واردات خودرو به کجا رسید؟ | احتمال واردات این برندها بیشتر است

واردات خودرو به کجا رسید؟ | احتمال واردات این برندها بیشتر است

در صورت واردات خودرو از نظر ارزشی حدود 2 میلیارد دلار ارزبری و از نظر تعدادی هم 70 تا 80 هزار دستگاه خودرو در سال واردات با رنج قیمتی 15 تا 30 هزار دلار خواهیم داشت.

همشهری آنلاین-خدیجه نوروزی: اواخر اردیبشهت ماه بود که وزیر صمت از نهایی شدن مصوبه واردات خودرو حداکثر تا پایان همان ماه خبر داد و تاکید کرد محدودیتی در واردات نخواهیم داشت و همزمان با واردات و افزایش عرضه خودروسازان داخلی، بخش عمده‌ای از تقاضای بازار پاسخ داده خواهد شد. وزیر صمت در حالی خبر از واردات خودرو تا شهریورماه داد که هنوز آیین‌نامه نهایی واردات، از هیات دولت بیرون نیامده و هیچ قانون مشخص و قطعی در این مورد وجود ندارد. با اینکه سخنگوی هیات ريیسه مجلس شورای اسلامی نیز نهایی شدن قانون واردات خودرو در مجمع تشخیص مصلحت نظام را تایید کرده و گفته به زودی فرآیند ابلاغ این مصوبه انجام می‌شود.

سید رضا فاطمی امین وزیر صمت نیز اواخر خرداد ماه در مورد واردات خودرو گفت: آيین نامه واردات 10 بند دارد که در هیيت دولت مطرح شد. در مورد یک بند ابهاماتی بود که به کمیسیون اقتصاد برگشت و در حال حاضر در نوبت بررسی در هیات دولت است.

به گفته وی، بعد از تصویب آيین نامه طی 2 الی 3 ماه واردات انجام می‌شود. وی همچنین اعلام کرد: «ما وقتی اقدام به خروج برخی خودروها مثل تیبا و سمند از خط تولید کنیم باید خودروی اقتصادی زیر 10 هزار دلار وارد کنیم و لزوما چینی هم نیست. صحبت‌هایی هم انجام شده است.»

اما انجمن واردکنندگان خودرو و فعالان این حوزه تاکید دارند تا وقتی دستورالعمل نهایی ابلاغ نشود، هیچ موردی قطعیت ندارد و باید منتظر ماند. مهدی دادفر، دبیر انجمن واردکنندگان خودرو در گفت و گو با همشهری آنلاین به برخی سوالات و ابهامات در این زمینه پاسخ می دهد:

گفته می شود واردات خودرو تا شهریور ماه انجام می شود اما فعالان این حوزه می‌خواهند بدانند دستورالعمل نهایی واردات خودرو چه زمانی به تصویب هیات دولت خواهد رسید و انجمن واردکنندگان خودرو تا چه اندازه پیگیر این موضوع است؟

این موضوع را ما نباید پاسخ دهیم چون ما طرف مشورت دولت در تدوین آیین نامه نبودیم درحالی که باید می بودیم.  اطلاعی هم نداریم که چه طرحی با چه جزییاتی در حال تدوین است و می خواهند چه بکنند.

زمانی که بخواهیم به وسیله واردات خواهان آوردن سرمایه خارجی باشیم، سرمایه گذاری را به تولید ربط دهیم و درصدد باشیم با واردات تولید را افزایش دهیم که افزایش کیفی هم به دنبال داشته باشد و انتظار داشته باشیم ارزبری هم اتفاق نیفتد اما کالا وارد بشود، همچنین کالای ارزان وارد شود که بازار خودرو را از نظر تعدادی تعدیل کند، نتیجه همین چیزی می شود که می بینید، قطعا دستیابی به چنین سناریویی اجرایی نخواهد بود. از همین روست که طرح تصویب نمی شود. با چنین طرحی چگونه می توان بازار را کنترل و نظام بند و ساختارمند کرد و افزایش تولید داشت. دیدگاه بانک مرکزی و مجلس هم این است که این کار ارزبری به دنبال خواهد داشت.

