تعیین تکلیف 4000 دستگاه خودرو و 2 هواپیمای توقیفی از سوی سازمان اموال تملیکی

تعیین تکلیف 4000 دستگاه خودرو و 2 هواپیمای توقیفی از سوی سازمان اموال تملیکی

مدیرعامل سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی با بیان اینکه در سال جاری برخی اموال در اختیار سازمان مربوط به دهه 60 مورد رسیدگی قرار گرفته است، گفت: امسال بیش از 4000 دستگاه خودرو سبک و سنگین و 2000 دستگاه موتورسیکلت توسط سازمان اموال تملیکی از طریق فروش در سامانه برخط تعیین تکلیف شده است.

به گزارش ایسنا، عبدالمجید اجتهادی در نشست خبری اظهار کرد: اقدامات خوبی از سوی هر سه قوه در بخش اموال تملیکی صورت گرفته است. در سفر اخیر ريیس جمهور به استان هرمزگان اعلام شد که در دو سال گذشته برخی کالاها مربوط به دهه 60 تعیین تکلیف شد. به جرات می‌توان گفت در مراکز نگهداری، کالاهای سنواتی را نداریم.

وی افزود: بیش از 97 درصد فروش اموال تملیکی از طریق مزایده‌های الکترونیک یا حراج الکترونیک انجام می شود. موضوع جمع‌آوری کالاها در سازمان اموال تملیکی با شفافیت انجام می‌شود. از ابتدای سال 1402 هیچ حراج حضوری انجام نشده و فروش از طریق حراج بر خط خرده فروشی انجام شده است.

مدیرعامل سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی تاکید کرد: بیش از 180 مرحله حراج برخط خرده فروشی انجام شده که در روز 22 بهمن در 22 استان حراج برخط صورت گرفت. طبق مصوبات دولت امکان حضور و شرکت همه آحاد جامعه حتی کارکنان دولت در این حراج‌ها وجود دارد و هیچ واسطه‌ای در این بین قرار ندارد. بنابراین همه خریدها از نوع مصرفی است.

اجتهادی تصریح کرد: طبیعی است که یک سری مشکلات در فروش اموال وجود دارد، اما مهم است که در بستری شفاف این عرضه انجام می شود. در سال 1402 سازمان اموال تملیکی مقام نخست را در موضوع اقدامات برجسته در بین دستگاه‌های زیرمجموعه وزارت راه و شهرسازی به خود اختصاص داد.

مدیرعامل سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی با بیان اینکه در 10 ماهه سال 1402 نسبت به مدت مشابه رشد 109 درصدی در تعیین تکلیف کالاهای در اختیار را داشتیم، گفت: این کالاها رای مرجع رسیدگی کننده به کالاهای قاچاق را می‌خواهد و باید مجوزهای مختلف را از سازمان‌های مختلف اخذ کند. طبیعی است که اگر این دستگاه‌ها تعامل نداشته باشند، این توفیقات برای سازمان ایجاد نمی‌شود.

وی یادآور شد: در حال حاضر 166 درصد نسبت به سال گذشته اعاده متروکه‌ها را داشتیم. بیش از 4000 دستگاه خودرو سبک و سنگین و 2000 دستگاه موتورسیکلت را تعیین تکلیف کردیم. سعی‌مان بر این بوده که از ضوابط تخطی نکرده باشیم. سال گذشته دو فروند هواپیما و تعدادی قطار تعیین تکلیف شد. امیدواریم کلیه خودروهای سواری تا پایان سال جاری تعیین تکلیف شوند.

اجتهادی گفت: سازمان اموال تملیکی از یک سازمان زیان‌ده به یک سازمان سودده تبدیل شده است.

وی خاطرنشان کرد: تمامی اقدامات در زمینه تعیین تکلیف خودروهای سواری و سنگین از طریق دستگاه‌های مربوطه و پلاک خودروها صورت گرفته است. این خودروها قبلا شمارش شده اما از سال  1397 به بعد بحث ثبت سفارش اینها را نداشتیم که در قانون بودجه 1402 این موضوع مورد رسیدگی قرار گرفت. این خودروها در حال حاضر در بازار هستند و مشکلی وجود ندارد. برخی خودروهای آمریکایی به لحاظ ملاحظات سازمان عرضه نشده است.

ادامه دارد ...

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد