بازار داغ و غیررسمی بیت‌کوین در کشور

بازار داغ و غیررسمی بیت‌کوین در کشور

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به بازار غیررسمی خرید و فروش رمزارز در داخل کشور و با تشریح مزیت‌ها و خطر‌های مبادلات رمزارز گفت: در داخل کشور روزانه 700 بیت کوین (حدود 40 میلیون دلار) به صورت غیررسمی خرید و فروش می‌شود.

روزنامه ایران: سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به بازار غیررسمی خرید و فروش رمزارز در داخل کشور و با تشریح مزیت‌ها و خطرهای مبادلات رمزارز گفت: در داخل کشور روزانه 700 بیت کوین (حدود 40 میلیون دلار) به صورت غیررسمی خرید و فروش می‌شود.

کمیسیون اقتصادی مجلس گزارشی درمورد استخراج و مبادله رمزارزها در داخل کشور منتشر کرده است. این گزارش نشان می‌دهد که برخی برآوردها (از بررسی سایت‌های صرافی آنلاین ایرانی) حاکی از آن است که در بازار داخلی روزانه 700 بیت کوین معادل حدود 40 میلیون دلار (معادل حدود 1000 میلیارد تومان)، به‌صورت غیررسمی خرید و فروش می‌شود. در برخی برآوردها رقم معاملات رمزارزها در بازار صرافی ارزهای دیجیتال معروف داخلی (اکسچنج‌ها) تا 2 هزار میلیارد تومان نیز نشان می‌دهد. براساس آنچه در گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد بازار رمزارزها در کشور آمده است: علاقه زیاد ایجاد شده به بهره‌مندی از رشد قیمت رمزارزها (هرچند در ماهیت این رشد و نتیجه آن ابهاماتی وجود دارد)، واقعیتی غیرقابل انکار است.

از این‌رو مردم به صورت گسترده‌ای در حال گرایش و فعالیت در این بازار هستند. این در حالی است که هیچ‌ یک از بسترهای تبادل این رمزارزها در کشور دارای مجوز نیست و البته هیچ سیاستگذاری برای اقدام قانونمند در این حوزه نیز در کشور انجام نشده است که از نقاط ضعف کشور در این موضوع است. همچنین به دلیل فقدان مقررات و عدم وجود بازار سازمان یافته، عموم مردم به‌دلیل عدم بهره‌مندی از دانش لازم در خرید امن رمزارزهای با اصالت و همچنین به دلیل عدم دسترسی به صرافی و فروشندگان دارای مسيولیت داخلی، با انجام خریدهای اینترنتی دچار خسارت و یا حتی به‌طور ناخواسته درگیر جرایم پولشویی می‌شوند، از این حیث لازم است ضمن تعیین متولی، به ساماندهی این تقاضاها پرداخته شود.

البته یکی از دغدغه‌های اساسی، تبعات رسمیت یافتن رمزارز در تبادلات داخلی است چرا که اولا استفاده از رمزارز در مبادلات داخلی موجب تضعیف حکمرانی ریال و کاهش اقتدار بانک مرکزی خواهد شد ثانیا رسمیت یافتن آن باعث اقبال عمومی به استفاده از آن می‌شود درحالی که حوزه رمزارز به دلیل ویژگی‌های غیرقابل کنترلی آن می‌تواند زمینه‌ساز خسارت به مردمی شود که اطلاعات تخصصی در این حوزه ندارند.

در این بین، به دلیل ممنوعیت‌های اعلامی (و کمتر اعمالی) مبادله رسمی رمزارزها، تقاضاهای داخلی رمزارز به بازارهای کشورهای مجاور سوق یافته است که علاوه بر خروج حجم زیادی از ارز کشور، با ریسک‌های ناشی از عدم پشتیبانی در بازارهای خارجی همراه شده است. غلامرضا مرحبا ضمن قرايت گزارش کمیسیون اقتصادی درخصوص بررسی وضعیت صنعت استخراج رمزارزهای جهان روا و مبادلات آن در داخل در جلسه روز گذشته مجلس گفت: «باید بررسی شود که سناریوی طرح موضوع رمزارز در پشت پرده چیست. عدم احراز هویت مبادله‌کنندگان این بازار خود یک چالش برای کشورها می‌باشد. استفاده رمزارزها به عنوان پول البته محل تامل کارشناسان هم می‌باشد برخی این پدیده را شبیه‌سازی فلزات گرانبها می‌دانند که عدم محدودیت جغرافیایی آن باعث شکل‌گیری یک اقتصاد فرامرزی شده که در ایران نیز استخراج و مبادلات آن متقاضیانی دارد که به صورت غیررسمی فعالیت می‌کنند.»

