حال ناخوش صنعت مبل / درد اصلی تولیدکنندگان چیست؟

حال ناخوش صنعت مبل / درد اصلی تولیدکنندگان چیست؟

نمایشگاه بین‌المللی تهران در روزهای پایانی تیر ماه میزبان سی و یکمین نمایشگاه بین‌المللی صادرات صنعت مبل با مشارکت...

سی و یکمین نمایشگاه بین‌المللی صادرات صنعت مبل از تاریخ 23 الی 26 تیرماه برگزار شد. نمایشگاهی که رنگ و لعاب آن در برخی سالن‌ها چشم هر مخاطبی را به خود خیره می‌کرد اما در برخی از سالن‌ها خبری از تشریفات نبود.

دکور برخی از غرفه‌ها جلوه بیشتری به این نمایشگاه می‌داد. میزان بازدید از نمایشگاه مبل اما چنگی به دل نمی‌زد! با وجود اینکه از شدت کرونا کاسته شده بود این میزان مراجعه‌کننده عجیب به نظر می‌رسد.

 گسترش نیوز به بهانه برگزاری سی و یکمین نمایشگاه بین‌المللی صادرات صنعت مبل به گفت‌وگو با تعدادی از فعالان این حوزه پرداخت.

10 درصد افزایش نرخ در سال 1401

محمدرضا فروتن یکی از فعالان صنعت مبل در خصوص چالش‌های تولید اظهارکرد: متاسفانه کاهش تقاضا بسیار چالش بزرگی است. همچنین تامین مواد اولیه و تغییر نرخ لحظه آن نیز از مشکلات مهم این صنف است.

وی در ادامه پیرامون وضعیت سهم بازار و تولیدات خود گفت: وضعیت مطلوبی داریم و مشتریان از میزان تنوع و کیفیت محصولات رضایت دارند.

این فعالان حوزه مبل با اشاره به وضعیت صادرات بیان کرد: ما به کشور عراق صادرات داریم اما مدتی است به علت مشکلات موجود میزان آن محدود شده است.

وی همچنین در خصوص میزان افزایش نرخ در امسال گفت: با توجه به گرانی مواد اولیه تنها 10 درصد از ابتدای سال افزایش نرخ داشتیم اما این میزان به نسبت هزینه‌های تولید بسیار کم است.

فروتن در پایان با بیان اینکه در گذشته برگزاری نمایشگاه تاثیرات مثبت بیشتری بر وضعیت این صنف داشت، افزود: در دو سال اخیر بعلت شیوع کرونا و افزایش قیمت‌ها نمایشگاه اثرگذاری قبل را ندارد.

صادرات هم قدم با تولید جلو می رود

کامل درستان نیز یکی دیگر از فعالان این حوزه در خصوص صادرات محصولات خود اظهارکرد: بخش صادرات ما همپای تولید و فروش داخل ما کار می‌کند. دو فود کورت بزرگ در آلمان و 3 رستوران با سبک‌های متفاوت در کانادا تجهیز کردیم. درحال‌حاضر مشغول به مجهز کردن 2 هتل در گرجستان نیز هستیم. میزان صادرات به قطر و عمان نیز بسیار خوب است.

وی همچنین میزان تولید شرکت خود را حدود 2 هزار صندلی و میز اعلام کرد و افزود: تولیدات ما بسته به رستوران یا ارگان مورد نظر متفاوت است. تلاش ما بر این است که محصولات تکراری در بازار نداشته باشیم و هر فصل 3 مدل صندلی به سبد محصولات خود اضافه می‌کنیم که از گردانه بازار هیچوقت حذف نشویم.

درستان با اشاره به چالش‌های تولید، گفت: یکی از چالش هایی که هر تولیدکننده‌ای با آن سر و کار دارد، نرخ مواد اولیه است. به دلیل تحریم و تغییر نرخ دلار هیچ وقت نمی‌توانیم لیست نرخ مشخصی داشته باشیم. اگر وزارت صمت بتواند کنترل نرخ مواد اولیه را به‌دست گیرد همه تولیدکنندگان می‌توانند خدمات خوبی به مشتریان بدهند. مالیات نیز موضوع دیگری است که چالش زیادی برای ما ایجاد می‌کند که منجر به اخراج کارگر یا کاهش تولید می‌شود.

