پیش‌بینی بورس فردا 30 آبان 1402 | دلیل افت بازار چیست؟

پیش‌بینی بورس فردا 30 آبان 1402 | دلیل افت بازار چیست؟

در پایان معاملات روز میانی هفته، دماسنج اصلی تالار شیشه‌ای با افت 0.41 درصدی در سطح دو میلیون و 17 هزار و 915 واحدی قرار گرفت. فردا باز هم شاخص منفی خواهد شد؟

به گزارش نبض بورس، در پایان معاملات روز میانی هفته، دماسنج اصلی تالار شیشه‌ای با افت 0.41 درصدی (معادل هشت هزار و 325 واحد از ارتفاع این شاخص) در سطح دو میلیون و 17 هزار و 915 واحدی قرار گرفت.

کاهش ارتفاع نماگر اصلی تالار شیشه‌ای در حالی اتفاق افتاد که شاخص هم‌وزن به‌عنوان نشان‌دهنده روند عمومی قیمت شرکت‌های کوچک و متوسط، عملکردی موازی را به ثبت رساند. شاخص هم‌وزن با افت 0.46 درصدی معادل سه هزار و 260 واحد روی مرز کانال 700 هزار واحدی خود قرار گرفت.

کارشناسان معتقدند تا زمانی که شاخص ارزیابی بورس تهران نتواند در محدوده‌های بالاتر از هشت همت تثبیت شود، از منظر تابلوخوانی تايیدیه رشد بلندمدتی بازار صادر نشده است. در حال حاضر با قرارگیری ارزش معاملات در کانال چهار هزار میلیاردی، به نظر می‌رسد بازار هنوز تا رسیدن به تايیدیه‌های صعود پایدار فاصله دارد.

گفتنی است تابلو بورس اوراق بهادار تهران، حجم معاملات روز سه‌شنبه را هم هفت میلیارد و 900 میلیون برگه سهم نشان می‌دهد. کارشناسان معتقدند هر چه حجم معاملات در محدوده‌های فعلی شاخص کل، سطوح بالاتری را لمس کند، چشم‌انداز روشن‌تری از موج تازه بازار در ذهن سهامداران ترسیم می‌شود. چرا که ورود سهامداران تازه‌نفس، راه صعود را هموارتر می‌کند.

پیش بینی بورس سه شنبه

جریان معاملات روز میانی هفته به گونه‌ای پیشرفت که شاخص‌های سهامی گام منفی چندان سنگینی برنداشتند. کارشناسان معتقدند آغاز رسمی پذیره‌نویسی نماد فصباح که پیش بینی شده چهار هزار و 500 میلیارد تومان نقدینگی جذب خواهد کرد، در شرایطی که بازار در رکود عمیقی فرو رفته است، عامل کم‌جانی معاملات امروز بود.

باید توجه داشت که جریان‌های پولی وارد شده به بازار از طریق حقیقی‌ها و همچنین خروج سرمایه از صندوق‌های درآمد ثابت به عرضه‌های اولیه و پذیره‌نویسی‌ها وارد شده است. از سوی دیگر به شکل سنتی، فشار فروشی را به کلیت بازار تحمیل می‌کند.

در حال حاضر، اما نبود محرک قوی و همچنین پذیره‌نویسی فصباح فشار فروش زیادی به بازار تحمیل می‌کند. از این رو انتظار می‌رود بازار روز سه‌شنبه نیز متعادل باشد. البته با رشد جهشی ارزش سفارشات خرید در 10 دقیقه پایانی بازار دوشنبه، می‌توان ادعا کرد آغاز بازار روز سه‌شنبه با قرارگیری دماسنج اصلی تالار شیشه‌ای در سوی سبز دامنه همراه باشد. /تجارت نیوز

پیش بینی بورس فردا

معمولا زمانی که بازار چند روز پشت سر هم سعی می‌کند مثبت شود، اما ناکام می‌ماند، بعد دلیلی برای منفی شدن پیدا می‌کند.

یکی از دلایل ریزش امروز پذیره‌نویسی سنگین چهار هزار 500 میلیارد تومانی فصباح بود و دیگری پذیره نویسی یک صندوق بخشی در حوزه خودرو، بازار کشش این سطح خروج منابع را ندارد، به نظر می‌رسد در بازار فردا نیز روند قیمت‌ها منفی باشد، افت قیمت دلار نیز مزید بر علت شده است و روند بازار را تحت تاثیر قرار داده است.

بیشتر صنایع بازار امروز با افت همراه بودند. در این بین صنایعی مانند خودروسازی، شیمیایی و فلزات اساسی بیشتر از سایر صنایع با کاهش قیمت سهام مواجه شدند. در طرف مقابل صنایعی مانند انبوه‌سازی، کانی غیرفلزی، سرمایه‌گذاری و سیمانی با وجود افت کلی بازار کم و بیش مثبت معامله شدند.

برآورد می‌شود روند بازار فردا نیز منفی باشد و احتمال افت 10 تا 15 هزار واحدی وجود خواهد داشت، جنس بازار و روند حرکتی این روز‌ها خوب نیست. /ایمنا

آخرین اخبار بورس و اقتصاد