وی افزود: «میزان استخراج سالانه رمزارز 15 میلیارد دلار و در ایران 1.1 میلیارد دلار برآورد می‌شود. در داخل کشور روزانه 700 بیت کوین به صورت غیررسمی خرید و فروش می‌شود مردم توسط بسترهایی این فعالیت ر انجام می‌دهند که هیچ‌کدام دارای مجوز نمی‌باشد.» گزارش نظارتی کمیسیون اقتصادی مجلس درخصوص وضعیت صنعت استخراج رمزارز و مبادلات داخلی آن در کشور نشان می‌دهد که ارزش کل بازار رمزارز دنیا 1.5 تریلیون دلار با گردش روزانه 53 میلیارد دلار تخمین زده می‌شود که بیت کوین به تنهایی 57 درصد این بازار را به خود اختصاص داده است.

میزان استخراج سالیانه رمزارزها در دنیا 15 میلیارد دلار و در ایران 1.1 میلیارد دلار (در شرایط غیررسمی فعلی) برآورد می‌شود. براساس گزارش کمیسیون اقتصادی مجلس، در حال حاضر از 324 هزار بیت کوین استخراجی سالانه دنیا 19500 بیت کوین به‌صورت غیررسمی در ایران استخراج می‌شود. گزارش کمیسیون اقتصادی مجلس نحوه مواجهه با پدیده رمزارز را در 5 حوزه دسته‌بندی کرده است که شامل استفاده از رمزارزها برای تبادلات خارجی همراه، استخراج و تولید رمزارزهای موجود، طراحی رمزارزهای ملی یا چندجانبه، تبادل رمزارز، صنایع مرتبط با رمزارز می‌شود.

استفاده از رمزارز در شرایط تحریمی

بر این اساس در حوزه استفاده از رمزارزها برای تبادلات خارجی، به نظر می‌رسد به‌ واسطه امکانی که رمزارزها در کاهش اثر تحریم‌ها - به واسطه دشوارتر بودن رصد مبادلات آنها - ایجاد می‌کند، نمی‌توان نسبت به استفاده از این ظرفیت بی‌تفاوت و بی‌برنامه بود. قاعدتا با محاسبه مخاطرات از دست رفتن سرمایه به دلایل مختلف و مقایسه آن با شرایط مبادلات غیررسمی کشور در دنیا که مخاطرات مشابهی دارد، استفاده از شیوه‌های گوناگون جلوگیری از رصد مبادلات مالی کشور منطقی و ضروری به نظر می‌رسد که استفاده از رمزارزها در این راستا، به‌عنوان مسیر جایگزین معاملات تهاتری یا تسهیل‌کننده این نوع معاملات قابل تعریف است.

در این حوزه، فارغ از بحث استخراج رمزارزها، می‌توان ما به ازای صادرات کشور به کشورهای مختلف، رمز ارز دریافت و در قبال واردات نیز همان رمزارزها را پرداخت کرد. استخراج رمزارز در حوزه استخراج و تولید (ماینینگ) رمزارزهای موجود (و از جمله بیت کوین)، مزیت مذکور می‌تواند به صورت تبدیل منابع انرژی فسیلی کشور و یا سایر منابع طبیعی همچون جریان آب و باد و انرژی هسته‌ای به برق و سپس استخراج رمزارز با استفاده از برق تولیدی، تعریف شود. به واقع در صورت محدود شدن صادرات انرژی فسیلی و برق کشور، مسیری برای تبدیل آن به رمزارز و استفاده از آن برای واردات ضروری در کشور تعریف می‌شود. البته باید خروج ارز برای خرید دستگاه‌ها و تجهیزات ماینینگ را نیز مدنظر قرار داد. همچنین وجود بازار پررونق جهانی رمزارز و قابلیت تبدیل آن به ارزهای واقعی می‌تواند ظرفیت بالقوه‌ای برای دسترسی به منابع ارزی باشد.

