بررسی امکان تشکیل اتحادیه مشترک ایران،روسیه و کشورهای همسود

بررسی امکان تشکیل اتحادیه مشترک ایران،روسیه و کشورهای همسود

ريیس پژوهشگاه صنعت نفت گفت: ایجاد اتحادیه مشترک ایران، روسیه و اعضای اتحادیه کشورهای مستقل همسود در حوزه نفت و گاز می‌تواند چارچوبی مناسب برای ادامه همکاری‌ها باشد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت نفت، عظیم کلانتری اصل ظهر امروز (چهارشنبه سوم خردادماه) در نشست مشترک مدیران پژوهشگاه صنعت نفت و مدیران معاونت امور بین‌الملل وزارت نفت با سفیران کشورهای مستقل همسود (CIS) در پژوهشگاه صنعت نفت گفت: این مرکز با قدمتی 60 ساله هم‌اکنون بزرگ‌ترین مرکز پژوهشی نفتی در منطقه خاورمیانه است.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون هزار و 500 نیروی این مرکز علمی روی پروژه‌های فنی صنعت نفت کشور کار می‌کنند، اظهار کرد: گستره فعالیت‌های این مرکز علمی در صنعت نفت در حوزه‌هایی همچون اکتشاف، تولید نفت و گاز، پالایش نفت و گاز، پتروشیمی، محیط زیست و ... است و این مرکز آمادگی دارد تا دوره‌های آموزشی کاربردی تخصصی در حوزه نفت و گاز و خدمات آزمایشگاهی را به مراکز علمی و شرکت‌های نفتی و گازی کشورهای مستقل همسود ارايه کند.

ريیس پژوهشگاه صنعت نفت گفت: در سال‌های اخیر تحریم‌ها ما را توانمند کرده است از این رو توانسته‌ایم توسعه فناوری‌های مورد نیاز صنعت نفت کشور خود را در بخش‌های مختلف هدف توسعه قرار دهیم.

کلانتری‌اصل اظهار کرد: از گذشته تاکنون سابقه همکاری با کشورهای مختلف در کارنامه این مرکز علمی بوده است، بنابراین ما به‌خوبی می‌توانیم هسمو با راهبردهای وزارت نفت با اعضای اتحادیه کشورهای مستقل هسمود همکاری خود را توسعه دهیم.

وی گفت: ما می‌توانیم میزبان دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری از اعضای اتحادیه کشورهای مستقل هسمود سی‌آی‌اس باشیم، ضمن آنکه همان‌طور که پیشنهاد اعطای بورسیه دانشجویی با همکاری وزارت علوم را به روسیه داده‌ایم می‌توانیم این خدمت را به کشورهای عضو حوزه سی‌آی‌اس نیز ارايه دهیم، همچنین اگر محققان کشورهای این اتحادیه مایل باشند، امکان برگزاری دوره‌های تحقیقاتی در پژوهشگاه صنعت نفت ایران وجود دارد. ما با توجه به تجربه خوبی که در توسعه دانش فنی داریم آماده انتقال و صدور دانش فنی به کشورهای شما هستیم.

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد