گرانی، مصرف شکر را کاهش داد/ هر ایرانی قبلا چه قدر شکر مصرف می کرد

گرانی، مصرف شکر را کاهش داد/ هر ایرانی قبلا چه قدر شکر مصرف می کرد

راهنمای خریدگسترش‌نیوز نوشت: پس از اصلاح ارز ترجیحی نوسانات بازار شکر برطرف شده و این بازار با آرامش روبه‌روست به طوری که هم اکنون میزان مصرف کاذب شکر 300 هزار تن کاسته شده و با افزایش واردات شاهد رقابتی‌تر شدن توزیع توسط شرکت‌های تولیدکننده قند و شکر و کاهش نرخ این محصول در بازار هستیم.

پس از اصلاح ارز ترجیحی نوسانات بازار شکر برطرف شده و این بازار با آرامش روبه‌روست به طوری که هم اکنون میزان مصرف کاذب شکر 300 هزار تن کاسته شده و با افزایش واردات شاهد رقابتی‌تر شدن توزیع توسط شرکت‌های تولیدکننده قند و شکر و کاهش نرخ این محصول در بازار هستیم. بخش زیادی از مصرف کاذب این کالای اساسی به صنایع بیسکویت، شیرینی و شکلات اختصاص می‌یافت به طوری که این شرکت‌ها عمدتا محصول خود را با ارز ترجیحی دریافت کرده و با نرخ بسیار بالا به کشورهای مختلف صادر می‌کردند.

همین امر سبب شده بود که مصرف شکر در کشورمان نسبت به مصرف جهانی 10 کیلوگرم بالاتر برود به طوری که ایرانیان به ازای هر نفر 29 کیلوگرم شکر سالانه مصرف می‌کردند، هر چند پس از اصلاح ارز ترجیحی باید شاهد کاهش محسوس سرانه مصرف در کشور باشیم.

میانگین مصرف شکر سال گذشته حدود 2 میلیون و 400 هزار تن بوده است اما با توجه به افزایش نرخ شکر و کاهش سرانه مصرف پیش‌بینی می‌شود میزان مصرف شکر در بازار داخلی کاهشی شود و به 2 میلیون و 100 هزار تن برسد، از این میزان 1 میلیون و 500 هزار تن آن از محل تولید داخل تامین می‌شود.

کاهش نرخ شکر در بازار

خبرها حاکی از آن است که در ماه گذشته بازار شکر با کاهش 4 هزار تومانی نرخ به ازای هر کیلوگرم روبه‌رو بوده است که دلیل اصلی این امر به کاهش تقاضای شکر در بازار و افزایش واردات این محصول در تیرماه برمی‌گردد. در این خصوص قاسمعلی حسنی، دبیرکل بنکداران مواد غذایی اظهار کرد: خوشبختانه بازار شکر با کاهش نرخ روبه‌رو بوده است به طوری که با ورود بخش خصوصی به بازار و ترخیص محموله‌های شکر در تیرماه بازار شکر هم اکنون رقابتی است. وی افزود: انتظار می‌رود از هفته آینده قیمت‌های جدید قند و شکر توسط وزارت جهاد کشاورزی به سازمان حمایت داده شود و در این زمینه شاهد کاهش بیشتر نرخ این دو محصول در بازار باشیم.

حسنی در ادامه خاطرنشان کرد: اواخر خردادماه امسال بر اساس ابلاغ جدید وزارت جهاد کشاورزی دولت سیزدهم به وزارت صنعت، معدن و تجارت و اصناف، نرخ هر کیلوگرم قند 27 هزار و 100 تومان و هر کیلوگرم شکر 23 هزار و 230 تومان برای مصرف‌کنندگان تعیین شده بود ولی شاهد آن هستیم که شکر با نرخ ارزان‌تری در بازار به فروش می‌رسد.

کاهش 25 دلاری نرخ جهانی شکر

حسن افراشته‌پور، عضو انجمن واردکنندگان شکر و عضو هیات مدیره قند ورامین اظهار کرد: خوشبختانه تاکنون 400 تا 500 هزار تن شکر وارد کشور شده که انتظار می‌رود این میزان تا پایان شهریور ماه به 700 هزار تن برسد.

