دلیل دپو شدن سیب‌های صنعتی در آذربایجان غربی

دلیل دپو شدن سیب‌های صنعتی در آذربایجان غربی

هرچند امسال با خرید تضمینی سیب صنعتی آذربایجان غربی دپوی سیب درکنار جاده‌ها کمی کاهش یافت و رضایت نسبی باغداران را به دنبال داشت اما باز هم می‌توان انباشت سیب‌های صنعتی را در گوشه و کنار راه‌های اصلی و فرعی این استان دید.

به گزارش تجارت‌نیوز، هرچند امسال با خرید تضمینی سیب صنعتی آذربایجان غربی دپوی سیب درکنار جاده‌ها کمی کاهش یافت و رضایت نسبی باغداران را به دنبال داشت اما باز هم می‌توان انباشت سیب‌های صنعتی را در گوشه و کنار راه‌های اصلی و فرعی این استان دید.

مسولان می‌گویند با وجود افزایش تولید و به تبع افزایش سیب صنعتی اما خرید تضمینی موجب ساماندهی بازار سیب صنعتی شده و آن میزان سیبی که در کنار جاده‌ها دیده می‌شود سیب‌هایی است که روی دست دلالان مانده و از سوی دیگر کشاورزان هم تقاضای ادامه خرید تضمینی برای سال آینده را دارند و در عین حال گلایه‌هایی از زمان شروع خرید تضمینی مطرح می‌کنند. آنها می‌گویند تاخیر در ابلاغ شیوه‌نامه خرید تضمینی موجب شده بود تا برخی کشاورزان مجبور شوند برای تامین نقدینگی خود سیب صنعتی خود را با کیلویی حتی 500 تا 600 تومان به دلالان بفروشند.

سیب‌های صنعتی کنار جاده‌ها متعلق به دلال‌هاست

«نادر صادقی» معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری آذر بایجان غربی به «ایران» می‌گوید: ما معمولا همه ساله حدود یک میلیون و 100 هزار تن انواع سیب تولید می‌کردیم که امسال با وجود افزایش تولید سیب در استان به یک میلیون و 270 هزار تن وضعیت مناسبی در صادرات و بازار سیب داشتیم و در حال حاضر نیز 800 هزار تن سیب درجه یک و 2 در سردخانه‌های استان موجود است. صادرات هم در حال انجام است و مشکل خاصی نداریم و حدود 200 هزار تن نیز برای تازه‌خوری وارد بازار شده است.

مابقی یعنی 300 هزار تن نیز سیب صنعتی بوده که با توجه به ظرفیت 400 هزار تنی کنسانتره استان برآورد می‌شود 200 هزار تن جذب این صنایع شده است، می‌ماند حدود 60 هزار تن دیگر که از این میزان هم حدود 42 هزار تن به صورت تضمینی توسط تعاون روستایی خریداری شده است.

وی تاکید کرد: بررسی‌های ما نشان می‌دهد که در حال حاضر هیچ سیبی روی دست کشاورزان نمانده و آنچه در کنار جاده‌ها و جود دارد سیبی است که دلال‌ها با قیمت پایین از کشاورزان خریده بودند و می‌خواستند با قیمت تضمینی بفروشند که موفق نشدند.

وی گفت: ولی این‌بار گویی دلال‌ها رودست خوردند و نتوانستند سیبی را که با کیلویی حداکثر 600 تومان خریده بودند در قالب خرید تضمینی و با کیلویی 1460 تومان به دولت تحویل دهند. حال نیز مهلت خرید تضمینی به پایان رسیده و به اعتقاد ما باغداران تمام محصول خود را یا فروخته‌اند یا در سردخانه نگه داشته‌اند.

خرید تضمینی سال آینده ادامه یابد

در همین حال امیر مرادی ريیس اتحادیه باغداران ارومیه نیز به «ایران» گفت: هرچند خرید تضمینی سیب صنعتی استان با مشکلات و نواقصی در اجرا از جمله زمان شروع خرید مواجه بود اما توانست تا حدودی دغدغه همیشگی باغداران را که ماندن سیب صنعتی روی دستشان بود مرتفع کند. البته باغداران کوچک که از کمبود نقدینگی رنج می‌بردند مجبور شدند بخشی از محصول خود را به دلالان بدهند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر حداکثر 2 تا 3 هزار تن از محصول سیب صنعتی هنوز در دست کشاورزان است و آنچه به شکل دپو وجود دارد، متعلق به دلال‌ها است.