وی با اشاره به مشکلات تامین پارچه گفت: زمانیکه کشوری تحریم است قطعا واردات آن نیز دچار مشکل می‌شود. سعی می‌کنیم تا حد امکان از پارچه‌های با کیفیت ایرانی استفاده کنیم ولی در برخی از موارد با نظر خود مشتری از پارچه‌های ترک یا چینی موجود در بازار استفاده می‌کنیم

این فعال حوزه مبلمان در پایان با بیان اینکه شرکت در نمایشگاه تاثیر مثبتی برای شرکت‌کنندگان دارد، اظهار کرد: وجود نمایشگاه اتفاقی خوب برای برندی است که در آن حضور دارد. در نمایشگاه از آخرین محصول تولیدی رونمایی می‌شود و حضور با قدرت برند در بازار به نوعی به مشتریان اعلام می‌شود.

پول خوب می‌گیرند اما خدمات نمی‌دهند!

سعید رمضانی از دیگر فعالان حوزه مبلمان نیز به بیان چالش‌های موجود در مسیر تولید پرداخت و گفت: وضعیت تولید ما با توجه به افزایش نرخ اولیه که چرم طبیعی است با مشکل رو به رو شده است. افزایش قیمت‌ها و کاهش تقاضا نیز از دیگر مشکلات ما است.

این فعال صنعت مبلمان در خصوص برگزاری نمایشگاه گفت: انتقاد من از نحوه برگزاری نمایشگاه است. با توجه به نمایشگاه هایی که در کشورهای خارجی برگزار می‌شود، این نمایشگاه بسیار ضعیف است و سالن‌ها مناسب نیست. با توجه به مبلغی که برای اجاره غرفه‌ها می‌گیرند، پاسخگوی مشکلات نیستند. بسیاری از محصولات ما در نمایشگاه به دلایلی خراب می‌شود. سیستم سرمایشی نیز در بیشتر موارد مشکل دارد.

وی با بیان اینکه متاسفانه زمینه صادرات برای ما فراهم نیست، افزود: چندین سال است که صادرات نداریم. درحال‌حاضر با نرخ دلار و بالا بودن هزینه تولید صادرات به صرفه نیست.

این فعال حوزه مبلمان در پایان تاثیر نمایشگاه بر این صنعت را مثبت دانست و تصریح کرد: برگزاری نمایشگاه خوب است به شرطی که بتوانند از کشورهای هدف برای صادرات دعوت کنند تا کالا‌ها دیده شود. وضعیت صادرات برای صنعت مبلمان فاجعه است.

شیشه؛ ماده اولیه‌ای نایاب

سامان نجفی نیز یکی از تولیدکنندگان مبلمان شیشه‌ای منزل و ادرات در خصوص میزان تولید و چالش‌های موجود اظهار کرد: تلاش ما این است که با همکاری با تامین کنندگانی که در صنعت شیشه، تراش کاری و... فعالیت دارند، مواد اولیه‌ای را تولید و صنایع دیگری را در این چرخه دخیل کنیم. با این کار به نوعی اشتغالزایی غیر مستقیم خواهیم داشت. متاسفانه اکنون در صنعت شیشه تحولاتی ایجاد شده است که این محصول را به یک ماده اولیه نایاب تبدیل کرده و تامین کردن قطعات شیشه‌ای با مشکلات زیادی همراه است. تنوع محصولات بسیار پایین است و تولیدکنندگان با ضخامت‌های مورد نظر شیشه تولید نمی‌کنند در نتیجه تلاش ما تقویت زنجیره تامین است.

وی درباره سهم بازار از محصولات خود گفت: درحال‌حاضر در صنعت مبلمان، ما تنها تولیدکننده مبل تمام شیشه‌ای هستیم در نتیجه رقیب نداریم و وضعیتمان مطلوب است.