در صورت نهایی شدن آیین نامه واردات و ابلاغ آن، واردات خودروهای دست دوم خارجی هم خواهیم داشت؟

قطعا خیر. دو دلیل مهم هم دارد: نگاه اول این است که بازار قدرت تشخیص ندارد و دولت باید برای بازار تصمیم بگیرد. نگاه دوم هم این است که ورود خودروی دست دوم خارجی با توجه به کیفیت بالایی که دارد رقابتی شدیدی با تولیدات داخلی ایجاد می کند که عملا تولید داخل را مختل خواهد کرد. لذا مجوز واردات خودروهای دست دوم از اساس نمی تواند کار درستی باشد.

چرا تاکنون واردات خودروهای صفر کیلومتر ممنوع بوده است؟

در خصوص واردات این خودروها هم همین دیدگاه ها وجود داشته و دارد. اما من معتقدم قیمت خودروی صفر کیلومتر در خارج از کشور در حال حاضر سقف قیمتی را با خودروی داخلی حفظ می کند و آسیبی به تولید داخل نخواهد زد.

گفته شده برای واردات خودروهای اقتصادی یک سری مشوق هایی قرار است در نظر گرفته شود. ابتدا به ساکن بفرمایید تعریف تخصصی از خودروهای اقتصادی چیست؟

خودروهای اقتصادی در همه جای دنیا تعریف مشخصی دارد. خودروهایی هستند که افراد حداکثر با 6 ماه حقوق خود بتوانند آن را به دست بیاورند. تولید و واردات این نوع خودروها در کشورهای جهان خیلی انبوه است و عملا خودروی اقتصادی در دسترس عموم افراد هم هست. در واقع کاربرد این واژه در صنعت خودروسازی کشور جایی ندارد چرا که شما برای خرید ارزان ترین خودرو باید 3 سال کار کنید. در صحبت ها گفته می شود تنها با 200 تا 300 میلیون تومان خودرویی اقتصادی برای شما می آوریم اما ادعایی بیش نیست چرا که قوانین و مقررات کشور به واردکننده چنین اجازه ای نمی دهد. اگر بخواهیم خودرویی ارزان با این مبالغ وارد کنیم با متحمل شدن هزینه های اسقاط خودرو و تعرفه و عوارض گمرکی فقط می توانیم خودروی 6 یا 7 هزار دلار ی بخریم که اصل استاندارد 85 گانه سازمان استاندارد را پاس نخواهد کرد و برای ورود به کشور مجوز نخواهد گرفت.

با اعمال استاندارد 85 گانه چه خودروهایی امکان ورود دارند؟

این استانداردها خودرو را تبدیل به یک کالای خاص می کنند یعنی شما با استانداردهای 85 گانه امکان واردات خودرو زیر 13 هزار دلار را نخواهید داشت. کاهش استانداردهای 85 گانه امکان ورود خودروهای ارزان تری را به کشور می دهد. ما بالغ بر 180 خودرو در کشورهای جهان داریم که زیر 10 هزار دلارند اما امکان ورود به کشور ما را ندارند. لذا باید استاندارد را اصلاح کنیم طوری که با اقلیم و بازار کشورمان همخوانی داشته باشد. یعنی واردکننده این اختیار را داشته باشد خودرویی بخرد که 30 استاندارد را پاس کند و در مقابل خودرویی هم بخرد که 85 استاندارد را پاس کند. مشخص است خودرویی که استاندارد کمتری را پاس می کند ارزان تر تمام می شود.

چه مشوق هایی در بخش واردات خودرو اثرگذار است؟

در گام اول حتما باید بخشی از استانداردها را کم کرد و در گام دوم دولت تعرفه و عوارض گمرکی را صفر کند. چون اگر برای یک خودروی 10 هزار دلاری 55 درصد عوارض و تعرفه گرفته شود قیمتش 15 هزار دلار می شود که بازهم از قیمت 300 میلیون تومان وعده داده شده فاصله زیادی دارد.