وی با بیان اینکه بیشتر شکر وارداتی از مقاصد برزیل و هند وارد کشور می‌شود، افزود: هر تن شکر با کاهش 25 دلاری در بازارهای جهانی روبه‌رو بوده است به طوری که هم اکنون واردات هر تن شکر برای واردکنندگان 540 تا 560 دلار هزینه در پی دارد. عضو انجمن واردکنندگان شکر تصریح کرد: مصرف شکر در کشور به دلیل اصلاح ارز ترجیحی در کشور کاهش یافته که این امر ناشی از کاهش مصرف شکر توسط صنف و صنعت و کارخانجات شیرینی، شکلات و بیسکویت بوده است و مصرف مردم تغییری نکرده است. افراشته پور درخصوص بازارداخلی این کالای اساسی نیز گفت: هم اکنون شکر درب کارخانجات به ازای هر کیلوگرم 17 هزار و 700 تا 18 هزار و 200 تومان متغیر بوده که ارزان‌تر بودن آن منوط به نزدیکی به محل تولید و ترخیص این محصول است.

افزایش واردات شکر در تیرماه

غلامحسین بهمنی، دبیر انجمن تصفیه‌کنندگان شکر درخصوص بازار شکر در کشور گفت: با هیچ گونه کمبودی در بازار شکر روبه‌رو نیستیم و از ابتدای امسال تاکنون 400 هزار تن شکر وارد شده که حجم زیادی از واردات مربوط به تیرماه بوده است. وی افزود: انتظار می‌رود حجم واردات تا پایان شهریور به دو برابر میزان فعلی برسد، از طرف دیگر به دلیل بازار رقابتی ایجاد شده بین کارخانجات نرخ این محصول در بازار با کاهش محسوسی روبه‌رو شده است. دبیر انجمن تصفیه‌کنندگان شکر به تولید شکر در کشور نیز اشاره کرد و گفت: کشت چغندرقند در کشور از اواسط شهریور و کشت نیشکر از آبان ماه در کشور صورت می‌گیرد. بهمنی خاطرنشان کرد: نرخ مصوب شکر هم اکنون درب کارخانجات 18 هزار تومان و در خرده‌فروشی‌ها 21 تا 22 هزار تومان تعیین شده است.

700 هزار تن شکر در راه کشور است

همچنین بهمن دانایی، دبیر انجمن کارخانجات تولیدکننده قند و شکر نیز به مردم این اطمینان خاطر را داد که مشکلی در بازار این کالا وجود ندارد و حتی عنوان کرد که این نگرانی وجود دارد که شکر تولید داخل روی دست تولیدکنندگان بماند. وی اضافه کرد: 600 تا 700 هزار تن شکر در حال خریداری و حمل به کشور است که این محموله‌ها در مرداد و شهریور که همزمان با فصل برداشت شکر داخل است وارد کشور می‌شود و نگرانی بسیار زیادی در این حوزه وجود دارد که شکرهای تولید داخل روی دست تولیدکنندگان بماند. دانایی درباره اینکه با وجود تاخیر در واردات چرا در بازار داخل با کمبود مواجه نشدیم، گفت: مهم‌ترین دلیل این مسيله کاهش شدید مصرف شکر است به طوری که در سال‌های گذشته در چنین فصلی میزان مصرف شکر در کشور بین 210 تا 220 تن بوده اما درحال‌حاضر به 130 تا 140 هزار تن رسیده است.

ترخیص بیش از 107 هزار تن شکر در بهار 1401

آمارهای گمرک نشان می‌دهد تا پایان خردادماه 107 هزار و 80 تن و 515 کیلوگرم قند و شکر به ارزش 58 میلیون و 256 هزار و 673 دلار وارد شده است. با وجود اینکه این میزان محصول عمدتا از کشورهای برزیل و هندوستان به واردکنندگان فروخته می‌شود ولی طبق آمار گمرک عمده‌ترین مقاصد وارداتی قند و شکر کشورمان در این بازه زمانی از امارات، ترکیه، بلژیک، فرانسه، ایتالیا، چین، هند، هنگ‌کنگ، انگلستان و دانمارک بوده است.

وضعیت تولید شکر در کشور

شکر تولیدی در سال گذشته حدود یک میلیون و 460 هزار تن بوده که در مقایسه با سال 1399 حدود 140 هزار تن کاهش یافته است (در سال 1399، حدود یک میلیون و 600 هزار تن شکر تولید شده بود). شکر در کشور از دو محصول چغندرقند و نیشکر تولید می‌شود. در سال 1400 میزان شکر تولیدی از چغندر قند حدود 880 هزار تن بوده که در مقایسه با سال 1399 بیش از 110 هزار تن افزایش داشته است. از آنجایی که میزان شکر تولیدی از نیشکر در سال 1400، 580 هزار تن بوده که در مقایسه با سال 1399 بیش از 250 هزار تن کاهش یافته است، بنابراین مجموع شکر تولیدی در کشور در سال 1400 نسبت به سال 1399 کاهش نشان می‌دهد که این کاهش ناشی از افت شدید در نیشکر تولیدی است. علت اصلی این کاهش نیز مربوط به محدودیت منابع آب در خوزستان است.

