تاریخچه پول در جهان

تاریخچه پول در جهان

پول یکی از مهم­ترین اختراعات بشری است. این پدیده موجب حذف مشکلات و تسریع و تسهیل مبادلات شده است. همچنین پول موجب تسریع و تسهیل فعالیت­های اقتصادی، گردهم آمدن هرچه آسان­تر عوامل تولید و توزیع سریع­تر و آسان­تر کالاها و خدمات شده است. از جمله مزایای پول می­توان به قابل­حمل بودن، بادوام بودن، قابلیت تقسیم­پذیری، یکسان و متحدالشکل بودن و قابلیت تشخیص اشاره کرد. اما اینکه اصولا پول چگونه شکل گرفت، داستانی چندین هزارساله دارد که در این جا به اختصار به آن می­ پردازیم:

مبادلات کالایی

از زمان تشکیل جوامع بشری، انسان­ها برای تامین نیازهای خود ناچار به داد و ستد و تجارت بوده و به دنبال وسیله­ای برای تعیین ارزش و اعتبار هر کالا یا خدمت بودند. در برخی از مناطق دنیا از کالاهایی مانند صدف، نمک و ... برای تعیین ارزش کالاهای مختلف استفاده می شد و به طور کلی تا 3 هزار سال قبل از میلاد مسیح، مبادله کالا به کالا در بین افراد رایج بود.

پیدایش سکه­های طلا

با بزرگتر شدن جوامع بشری و افزایش نیاز انسان­ها به کالا و خدمات، به تدریج و در نقاط مختلف جهان، سکه های طلا و نقره مبنای محاسبات و ارزش­گذاری کالاها قرار گرفت. سکه­های طلا و نقره تا قرن هفدهم میلادی به ابزار پرداخت در تمام دنیا بدل شدند. در ایران سکه­های طلا برای اولین بار در زمان حکومت داریوش؛ پادشاه هخامنشی ضرب شدند و بعد از آن حکومت­های دیگر هر یک سکه­های جداگانه­ای را برای این منظور ضرب کردند.

پیدایش پول کاغذی

مبادله بر اساس سکه‌، خالی از مشکل نبود. مهم‌ترین مشکل در آن دوران، نحوه پراکندگی منابع طلا و سایر منابع ارزشمند بر روی زمین بود. این توزیع نابرابر باعث شد انسان‌ها، با هدف دست‌یابی به منابع مختلف، کشف نقاط دیگر جهان را آغاز کنند و جنگ‌های بسیاری به همین علت شکل گرفت.

مساله بعد، سختی‌ها و خطرات نگهداری و حمل و نقل سکه‌ها توسط بازرگانان بود. به‌عنوان مثال بسیاری از اعراب که در آن دوران به تجارت مشغول بودند، مورد حمله راهزنان قرار می‌گرفتند که همین موضوع باعث پیدایش “حواله” شد.

نحوه کارکرد حواله به این صورت بود که به‌عنوان مثال اگر شخصی می‌خواست از شهر «الف» به شهر «ب» رفته و با خود هزار سکه طلا ببرد. این شخص به‌جای این کار می‌توانست هزار سکه طلا را به معتمدی در شهر «الف» بسپارد و در ازای آن یادداشتی تحت عنوان حواله بگیرد که با ارايه آن به معتمد شهر «ب»، همین مقدار سکه را از او دریافت کند. معتمدین شهر «الف» و «ب» نیز هر چند ماه یک‌بار یک‌دیگر را ملاقات کرده و باقی‌مانده نقدی این حواله‌ها را با هم تسویه می‌کردند. رفته رفته پول‌ها نزد حواله­داران باقی می‌ماندند و نامه‌های آنان به یک‌دیگر (همان حواله‌ها) در دست مردم جابجا می‌شد.

کم کم مردم به این نتیجه رسیدند که نیازی نیست حواله‌های خود را نزد امین و معتمد شهر نقد کنند و بعد با آن به تجارت بپردازند؛ بلکه می‌توانستند از همین حواله‌ها برای خرید کالا و خدمات استفاده کرده و باقی‌مانده آن را به صورت سکه دریافت کنند.

