تخم‌مرغ ترکیه‌ای بازار را تنظیم نکرد

تخم‌مرغ ترکیه‌ای بازار را تنظیم نکرد

با وجود رشد تولید داخل و واردات بیش از نیاز تخم‌مرغ‌های ترکیه‌ای، عرضه چند‌نرخی و گرانی تخم‌مرغ به رویه‌ای عادی در بازار تبدیل شده و مشتریان اقبال چندانی به تخم‌مرغ‌های وارداتی نشان نمی‌دهند.

روزنامه همشهری: با وجود رشد تولید داخل و واردات بیش از نیاز تخم‌مرغ‌های ترکیه‌ای، عرضه چند‌نرخی و گرانی تخم‌مرغ به رویه‌ای عادی در بازار تبدیل شده و مشتریان اقبال چندانی به تخم‌مرغ‌های وارداتی نشان نمی‌دهند.

مشاهدات میدانی خبرنگاران ما در مراکز عرضه مستقیم و خرده‌فروشی‌های سطح شهر تهران، بیانگر تداوم عرضه چند‌نرخی تخم‌مرغ و ناتوانی واردات تخم‌مرغ از ترکیه در کاهش فاصله بین نرخ مصوب خرده‌فروشی و قیمت بازار این ماده پروتيینی است. اکنون هر شانه 30عددی تخم‌مرغ تولید داخل یا وارداتی به نرخ 43، 45، 50 و حتی 55هزار تومان به مصرف‌کنندگان عرضه می‌شود.

این فاصله در انواع تخم‌مرغ بسته‌بندی به‌مراتب بیش از تخم‌مرغ فله است که در برخی موارد قیمت فروش تخم‌مرغ به دوبرابر نرخ مصوب اعلام شده می‌رسد. از سوی دیگر تولید‌کنندگان داخلی با اشاره به تکافوی تولید داخل برای تامین نیاز بازار تخم‌مرغ، علت نوسان قیمت خرده‌فروشی این ماده پروتيینی را رشد 10 تا 15درصدی تقاضای آن در نیمه دوم امسال به‌دلیل افزایش قیمت سایر مواد پروتيینی مانند گوشت و مرغ قلمداد می‌کنند.

رنگ‌پریدگی نرخ مصوب تخم‌مرغ

براساس قیمت مصوب اعلام شده وزارت جهادکشاورزی برای کالاهای اساسی، حداکثر قیمت مصوب خرده‌فروشی هر شانه تخم‌مرغ فله 30عددی تولید داخل و وارداتی 43هزار تومان و نرخ هر کیلوگرم تخم‌مرغ 22هزار و 500تومان و حداکثر قیمت مصوب هر شانه تخم‌مرغ 30عددی بسته‌بندی‌شده 51هزار تومان اعلام شده است. همچنین نرخ مصوب تخم‌مرغ بسته 4عددی 7هزار و 600، بسته 6عددی 11هزار و 400، بسته 9عددی 17هزار و 100، بسته 15عددی 28هزار و 500، بسته‌20عددی 38هزار، بسته 24عددی 45هزار و 600 و بسته 30عددی شیرینگ پک‌شده با درب رو 51هزار تومان تعیین شده است اما نرخ فروش انواع تخم‌مرغ بسته‌بندی درخرده‌فروشی‌های سطح شهر و برخی فروشگاه‌های بزرگ به‌مراتب بیش از نرخ مصوب اعلام شده است. اکنون در خرده‌فروشی‌های سطح شهر هر عدد تخم‌مرغ به نرخ‌های متفاوت 2هزار تا 2هزارو 500 الی 2هزار و 700تومان به مشتریان عرضه می‌شود.