بیشتر بخوانید:
  • زمان قرعه کشی مرحله دوم فروش خودرو مشخص شد
  • آیا منطقی است که یوروهای زیر فرش و تشک را بفروشیم؟آینده از آن دلار است یا یورو؟

271 46

local_offerبرچسب‌ها:
اولین کشتی باری به آب های اوکراین رسید تعیین تکلیف دولت برای کارت نان به کجا رسید؟ | چه کسانی یارانه نان دریافت می کنند؟ درآمد نجومی مشاوران املاک متاورسی در ایران/... هزینه وام مسکن باز هم کاهش یافت قیمت نفت برنت به 95 دلار رسید قیمت نفت برنت به 95 دلار رسید بدهی خارجی در دولت سیزدهم کاهش یافت/ دیگر خبری از استقراض‌های پی‌درپی و چاپ پول نیست کدام اینترنت طرفدار بیشتری دارد؟ روند کاهشی هزینه وام مسکن ادامه دارد خاندوزی: تلاش دولت بر این است که کارها معطل نماند یک بام و دو هوای دولت در تنظیم بازار کالاهای اساسی/ جریمه عجیب و سنگین برای تولید کنندگان رب تردد در شمال کشور روان است دردسرهای بی پایان قیر تهاتری/ اصلاح قانون به سود فساد قیر رایگان؟ وزش باد شدید، رگبار و رعد و برق در شمال کشور 75درصد مصرف کنندگان آمریکایی در پرداخت صورت حساب مشکل دارند قیمت اوراق مسکن برای مجردها و متاهل‌ها تشریح دلیل کمبود دستمال کاغذی و پوشاک در بازار/ 50 درصد مواد اولیه وارداتی است فارس من| مطالبه مردمی برای عرضه چادر و روسری با قیمت مناسب پروژه‌های آبی عراق؛ از تغییر مسیر دجله تا سدسازی روی اروند/ چالش جدید آبی برای ایران تعریف شد؟ ترفند مشاورین مسکن برای گران کردن املاک کدام بانک‌ها بیشتر وام دادند؟ هزینه وام مسکن باز هم کاهش یافت ترفند برخی از مشاورین املاک برای گران کردن املاک ایران چه جایگاهی در بین ابرتولیدکنندگان گاز در دنیا... توضیح رییس اسبق کانون صرافان درباره تغییرات قیمت دلار/... قیمت جدید برنج اعلام شد تلاش دولت بر این است که کارها معطل نماند وداع با یارانه نقدی؟ خاندوزی: افق روشنی در انتظار اقتصاد کشور است قیمت جدید برنج اعلام شد/ گزارش رسمی دولت از افزایش... سخنان جدید رییس کانون بازنشستگی درباره حقوق بازنشستگان/... قیمت این نوع پنیر به بیش از 100 هزار تومان رسید+ لیست قیمت خبرگزاری دولت خیال مردم را بابت ارزانی راحت کرد! بحران پیش رو مانند بحران بزرگ مالی است قیمت این خودرو در تهران از 11میلیارد فراتر رفت نخستین واحد نیروگاهی احداثی توسط صنایع وارد مدار شد فاکتور الکترونیکی یک گام دیگر به اجرا نزدیک تر شد دستورالعمل‌های بهداشتی ذبح دام در مراسم تاسوعا و عاشورا اعلام شد تراکنش‌های بانکی تیر ماه 686 هزار میلیارد تومان شد افتتاح حساب به صورت گروهی در بانک‌ها ممنوع شد صفر تا صد پیکان از اولین تا آخرین تولید / آنچه درباره خودرو مجبوب نمی دانید قیمت جدول خانه در چیتگر قیمت این خودرو آلمانی در بازار تهران از 11 میلیارد... قیمت آپارتمان در چیتگر ؟ + جدول قیمت نقل قول‌ها از افزایش 38 درصدی حقوق بازنشستگان حکایت دارند اما این اخبار به معنی افزایش حقوق ماه مردا... اقتصاد در رکود است؛ منتظر آمار نباشید اقتصاد در رکود است؛ منتظر آمار نباشید / کافی است نگاهی به جست‌وجوهای گوگل بیاندازید اولین چاه نفت خاورمیانه در ایران / «چاه شماره یک» ، اکنون موزه شده + عکس ها در یارانه‌ پنهان کالاها اقشار مرفه بیشترین بهره را می‌بردند اما با واقعی شدن قیمت ها یارانه هم به اق... تلاش‌های ستودنی ایران خودرو در عبور از روزهای سخت