قیمت گذاری دستوری از گزینه های دولت حذف شده است

قیمت گذاری دستوری از گزینه های دولت حذف شده است

دولت به این نتیجه رسیده که برای اثرگذاری بر روی قیمت کالاها، باید بر روی مقدار عرضه و تقاضا اثر بگذارد و در واقع گزینه نهایی و واقع‌بینانه دولت برای قیمت کالاها از...

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از سنا، عضو سابق هیات مدیره سازمان بورس، قیمت‌گذاری دستوری را گزینه‌ حذف شده برای دولت دانست و با بیان مطلب بالا گفت: دولت با درس‌آموزی از تجارب پیشین، برای کنترل قیمت کالاهایی که با کمبود مواجه هستند، سراغ قیمت‌گذاری دستوری کالا نمی‌رود؛  به عبارتی می توان گفت، قیمت‌گذاری دستوری کالاها از گزینه‌های دولت حذف شده است.

علی سعیدی گفت: تجربه سال‌ها استفاده از قیمت‌گذاری دستوری به وضوح نشان می‌دهد که به جای تمرکز بر قیمت یک کالا باید بر میزان عرضه و تقاضا توجه کرد به این معنا که هرگاه عرضه کالا افزایش یابد باعث کاهش قیمت می‌شود و بر این اساس اگر سیاست‌گذاری به دنبال کاهش قیمت یک محصول است باید به جای پایین نگه داشتن دستوری قیمت که نتیجه ای ندارد، برای رشد عرضه کالاها در بورس برنامه ریزی کند.  

وی تاکید کرد: برای مثال، دولت قبل در کنترل قیمت فولاد شکست سختی خورد و دود آن به چشم شرکت‌های تولیدکننده و سهامداران آن رفت که بخش عمده آن‌ها، افراد عادی و سهامداران عدالت بودند. در این میان، برخی دلالان و تولیدکنندگان محصولات میانی مانند پروفیل سازان و در و پنجره‌سازی سازان، سود رانتی زیادی بردند.

 عضو سابق هیات مدیره سازمان بورس ادامه داد: برای مثال در رویکرد قبلی درحالی‌که مصرف‌کنندگان نهایی مجبور بودند کالا را با قیمت بازار خریداری کنند، برخی پروفیل سازان با خرید مواد اولیه با قیمت تنظیم بازاری و فروش آن به نرخ آزاد سود کلانی کسب کردند.  

سعیدی ضمن یادآوری اینکه تجربه نشان داده که قیمت‌گذاری کالا آثار منفی زیادی دارد، گفت: در گذشته نظارت دولت فقط به بخش نخست زنجیره محدود می‌شد و اینکه کالا با چه قیمتی به دست مصرف‌کننده می‌رسد با نظارت صحیح روبه رو نبود که نتیجه آن سود دلالان و زیان تولیدکنندگان و سهامداران خرد و کلان شرکت‌ها بود.

پوشش ریسک‌های آینده با ابزارهای مالی

سعیدی ضمن اشاره به مزیت‌های عرضه سیمان و سایر کالاهای اساسی در بورس کالا، گفت: یکی از مهم‌ترین مزیت‌های بورسی شدن کالاها، استفاده از انواع ابزارهای مالی است که می‌توان روی آن‌ها تعریف کرد.

وی یادآور شد: فعالان اقتصادی با بهره‌مندی از ابزارها می‌توانند ریسک‌های مختلف را پوشش دهند. برای مثال، یک پیمانکار طرح‌های عمرانی یا انبوه‌ساز مسکن برای اینکه با قیمت حال حاضر سیمان خریداری کند، می‌تواند با استفاده از ابزار آتی، قبل از آغاز پروژه، اقدام به خرید محصول موردنیاز خود در آینده کند و بدین ترتیب، دیگر نگران نوسان قیمت نخواهد بود.

جلوگیری از چند نرخی شدن کالاها

او با بیان اینکه عرضه کالا از طریق بورس به شفافیت منجر می‌شود، ادامه داد: هرچند قیمت در بورس کالا براساس عرضه و تقاضا کشف می‌شود و متغیر است، اما تنها یک قیمت دارد و تک‌نرخی است، ولی کالاهایی که خارج از بورس عرضه می‌شوند دریک بازه زمانی مشخص دارای چندین قیمت متفاوت هستند.