بعضا عنوان می شود که خبر آزادسازی واردات خودرو عامل قیمت صعود ارز در مقطعی بود که این خبر منتشر شد. شما چطور، معتقدید آزادسازی واردات باعث رشد نرخ ارز خواهد شد؟

همیشه بازار از اخبار تاثیر می پذیرد اما این خبر تنها نشانه افزاینده نرخ ارز در بازار در همان مقطع نبوده است. به فرض این موضوع هم صحت داشته باشد سوال این است اگر خبر آزادسازی برای یک مردم تا این اندازه اهمیت دارد چرا تصمیمات سریعی برای اجرایی شدنش گرفته نمی شود. اما من معتقدم افزایش نرخ ارز هیچ ارتباطی با بیان خبر آزادسازی واردات نداشته و نخواهد داشت کمااینکه اگر آزادسازی هم انجام شود تاثیری در افزایش نرخ ارز نخواهد گذاشت. حتی متصورم واردات ممکن است اثر کاهنده روی نرخ ارز داشته باشد.

در صورت آزادسازی، سهم واردات خودرو از کل خودروهای مصرفی ایران چقدر خواهد بود؟

در صورتی که تغییری در مقررات صورت نپذیرد، همانند 4 سال قبل از نظر ارزشی حدود 2 میلیارد دلار ارزبری و از نظر تعدادی هم 70 تا 80 هزار دستگاه خودرو در سال واردات خواهیم داشت.

با چه رنج قیمتی؟

بین 15 تا 30 هزار دلار میانگین قیمت خودروهای وارداتی خواهد بود.

به نظر شما چه خودروهایی و  از کدام کشورها وارد می شود؟

بر اساس آمار و اطلاعات موجود تاکنون بیشترین سهم خودروهای وارداتی مربوط به خودروهای کره ای بوده، رتبه دوم را خودروهای ژاپنی و رتبه سوم را خودروهای اروپایی از کشورهایی نظیر آلمان و فرانسه به خود اختصاص داده بودند که احتمالا بازهم واردات از این کشورها انجام شود. در مجموع باید با کشورهایی مذاکره کنیم که بتوانیم بیشترین امتیاز را از آنها بگیریم. هیوندای و کیا تاکنون بیشترین تعداد خودروهای وارداتی را در کشور به خود اختصاص داده اند و در ادامه هم تویوتا، بنز و فولکس. لذا این خودروها بیشترین سهم واردات را به خود اختصاص خواهند داد.

آيین‌نامه واردات خودرو به زودی ابلاغ می‌شود

آيین‌نامه واردات خودرو به زودی ابلاغ می‌شود

​فاطمی امین به سوال مبنی بر تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت و جدایی بخش بازرگانی از این وزارتخانه پاسخ نداد .

Bartarinha.ir/
قیمت جدید شاهین سایپا در بازار خودرو + جدول

قیمت جدید شاهین سایپا در بازار خودرو + جدول

قیمت جدید خودوی شاهین سایپا در بازار امروز را در این گزارش مشاهده کنید.

Gostaresh.news/

قیمت وارداتی های بازار خودرو + جدول

خبر مهم برای متقاضیان خودرو/ قرعه کشی لغو شد

خبر مهم برای متقاضیان خودرو/ قرعه کشی لغو شد

صنعتتسنیم نوشت: طی نامه‌نگاری بین دو معاون وزیر صمت مشخص شد که سامانه یکپارچه تخصیص خودرو که 9 خرداد اولین قرعه‌کشی بر اساس آن انجام گردید، اصلا تایید فنی و امنیتی نداشت و دفتر فناوری داده وزارت صمت ه...

KhabarOnline.ir/
سیگنال خودروسازان به بازار خودرو

سیگنال خودروسازان به بازار خودرو

صنعتتجارت نیوز نوشت: پایان بدون نتیجه مذاکرات هسته‌ای دوحه، بازارها را به تکاپو واداشت و قیمت دلار کاهش قیمت هفته گذشته را یک روزه جبران کرد. اما آیا این افزایش قیمت می‌تواند بر قیمت خودرو هم تاثیر بگ...