اشباع بازار مرغ منجمد و تخم‌مرغ

به‌تازگی نشست بررسی و ارزیابی عملکرد هفتگی دستگاه‌های متولی بازار تخم‌مرغ برگزار شد. دبیرکل اتاق اصناف ایران درباره نتایج این نشست، گفت: در این نشست مسافت زیاد واحدهای صنفی با انبارها و سردخانه‌ها به‌عنوان یکی از چالش‌های اصلی توزیع مرغ منجمد و تخم‌مرغ با نرخ مصوب اعلام شد.

محمدباقر مجتبایی‌ افزود: از آنجا که قبلا وزارت جهادکشاورزی آمادگی خود مبنی بر توزیع این اقلام در واحدهای صنفی را اعلام کرده بود، در این جلسه پیشنهاد شد تا ثبت درخواست واحدهای صنفی در سامانه‌ای انجام و شرکت پشتیبانی امور دام مرغ منجمد و تخم‌مرغ را در واحد صنفی تحویل و نسخه‌ای از گزارش تحویل این اقلام را به اتاق‌های اصناف ایران، تهران و سازمان تعزیرات حکومتی ارايه کند. او افزود: سیستمی‌شدن فرایند توزیع مرغ منجمد و تخم‌مرغ مزایایی ازجمله افزایش سرعت توزیع، بهبود دسترسی و کاهش قیمت مصرف‌کننده و افزایش نظارت و ترغیب واحدهای صنفی به توزیع این اقلام را به‌دنبال خواهد داشت و موجب اشباع بازار این اقلام می‌شود.

عوامل کمبود و گرانی تخم‌مرغ

ريیس هیات مدیره اتحادیه سراسری مرغداران تخمگذار میهن هم در گفت‌وگو با همشهری از ثبت‌سفارش واردات 10هزار تن تخم‌مرغ ترکیه‌ای از مسیر شرکت پشتیبانی امور دام خبر داد. او در مورد علت عرضه چند‌نرخی و گرانی تخم‌مرغ، گفت: قیمت تخم‌‌مرغ یک‌روزه افزایش نیافته و از سال گذشته تعلل و ضعف تصمیم‌‌گیری دستگاه‌های دولتی برای رفع مشکلات تولید و تنظیم بازار تخم‌مرغ موجب شده تا از نیمه دوم امسال با مشکل تولید و افزایش قیمت تخم‌مرغ مواجه شویم.

حمیدرضا کاشانی تاکید کرد: پس از روی کار آمدن دولت جدید توانستیم با همکاری دستگاه‌های دولتی برخی مشکلات تولید را رفع و با تولک‌بری بخشی از گله‌های مرغ تخمگذار که قرار بود از رده خارج شود، بخشی از نیاز بازار تخم‌مرغ را تامین کنیم. او با بیان اینکه قیمت مصوب تخم‌مرغ در مرغداری نسبت به نرخ این محصول در بازار به‌مراتب کمتر است، افزود: نرخ هر شانه تخم‌مرغ در مرغداری از 36تا حداکثر 38هزار تومان است، با این روند حداکثر نرخ مصوب خرده‌فروشی این محصول 43هزار تومان خواهد بود.

همچنین تخم‌مرغ با نرخ مصوب برای عرضه در میادین و فروشگاه‌های زنجیره‌ای به میزان مورد نیاز را تامین می‌کنیم. میزان تولید تخم‌مرغ با رشد 10درصدی از یک میلیون تن در سال گذشته به یک میلیون و 100هزار تن افزایش یافته است.

کاشانی رشد 10تا 15درصدی تقاضای تخم‌مرغ در نیمه دوم امسال را ناشی از افزایش قیمت سایر مواد پروتيینی مانند گوشت قرمز، سفید و مرغ را عامل بالا ماندن قیمت و عرضه چندنرخی تخم‌مرغ در بازار خرده‌فروشی دانست و افزود: معمولا در نیمه دوم سال، سرانه مصرف تخم‌مرغ بالاتر می‌رود. نیاز روزانه بازار تخم‌مرغ 3هزار و 200تن است که اکنون همین میزان تولید و عرضه می‌شود و از محل واردات تخم‌مرغ از ترکیه نیز تا‌کنون 10هزار تن تخم‌مرغ ثبت سفارش و 4هزار تن آن در یک‌ماه گذشته در بازار عرضه شده است.

واردات مازاد تخم‌مرغ ترکیه‌ای

ريیس هیات‌مدیره اتحادیه سراسری مرغداران تخمگذار میهن با گلایه از واردات مازاد تخم‌مرغ ترکیه‌ای گفت: متاسفانه میزان تخم‌مرغ وارداتی از ترکیه بیش از نیاز بازار است. قبلا مقرر شده بود تا 2هزار تن تخم‌مرغ برای تنظیم بازار از ترکیه وارد شود که شرکت پشتیبانی امور دام با تخصیص ارزدولتی نسبت به ثبت‌سفارش واردات 10هزار تن تخم‌مرغ از این کشور اقدام کرد و تا‌کنون 8هزار تن آن در بازار عرضه شده است.

کاشانی افزود: تخم‌مرغ‌های ترکیه‌ای که با ارز دولتی وارد شده به نرخ هر شانه 43هزار تومان(معادل نرخ مصوب تخم‌مرغ تولید داخل) در سوپر‌مارکت‌ها و خرده‌فروشی‌های سطح شهر عرضه می‌شود. او نسبت به لطمه‌ای که واردات مازاد تخم‌مرغ ترکیه‌ای به تولید داخل وارد می‌کند، هشدار داد و گفت: تولید تخم‌مرغ در داخل به روال عادی بازگشته است با این روند در نیمه نخست سال آینده صادر‌کننده تخم‌مرغ خواهیم بود.

همیشه تولید تخم‌مرغ در داخل از نیاز بازار بیشتر بوده است اما طی 2سال گذشته به‌دلیل شیوع کرونا میزان تقاضای تخم‌مرغ در بازار افزایش یافته و این امر موجب نوسان قیمت و عرضه چند‌نرخی این محصول شده است.

بی‌میلی مردم به تخم‌مرغ ترکیه‌ای

ريیس هیات مدیره اتحادیه سراسری مرغداران تخمگذار میهن از اقبال نداشتن مشتریان و تاثیرگذاری ناچیز واردات و عرضه تخم‌مرغ ترکیه‌ای در تنظیم بازار خبر داد و گفت: تخم‌مرغ‌های وارداتی به‌دلیل سابقه سالیان گذشته در زمینه کیفیت، تاریخ مصرف، قیمت برابر با تخم‌مرغ تولید داخل و... با اقبال چندانی در بازار ایران مواجه نشده، می‌توان گفت واردات این حجم از تخم‌مرغ ترکیه‌ای تاثیر چندانی در تنظیم بازار تخم‌مرغ نداشته است. همچنین طعم تخم‌مرغ ترکیه‌ای چندان مطلوب نیست. در سال‌های گذشته نیز هزار و 500تن تخم‌مرغ وارداتی به‌دلیل اقبال نداشتن مردم به خرید آن از بین رفت.

کاشانی با بیان اینکه طعم و کیفیت تخم‌مرغ ایرانی نسبت به انواع تخم‌مرغ وارداتی، حتی از تخم‌مرغ‌های تولیدی در جمهوری آذربایجان بهتر است، افزود: این شرایط موجب رقابت ایران و ترکیه در بازار جهانی تخم‌مرغ شده اما متاسفانه ایران که قبلا در رتبه هشتم جهانی تخم‌مرغ قرار داشت، اکنون به رتبه دهم نزول کرده و جایگاه قبلی خود را به ترکیه داده است. او عرضه چند‌نرخی تخم‌مرغ در خرده‌فروشی‌های سطح شهر را ناشی از سودجویی برخی افراد دانست و افزود: عرضه تخم‌مرغ با قیمت بیش از نرخ مصوب 43هزار تومانی هر شانه 30عددی قطعا گرانفروشی است و باید دستگاه‌های نظارتی با این تخلف برخورد کنند. زیرا قیمت مصوب تخم‌مرغ در مرغداری 38هزار تومان و حداکثر نرخ خرده‌فروشی هر شانه از این محصول 43هزار تومان تعیین شده و هیچ محدودیتی در عرضه تخم‌مرغ نداریم.