به گفته وی، بدین ترتیب مزیت دیگر بورسی شدن کالاها، شفافیت قیمتی است. از سوی دیگر، امکان ردیابی دقیق فعالان بازار و محصولی که خریدوفروش می‌شود نیز وجود دارد. علاوه براین، برخلاف روش سنتی عرضه که خریداران و فروشندگان کالا شفاف نیست در بورس کالا، دولت می‌تواند مالیات قانونی خود را دریافت کند.

تحلیل‌پذیری ارزش سهام شرکت‌ها 

این کارشناس خبره بازار سرمایه درباره تاثیر ممنوعیت خرید و عرضه سیمان خارج از بورس کالا روی بورس اوراق بهادار، گفت: در بورس اوراق بهادار، همه فعالان بازار از وضعیت صنعت و بازار آگاه نیستند. این در حالی است که کالایی که در بورس کالا عرضه می‌شود امکان بررسی هر لحظه قیمت آن و تاثیری که بر روی سهام آن شرکت در بورس اوراق می‌گذارد، وجود دارد.

سعیدی تاکید کرد: قیمت، بحث ثانویه است، مهم این است که سهام این شرکت‌ها که محصول آن‌ها در بورس کالا عرضه می‌شود، ارزش واقعی پیدا می‌کند. بدین ترتیب قیمت واقعی سیمان بر روی سهام آن سریع‌تر اثر می‌گذارد و برای همه فعالان بازار دسترسی یکسانی به اطلاعات این کالا وجود دارد و سهام شرکت‌ها تحلیل‌پذیرتر می‌شود.  

local_offerبرچسب‌ها:
پیش‌بینی بورس هفته آخر شهریور / برجام تاثیری روی بورس نمی‌گذارد

پیش‌بینی بورس هفته آخر شهریور / برجام تاثیری روی بورس نمی‌گذارد

بورس در روزهای گذشته با تحرکات منفی شاخص و شاخص‌سازان رو به رو شد. اما در روز سه‌شنبه بازار با روند صعودی همراه شد. بازار سهام هفته آینده چگونه خواهد بود؟

TejaratNews.com/
تفاوت بازار اول با دوم بورس چیست؟ / چه شرکت‌های در تابلوی اصلی بورس هستند؟

تفاوت بازار اول با دوم بورس چیست؟ / چه شرکت‌های در تابلوی اصلی بور...

از شهریور سال 1381، سازمان بورس اوراق بهادار تصمیم به طبقه‌بندی شرکت‌ها در بازار سهام گرفت. بر اساس این تصمیم، شرکت‌ها بر اساس اندازه شرکت، میزان شناوری سهام و نقدشوندگی، شفافیت و اطلاع‌رسانی و تداوم ...

TejaratNews.com/
سیگنال‌های مهم آژانس برای بورس / خودرو به بورس وارد می‌شود؟

سیگنال‌های مهم آژانس برای بورس / خودرو به بورس وارد می‌شود؟

با توجه به قرار گرفتن شاخص در کانال یک میلیون و 475 هزار واحد و واکنش منفی نمادها و گروه‌ها به سیگنال‌های سیاسی امروز هم روند اصلاحی بازار ادامه خواهد داشت؟ و کدام اخبار در روند بازار امروز موثر هستند...

TejaratNews.com/
اخبار اثرگذار بر بورس امروز 22 شهریور/ برنج وارد بورس شد

اخبار اثرگذار بر بورس امروز 22 شهریور/ برنج وارد بورس شد

روز گذشته شاخص کل بورس با افت شدیدی مواجه شد و در محدوده یک میلیون و 490 هزار واحد به کار خود پایان داد. کدام اخبار در روند بازار امروز موثر است؟

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بورس امروز 22 شهریور/ واکنش سرخ بورس به ‌سفر گروسی

پیش‌بینی بورس امروز 22 شهریور/ واکنش سرخ بورس به ‌سفر گروسی

دیروز بازار سرمایه با افت شاخص و نمادهای شاخص‌ساز مواجه شد. در نهایت دیروز شاخص کل بورس با 40 هزار واحد منفی در کانال یک میلیون و 490 هزار واحد قرار گرفت. بازار امروزبه چه صورت است؟

TejaratNews.com/
اولین واکنش بورس به توافق هسته‌ای موقت / تاثیر توافق هسته‌ای بر بورس

اولین واکنش بورس به توافق هسته‌ای موقت / تاثیر توافق هسته‌ای بر بو...