این فعال صنعت مبلمان در پایان تاثیر نمایشگاه بر این صنعت را مثبت ارزیابی کرد و گفت: تامین کردن قطعات شیشه‌ای با مشکلات زیادی همراه است. تنوع محصولات بسیار پایین است و تولیدکنندگان با ضخامت‌های مورد نظر شیشه تولید نمی‌کنند در نتیجه اولویت ما گسترش زنجیره تامین است. درحال‌حاضر میزان تقاضا مطلوب است و بازدیدکنندگان نمایشگاه از تولیدات ما استقبال کردند.

تامین اجتماعی خدمات ندهد، بهتر است

محمدی از فعالان این حوزه با بیان هدف از شرکت در این نمایشگاه اظهار کرد: هدف ما از شرکت در نمایشگاه مبلمان این است که تولیدات جدید خود را معرفی کنیم. بازخوردی که سال‌های قبل از کرونا داشتیم بیشتر بود اما به بعد از نمایشگاه امیدوار هستیم.

وی با اشاره به سهم بازار خود گفت: در مبلمان اداری یکی از برندهای شناخته شده هستیم و تقاضای خوبی از محصولات ما می‌شود.

این فعال صنعت مبلمان در خصوص میزان صادرات نیز گفت: محصولات ناهار خوری و تجهیزات تالار پذیرایی را به کشور عراق صادر می‌کنیم.

محمدی با اشاره به چالش‌های تولید در این حوزه بیان کرد: تنها مشکل ما در تولید تامین مواد اولیه است. خدماتی که ادعا می‌شود بانک‌ها برای حمایت از تولید ارايه می‌دهند، اصلا این گونه نیست. سنگ اندازی که شرکت‌های دولتی مانند تامین اجتماعی دارند بزرگ‌ترین دغدغه ما است. در تامین اجتماعی متاسفانه خدمات خوبی دریافت نمی‌شود. اگر پرداخت‌های سنگین بیمه نباشد و به خودمان واگذار کنند، بهتر پیش می‌رود.

این فعال صنعت مبلمان در پایان پیرامون میزان افزایش نرخ در سال جدید اظهار کرد: به تناسب افزایش نرخ مواد اولیه و به گونه‌ای که به مصرف کننده فشار وارد نشود افزایش نرخ جزيی داده شده است. کارهای ما با حداقل سود عرضه می‌شود.

کلام آخر

در گفت‌وگو با تولیدکنندگان فعال در حوزه مبلمان به این نتیجه رسیدیم که تامین مواد اولیه و هزینه‌های سنگین آن یکی از اصلی‌ترین چالش‌ها است. از سوی دیگر تقاضای کم به دلیل مشکلات اقتصادی درد دیگری است که به جان تولیدکنندگان افتاده است. این چرخه مدت‌ها است که به این شکل می‌چرخد، تولیدکننده هر روز نگران فروش محصول و خریدار نگران قیمت ها!

مردم به بازار و کالای داخلی اعتماد دارند/ کسبه...

مردم به بازار و کالای داخلی اعتماد دارند/ کسبه...

ريیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی تهران گفت: مردم نسبت به کیفیت تولیدات داخلی اطلاعات ندارند و این موجب شده است که به...

Gostaresh.news/
هزینه 500 دلاری برای تولید این گوشی شیايومی

هزینه 500 دلاری برای تولید این گوشی شیايومی

شیايومی 12S اولترا، پرچم‌دار جدید شیايومی، از دوربین قدرتمند، سریع‌ترین پردازنده کوالکام و نمایشگر رده‌بالا بهره...

Gostaresh.news/
جزییات تولید خودرو در یک شرکت ماکارونی/ یک میلیون خودرو در راه است؟

جزییات تولید خودرو در یک شرکت ماکارونی/ یک میلیون خودرو در راه است...

صنعتسخنگوی وزارت صنعت در خصوص تولید یک میلیون خودرو توسط یک شرکت تولید کننده ماکارونی توضیح داد.