local_offerبرچسب‌ها:
تخم‌مرغ‌های وارداتی وارد بازار شد

تخم‌مرغ‌های وارداتی وارد بازار شد

تخم‌مرغ‌های وارداتی با ارز 4200 تومانی از ترکیه خریداری شده، در برخی از فروشگاه‌ها و سایت‌های اینترنتی به قیمت مصوب هر شانه 30 عددی 43 هزار تومان به فروش می‌رسد.

TejaratNews.com/
تخم مرغ اینترنتی عرضه می‌شود

تخم مرغ اینترنتی عرضه می‌شود

ريیس هیات مدیره اتحادیه مرغداران میهن با بیان اینکه نیازی به واردات تخم مرغ نیست، گفت: درصدد انعقاد تفاهم نامه با سازمان تعاون روستایی برای عرضه اینترنتی تخم مرغ در سراسر کشور هستیم.

TejaratNews.com/
صف تخم مرغ واقعیت دارد؟ / تخم مرغ را گران نخرید

صف تخم مرغ واقعیت دارد؟ / تخم مرغ را گران نخرید

قیمت هر شانه تخم‌مرغ در برخی از فروشگاه‌ها 60 هزار تومان است اما در میادین این کالا 17 هزار تومان ارزان‌تر فروخته می‌شود. فعالان بازار می‌گویند نتیجه قیمت‌گذاری دستوری، کمبود و تشکیل صف‌های طولانی است...

TejaratNews.com/
جدیدترین قیمت تخم مرغ در بازار امروز 25 مهر

جدیدترین قیمت تخم مرغ در بازار امروز 25 مهر

قیمت تخم مرغ در سوپرمارکت‌ها و خرده فروشی‌ها شانه‌ای بین 45 تا 55 هزار تومان است. این در حالی است که طبق اعلام مسيولان وزارت جهاد کشاورزی از دیروز به‌طور گسترده تخم مرغ در سطح مراکز عرضه سراسر کشور با...

TejaratNews.com/
قیمت تخم مرغ درمیادین میوه و تره‌بار

قیمت تخم مرغ درمیادین میوه و تره‌بار

قیمت هر شانه تخم مرغ در مغازه‌های سطح شهر تهران 55 تا 60 هزار تومان و در میادین میوه و تره بار 43 هزار تومان است که اختلاف قیمتی بین 12 تا 17 هزار تومان دارند.

TejaratNews.com/
قیمت تخم مرغ در بازار چقدر شد؟

قیمت تخم مرغ در بازار چقدر شد؟

تاخیر در تامین، بارگیری و ارسال نهاده‌های دامی دولتی، این روزها بلای جان مرغداران شده؛ به گونه‌ای که قیمت تخم مرغ در بازار، به کیلویی 60 هزار تومان هم رسیده است.

TejaratNews.com/
تخم‌مرغ جایگزین گوشت شد / قیمت هر شانه تخم مرغ 46 هزار تومان

تخم‌مرغ جایگزین گوشت شد / قیمت هر شانه تخم مرغ 46 هزار تومان

تخم مرغ گران شد. در برخی واحدهای صنفی هر شانه تخم مرغ حدود 46 هزار تومان فروخته می‌شود. دبیرکل کانون سراسری مرغ تخم‌گذار ایران با اعلام این خبر گفت: قیمت برخی کالاهای اساسی از جمله گوشت آن قدر گران شد...

TejaratNews.com/
روند نزولی قیمت تخم مرغ ادامه دارد/ نگرانی از آینده بازار

روند نزولی قیمت تخم مرغ ادامه دارد/ نگرانی از آینده بازار

ريیس هیات‌مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران گفت: با شرایط فعلی تولید تخم مرغ، حداکثر تا دو ماه آینده دچار چالش شدید در این حوزه می‌شویم.