امروز بازار سهام تحت تاثیر سیگنال‌های منفی و کاهش قیمت دلار واکنش منفی را نشان داد. کدام سیگنال‌ها بازار امروز را تحت تاثیر قرار داده است؟

TejaratNews.com/

سیگنال‌های منفی به بورس امروز / علت ریزش بورس چه بود؟

بازار آتی ارز در بورس کالا تشکیل می‌شود؟ / تاثیر این بازار در بورس چگونه است؟

بازار آتی ارز در بورس کالا تشکیل می‌شود؟ / تاثیر این بازار در بورس...

شاپور محمدی، ريیس سابق سازمان بورس که مدتی است در پژوهشکده پولی و بانکی فعالیت دارد حالا پیشنهاد تشکیل بازار آتی ارز را داده تا ریسک‌‌هایی که باعث نوسانات قیمت ارز هستند، کاهش پیدا کند. این بازار چه ت...

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بورس امروز 20 شهریور 1400 / ترمز بورس در کانال 1/5 میلیون تومانی

پیش‌بینی بورس امروز 20 شهریور 1400 / ترمز بورس در کانال 1/5 میلیون...

بازار سهام هفته گذشته با افت شاخص همراه شد اما در آخرین روز معاملاتی با رشد حدودا سه هزار واحدی در کانال یک میلیون و 526 هزار واحد قرار گرفت. روند بازار برای هفته آینده به چه صورت است؟

TejaratNews.com/
نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / رشد بیش از دو هزار واحدی شاخص کل بورس

نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / رشد بیش از دو هزار واحدی شا...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در نخستین ساعت بازار 0.2درصد رشد داشت، شاخص هم‌وزن نیز 0.4درصد صعود کرد.

EghtesadOnline.com/
بیشترین تغییر مالکیت حقیقی و حقوقی بورس(16شهریور) / خروج 260میلیارد تومانی پول حقیقی از بورس امروز

بیشترین تغییر مالکیت حقیقی و حقوقی بورس(16شهریور) / خروج 260میلیار...

افراد حقیقی امروز 260میلیارد تومان از بازار سهام خارج کردند که بیشترین خروج پول حقیقی از بورس یا فرابورس مربوط به گروه محصولات شیمیایی و همچنین سهام فولاد مبارکه...

EghtesadOnline.com/
«بورس با طعم تکنیکال» را در کتابخانه سازمان بورس بخوانید

«بورس با طعم تکنیکال» را در کتابخانه سازمان بورس بخوانید

افراد حاضر در یک جامعه همواره به دنبال افزایش ثروت و بررسی فرصت‌هایی هستند که بتوانند دارایی خود را در برابر کاهش ارزش پول ایمن کرده و رفاه و آسایش اقتصادی خود را افزایش دهند.

Sena.ir/
بورس وارد فاز گاوی و خرسی شده است؟/ بررسی دلایل رشد 40 درصدی بورس

بورس وارد فاز گاوی و خرسی شده است؟/ بررسی دلایل رشد 40 درصدی بورس

بورس در هفته‌های گذشته روندهای متفاوتی به خود دیده است. از رشدهای چند درصدی تا نزول 80 هزار واحدی؛ اما همه این اتفاقات در حالی رخ داده است که بورس از اواسط خرداد تا دهه اول شهریور سال 1400 رشد 40 درصد...

FarsNews.ir/
عرضه اولین صندوق ای تی اف در بورس / حمایت از بورس ادامه‌دار است / بورس حباب ندارد

عرضه اولین صندوق ای تی اف در بورس / حمایت از بورس ادامه‌دار است / ...

وزیر اقتصاد از عرضه اولین صندوق قابل معامله در بورس (ای تی اف) دولتی شامل سه بانک با ارزش 16 هزار و 500 میلیارد تومان در بورس خبر داد. او همچنین گفته است: حمایت دولت از بورس ادامه‌دار است.