KhabarOnline.ir/
چه خودروهای برقی در کشور درحال تولید هستند؟

چه خودروهای برقی در کشور درحال تولید هستند؟

صنعتتجارت‌نیوز نوشت: سال گذشته اخباری مبنی بر تولید و عرضه خودروهای برقی منتشر شد. البته انتشار این اخبار در سال جاری نیز ادامه دارد. این خودروها چه زمانی وارد بازار می‌شوند؟

KhabarOnline.ir/

قیمت روز خودروهای داخلی و وارداتی در بازار

تحقق 65 درصدی برنامه تولید بذر گندم تاکنون

تحقق 65 درصدی برنامه تولید بذر گندم تاکنون

حدود 65 درصد برنامه ابلاغی وزارت جهاد کشاورزی در تولید بذر گندم آبی و دیم تا کنون برای کشت پاییزه سال زراعی 1402-1401...

Borna.news/
درخواست ارمنستان از ایران برای تولید مشترک دارو و تجهیزات پزشکی

درخواست ارمنستان از ایران برای تولید مشترک دارو و تجهیزات پزشکی

معاون وزیر اقتصاد ارمنستان گفت: ارمنستان آماده تولید مشترک دارو با ایران است.

FarsNews.ir/
بازار اجاره شمال شهر تهران بهم ریخت

بازار اجاره شمال شهر تهران بهم ریخت

بررسی برخی فایل‌های پیشنهادی موجران در مناطق شمالی نشان می‌دهد، تقریبا کف ودیعه درخواستی در این مناطق در محدوده 700...

Gostaresh.news/
سقوط آزاد قیمت کوییک در بازار/ آخرین قیمت پراید، دنا،...

سقوط آزاد قیمت کوییک در بازار/ آخرین قیمت پراید، دنا،...

صنعتدر حالی که نوسانات قیمتی در بازار خودرو به حداقل رسیده است اما خودروهای کوییک کماکان در حال ارزان شدن هستند.

KhabarOnline.ir/
ورود چندین هیات خارجی به بازار سرمایه ایران

ورود چندین هیات خارجی به بازار سرمایه ایران

بورستهران- ایرنا- مشاور رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در امور بین‌الملل گفت: در سطح دوجانبه یعنی روابطی که با نهادهای ناظر هدف خود داریم، اکنون سازمان بورس با بیش از 20 نهاد ناظر و بورس موافقت‌نامه ...

Irna.ir/
چرا دولت تولید 4 محصول لبنی را اجباری کرد؟

چرا دولت تولید 4 محصول لبنی را اجباری کرد؟

دولت به جای سیاست تنظیم بازار و تشویق تولید کننده با رویکرد سرکوب، قصد ظاهر سازی بازاراز اشباع تولیدات لبنی را دارد؛...

Bartarinha.ir/
خریدران خودرو گوش به زنگ باشند | قیمت خودرو در بازار آزاد

خریدران خودرو گوش به زنگ باشند | قیمت خودرو در بازار آزاد

قیمت برخی از خودروها، امروز در بازار آزاد نسبت به آخرین معاملات دیروز با افزایش همراه بوده است

MosalasOnline.com/

قیمت جدید مرغ در بازار ( 12 مرداد )

واردات یک‌میلیون تن برنج برای تنظیم بازار

واردات یک‌میلیون تن برنج برای تنظیم بازار

مسیح کشاورز، دبیر انجمن واردکنندگان برنج اظهار کرد: برنج بعد از گندم (نان) مهم‌ترین کالای اساسی خانوار محسوب می‌شود...

Gostaresh.news/
قیمت انواع ماست در بازار

قیمت انواع ماست در بازار

در این خبر به بررسی نرخ انواع ماست در بازار پرداختیم.