TejaratNews.com/

بازار تخم مرغ طی یک هفته آینده متعادل می‌شود

طوفان توییتری علیه نبود امنیت سرمایه‌گذاری کابوسی که رنگ واقعیت به خود گرفت قیمت دارو باید تغییر کند؟ نصب بلندترین برج صنعت پتروشیمی ایران صادرات 137 هزارتنی خرما ادامه‌دار شدن روند نزولی بورس/ مذاکرات برجام بازار سهام را نجات می‌دهد؟ ارزش سهام عدالت امروز 10 آذر‌ماه + ارزش 60 درصد قابل فروش جدیدترین قیمت 83 کالای اساسی اعلام شد بالاترین تعرفه گاز متعلق به چه صنایعی است؟ دزدی 80میلیون دلاری از آستان قدس رضوی؟! رونق دلالی با کد ملی در بازار خودرو آورده نقدی 450 میلیونی برای متقاضیان مسکن خروج یک هزار و 670 میلیارد تومان از بورس طی 5 روز معاملاتی "آبادا" پیمانکار نیروگاه سیکل ترکیبی را تغییر داد " کایتا" لوازم مستعمل را می فروشد طلا منتظر اخبار مذاکرات / کاهش تقاضای هیجانی برای سکه اقدامات توسعه‌ای بانک رفاه کارگران تشریح شد سهم تامین مالی اقتصاد از بورس 12 درصد اثرات شکاف بین قیمت دلار متشکل و آزاد صعود "خکرمان" از بازار پایه به بازار دوم فرابورس میدکو افزایش سرمایه داد دعوت از سهامداران "قثابت" به مجمع پذیره نویسی پنجمین شرکت بیمه اتکایی در فرابورس تکلیف قیمت خودرو‌های داخلی مشخص نشد طرح بانک مرکزی صف‌ های دلار را جمع می‌کند؟ وضعیت سبد سهام عدالت در 10 آذر ماه سهامداران "کشرق" در مجمع تصمیم گرفتند "جم پیلن" در تصور انتخاب هیات مدیره جدید پرداخت سود به سهامداران "سدشت" از سال آینده دوری از هیجان؛ نگاه به آینده افت شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی هفته خبر خوش برای متقاضیان مسکن ملی اقبال به آگهی‌های مسکن افزایش یافت افت 17 هزار واحدی شاخص کل بورس در آخرین روز معاملاتی هفته عقب‌نشینی بورس در آخرین روز کاری هفته "فسازان" به مجمع می رود/ "غاذر" آماده انجام معاملات ضرورت آشنایی آحاد مردم با مبحث رتبه بندی اعتباری و اعتبارسنجی افت 17 هزار واحدی شاخص بورس تهران نامه توکلی به سران قوا درباره ارز 4200تومانی اوضاع شکر چطور است؟ استفاده از منابع مولد سازی در تقویت سرمایه گذاری بخش خصوصی افت شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی هفته جلسه "شورای مشورتی" با موضوع "اولویت‌های پژوهشی سازمان بورس و اوراق بهادار" برگزار شد خشکسالی به تهران رسید / تهران 90 روز آب شرب دارد؟ پایان قرمز بورس در آخرین روز کاری هفته | کاهش 17 هزار و 8 واحدی شاخص کل طوفان توییتری علیه نبود امنیت سرمایه‌گذاری/ «اقتصاد ترکیه ایرانی‌ها را نجات می‌دهد؟» تامین مالی «منفی 7 هزار میلیارد تومانی» دولت از فروش اوراق در بورس! نرخ 12 ارز ثابت است/ افزایش نرخ 20 ارز پذیره نویسی شرکت بیمه اتکایی تهران رواک به مدت 15 روز داد و ستد بیش از 4 میلیارد برگه بهادار