KhabarOnline.ir/

واکنش بازار خودرو به دور جدید مذاکرات وین/ آخرین قیمت...

ریزش گسترده قیمت‌ها در بازار خودرو/ کوییک زیر 200 میلیون...

ریزش گسترده قیمت‌ها در بازار خودرو/ کوییک زیر 200 میلیون...

صنعتروند قیمت‌ها امروز در بازار خودرو نزولی شده است و خودروهای پراید، پژو، سمند، تیبا، رانا، کوییک و دنا کاهش قیمت‌ها را تجربه کردند.

KhabarOnline.ir/

قیمت این سه خودرو ریخت/ ردپای مذاکرات برجام در بازار خودرو

درآمد 18.8 هزار میلیاردی دولت از واردات خودرو

درآمد 18.8 هزار میلیاردی دولت از واردات خودرو

طبق ابلاغیه‌ای به گمرک ایران، باید امسال حدود 18.8 هزار میلیارد تومان از محل واردات خودرو برای دولت کسب درآمد شود، این در حالی است که با گذشت حدود چهارماه از سال حتی هنوز واردات خودرو و آيین‌نامه مربو...

Isna.ir/
وارداتی های بازار خودرو چند قیمت خوردند؟ + جدول

وارداتی های بازار خودرو چند قیمت خوردند؟ + جدول

آخرین قیمت خودروهای وارداتی در بازار را در این گزارش مشاهده کنید.

Gostaresh.news/
دولت برای واردات خودرو هنوز وعده سر خرمن می دهد؟

دولت برای واردات خودرو هنوز وعده سر خرمن می دهد؟

بازرگانیایران نوشت:منوچهر منطقی، معاون وزیر صمت درباره آیین نامه واردات خودرو گفت که واردات خودرو منوط به مصوبه هیات دولت است؛ زمانی‌که این امر نهایی شود به طور قطع واردات خودرو عملیاتی خواهد شد اما پ...

KhabarOnline.ir/
نبود تقاضا در بازار خودرو‌/ خریداران منتظر اعلام جزيیات آيین‌نامه واردات‌

نبود تقاضا در بازار خودرو‌/ خریداران منتظر اعلام جزيیات آيین‌نامه ...

ريیس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو گفت: در هفته گذشته قیمت خودرو در بازار ثبات داشته و تقاضا کاهش یافته است.

FarsNews.ir/
خرداد تمام شد، اما هنوز خبری از آیین‌نامه واردات خودرو نیست!

خرداد تمام شد، اما هنوز خبری از آیین‌نامه واردات خودرو نیست!

در حالی که مسيولان و پس از آن نمایندگان مجلس شورای اسلامی وعده داده...

Isna.ir/
قیمت این خودروها در بازار ریخت/ خریداران با بازار خودرو قهر کردند

قیمت این خودروها در بازار ریخت/ خریداران با بازار خودرو قهر کردند

صنعتاقتصادنیوز نوشت: رصد بازار خودرو نشان دهنده آن است که در اولین هفته تیرماه بازار خودرو با نوسان اندک قیمتی در بازار عرضه شد، به‌طوریکه بیشترین تغییر قیمت در این هفته به شاهین رسید و این خودرو با ا...

KhabarOnline.ir/
خبر مهم سخنگوی وزارت صنعت برای بازار خودرو/ سقوط قیمت...

خبر مهم سخنگوی وزارت صنعت برای بازار خودرو/ سقوط قیمت...

صنعتسخنگوی وزارت صمت اعلام کرد: در ماه آینده خبرهای خوبی از صنعت خودرو به اطلاع مردم خواهد رسید.