رمزارز ملی

در حوزه طراحی رمزارزهای ملی یا چندجانبه، شاید یکی از مهم‌ترین و مغفول‌ترین بخش‌هایی بحث رمزارزها باشد که هرچند تلاش‌هایی برای آن انجام شده است. اما ظاهرا بازخوردهای منفی زیادی مبنی بر اثربخش نبودن این اقدام وجود دارد. به نظر می‌رسد اتفاقا همینجا است که همچون توجه به ظرفیت‌های داخلی در ایجاد شبکه ملی اطلاعات، پیام‌رسان‌های داخلی و ماهواره داخلی، باید اهتمام جدی سیاستگذاران و مدیران کشور به‌کار گرفته شود تا بتواند به‌ جای بازی در بستری مبهم و طراحی شده، خود ایجادکننده قواعد بازی و اعمال حاکمیت باشد. بزرگ‌ترین نقطه مقاومت و مخالفت بسیاری از فعالان این بازار نیز همین جاست که باید در‌خصوص آن گفت‌و‌گوها و بررسی‌های عمیق‌تری صورت پذیرد.

تبادل رمزارز

حوزه تبادل رمزارز و بویژه ایجاد بسترهای تبادل رمزارز در داخل کشور، مهم‌ترین و پرچالش‌ترین حوزه بحث در زمینه رمزارزها است که نیازمند بررسی دقیق و آینده نگری عمیق است. اتفاقا ریسک بزرگی که متوجه اقتصاد کشور است نیز در همین بخش است که البته برخورد صرفا سلبی و منفعل موجود با این حوزه هرگز نمی‌تواند راه‌حل مناسبی برای مواجهه با این ریسک باشد. تبدیل این تهدید به فرصت و بررسی دقیق‌تر جنبه‌های مثبت موضوع تبادل رمزارز، در کنار ریسک‌های آن و همچنین بررسی دقیق آثار اقتصاد کلانی تبادل رمزارز در کشور توسط عموم مردم، از الزامات این حوزه است.

صنایع مرتبط با رمزارز

در حوزه صنایع مرتبط با رمزارز، ابتدا صنعت برق و چگونگی تسهیم برق موجود بین این بخش و سایر بخش‌های اقتصاد و یا توسعه ظرفیت تولید برق برای توسعه استخراج رمزارزها مطرح می‌شود. همچنین تکنولوژی ایجاد و تولید رمزارز (روش اثبات کار یا اثبات سهم یا سایر روش‌ها که تاثیر بسیار مهمی بر مصرف برق و سایر جنبه‌های موضوع دارد)، محل و تاسیسات واحدهای (فارم‌ها یا مزارع) استخراج، و چگونگی دسترسی به دستگاه‌های استخراج (ماینر) از جمله واردات یا ساخت این دستگاه‌ها از دیگر بحث‌های مهم صنایع مرتبط با رمزارز هستند. در گزارش کمیسیون اقتصادی مجلس به دولت پیشنهاد شده است با هدفگذاری و برنامه‌ریزی مشخص، نسبت به ارزیابی و مطالعه آینده پژوهی این موضوع، ساماندهی و استفاده از ظرفیت‌های این حوزه استفاده حداکثری نموده و نسبت به افزایش قدرت کشور در این حوزه، با انتخاب راهبرد مناسب در هر پنج حوزه اشاره شده، اقدام کند. گزارش کمیسیون اقتصادی مجلس همچنین با اشاره به اینکه درحال حاضر صنعت استخراج رمزارز که تعداد واحدهای آنها به سرعت در حال افزایش است، عموما در خلا مقررات، به‌صورت زیرزمینی و استفاده از انشعابات برق غیرمجاز شکل گرفته است، قانونگذاری، ایجاد شفافیت و استفاده از محصولات دیجیتال آن را ضروری دانسته است.

بـرش

پاداش 3 میلیارد تومانی معرفی‌کنندگان مراکز استخراج غیرمجاز رمز ارز

شرکت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران گفت: سه میلیارد تومان پاداش به معرفی‌کنندگان مراکز استخراج غیرمجاز رمز ارز پرداخت شده است.

وزارت نیرو به گزارش‌های مردمی که منجر به کشف مراکز غیرمجاز شوند تا سقف 10 میلیون تومان پاداش ارايه می‌دهد و در صورتی که مرکز غیرمجاز در یکی از نهادهای دولتی یا نهادهایی که از بودجه عمومی استفاده می‌کنند باشد، مبلغ پاداش دو برابر شده و سقف آن به 20 میلیون تومان افزایش خواهد یافت.

بر این اساس تاکنون نزدیک به 3 میلیارد تومان به عنوان پاداش به عاملان شناسایی مردمی پرداخت شده است. جمع‌بندی گزارش‌های ارسالی نشانگر آن است، استفاده غیرقانونی از تعرفه برق خانگی یا از طریق انشعاب مستقیم (برق دزدی) برای استخراج رمزارز به ترتیب از 6 و 5 درصد در سال 1399 به 12 و 10 درصد در بهار سال 1400 افزایش یافته است.

