پول صندوق توسعه ملی مستقل از دعاوی دستگاه ها است

پول صندوق توسعه ملی مستقل از دعاوی دستگاه ها است

عضو هیات عامل و معاون بانکی و اعتباری صندوق توسعه ملی گفت: در این بین مشکلات برخی نهادها مانند نیروگاه ها و وزارت نیرو به صندوق منتقل شده و پول صندوق پرداخت نمی شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صندوق توسعه ملی، علیرضا میرمحمد صادقی، عضو هیات عامل و معاون بانکی و اعتباری صندوق توسعه ملی گفت: صندوق توسعه ملی برای عاملیت ارزی در طول این سال‌ها تا فروردین 1402 برای 318 طرح 30 میلیارد دلار مسدودی صادر شده و از این تعداد 243 طرح به مبلغ 2.6 میلیارد دلار طرح‌هایی بودند که کمتر از 50 میلیون دلار تسهیلات دریافت کرده اند و 47 طرح نیز معادل 4.6 میلیارد دلار نیز بین 50 تا 200 میلیون دلار دریافت کرده اند و 4 طرح که 8.3 میلیارد دلار است نیز بیش از یک میلیارد دلار اخذ کرده اند.

عضو هیات عامل و معاون بانکی و اعتباری صندوق توسعه ملی اضافه کرد: در حوزه نفت و گاز و پتروشیمی نیز 27 طرح با 16.6 میلیارد دلار، 46 طرح در بخش نیروگاهی با 4.6 میلیارد دلار با ظرفیت افزایش 7200 مگاوات برق در شبکه، 39 طرح آهن و فولاد به مبلغ 3.2 میلیارد دلار و 5 طرح در بخش حمل و نقل، 7 طرح آب شیرین کن، 194 طرح در سایر بخش‌های اقتصادی اعم از صنایع دارویی و کاشی نیز به مبلغ 4 میلیارد دلار از سوی صندوق توسعه ملی تامین اعتبار شده است.

راه اندازی سیستم پایش طرح‌ها، هم‌راستا با بانک‌های عامل

وی در ادامه از راه اندازی سیستم پایش طرح‌ها هم راستا با بانک‌های عامل توسط صندوق توسعه ملی خبر داد و گفت: در سیستم جدید هر لحظه می‌توان از کم و کیف اجرای طرح‌ها با خبر شد و نظارت دقیق‌تری بر اجرای طرح‌های تحت پوشش مالی صندوق در کلیه استان‌های کشور داشت.

میرمحمد صادقی با بیان اینکه در سال 1401 صندوق با بانک‌ها 4.8 میلیارد دلار قرارداد عاملیت ارزی منعقد کرده است، افزود: با این وجود تنها برای 15 درصد از این میزان، قرارداد از سوی بانک‌های عامل صادر شده است.

عضو هیات عامل صندوق توسعه ملی، تصریح کرد: به طور کلی برای 46 طرح 7 میلیارد دلار سپرده گذاری ارزی قرارداد صورت گرفته که بیش از 99 درصد مربوط به طرح‌های نفتی بوده که موفق به بازگشت 1.1 میلیارد دلار منابع این بخش شده ایم.

در بخش ریالی نیز از سال 1391 تاکنون تقریبا حدود 91 هزار میلیارد تومان قرارداد سپرده گذاری توسط صندوق صادر شده که از این میزان به 113 هزار متقاضی پرداخت شده و 1035 قرارداد با بانک‌های عامل بسته شده است.

به گفته وی، 1.5 میلیارد دلار از منابع صندوق طبق قانون اشتغال روستایی به ریال تبدیل و در اختیار چند بانک و موسسه قرار گرفته که حدود 186 هزار نفر از این تسهیلات استفاده کرده اند.

میرمحمد صادقی با بیان اینکه غیر از روش‌های عاملیت و سپرده گذاری ارزی و ریالی در سال گذشته روش جدیدی مبنی بر قرارداد مانایی نیز با 5 بانک به مبلغ 270 میلیون دلار منعقد شده است، گفت: تاکنون تنها 2 طرح به ارزش 57 میلیون دلار موفق به استفاده از این تسهیلات شده اند.

مالکان طرح‌ها بد حسابی می‌کنند

وی رسوب بیش از حد منابع و افزایش زمان اجرای طرح‌ها را از چالش‌های اصلی صندوق در بخش ارايه تسهیلات عنوان کرد و افزود: متوسط اجرای طرح‌ها با منابع صندوق بیش از 7 سال بوده و برخی طرح‌ها با تاخیر زمانی پرداخت از سوی شبکه بانکی مواجه شده و در بخش بازگشت مطالبات صندوق نیز نظارت بانک‌ها کمرنگ بوده است.

عضو هیات عامل صندوق توسعه ملی، با اشاره به بازدید از بیش از 100 طرح توسط این معاونت در 2 سال گذشته، افزود: بسیاری از طرح‌ها به بهره برداری رسیده ولی بد حسابی می‌کنند و با توجه به اینکه بانک‌ها طرف حساب صندوق هستند باید در بخش بازپرداخت معوقات بانکی ما را یاری دهند.