KhabarOnline.ir/
گرانی قیمت بنزین تصویب شد؟ | قیمت بنزین لیتری چند؟ قیمت بنزین 8 هزار تومانی در راه است؟ | قیمت بنزین بعد از آزادسازی قیمت چقدر می شود؟ واریزی جدید به‌ حساب بازنشستگان | این گروه از بازنشستگان پولدار شدند چند میوه دست نیافتنی شد / جماعتی در حسرت میوه خوردن! فروش فوری سایپا با تحویل 30 روزه | فروش فوری سایپا بدون قرعه کشی به قیمت کارخانه افزایش حجم توافقات اقتصادی ایران و پاکستان سقوط وحشتناک بیت کوین در آستانه وقوع! +قیمت رمزار... اوضاع نامساعد قیمت بیت کوین جان دوباره طلا با کاهش قیمت دلار دوج کوین آماده اصلاح قیمت می شود سهم ناچیز ایران از بازار زعفران با خام فروشی آمار باورنکردنی از درآمد داوران لیگ برتر / هر... افزایش نرخ بهره آمریکا ادامه دارد؟ درحال مطالعه نظرات ایران هستیم جرایم کلیه وسایل نقلیه فاقد بیمه نامه بخشیده می شود بلاتکلیفی واردات خودرو/ قیمت طلا و سکه ریزشی شد صعود طلای جهانی تحت تاثیر کاهش دلار خطری که دارندگان بیت‌کوین را تهدید می‌کند سند خانه بیاورید وام اجاره بگیرید! رد پای هکرهای کره شمالی در ممنوعیت تورنادوکش! 90 بورسی | 5 خبر پر حاشیه بورس در هفته‌ای که گذاشت! + فیلم یک اتفاق جدید برای سهام عدالتی‌ها پیش‌بینی جدید نایب رییس اتحادیه طلا از قیمت‌ها واریز افزایش حقوق بازنشستگان از امروز | حقوق بازنشستگان چند میلیونی شد؟ پیش‌بینی جدید نایب رییس اتحادیه طلا از قیمت‌ها/ طلا... برای خرید مونوپاد چقدر هزینه کنیم؟ بورس کالا دست دلالان خودرو را از سود بادآورده کوتاه می‌کند کاهش قیمت مرغ تازه در میادین تره بار هشدار 5 رییس کل اسبق بانک مرکزی به قالیباف: طرح بانکداری سلطه دولت بر بانک مرکزی را تشدید می‌کند هشدار یک اقتصاددان به یک اتفاق خطرناک ارزی/ قیمت واقعی... افشای جزيیات جدید درباره آیفون 15 و پرو مکس پیشتازی گروه خودرو، شاخص کل را مثبت نگه داشت! شروط رییس‌جمهور برای ترمیم حقوق اعلام شد/ بازنشستگان هنوز چشم به راه هستند برجام، تهدید یا فرصت برای بورس؟ یک بیت‌ کوین بدهید؛ بوگاتی تحویل بگیرید! آخرین قیمت خودروهای پرفروش در بازار امروز (26... قیمت خودروهای فردا ارزان شد! خودرو رکورد صدور کد معاملاتی در بورس کالا را شکست عرضه بلیت پروازهای اربعین با نرخ مصوب فقط در 10 روز پایانی شهریور خبر خوش دولت برای این افراد | ماجرای وام بانکی کم‌بهره خبرنگاران چیست؟ حال و هوای خیابان فردوسی پس از اخبار برجام معلمان از ثبت نام در سامانه رتبه بندی جا نمانند | سامانه رتبه‌بندی معلمان شروع به کار کرد حکمرانی ریال و اصلاح نظام بانکی به طور قاطع پیگیری می‌شود تصمیم نهایی دولت برای بازنشستگان | تکلیف مستمری‌بگیران تامین اجتماعی روشن می‌شود؟ دو خط پدافندی آب شرب شهرکرد وارد مدار شد گزارش بازار‌ها امروز 26 مرداد 1401 |بیت کوین همانند طلا و سکه کاهش یافت! خرید تضمینی گندم از 7 میلیون تن گذشت کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و پاکستان بعد از 5 سال برگزار شد خریداران ملک گوش بزنگ باشند | قیمت آپارتمان در تهران؛ 26 مرداد 1401 حال و هوای خیابان فردوسی پس از اخبار برجام/ ریزش عجیب دلار در بازار تهران