پس حواله را پشت‌نویسی کرده و آن را به صاحب جدیدش انتقال می‌دادند. این کار باعث شد حواله‌ها بدون آنکه ارزش ذاتی داشته باشند، به اعتبار معتمدان شهرها، کارکرد پولی پیدا کرده و مستقیما مورد معامله قرار گیرند. کم کم حکومت‌های مرکزی جای معتمدان شهر را گرفتند و حواله‌های سنتی جای خود را به اسکناس‌های دولتی دادند. از آنجا که چین اولین کشوری بود که کاغذ را بسیار شبیه به شکل امروزی آن ابداع کرده بود به همین دلیل اولین اسکناس‌ها در قرن یازدهم میلادی در چین پدید آمدند. نام این اسکناس‌ها، هم‌نام با سلسله حاکم بر چین (یوآن) بود. اسکناس یوآن پس از حدود چهار قرن به دلیل ضعف حاکمیت چین و نشر اسکناس‌های بی‌پشتوانه که در نهایت منجر به تورم گسترده در سراسر کشور و رویگردانی مردم چین از اسکناس‌ها شد از بین رفت.

بعد از این دوره و اولین تجربه ناموفق، چاپ اسکناس از قرن 17 میلادی توسط بانک­هایی در سويد، انگلیس و بعد در سایرنقاط اروپا، دوباره آغاز شد. این بانک‌ها طلا و مسکوکات مردم را در خزانه خود نگهداری می‌کردند و معادل این ذخایر، به چاپ اسکناس می‌پرداختند. کم کم با پیدایش بانک‌های مرکزی و جلب اعتماد مردم به اسکناس‌ها، استفاده از اسکناس (ارز) در اغلب کشورهای دنیا رواج یافت. تا قرن بیستم تقریبا تمام ارزهای موجود کاغذهایی بودند که همه می‌دانستد معادل آنها طلا در بانک یا نزد دولت‌ها وجود دارد و این چیزی بود که به این کاغذها ارزش و اعتبار می‌داد، اما این روال نیز ادامه دار نبود.

پول الکترونیک

با گسترده­تر شدن تجارت بین جوامع و شهرهای مختلف و همچنین گسترش روزافزون فناوری­های مختلف، نخستین کارت بانکی در سال 1946 اختراع شد اما کاربرد این کارت به شکل عمومی تا سال 1967 و افتتاح نخستین دستگاه خودپرداز در بانک بارکلیز لندن انجام شد.

پول الکترونیک به شکل ارزش ذخیره شده در کارت و آفلاین از سال 1983 پدیدار شد و در این میان سیستم­های پرداخت الکترونیکی گسترش یافتند. در ایران نیز از اوایل دهه 70 بانک­ها اقدام به صدور کارت­های بانکی کردند و امروزه تقریبا هر فرد حقیقی دارای چند کارت بانکی مختلف است.

از سال 2009 نیز با انتشار بیت کوین جهان شاهد نوع جدیدی از پول به نام پول مجازی است که رمزارزها در این دسته قرار می­گیرند. رمزارزها تحت نظارت هیچ بانک مرکزی نیستند و با استفاده از فناوری زنجیره بلوک (بلاک چین) تمامی تراکنش ها را رمزگذاری می­کنند.

تهیه و تنظیم: منیژه حیاتی

local_offerبرچسب‌ها:
پیش‌بینی بازار ارز / راه‌اندازی آزمایشی رمز ارز ملی

پیش‌بینی بازار ارز / راه‌اندازی آزمایشی رمز ارز ملی

ريیس کل بانک مرکزی با رد برخی اظهارات مبنی بر افزایش نامتعارف قیمت ارز گفت: اکنون هیچ گونه کمبود ارز نداریم و بازار در آینده هم مثل اکنون در آرامش خواهد بود.

TejaratNews.com/
رمز ارز ملی در آینده راه اندازی می‌شود

رمز ارز ملی در آینده راه اندازی می‌شود

ريیس کل بانک مرکزی در حاشیه جلسه کمیسیون اقتصادی مجلس:در سطح دنیا موضوع رمز ارز مطرح است و مقرر شد با همکاری کمیسیون کارگروهی تشکیل شود و موضع بانک مرکزی در این باره شفاف شود.

Bartarinha.ir/
دستور ريیسی به بانک مرکزی درباره نرخ ارز

دستور ريیسی به بانک مرکزی درباره نرخ ارز

ريیس‌جمهور با اشاره به نقش دلالان در فضای مجازی برای بی‌ثبات کردن بازار ارز، به بانک مرکزی و دستگاه‌های مربوط دستور داد از فضاسازی‌های کاذب در قیمت ارز و کالا، با جدیت جلوگیری کنند.

