

TejaratNews.com/

ضربه بزرگ دولت به بورس /چرا بورس رشد نمی‌کند؟

عرضه انواع فرآورده هیدروکربوری در بورس انرژی

عرضه انواع فرآورده هیدروکربوری در بورس انرژی

امروز انواع فرآورده هیدروکربوری در رینگ بین‌الملل بورس انرژی ایران عرضه می‌شود.

Sena.ir/

جزيیات عرضه سیمان در بورس

شاخص بورس بر مدار نزول

شاخص بورس بر مدار نزول

بورستهران- ایرنا- شاخص کل بازار بورس امروز (دوشنبه، 3 آبان ماه) با 23 هزار و 639 واحد کاهش در جایگاه یک ‌میلیون و 384 هزار واحدی قرار گرفت.

Irna.ir/

برخورد سلیقه‌ای ناظران بورس در چارچوب قانون است!

برخورد سلیقه‌ای ناظران بورس در چارچوب قانون است!

کارشناس بازار سرمایه گفت: ناظران بازار می‌توانند در برخی شرایط نسبت به ابطال معاملات حداکثر تا روز معاملاتی بعدی اقدام کنند.

YJC.news/
بورس دوباره کانال یک میلیون و 400 هزار واحد را از دست داد

بورس دوباره کانال یک میلیون و 400 هزار واحد را از دست داد

روند نزولی پی‌در پی در بازار سرمایه باعث شد شاخص کل بورس برای چندمین مرتبه در ماه‌های گذشته به کانال یک میلیون و 300 هزار واحد عقب‌گرد کند.

JameJamOnline.ir/

بورس 2 هزار و 715 واحد افت کرد

شاخص کل بورس 23 هزار واحد ریخت

شاخص کل بورس 23 هزار واحد ریخت

شاخص کل بورس امروز با افت 23 هزار و 640 واحد، روی پله یک میلیون و 384 هزار و 118 واحدی قرار گرفت.

YJC.news/

نزول شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 43 هزار میلیارد تومان فراتر رفت

افت 4 هزار واحدی معاملات بورس

افت 4 هزار واحدی معاملات بورس

بورس تهران با افت 4 هزار واحدی معاملات خود را آغاز کرد.

Irinn.ir/
گزارش بورس یکم آبان 1400

گزارش بورس یکم آبان 1400

تحلیل بازار بورس در یکم آبان 1400 را در پادکست این برنامه بشنوید.

EghtesadOnline.com/
تامین مالی 6 هزار میلیارد تومانی یک شرکت سرمایه‌گذاری از بورس/ تولید آلومینیوم امسال به 300 هزار تن می‌رسد

تامین مالی 6 هزار میلیارد تومانی یک شرکت سرمایه‌گذاری از بورس/ تول...

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری غدیر با بیان اینکه امسال 6 هزار میلیارد تومان از طریق بورس تامین مالی می‌کنیم، گفت: تولید آلومینیوم در هلدینگ فلزی غدیر امسال به 300 هزار تن می‌رسد.

FarsNews.ir/
دستکاری شاخص با عرضه اولیه / با این شرایط رشد شاخص بورس امکان ندارد افزایش‌سرمایه 898 درصدی از مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها پیشنهاد افزایش سرمایه هیات مدیره به " بسویچ " چرا دلار رانتی نیمه دوم سال حذف نشد؟ نماد 2 شرکت در سامانه پس از معاملات درج شد اعلام وضعیت بیش از دو هزار خودرو دپویی به وزارت اقتصاد گاز گران می‌شود؟/تغییر تعرفه مشترکان پرمصرف گاز تامین مالی 6 هزار میلیارد تومانی یک شرکت سرمایه‌گذاری از بورس/ تولید آلومینیوم امسال به 300 هزار تن ... دلایل افزایش قیمت تایر چیست؟ قیمت آریزو 5 جدید اعلام شد " فخوز " از سهامداران دعوت کرد برگزاری مجمع " پردیس " در نیمه ماه جاری برگزاری مجمع " قنقش " نزدیک است آغاز پرداخت سود " حتاید " از دهم همین ماه نزول شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 43 هزار میلیارد تومان فراتر رفت 2 میلیارد برگه بهادار دست‌به‌دست شد شاخص بورس بر مدار نزول فلزات اساسی در صدر گروه‌های بورسی تصمیمی برای حذف ارز 4200 تومانی گرفته نشده از حذف دلار 4200 تومانی تا تخلیه تومور اقتصادی ماموریت جدید وزارت اقتصاد برای حمایت از تولید و دریافت مطالبات نظام بانکی وضعیت سبد سهام عدالت در سوم آبان ماه سامانه "استعدادیابی مدیران کارآمد" قیمت مرغ افزایش یافت افت 23 هزار واحدی شاخص کل / کدام نمادها بیشتر معامله شدند؟ جریمه 86 میلیاردی برای قاچاق کالا حذف ارز 4200 تومانی به تعویق افتاد شاخص کل بورس 23 هزار واحد ریخت برگزاری مجمع صندوق سرمایه گذاری بانک توسعه تعاون در روز جاری بورس دوباره کانال یک میلیون و 400 هزار واحد را از دست داد " خبهمن " صورت مالی 6 ماهه منتشر کرد " فسوژ " تصمیمات مجمع را ثبت کرد قیمت سوخت در سال 1401 افزایش می‌یابد؟ ماجرای قطعی گاز در 2 منطقه تهران چیست؟/ مشکل قطعی کی حل می‌شود؟ سقوط بورس از ارتفاع 1.4 میلیون واحدی | شاخص کل 23 هزار واحد دیگر افت کرد چگونه برای در طرح جهش مسکن ثبت‌نام کنیم؟ شاخص بورس بر مدار نزول پیشنهادات ريیس سازمان بورس به وزیر نفت پذیره نویسی " آوای پارس " به روش ثبت سفارش آغاز بازارگردانی " فافق " به روش مبتنی بر حراج در فرابورس " ساروج " در فرابورس درج شد فروش فوق العاده محصول زامیاد از امروز انتشار صورت مالی حسابرسی نشده " کماسه " ریزش 23 هزار واحدی شاخص کل فروش فوق العاده 5 محصول سایپا از امروز ایلان ماسک: دوج‌کوین، ارز مردم است! مطالبات بانکی نباید موجب تعطیلی واحدهای تولیدی شود قیمت خودروهای قرعه‌کشی سایپا در بازار سقوط لیر ترکیه اعلام وضعیت 2249 خودرو به وزارت اقتصاد