گزارش کمیسیون اقتصادی درباره استخراج رمزارز

گزارش کمیسیون اقتصادی درباره استخراج رمزارز

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به بازار غیررسمی خرید و فروش رمزارز در داخل کشور و با تشریج مزیت‌ها و خطر‌های مبادلات رمزارز گفت: در داخل کشور روزانه 700 بیت کوین به صورت غیررسمی خرید و فروش می‌ش...

Bartarinha.ir/
بیت‌کوین، پول قانونی السالوادور شد

بیت‌کوین، پول قانونی السالوادور شد

بیت کوین در حال گذراندن بزرگترین آزمایش تاریخ 12 ساله خود است چراکه السالوادور روز سه‌شنبه و به عنوان اولین کشور، این رمز ارز را به عنوان یک پول قانونی تایید کرد.

Bartarinha.ir/
دو دانش‌آموز و سرقت یک میلیون دلار بیت‌کوین

دو دانش‌آموز و سرقت یک میلیون دلار بیت‌کوین

طبق یک پرونده قضایی، دو دانش‌آموز بریتانیایی بیت‌کوین‌هایی به ارزش حدود یک میلیون دلار از کیف پول دیجیتال مردی اهل کلورادو را سرقت کرده‌اند و خانواده‌هاشان از پس دادن پول سر باز زده‌اند.

Bartarinha.ir/
بازگشت بیت‌کوین به مرز 49هزار دلاری

بازگشت بیت‌کوین به مرز 49هزار دلاری

در معاملات امروز بازار جهانی ارز‌های مجازی قیمت بیت کوین تلاش می‌کند تا حضور خود در کانال 49 هزار دلاری را تثبیت کند.

Bartarinha.ir/
قیمت بیت‌کوین سقوط کرد

قیمت بیت‌کوین سقوط کرد

قیمت بیت‌کوین در معاملات سه‌شنبه شب به دنبال انتشار گزارشاتی از استفاده از رمزارز بانک مرکزی چین، یوآن دیجیتال، سقوط کرد و مجددا وارد کانال 47 هزار دلار شد.

Bartarinha.ir/
بیت‌کوین به حدود 50هزار دلار رسید

بیت‌کوین به حدود 50هزار دلار رسید

ارزش بیت کوین پس از ماه‌ها توقف در محدوده 30 تا 40 هزار دلار، در نیویورک تا 49821 دلار بالا رفت.

Bartarinha.ir/
بیت‌کوین از 49هزار دلار عبور کرد

بیت‌کوین از 49هزار دلار عبور کرد

در معاملات امروز بازار جهانی ارز‌های مجازی قیمت بیت کوین توانست از 49 هزار دلار عبور کند.

Bartarinha.ir/
پیش‌بینی میلیاردر معروف از سقوط آزاد بیت‌کوین

پیش‌بینی میلیاردر معروف از سقوط آزاد بیت‌کوین

مدیر یک صندوق چند میلیارد دلاری گفت که پیش بینی می‌کند که قیمت بیت‌کوین سقوط جدی را تجربه کند.

Bartarinha.ir/
ماجرای باورنکردنی مزرعه بیت‌کوین در شهر ری

ماجرای باورنکردنی مزرعه بیت‌کوین در شهر ری

دادستان دیوان محاسبات: یک مزرعه ماینر در شهرری کشف شده که دیده‌اند از زیر زمین یک کابل ضخیم مستقیما از نیروگاه منتظر قايم به آنجا وصل بوده و بعدا متوجه میشوند که کل نیروگاه داشته برای این واحد کار می‌...

Bartarinha.ir/
مزرعه بیت‌کوین این شکلی است

مزرعه بیت‌کوین این شکلی است

در حال حاضر، ایران جزو هفت کشوری است که بیشترین میزان استخراج رمز ارز جهان در آن‌ها انجام می‌شود.

Bartarinha.ir/
خبر خوش برای دارندگان بیت‌کوین

خبر خوش برای دارندگان بیت‌کوین

بسیاری از کارشناسان بازار از جمله مبدع شاخص معروف بولینگر معتقدند بیت‌کوین قیمت‌های بالاتری را خواهد دید.

Bartarinha.ir/
69هزار بیت‌کوین در آفریقای جنوبی ناپدید شد

69هزار بیت‌کوین در آفریقای جنوبی ناپدید شد

69هزار بیت‌کوین از پلت‌فرم سرمایه‌گذاری آفریقای جنوبی که متعلق به دو برادر بود ناپدید شده است.