TejaratNews.com/
نرخ ارز، اهرم تاثیرگذار در سودسازی شرکت‌های بورسی

نرخ ارز، اهرم تاثیرگذار در سودسازی شرکت‌های بورسی

بورستهران- ایرنا- یک کارشناس بازار سرمایه به تاثیرپذیری بازار سرمایه از نرخ ارز اشاره کرد و گفت: زمانی که قیمت‌های جهانی کامودیتی‌ها (مواد پایه و معدنی) دستخوش تحول می‌شوند این اتفاق همانند اهرمی می‌ت...

Irna.ir/
قیمت طلا و سکه امروز 25 مهر

قیمت طلا و سکه امروز 25 مهر

به دلیل تعطیلی بازارهای جهانی اونس جهانی طلا در نرخ 1767 دلار ثابت ماند. قیمت طلا 18 عیار به یک میلیون و 145 هزار تومان افزایش یافت.

TejaratNews.com/

قیمت ارز، طلا و سکه در بازار روز شنبه

به جای ارز، طلا و نقره وارد کنید

به جای ارز، طلا و نقره وارد کنید

سازمان توسعه تجارت می‌گوید در مسیر تسهیل بازگشت ارز به کشور احتمال آنکه واردات موقت طلا و نقره در مسیر ایفای تعهدات ارزی نقش آفرینی کنند وجود خواهد داشت.

TejaratNews.com/
بازار ارز، طلا و خودرو در فاز ریزشی قرار گرفت

بازار ارز، طلا و خودرو در فاز ریزشی قرار گرفت

مدت‌ها بعد از آنکه خبرهای اقتصادی از افزایش قیمت دلار، سکه، خودرو و بسیاری از کالاهای اساسی حکایت می‌کردند، دیروز بالاخره بازارها در فاز ریزشی قرار گرفتند. قیمت دلار در ادامه روند نزولی روز دوشنبه، در...

Bartarinha.ir/
ادامه روند صعودی بازار ارز / قیمت دلار امروز 25 مهر چقدر شد؟

ادامه روند صعودی بازار ارز / قیمت دلار امروز 25 مهر چقدر شد؟

قیمت دلار در بازار آزاد امروز روند افزایشی خود را حفظ کرد و به قیمت 27 هزارو 240 تومان رسید. نرخ ارز در صرافی ملی 26627 تومان اعلام شد.

TejaratNews.com/

ارز، طلا و بورس چه می‌شوند؟ / پیش‌بینی بازارها در هفته پیش‌رو / عواملی که نشانگر نوسانات محدود هستند

بازارها در هفته آینده چه می‌شوند؟ / پیش‌بینی احتمالات در بازار ارز، طلا و بورس

بازارها در هفته آینده چه می‌شوند؟ / پیش‌بینی احتمالات در بازار ارز...

بعد از مدت‌ها میزان بازدهی دو بازار سکه و دلار به دو برابر بازدهی بازار سهام رسید. آیا این روند پیشتازی دو بازار دیگر از بورس همچنان ادامه خواهد یافت؟

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بازارهای ارز، طلا و بورس در هفته آینده

پیش‌بینی بازارهای ارز، طلا و بورس در هفته آینده

در هفته اخیر مجددا بازار سهام به روند صعود پرشتاب گذشته خود بازگشت. آیا در هفته آینده همچنان این روند ادامه می‌یابد یا بازارهای ارز و طلا گوی سبقت را از بورس از نظر بازدهی خواهند گرفت؟

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بازارها در هفته آینده / سیگنال‌هایی برای بازار ارز، طلا و بورس

پیش‌بینی بازارها در هفته آینده / سیگنال‌هایی برای بازار ارز، طلا و...

تداوم کرونا و نوسانات قیمت نفت از سویی و افزایش تهدیدها در منطقه از سوی دیگر چشم‌انداز بازارها را کمی نگران‌کننده کرده است. در عین حال با کاهش نرخ سود بانکی و تداوم حمایت‌های دولت از بازار سهام امید س...

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بازارها در هفته سوم سال جدید / سیگنال‌هایی برای بازارهای ارز ، طلا و سهام

پیش‌بینی بازارها در هفته سوم سال جدید / سیگنال‌هایی برای بازارهای ...

نااطمینانی‌های ناشی از مسايل مربوط به ویروس کرونا همچنان وجود دارد، نوسانات قیمتی بازار نفت را رها نکرده است و در کنار این‌ها انتظار ایران برای گشایش‌های دیپلماتیک ممکن است بازارهای مالی را متاثر کنند...

