مقابله با فرار مالیاتی مشاعل خاص نظیر پزشکان و طلافروشان با به‌کارگیری سامانه‌های متنوع و هوشمندسازی اخذ مالیات

مقابله با فرار مالیاتی مشاعل خاص نظیر پزشکان و طلافروشان با به‌کارگیری سامانه‌های متنوع و هوشمندسازی اخذ مالیات

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: برخی مشاغل خاص نظیر پزشکان و وکلا یا برخی صنوف مانند طلافروشان هنوز هم فرار مالیاتی بالایی دارند. امسال مجلس در قانون بودجه 1402 پیش بینی کرده که نزدیک به هزار همت درآمدهای مالیاتی محقق شود.

به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی خبرگزاری برنا، یکی از موضوعات مهم در زمینه نابرابری اقتصادی و عدم توزیع صحیح منابع و در نتیجه ایجاد فاصله طبقاتی، وجود فرار مالیاتی بالا در برخی مشاغل خاص است. این موضوع به حدی جدی است که در دهه اخیر مجموع مالیات دریافتی از مشاغل نصف مالیات دریافتی از حقوق کارکنان بخش عمومی و خصوصی است.

این‌ها در حالی است که بسیار از مشاغل عادی به مانند کارمندها مالیات خود را به موقع و دقیق پرداخت کرده‌اند اما در این میان برخی مشاغل خاص نظیر پزشکان، طلافروشان، رستوران‌داران و آرایشگاه‌‌های زنانه با وجود حجم بسیار بالا گردش مالی و مشتریان زیاد به دلیل معافیت‌های غلط در ساختار مالیاتی کشور و همچنین عدم شفافیت اطلاعات، دارای بیشترین فرار مالیاتی در بین مشاغل هستند

ضروری است که سازمان امور مالیاتی با کمک گرفتن از کلیه اطلاعات موجود در سطح کشور و همچنین زیرساخت اطلاعاتی مربوط به سامانه مودیان، به اخذ مالیات واقعی مشاغل خاص اقدام کند.

جبار کوچکی‌نژاد عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار گروه اقتصادی خبرگزاری برنا، درباره فرار مالیاتی برخی از مشاغل خاص و کاهش درآمدهای مالیاتی دولت، اظهار داشت: قانون در زمینه اخذ مالیات از مشاغل مختلف به صورت کامل شفاف است یعنی همه افرادی که کسب و کار دارند و سود می برند؛ باید مالیات بدهند و این بدان معناست که مشاغل خاص نظیر پزشک، آهن فروش و طلا فروش باید به مانند بقیه مردم در برابر قانون یکسان باشند و همگی مالیات پرداخت کنند.

وی افزود: سازمان امور مالیاتی و وزارت اقتصاد نیز در دولت جدید به دنبال ایجاد زیرساخت‌ها در این زمینه برای شکل‌گیری یک نظام عادلانه مالیاتی است که بتواند فرار مالیاتی را به حداقل برساند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه اظهار کرد: سازمان مالیاتی پس از ایجاد سازوکار سامانه مودیان و ایجاد داده‌های مالیاتی عملکرد خوبی داشته است اما برای مقابله با فرار مالیاتی مشاغل خاص باید در سال جاری به طور ویژه عمل کند. زیرا برخی مشاغل خاص نظیر پزشکان و وکلا یا برخی صنوف مانند طلافروشان هنوز هم فرار مالیاتی بالایی دارند.

کوچکی نژاد گفت: امسال مجلس در قانون بودجه 1402 پیش بینی کرده است که نزدیک به هزار همت درآمدهای مالیاتی محقق شود و معتقدیم سازمان مالیاتی به این نقطه هم می رسد چراکه قرار است که به طور ویژه با مدیریت جدید خود به سمت کاهش فرار مالیاتی مشاغل خاص برود و همه صنوف و کارمندان مالیات پرداخت کنند. باید فرار مالیاتی مشاغل خاص به حداقل برسد و با یک عزم جدی در دولت و به کارگیری سامانه‌های متنوع و هوشمندسازی اخذ مالیات این اقدام به راحتی امکان‌پذیر است

وی تاکید کرد: قطعا فرار مالیاتی در پزشکان و برخی صنوف وجود دارد. تقویت سازمان مالیاتی و استفاده از دستگاههای دیگر نظارتی مثل دیوان محاسبات و قوه قضاییه می تواند به وصول مالیات از این صنوف کمک کند که آنهایی که فرار مالیاتی دارند هم به سمت پرداخت مالیات بیایند.

نماینده مردم رشت در مجلس تصریح کرد: سامانه های که در حال حاضر برای شناسایی مودیان هست جواب نمی دهد ما می توانیم سامانه های دیگر را تقویت کنیم ولی از دستگاههای نظارتی و امنیتی نیز می توانیم استفاده کنیم. دستگاههای امنیتی سریع به عمق ماجرا می رسند. می توانیم با دستگاههای امنیتی و اطلاعاتی توافقی داشته باشیم که اطلاعات صنوفی که مالیات نمی دهند را به سازمان مالیاتی بدهند. این صنوف مشخص و آشکار هستند شاید سازمان مالیاتی تخصص امنیتی و اطلاعاتی را برای شناسایی اینها ندارد ولی این سازمان ها کارشان همین است.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد