معاملات گواهی سپرده سیمان به زودی راه اندازی می‌شود

معاملات گواهی سپرده سیمان به زودی راه اندازی می‌شود

ناصر پور از استقبال شرکت‌های سیمانی برای راه اندازی معاملات گواهی سپرده سیمان در بورس کالای ایران خبر داد.

به گزارش خبرنگار بورس گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، علیرضا ناصرپور معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران در خصوص نشست اخیر با مدیران واحد‌های سیمانی که پیرامون راه اندازی معاملات گواهی سپرده سیمان برگزار شد، گفت: مقرر شده طبق ابلاغ وزارت صمت کلیه سیمان تولیدی کشور که نزدیک به 80 میلیون تن است در بورس کالا مورد معامله قرار گیرد که این معاملات تا به این جا در بازار فیزیکی بورس کالا انجام شده است.

او افزود: بازار فیزیکی بورس کالای ایران در واقع بازار عمده فروشی است که از گذشته برای کالا‌های مختلف در حوزه صنعتی و معدنی، پتروشیمی و فرآورده‌های نفتی فعال بوده است. در این بازار برای آنکه مشتریان قادر باشند خریدی انجام دهند، نیازمند کد معاملاتی هستند و سیستم ثبت سفارشات در این بازار به صورت آفلاین است. این ویژگی بازار فیزیکی سبب شده مشتریانی که به دنبال معاملات خرد در بازار سیمان هستند و به عنوان مصرف کننده سیمان ممکن است تنها یکبار نیازمند خرید بوده و در آینده مشتری سیمان نباشند، ورودشان به بازار و خرید از بورس دشوار باشد لذا برای اینکه مشکل این گروه از مشتریان در بازار رفع شود، روش دیگر معاملات یعنی معاملات گواهی سپرده کالایی پیشنهاد شد.

 امکان خرید سیمان با کد سهامداری

او ادامه داد: معاملات گواهی سپرده کالایی در قالب سامانه‌هایی که سهام در آن‌ها مورد معامله قرار می‌گیرد انجام می‌شود و اشخاص با همان کد سهامداری بازار سرمایه قادرند گواهی سپرده را معامله کنند و سفارشات خود را به صورت آنلاین ثبت و معامله کنند. از این رو از طریق این بازار دسترسی بهتری برای مشتریان فراهم می‌شود و به همین خاطر تلاش شده تا معاملات سیمان هم در قالب گواهی سپرده کالایی انجام شود تا هر فردی که کد سهامداری دارد نیز قادر باشد از این مکانیزم برای خرید سیمان بهره ببرد.

استقبال همه سیمانی‌ها از معاملات گواهی سپرده

ناصرپور افزود: با توجه به ابراز تمایل کلیه شرکت‌های تولیدکننده سیمان به حضور در بازار گواهی سپرده کالایی و استفاده از این ابزار، شرکت‌ها استقبال خوبی از این ابزار داشتند.

بیشتر بخوانید

  •  بورس با افت 14 هزار واحدی قرمز ماند

او افزود: کلیه شرکت‌های تولیدی سیمان که در بازار فیزیکی بورس کالا پذیرش و اقدام به عرضه کرده اند، تمایل به حضور در بازار گواهی سپرده کالایی را دارند و با توجه به مزایای موجود در این بازار با رفع برخی ابهامات، شرکت‌های تولیدکننده سیمان استقبال قابل توجهی داشته اند و به طور حتم حضور تمامی شرکت‌های تولیدی در معاملات گواهی سپرده کالایی، نتایج قابل توجهی برای این صنعت و تعادل بازار به دنبال خواهد داشت.

مزایای معاملات گواهی سپرده سیمان

به گفته معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالا، از جمله مزایای گواهی سپرده کالایی برای خریداران می‌توان به تامین مالی در انجام معاملات، تسویه و نگهداری محصول با همان مشخصات تحویلی به انبار بدون هیچ گونه ریسک و نگرانی از کم شدن وزن محصول یا کیفیت آن و دریافت پول در سریع‌ترین زمان ممکن اشاره کرد.

معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران، مزایای گواهی سپرده کالایی برای عرضه کنندگان سیمان را دریافت وجه حاصل از معامله در روز کاری بعد از معامله، دریافت ارزش افزوده همراه با وجه معامله، پیش بینی تولید و فروش با توجه به عدم امکان فسخ معامله و کشف قیمت عادلانه اعلام کرد.

او اظهار کرد: با امکان سنجی صورت گرفته و بررسی تمامی جوانب، معاملات گواهی سپرده کالایی بر روی کالا‌های سکه طلا، زعفران، پسته، برنج و رطب اجرایی شده و برخی محصولات پتروشیمی نیز به زودی وارد این بازار می‌شوند که در حال حاضر نیز اقدامات لازم برای راه اندازی معاملات گواهی سپرده بر پایه دارایی سیمان در حال انجام است.

رهایی صنعت سیمان از قیمت گذاری دستوری

ناصرپور در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: سیمان یکی از قدیمی‌ترین صنایع تولیدی کشور است که قیمت گذاری دستوری همواره از مشکلات اصلی این صنعت بوده است و یکی از دلایل عدم توسعه این صنعت و عدم تمایل به سرمایه گذاری در این حوزه، عدم امکان فروش محصول به قیمت عادلانه و براساس عرضه و تقاضا بوده است لذا با ورود سیمان به بورس کالا و حضور تمامی ذی نفعان در معاملات، امکان کشف قیمت عادلانه و براساس عرضه و تقاضا وجود دارد که در این صورت سود حاصل از فروش کالا به جای واسطه‌ها نصیب کارخانه‌های تولیدی خواهد شد.

پذیرش انبار‌ها در حال انجام است

او اشاره‌ای نیز به توافقات صورت گرفته درخصوص گواهی سپرده کالایی سیمان داشت و افزود: به منظور راه اندازی این ابزار و با هدف بررسی جوانب موضوع، جلسات مشترکی با هلدینگ‌های سیمانی و شرکت‌های تولیدی به صورت حضوری و مجازی برگزار شده و چالش‌های موجود مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفته اند و راه حل‌هایی نیز برای آن‌ها اندیشیده شده است؛ لذا با توجه به همکاری و همراهی هلدینگ‌های سیمانی و همچنین شرکت‌های تولیدی به نظر می‌رسد در آینده‌ای نزدیک شاهد راه اندازی معاملات گواهی سپرده کالایی بر روی کالای سیمان باشیم.

ناصرپور در ادامه گفت و گو  با بیان اینکه در معاملات گواهی سپرده کالایی باید انبار‌ها پذیرش شده و پس از ورود کالا به انبار قبض صادر و آن قبض تبدیل به گواهی سپرده کالایی شود تا در بازار سرمایه قابل معامله باشد، تاکید کرد: فرآیند پذیرش انبار برای تعدادی از شرکت‌های سیمانی در حال انجام است که پس از نهایی شدن آن، نماد‌های معاملاتی گشایش خواهند یافت. این انبار‌ها در بخش سیمان همان سیلو‌هایی خواهند بود که سیمان پس از تولید در آن‌ها نگهداری می‌شود.

خریداران ملزم به تحویل محصول هستند

معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران یادآور شد: با توجه به ماهیت کالای سیمان، معاملات گواهی سپرده کالایی برای این محصول برخلاف سایر نماد‌های تعریف شده گواهی سپرده کالایی که به صورت پیوسته است و امکان فروش کالای خریداری شده بر روی نماد معاملاتی به صورت یکبار معامله در نظر گرفته شده است. بدین صورت که خریدار کالا ملزم به تحویل محصول از انبار است و امکان فروش اوراق گواهی سپرده برای او وجود ندارد. همچنین این بازار به صورت خرده فروشی در نظر گرفته شده است و مشتریان با سفارش‌های کمتر از 100 تن امکان حضور در این بازار را دارند.

ناصرپور اشاره‌ای نیز به جلسه روز گذشته (یکشنبه 21 شهریور ماه) نیز با مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری توسعه صنایع سیمان (سیدکو) داشت و گفت: این جلسه در راستای سلسله جلسات آشنایی صنعت سیمان با معاملات گواهی سپرده و عرضه‌های سیمان برگزار شد و در این جلسه به موضوعاتی از قبیل دلایل اصرار صنعت سیمان برای ورود به بورس کالا، نحوه انجام معاملات گواهی سپرده کالایی، نحوه استفاده از تجربیات گواهی سپرده کالایی در حوزه محصولات کشاورزی، مقدار سوددهی صنعت سیمان با عبور از قیمت گذاری دستوری، تاثیر قطعی برق بر قیمت و تولید، توضیح درخصوص آیین نامه پیشنهادی سیمان و پیگیری عرضه سیمان در رینگ صادراتی بورس کالا پرداخته شد.

انتهای پیام/

local_offerبرچسب‌ها:
معرفی سنگین وزن‌ ها در رینگ معاملاتی بورس کالا

معرفی سنگین وزن‌ ها در رینگ معاملاتی بورس کالا

طی هفته اخیر در تالار محصولات صنعتی و معدنی یک میلیون و 372 هزار تن انواع کالا به ارزش بیش از 3 میلیارد و 800 میلیون تومان معامله شد.

YJC.news/

معامله 802 هزار و 640 تن سیمان در بورس کالا

امکان خریدهای خرد سیمان در بورس کالا

امکان خریدهای خرد سیمان در بورس کالا

معاون توسعه بازار بورس کالا گفت: تا پایان شهریور گواهی سپرده کالایی سیمان راه‌اندازی می‌شود و خریداران خرد سیمان می‌توانند از این طریق اقدام به خرید کنند.

TejaratNews.com/
امکان شناسایی موجودی کالاها با اطلاعات بورس کالا و سامانه انبارها

امکان شناسایی موجودی کالاها با اطلاعات بورس کالا و سامانه انبارها

مهدی غضنفری می گوید: مکانیزم‌های بازار دارای نوعی پویایی هستند که در پی آن تغییراتی حاصل می‌شود ولی اگر این مکانیزم‌ها را نشناخته و اقدام به هدایت آن نکنیم، با...

EghtesadOnline.com/
بورس از نگاه کارشناسان بازار سرمایه / کدام گروه‌ها ظرفیت بالای رشد دارند؟

بورس از نگاه کارشناسان بازار سرمایه / کدام گروه‌ها ظرفیت بالای رشد...

کارشناسان بازار سهام در پیش‌بینی هفتگی بازار سرمایه درباره روند بازار هفته آینده بر چه نظری هستند و کدام گروه‌ها را پیش‌رو می‌دانند؟

TejaratNews.com/
بورس در هفته‌ای که گذشت/ بازار سرمایه وارد فاز نزولی شده است؟

بورس در هفته‌ای که گذشت/ بازار سرمایه وارد فاز نزولی شده است؟

بازار سرمایه در هفته سوم شهریور پس از 12 هفته رشد، بالاخره نزولی شد تا روند خروج پول حقیقی از بازار سرمایه روند تندتری به خود ببیند.

FarsNews.ir/
جزيیات خرید برنج از بورس کالا

جزيیات خرید برنج از بورس کالا

مدیر توسعه بازار فیزیکی بورس کالای ایران گفت: تمام افراد دارای کد سهامداری می‌توانند از این نماد اقدام به خرید و فروش برنج کنند.

Irinn.ir/

امکان خرید خرد و یک کیلویی برنج در بورس کالا فراهم شد

برنج هم به بورس کالا آمد/ دلالی از بازار حذف می شود؟

برنج هم به بورس کالا آمد/ دلالی از بازار حذف می شود؟

از روز یکشنبه این هفته معاملات گواهی سپرده کالایی برنج در بورس کالا آغاز شده است.

YJC.news/

جمع سیمانی‌ های بورس کالا به 68 شرکت رسید

آیا قوانین بازارگردانی به بورس کمک می‌کند؟/ حراج نمادهای بازار سرمایه با درخواست بازارگردان

آیا قوانین بازارگردانی به بورس کمک می‌کند؟/ حراج نمادهای بازار سرم...

تغییر در دستورالعمل بازارگردانی می تواند به رشد و تعادل بیشتر بورس کمک قابل توجهی کند، اما همین تغییرات هم در صورتی که به درستی اجرا نشود، نتیجه‌ای در بر نخواهد داشت.

FarsNews.ir/
آتی زعفران، پیشتاز بازار مشتقه بورس کالا شد

آتی زعفران، پیشتاز بازار مشتقه بورس کالا شد

جریان معاملاتی در عموم نمادهای فعال تابلوی آتی بورس کالا از رشد نرخ تسویه حکایت داشت که موجب شد جریان غالب در بازار آتی افزایشی باشد.

EghtesadOnline.com/
رژه 214 هزار تن میلگرد در بورس کالا

رژه 214 هزار تن میلگرد در بورس کالا

تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالای ایران امروز میزبان عرضه 214 هزار و 308 تن میلگرد است.

YJC.news/
اعلام جزيیات عرضه خودرو در بورس کالا

اعلام جزيیات عرضه خودرو در بورس کالا

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: طرح عرضه خودرو در بورس کالا در کمیسیون صنایع تصویب شده و ظرف 2 ماه آینده به صحن خواهد آمد.

TejaratNews.com/
وال‌استریت ژورنال: آمریکا رمزارزها را تحریم می‌کند ایران صادرکننده بنزین شده است! / مشکل بنزین، توزیع آن است عرضه اولیه جدید به ضرر سهامداران خرد است؟ / سه‌شنبه «شکام» عرضه می‌شود خاموشی‌ها در کشور به پایان رسید سيول: نمی‌توانیم پول‌های ایران را تحویل دهیم عرضه 174 میلیون دلار ارز در سامانه نیما در 27 شهریور واکنش محسن رضایی به پیوستن ایران به پیمان شانگهای اثر نوسانات نرخ دلار بر سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت در بورس ماجرای مسمویت و نشت گاز یک شهر / مسببان نشت هنوز دستگیر نشده‌اند! طرح پیش‌فروش «تارا» از فردا آغاز می‌شود عرضه 174 میلیون دلار در سامانه نیما طی امروز معامله 802 هزار و 640 تن سیمان در بورس کالا ریزش قیمت‌ها در بازار خودرو استارت خورد ارزش یارانه فعلی برابر 5هزار تومان سال 89! ماینر‌ها، برق سه کلان‌شهر را بلعیدند سقف صدور کارت هدیه 2 میلیون تومان شد امکان خریدهای خرد سیمان در بورس کالا کدخدا هم رفوزه شد! حداکثر مبلغ کارت هدیه 2میلیونی شد «بانک ملی» صورت‌های مالی منتشر کرد پیش‌بینی بورس 28 شهریور / بازار فردا مثبت می‌شود؟ ارزش سهام عدالت در 27 شهریور آخرین قیمت‌ها در بازار ارز‌های دیجیتال کارمزد کارت به کارت بانکی دقیقا چقدر است؟+ جدول وام ودیعه مسکن؛ کمکی به مستاجران یا منبع جدید درآمدی، برای مشاور املاک فرصت سوزی در روند مبادلات تجاری ایران و تاجیکستان در سال‌های اخیر قیمت هر کیلو گوشت گوسفندی موبایل دوباره گران شد! نرخ سود بین بانکی چقدر شد؟ ارزشمندترین گنج طلای جهان کجاست؟ صورت مالی یک بانک دولتی برای اولین بار منتشر شد! مرغ ارزان شد / قیمت به 35 هزار تومان رسید ویژگی‌های صندوق سرمایه گذاری ثروت داریوش، از زبان همایون دارابی معاملات گواهی سپرده سیمان به زودی راه اندازی می‌شوند کدام نمادها افشای الف دارند/ تعلیقی‌های امروز و بازگشایی را بشناسید رد یک شايبه درباره توقف نماد معاملاتی فرابورس افت 37 هزار واحدی شاخص کل بورس/کدام نمادها فردا معامله نمی‌شوند؟ آمادگی سازمان هواپیمایی برای فروش بلیت اربعین صندوق سرمایه‌گذاری «ندای ثابت کیان» تاسیس می‌شود افت 37 هزار و 991 واحدی شاخص کل بورس افزایش بی‌سابقه کشتار دام‌های نارس عرضه لوازم خانگی گران با روش پیش‌فروش نرخ سود بین بانکی به 18.74 درصد رسید 8 میلیارد اوراق بهادار دست به دست شد توقف آیفکس در نخستین روز هفته افت شاخص بورس در نخستین روز معاملاتی هفته واکنش اوراق به افزایش سقف وام مسکن | هزینه دریافت وام 60 میلیون تومان شد راه‌اندازی معاملات گواهی سپرده سیمان به زودی تفاوت حقوق قابل توجه بخش خصوصی با دولتی وضعیت سبد سهام عدالت در 27 شهریور ماه

در حال بارگیری...