صندوق باید بتواند منابع خود را نقد کند

وی اضافه کرد: همچنین مشکلات برخی دستگاه‌ها مانند نیروگاه‌ها و وزارت نیرو به صندوق منتقل می‌شود و پول صندوق پرداخت نمی‌شود در حالی که پول صندوق مستقل از دعاوی دستگاه‌ها است و صندوق باید بتواند منابع خود را نقد کند.

میرمحمد صادقی با تاکید بر اینکه صندوق هم افزا با سیاست‌های کلان اقتصادی دولت عمل می‌کند، گفت: سیاست ما صیانت از منابع صندوق بوده و منابع مالی صندوق هم، باید تامین مالی موثر و هدفمند داشته باشد و هم در پروژه‌ها استفاده شود و راهبرد ما نیز این است که مالکیت به شرط بازپرداخت باشد و قرارداد تسهیلات به گونه‌ای باشد که انتقال مالکیت به صندوق تدریجی باشد تا متقاضی راغب به پرداخت خود اقساط شود.

خودروی هاچ‌بک جان سخت به ایران می‌آید؟ خودروهای خارجی کی می رسند؟ تغییر عجیب در سبد غذای خانوارهای ایرانی پخش آنلاین مجامع عمومی شرکت‌های بورسی، الزامی شد یارانه چه کسانی 80هزار تومان افزایش می‌یابد؟ توافق ایران و غرب قیمت دلار را کاهشی کرد اطلاعیه درباره سلامت مرغ‌های موجود در بازار دلجویی گمرک از تاجران/ عوارض کدام کالاها حذف شد؟ قیمت جدید پراید، کوییک و شاهین در بازار قیمت اجاره مسکن در کرج + جدول خودروهای خارجی کی می رسند؟ / واردات خودروهای کارکرده روی دور تند خبر خوش برای معدنی‌ها افشاگری ريیس کمیسیون صنایع مجلس از مخالفت های... عملکرد بیت کوین در ماه ژوين چگونه خواهد بود؟ ریزش دستوری بورس صحت دارد؟ ارزش دلاری بورس نصف سال 99؛ عقب ماندگی بورس از دلار چه زمانی جبران می شود؟ سالانه حدود 9 میلیون تن ظرفیت صادرات و واردات دار... پیش‌بینی باد شدید و گرد و خاک در شرق و غرب کشور سکه به 30 میلیون 496 هزار تومان رسید اسناد غیررسمی مسکن باید نامعتبر شود پیوستن 30 بانک روسیه به سیستم پرداخت بین بانکی فرامرزی چین آرامش در بازار مرغ/ به زودی از سامانه معاملاتی جوجه رونمایی می‌شود 5000 واحد مسکونی نوسازی شده در بافت‌های فرسوده 17 استان افتتاح شد تسهیلات‌دهی بانک‌ها تحت یک سیستم نظارتی قوی قرار دارد تجمع بازنشستگان صندوق مس؛ روی صندوق ما دست گذاشته‌اند و وعده توخالی می‌دهند افزایش 2 برابری تسهیلات ودیعه نوسازی بافت‌های فرسوده ماجرای آمیتیس؛ آیا بیمه مرکزی می‌خواهد استارتاپ‌های اینشورتک را نابود کند؟ برنامه‌ریزی ایران و ازبکستان برای ارتقای همکاری‌های اقتصادی و فناوری‌ 40 پروژه زیرساختی طی 2سال اجرایی شد / در حوزه... جزيیات رشد تجارت ایران و امارات در سال گذشته/ تاجران دو کشور چه کالاهایی خریدند؟ مسکو: بریکس می‌تواند مرکز ثقل در جهان چند قطبی باشد قیمت دلار در صورت احیای برجام چقدر می‌شود؟ تقاضای تسهیل در تخصیص ارز از سوی واردکنندگان موبایل کاهش قیمت خودرو در بازار آزاد همچنان ادامه دارد/ نبود مشتری برای خودروهای میلیاردی بغداد: پیگیر پرداخت بدهی گازی به ایران هستیم بلاتکلیفی کارگران برای خانه دار شدن آخرین ‌قیمت ارز و طلا در بازار تهران تجارت ایران و ازبکستان تا 1404 به یک میلیارد دلار می‌رسد چند بنگاه مسکن با یکدیگر هم دست می‌شوند تا قیمتها را افزایش دهند واردات خودروهای کارکرده روی دور تند افتاد تغییرات جدید «کالا برگ» برای سه دهک درآمدی از شنبه / مددجویان مشمول افزایش مشروط 20 درصدی یارانه ادامه آشفتگی در بازار اجاره بها استقرار خودروهای امدادی گروه بهمن در جاده‌های کشور جزيیات اجرای طرح کالابرگ/ با کالابرگ کدام کالاها را می توان خرید؟ توافق بازخرید 58 هزار میلیارد تومانی در اجرای عملیات بازار باز آگاهی دستگاه‌های نظارتی از نحوه پرداخت وام کارمندان بانک‌ها قیمت طلا و سکه 11 خرداد 1402/ افزایش جزيی قیمت ها نسبت به دیروز کاهش 460 هزار بشکه‌ای تولید نفت کشورهای عضو اوپک این فروشگاه از معدن طلا باارزش‌تر است! بهبود شاخص‌های اقتصادی ایران به رغم تشدید تحریم‌های غیرقانونی آمریکا