Bartarinha.ir/
قیمت بیت‌کوین در شرق تعیین می‌شود

قیمت بیت‌کوین در شرق تعیین می‌شود

محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های ایجاد شده از سوی دولت چین، باعث ایجاد نوسان‌های شدید در ارزش ارز‌های دیجیتال شده است

Bartarinha.ir/
بدترین سقوط بیت‌کوین در 10 روز اخیر ثبت شد

بدترین سقوط بیت‌کوین در 10 روز اخیر ثبت شد

قیمت مهمترین ارز دیجیتال جهان، بیت‌کوین در حالی سقوط کرد که پلت‌فرم رسانه اجتماعی چین، ویبو، حساب‌های مربوط به ارز دیجیتال را حذف کرد.

Bartarinha.ir/
140هزار خودرو ناقص در پارکینگ خودروساز‌ها قرارداد گازی با پاکستان از ابتدا اشتباه بود دلار ریخت کمتر از 15 ساعت تا شروع مجدد فعالیت رمزارز‌ها محموله دیگری از سوخت ایران به سوریه رسید "فرآور" 90 درصد کاهش درآمد را از خود بر جای گذاشت آغاز بازارگردانی " شکام " از نخستین روز هفته آینده عرضه اولیه نماد معاملاتی "0031" برای نخستین بار رافینت پتروشیمی بیستون مهمان بورس انرژی گاز بوتان صنعتی و MTBE پتروشیمی بندر امام معامله شد چرا بورس همچنان ریزش دارد؟ / در کدام صنایع بورسی سرمایه‌گذاری کنیم؟ آغاز ثبت نام نیسان بدون قرعه‌کشی + قیمت و جزيیات بازدید ريیس مجلس از سامانه 198 جزيیات اعمال محدودیت در تعداد تراکنش‌های کارت‌به‌کارت احتمال تمدید ثبت‌نام در سامانه املاک تا آخر پاییز تبریک فولاد مبارکه به مناسبت هفته دفاع مقدس فهرست املاک شتران منتشر شد / ویلای نمک‌آبرود متری 3 میلیون تومان زیر و بم ورود به بورس کالا | چه کسانی می‌توانند در بورس کالا معامله کنند؟ اعلام نتیجه هجدهمین حراج اوراق مالی اسلامی دولتی خبر مهم برای سهامداران فملی / افزایش سرمایه فملی چقدر است؟ شاخص قرمزپوش شد بورس تا پایان امسال چقدر سود می‌دهد؟ | سهامداران هیجانی نشوند سهمیه بنزین مهر 1400 کی واریز می‌شود؟ نرخ سود وام مسکن چقدر است؟ عرضه 495 هزار کیلووات ساعت برق در بورس انرژی نگاهی به عرضه‌های داخلی و صادراتی بورس انرژی مهلت ثبت‌نام در سامانه املاک و اسکان تمدید می‌شود؟ سنگین‌ترین صف‌های خرید و فروش سهام در 31 شهریور ماه مانع تراشی بانک‌ها برای پرداخت وام ودیعه مسکن فرصت‌های اقتصادی ایران از حضور در سازمان "شانگهای" تعداد و مبلغ چک‌های برگشتی زیاد شد موافقت هیات مدیره " سبزوا " با واگذاری سهام افزایش نرخ 22 درصد برخی محصولات " کماسه " افتتاح پروژه خط مایعات جدید در " دالبر " " تپکو " قرارداد فروش 29 محصول را منعقد کرد زمان واریز سهمیه بنزین مهرماه فروش ویژه «جایگزین پراید» / با 140 میلیون صاحب خودرو شوید! اتفاق مهم برای سهامداران کچاد / رشد 27 درصدی فروش چادرملو فروش حدود 11 هزار میلیارد تومان اوراق مالی دولت در روزهای منفی بورس شاخص با رشد 2 هزار واحدی سبز است بورس 976 واحد رشد کرد بورس تا پایان امسال چقدر سود می‌دهد؟ اوراق سلف نفت خام وزارت امور اقتصادی و دارایی به فروش رسید میلگرد ارزان شد / مردم منتظر کاهش قیمت مسکن باشند؟ احتمال ورود خودروسازان به واردات خودرو موج جدید کلاهبرداری‌ با رمزارزهای جعلی مجموع ماهانه یارانه پنهان برای هر ایرانی میزبانی بورس کالا از عرضه 193 هزار تن فولاد اوراقی که مانند نهنگ بازدهی بورس را می‌بلعد! صورت مالی میاندوره‌ای 9 ماهه "سهرمز" منتشر شد

در حال بارگیری...