وی اظهار امیدواری کرد: دولت برای فصل زراعی آینده هم دستورالعمل‌های صادراتی سیب درجه یک را از پیش اعلام کند و در میانه راه دستورالعمل‌ها را تغییر ندهد همچنین اگر تصمیمی برای تکرار خرید تضمینی دارد آن را در زمان مقرر اعلام و ابلاغ کند تا باغداران تکلیف خود را زود‌تر بدانند.

وی البته گلایه‌هایی هم از نحوه انتخاب جایگاه‌های بهداشتی خرید سیب صنعتی داشت. به گفته وی برخی باغداران در سال گذشته با هزینه بیش از یک میلیارد تومان اقدام به ساخت جایگاه‌های استاندارد کردند ولی بعدا این جایگاه‌ها در لیست جایگاه‌های خرید تضمینی قرار نگرفت که جای سوال دارد. وی همچنین قیمت تمام شده سیب را معادل 9 هزار تومان اعلام کرد و گفت البته سیبی که به سردخانه سپرده شده برای هر کیلو باید 900 تومان نیز به آن اضافه کرد.

سیب هیچ دلالی خریداری نشد

«شهریار حیدری» مدیرتعاون روستایی آذربایجان غربی هم گفت: 41 هزار تن سیب صنعتی از ابتدای اجرای طرح خرید تضمینی این محصول توسط دولت، از باغداران استان خریداری شده است. به گفته وی خرید تضمینی سیب صنعتی در راستای حمایت از باغداران و جلوگیری از ضایعات بیشتر سیب‌های تولیدی، افت قیمت‌ و حذف واسطه‌گری، در 40 مرکز خرید درسطح 9 شهرستان استان به مدت 40 روز انجام شد. قیمت تضمینی خرید سیب صنعتی (درجه 3) برای هر کیلوگرم، 14 هزار و 600 ریال در سال‌جاری اعلام شده بود. وی تاکید کرد: هیچ دلالی امسال نتوانست محصول خریداری شده از کشاورزان را در قالب خرید تضمینی تحویل تعاون روستایی دهد زیرا علاوه بر معرفینامه‌هایی که ما از جهاد کشاورزی می‌گرفتیم، دوباره کشاورزان را مورد راستی‌آزمایی قرار می‌دادیم تا خدای ناکرده حقی از کشاورزان ضایع نشود.

«اکبر کرامتی» ريیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی نیز به «ایران» درخصوص چرایی دپوی سیب صنعتی در کنار جاده‌های استان در مقطع کنونی گفت: بخش اعظم این سیب متعلق به دلالان است و آنها همچنان برای کسب سود بیشتر سیب خریداری شده را به کارخانه‌ها عرضه نمی‌کنند تا قیمت‌ها افزایش یابد و بعد اقدام به فروش کنند.

وی با اشاره به اینکه از مجموع سیب‌های صنعتی خریداری شده 13 هزار تن به کارخانجات خارج استان حمل شده است، افزود: امسال کارخانجات کنسانتره استان نیز همکاری خوبی برای خرید سیب صنعتی داشتند. وی اضافه کرد: امسال بیش از یک میلیون و 270 هزار تن سیب در سطح استان تولید شده که از این مقدار بیش از 350 هزار تن به علت تغییر شرایط آب و هوایی و گرم شدن دما ریزش کرده است.

منیع: ایران

عواید فروش سوخت به حساب مرزنشینان آذربایجان غربی واریز شد

عواید فروش سوخت به حساب مرزنشینان آذربایجان غربی واریز شد

استاندار آذربایجان غربی با اشاره به واریز عواید فروش سوخت به حساب مرزنشینان استان گفت: به حساب هر خانواری که در سامانه مربوطه ثبت نام کرده و پرونده مربوطه را تکمیل نموده مبلغ یک میلیون و 940 هزار توما...

TejaratNews.com/
آخرین وضعیت بازار میوه و تره‌بار تهران به روایت یک گزارش تصویری

آخرین وضعیت بازار میوه و تره‌بار تهران به روایت یک گزارش تصویری

در این گزارش تصویری تجارت‌نیوز، چند نما از حال و هوای بازار میدان میوه و تره‌بار شهر تهران و قیمت هندوانه را مشاهده می‌کنید.