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بازارها در هفته پایانی سال 98 / سیگنال‌هایی برای بازارهای ارز ، طلا و سهام

پیش‌بینی بازارها در هفته پایانی سال 98 / سیگنال‌هایی برای بازارهای...

از یک سو، نااطمینانی ناشی از شیوع کرونا همچنان ادامه دارد و تنش‌های سیاسی منطقه کمی پررنگ شده و در سوی دیگر، با بازگشت روند سقوطی قیمت‌ها در بازارهای جهانی فعالان بازار سهام امیدوار به تقویت بورس شده‌...

TejaratNews.com/
زوایای پنهان شاخص‌های بورس را بشناسید هدف جدید سفته‌بازان مسکن در پایتخت تحویل بوگاتی 9.3میلیون دلاری به مشتریان 10 هزار مگاوات واحد نیروگاهی برای تعمیرات دوره‌ای از مدار خارج شد دستگیری 3 کارمند یک موسسه قرض‌‎الحسنه بانک‌ها 37میلیون متر زمین و ساختمان دارند سوخت زمستانی با واردات گاز از ترکمنستان تامین می‌شود انفجار سنگ 3هزار تنی در آزادراه تهران - شمال تشکیل کارگروهی در مجلس برای واردات خودرو با فیلترشکن ببینید 1400/07/25 ببینید کمبود بنزین در اروپا با مردم چه کرده! چگونگی پرداخت سود شستا هنوز تعیین نشده است/ پرداخت به سجام یک ماه زمان می‌برد ترویج فرهنگ سهام داری عامه مردم ؛ ضرورت بازار سرمایه واردات محدود خودرو به کشور انجام خواهد شد پایان اولین روز سیزدهمین دوره بین‌المللی بازار سرمایه اسلامی (ICM) ريیس بانک مرکزی: کشور از منابع ارزی کافی برخوردار است اختصاص 150 میلیون تسهیلات بلاعوض به زلزله‌زدگان اندیکا سعودی‌ها از ایران درخواست وساطت کردند فراهم شدن امکان گشایش ال‌سی بین ایران و روسیه 10 هزار مگاوات واحد نیروگاهی از مدار خارج شد تجارت 22.5 میلیارد دلاری ایران با همسایگان وام مسکن 300 میلیون تومانی ایثارگران به شعب بانک عامل ابلاغ شد 60 ثانیه 25 مهر 1400 1٫6 هزار میلیارد تومان در جیب پولدارها/ از پولدارها مالیات گرفته نشد شادی قورباغه ها در دیگ آبجوش قرعه‌کشی خودرو سال آینده حذف می‌شود بازار فردا چگونه است؟ / اصلاح شاخص ادامه‌دار است؟ ماهی قزل‌ آلا به 125هزارتومان رسید احتمال افزایش 100 درصدی قیمت روغن افراد فاقد دانش بورسی با سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها از ریسک خود بکاهند پیش‌بینی بازار ارز / راه‌اندازی آزمایشی رمز ارز ملی نیم‌نگاهی به مجمع گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس فروش سهام یک شرکت در مزایده " وسینا " توضیح " غچین " درخصوص افزایش سرمایه/سند تک برگی غچین آماده شد " غچین " متوقف شد/ " غمارگ " و " سهرمز " آماده انجام معامله شدند سهامداران " تاصیکو " در جریان باشند " قشیر " هیات مدیره را انتخاب کرد تطبیق اساساسنامه "دعبید" در نیمه آبان ماه برگزاری مجمع " حفاری " در هفته آینده بورس از افزایش قیمت جهانی گاز، هم سود و هم زیان می برد رمز ارز ملی در آینده راه اندازی می‌شود سقف کارت اعتباری مرابحه به 200 میلیون تومان افزایش یافت مهارت تصمیم‌گیری در برنامه‌ریزی مالی افراد فاقد دانش بورسی با سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها از ریسک خود بکاهند ارزش سهام عدالت امروز 25 مهرماه دلار از اقتصاد ایران خارج می‌شود؟ به روزرسانی یک زیرساخت مشکل‌ساز شد؛ شرایط سایت tsetmc پایدار است حذف دلار از اقتصاد ایران دلار 285 هزار تومانی صحت ندارد نقش گزارش‌های مردمی در کشفیات رمز ارز‌ها