TejaratNews.com/
بورس تهران تنها بورس سبز رنگ سال 1394 در میان 18 بورس معتبر خارجی

بورس تهران تنها بورس سبز رنگ سال 1394 در میان 18 بورس معتبر خارجی

بر اساس گزارش هفتگی بررسی بازارها که به بررسی عملکرد بورس تهران، فرابورس ایران، 17 بورس معتبر خارجی، قیمت جهانی فلزات اساسی و نفت پرداخته، در سال 1394 شاخص کل بورس تهران (ارزش وزنی) با 28 درصد افزایش،...

Sena.ir/
وال‌استریت ژورنال: آمریکا رمزارزها را تحریم می‌کند ایران صادرکننده بنزین شده است! / مشکل بنزین، توزیع آن است عرضه اولیه جدید به ضرر سهامداران خرد است؟ / سه‌شنبه «شکام» عرضه می‌شود خاموشی‌ها در کشور به پایان رسید سيول: نمی‌توانیم پول‌های ایران را تحویل دهیم عرضه 174 میلیون دلار ارز در سامانه نیما در 27 شهریور واکنش محسن رضایی به پیوستن ایران به پیمان شانگهای اثر نوسانات نرخ دلار بر سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت در بورس ماجرای مسمویت و نشت گاز یک شهر / مسببان نشت هنوز دستگیر نشده‌اند! طرح پیش‌فروش «تارا» از فردا آغاز می‌شود عرضه 174 میلیون دلار در سامانه نیما طی امروز معامله 802 هزار و 640 تن سیمان در بورس کالا ریزش قیمت‌ها در بازار خودرو استارت خورد ارزش یارانه فعلی برابر 5هزار تومان سال 89! ماینر‌ها، برق سه کلان‌شهر را بلعیدند سقف صدور کارت هدیه 2 میلیون تومان شد امکان خریدهای خرد سیمان در بورس کالا کدخدا هم رفوزه شد! حداکثر مبلغ کارت هدیه 2میلیونی شد «بانک ملی» صورت‌های مالی منتشر کرد پیش‌بینی بورس 28 شهریور / بازار فردا مثبت می‌شود؟ ارزش سهام عدالت در 27 شهریور آخرین قیمت‌ها در بازار ارز‌های دیجیتال کارمزد کارت به کارت بانکی دقیقا چقدر است؟+ جدول وام ودیعه مسکن؛ کمکی به مستاجران یا منبع جدید درآمدی، برای مشاور املاک فرصت سوزی در روند مبادلات تجاری ایران و تاجیکستان در سال‌های اخیر قیمت هر کیلو گوشت گوسفندی موبایل دوباره گران شد! نرخ سود بین بانکی چقدر شد؟ ارزشمندترین گنج طلای جهان کجاست؟ صورت مالی یک بانک دولتی برای اولین بار منتشر شد! مرغ ارزان شد / قیمت به 35 هزار تومان رسید ویژگی‌های صندوق سرمایه گذاری ثروت داریوش، از زبان همایون دارابی معاملات گواهی سپرده سیمان به زودی راه اندازی می‌شوند کدام نمادها افشای الف دارند/ تعلیقی‌های امروز و بازگشایی را بشناسید رد یک شايبه درباره توقف نماد معاملاتی فرابورس افت 37 هزار واحدی شاخص کل بورس/کدام نمادها فردا معامله نمی‌شوند؟ آمادگی سازمان هواپیمایی برای فروش بلیت اربعین صندوق سرمایه‌گذاری «ندای ثابت کیان» تاسیس می‌شود افت 37 هزار و 991 واحدی شاخص کل بورس افزایش بی‌سابقه کشتار دام‌های نارس عرضه لوازم خانگی گران با روش پیش‌فروش نرخ سود بین بانکی به 18.74 درصد رسید 8 میلیارد اوراق بهادار دست به دست شد توقف آیفکس در نخستین روز هفته افت شاخص بورس در نخستین روز معاملاتی هفته واکنش اوراق به افزایش سقف وام مسکن | هزینه دریافت وام 60 میلیون تومان شد راه‌اندازی معاملات گواهی سپرده سیمان به زودی تفاوت حقوق قابل توجه بخش خصوصی با دولتی وضعیت سبد سهام عدالت در 27 شهریور ماه

در حال بارگیری...