TejaratNews.com/
رکود بازار میوه و صیفی / کاهش قیمت برخی اقلام تا 2500 تومان

رکود بازار میوه و صیفی / کاهش قیمت برخی اقلام تا 2500 تومان

با وجود آنکه هفته گذشته بازار میوه و صیفی روزهای آشفته ای را سپری کرد و با شوک بزرگی در آستانه سال نو همراه شد، اما بازار فعلی خبر از رکود و کاهش قیمت برخی اقلام صیفی‌جات از 1500 تومان تا 2500 تومان ر...

TejaratNews.com/
آخرین وضعیت بازار میوه و تره‌بار

آخرین وضعیت بازار میوه و تره‌بار

ريیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی گفت: در حالی که بازار میوه در اوج رکود قرار دارد، اما برخی از میوه‌ها افزایش قیمت داشتند.

TejaratNews.com/
ورود بزرگترین کلاهبردار کشور از مسکو به تهران پایان هفته‌ای پرنوسان در بورس احتمال ریزش شاخص کل تا 1 میلیون و 310 هزار واحد/ دو دیدگاه برای سرمایه‌گذاری حرکت خلاف جهت قیمت سکه و طلا /دلار پیشروی کرد جزيیات دستگیری کلاهبردار 12هزار میلیارد تومانی پرداخت وام 10 میلیون تومانی به سرپرستان مبتلا به کرونا رشد قیمت یورو و دلار در صرافی‌های بانکی خبر‌های جدید خودرویی از زبان ريیس سازمان بورس پیام پنهان بودجه درباره مذاکرات هسته‌ای/ دولت به لغو تحریم‌ها خوش‌بین است؟ قیمت سکه در بازار امروز جزيیات تخصیص و پرداخت حقوق با روش جدید تازه‌ترین قیمت گوشت در میادین میوه و تره‌بار ادامه سودآوری شرکت‌های بورسی تا پایان سال عرضه اولیه‌های جذاب زیادی در راه‌ است قیمت احتمالی نفت و دلار در بودجه 1401 کاهش 7 دلاری قیمت طلا/تورم آمریکا فعلا ادامه دارد "همکاران سیستم" در تدارک ورود به بازار لوازم خانگی و خرده فروشی آخرین وضعیت قیمتی کالا‌های اساسی در بازار تصمیمات جدید برای حذف قیمت‌گذاری خودرو فروش ویژه خودروهای جدید بهمن در هفته آینده کاهش قیمت طلا به دنبال واکنش بانک مرکزی آمریکا روند سودآوری شرکت‌های تحت پوشش بورس تا پایان سال ادامه دارد وام 10میلیونی برای سرپرستان خانوار مبتلا به کرونا ارزش سهام عدالت 2 درصد کاهش یافت ارزش سبد سهام عدالت آب رفت/ سهام عدالت 532 هزار تومانی چند شد؟ با 17میلیون تومان چه خودرویی می‌توان خرید؟ خبرهای خوب بورسی؛ از حذف قیمت‌گذاری دستوری تا عرضه اولیه‌های جذاب ‌ تجارت در مرز ایران و افغانستان عادی شد طرح ویژه فروش 2 خودرو فردا موتور افت بیش از 3 درصدی شاخص کل/ ریزش‌های متوالی بورس به پایان می‌رسد؟ قیمت دلار در صرافی‌های بانکی تهران، بیست و نهمین شهر گران دنیا شد! یارانه معیشتی آذرماه واریز شد انتشار صورت مالی میاندوره ای "مادیرا" توقف پذیرش محموله تجاری در مرز میلک "ساراب" صورت مالی تلفیقی 6 ماهه منتشر کرد "قنیشا" صورت مالی 12 ماهه حسابرسی شده منتشر کرد شرایط ثبت‌نام در مسکن دولتی آسان شد نرخ رسمی 29 ارز افزایش یافت قیمت خودرو در بازار امروز گمرک: تجار فعلا به مرز میلک کالا ارسال نکنند "لکما" در مناقصه خرید رک BBU حاضر شد "شسم" مجوز تولید محصول جدید گرفت مسکن در تهران گران‌تر از مسکو و استانبول یارانه معیشتی آذرماه واریز شد تعیین دبیر کل اوپک تا ماه آینده رکود نامیمون و سکوت بزرگ بورس‌باز‌ها هشدار وزیز نفت درباره بنزین/ پشت پرده کمبود بنزین در ایران چیست؟ پیشنهاد پرداخت وام 450 میلیون تومانی به هر واحد مسکن ملی قیمت خودرو امروز 11 آذر 1400(جدول)