Gostaresh.news/
مردم می‌پذیرند به جای یارانه، کالابرگ دریافت کنند؟/... مشخصات فنی گوشی جدید شیايومی + عکس معرفی سامسونگ گلکسی بادی 2 + عکس یارانه پنهان شهری‌ها بیشتر از روستانشینان/ یارانه بنزین به جیب چه کسانی می‌رود؟ تحلیل شستا | وضعیت شستا چگونه خواهد شد؟ عقب‌نشینی اتاق تهران از ادعای افت صادرات نفت ایران با دو گاف بزرگ/ پروژه چین‌هراسی چگونه کلید خورد؟ تصمیم ویژه دولت برای بازنشستگان/ امروز تکلیف افزایش حقوق بازنشستگان روشن می‌شود؟ امروز بورس چگونه خواهد بود؟ وارداتی های بازار خودرو چند؟ + جدول قیمت منتظر کاهش قیمت شدید این ارز دیجیتال باشید بسته اینترنت رایگان اقشار کم برخوردار فعال شد از قیمت سفر هوایی اربعین مطلع شوید قیمت دوچرخه 25 مرداد ماه+ لیست قیمت قیمت جدید انواع دیسک ترمز اعلام شد پیش بینی افزایش 30 درصدی تولید میگوی پرورشی خریداران ساینا عجله کنند | فروش اقساطی ساینا با کمترین اقساط تورم قیمتی مواد غذایی در بریتانیا به قله جدیدی رسید خبر خوش برای متقاضیان نهضت ملی مسکن | زمان تحویل نهضت ملی مسکن مشخص شد حذف ارز ترجیحی چه تاثیری بر زندگی مردم داشت؟ برق بیش از 30 اداره پایتخت قطع شد کاهش ارزش دلار برابر دینار در پی تغییر در کابینه دولت عراق پیشنهاد روسیه به شرکای تجاری برای پیوستن به سويیفت روسی آخرین قیمت محبوب ترین خودروها در بازار + جدول در این بازار همه فروشنده‌اند اما خریداری نیست نقص فنی لاستیک پرواز تهران-دهلی ماهان هنگام تیک آف خرید شهاب سنگ‌ها به شرط آزمایشگاه، گرمی چند میلیارد؟ جزيیات حادثه پرواز هواپیمای تهران - دهلی شرکت ماهان سورپرایز ريیسی برای معلمان | واریز علی الحساب به حساب معلمان پرداخت بیش از 625 هزار وام ازدواج، فرزندآوری و ودیعه مسکن هشدار بزرگ‌ترین بانک آمریکا: چیزی بدتر از رکود در انتظار اقتصاد آمریکاست در این بازار همه فروشنده اند اما خریداری نیست صندوق‌های سرمایه‌گذاری خاصیت ضد تورمی دارند اعلام دلیل ترکیدن لاستیک هواپیمای پرواز دهلی/ هواپیما با تاخیر دو ساعته عازم مقصد شد خریداران خودرو بخوانند | جایگزین حذف قرعه کشی خودرو چیست؟ سازمان ملل نسبت به تشدید گرسنگی افغانستان هشدار داد دنا ریخت/ آخرین قیمت تیبا، رانا، پژو و پراید پرداخت 130 میلیارد تومان مالیات خودروهای لوکس کشاورزان ایرانی در استرالیا و کانادا سر زمین می روند! فردا نحوه افزایش حقوق بازنشستگان اعلام می‌شود دورکاری کارمندان اپل به اتمام رسید مصوبه رمزارزها در ایران به ایستگاه پایانی رسید تصمیم نهایی دولت برای حقوق کارمندان | افزایش حقوق کارمندان دولت ماه آتی نهایی می‌شود دولت برای مهار تورم ناچار به کنترل هزینه‌هاست 30 درصد قطعات خودرو در بازار تقلبی و قاچاق است/ تامین زمین نهضت ملی مسکن سرعت گرفت دخل و خرج ایرانی ها در سال 1400 مدیریت مصرف انرژی با ایجاد تنوع در سبد سوخت و استفاده از پالایشگاه‌های فراسرزمینی اتفاقی بی‌سابقه در صنعت خودروسازی کشور چه خبر از بزرگان بورس؟ | پای همسران واعظی و آخوندی به قراردادهای فولاد باز شد بروز کسری بودجه در 4 ماه اول امسال باوجود جهش درآمد نفت و مالیات