ابتدای هفته سبز شاخص سهام

ابتدای هفته سبز شاخص سهام

بورس تهران نخستین روز معاملاتی این هفته را برخلاف دو هفته اخیر با رشد شاخص کل آغاز کرد و نماگر اصلی تالار شیشه‌ای در پایان دادوستدهای این روز با افزایش 44/ 0 درصدی...
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد؛ در ابتدای معاملات روز شنبه شاخص کل تالار شیشه‌ای با رشد حدود یک درصدی توانسته بود از کف اخیر خود که در سه خردادماه تجربه شده بود، بیش از 20 درصد فاصله گرفته و وارد فاز صعودی شود، اما این روند پایدار نماند و با تشکیل موجی از شناسایی سود، این نماگر از سقف روزانه فاصله گرفت تا تکمیل تغییر فاز بازار سهام به روز دیگری موکول شود. نماگر هم‌وزن نیز در این روز با رشد 24/ 0 درصدی همراه شد.

در میان اخبار پیرامونی بورس تهران، پس از موافقت با افزایش نرخ شیر خام به 6400 تومان، رضا باکری، دبیر انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی ایران عنوان کرد افزایش قیمت شیر هنوز در ستاد تنظیم بازار تصویب نشده است تا براساس آن قیمت فرآورده‌های لبنی اصلاح شود، اما چنانچه عدد 6400 تومان در ستاد تنظیم بازار مصوب شود متناسب با آن نرخ 10 قلم از فرآورده‌های لبنی با افزایش حدود 57 درصدی همراه می‌شود.

بورس شنبه اما روز سهام پالایشی بود. این صنعت دادوستدهای روز شنبه را با رشد 9/ 2 درصدی میانگین قیمت سهام زیرمجموعه خود به پایان رساند و البته با ثبت بیشترین ارزش دادوستدها رتبه نخست برترین گروه‌های صنعتی را به خود اختصاص داد. پس از آنکه مبنای محاسبه نرخ خوراک شرکت‌های پالایشی از نرخ فوب خلیج فارس به نرخ‌های صادراتی تغییر یافت شاهد انتشار گزارش‌های حسابرسی شده از سوی پالایشی‌ها بودیم. گزارش‌هایی که با تعدیل‌های مثبت این شرکت‌ها در سودهای سال 99 آنها همراه شد و باعث اقبال قابل‌توجه سهامداران به پالایشی‌ها طی دادوستدهای روز شنبه بود. دیروز سه شرکت «شپنا»، «شتران» و «شبریز» تاثیری 2262 واحدی بر رشد شاخص کل داشتند. هفته گذشته و پس از آنکه 6 شرکت پالایشی بورسی و فرابورسی اعلام کردند که به دلیل عدم اعلام نرخ‌های فروش نفت خام در سه ماه پایانی سال 99 از سوی وزارت نفت امکان ارايه صورت‌های مالی در موعد مقرر را ندارند، محمدعلی دهقان دهنوی، رییس سازمان بورس نامه‌ای فوری و مهم به بیژن زنگنه، وزیر نفت ارسال و خواهان رفع این مانع و امکان برگزاری مجمع سالانه شد.

در میان روانکارها، روز گذشته نفت بهران با ارسال اطلاعیه‌ای روی سامانه کدال از موافقت سازمان حمایت با گرانی بیش از 10‌درصدی محصولات شرکت‌های تولید‌کننده روغن موتور خبر داد. در گروه سیمان و فولاد پس از محدود کردن عرضه برق به کارخانه‌های این صنعت به دلیل مشکلات بی‌برقی، طبق بخشنامه جدید توانیر که پیرو توافقات وزارت صنعت و نیرو صادر شده، صنایع فولادی و سیمانی مجاز هستند از ساعت 24 تا 8 صبح تا سقف 50 درصد دیماند مصرفی نسبت به تولید محصول اقدام کنند. از این رو روز گذشته سیمانی‌ها با میانگین رشد 3/ 1 درصدی و فلزی‌ها با ثبت 9/ 0 درصد افزایش در شاخص صنعت خود همراه شدند.

همچنین عصر جمعه، مجید نوروزی، معاون امور ناشران و اعضای شرکت بورس در گفت‌و‌گو با شبکه خبر بیان کرد که در سال 99 بیش از 37جلسه هیات پذیرش داشتیم و درخصوص 68 شرکت با مجموع سرمایه 425هزار میلیارد تومان تصمیم‌گیری شده است که در بورس بی‌سابقه است. اکنون حدود 45 شرکت در صف پذیرش هستند، به این معنی که تقاضای پذیرش ارايه شده، اما مدارک و مستندات آنها کامل نیست و نمی‌توانیم آنها را در دستور کار هیات پذیرش قرار دهیم.

حقیقی‌ها خریدار شدند

سهامداران خرد که در مجموع دادوستدهای هفته گذشته فروشنده بودند، دیروز مجددا در زمین خرید سهام فعال شدند و این بار مالکیت سهامی به ارزش 95 میلیارد و 178 میلیون تومان را از آن خود کردند. در این روز حقیقی‌ها در 17 صنعت بورسی خالص خرید مثبتی را رقم زدند. در صدر این گروه‌ها، صنعت فرآورده‌های نفتی قرار داشت. پالایشی‌ها طی معاملات اولین روز کاری این هفته شاهد جابه‌جایی سهامی به ارزش 174 میلیارد و 882 میلیون تومان در مسیر حقوقی به حقیقی بودند. پس از آن قرعه به نام خودرویی‌ها خورد تا با خالص خرید 39 میلیارد و 216 میلیون تومانی همراه شوند. در آن‌سوی بازار باز هم بانکی‌ها بیشترین خروج نقدینگی حقیقی را تجربه کردند. این گروه در روز گذشته با انتقال سهامی به ارزش 55 میلیارد و 760 میلیون تومانی از سبد سهام حقیقی‌ها به پرتفوی معامله‌گران عمده بورس تهران مواجه شد.

بورس شنبه از دریچه آمار

در روزی که شاخص کل بورس تهران با رشد 44/ 0 درصدی همراه شد، از 315 نماد معامله شده، قیمت پایانی 143 سهم (45 درصد) مثبت بود و در مقابل 164 سهم (52 درصد) در سطوح منفی دادوستد شدند. در این بازار 42 نماد‌(13 درصد) صف خریدی به ارزش 162 میلیارد تومان تشکیل دادند.

اما در مقابل شاهد شکل‌گیری صف فروش در 30 نماد بورسی(10 درصد) به ارزش 209 میلیارد تومان بودیم. ارزش معاملات خرد سهام در بورس تهران نیز روز گذشته مجددا از 5هزار میلیارد تومان فراتر رفت. از ابتدای سال 1400 تاکنون تنها 7 بار این متغیر چنین سطوحی را تجربه کرده است. در فرابورس ایران اما در روزی که آیفکس افت 02/ 0 درصدی را ثبت کرد، 128 نماد معامله شدند که در این میان قیمت پایانی 54 سهم(42 درصد) مثبت و 72 سهم(56 درصد) منفی بود. در این بازار 17 نماد(13 درصد) صف خریدی به ارزش 259 میلیارد تومان تشکیل دادند اما 19 نماد(15 درصد) نیز با صف فروشی به ارزش 195 میلیارد تومان مواجه شدند.

بازار پایه نیز دیروز میزبان دادوستد 113 نماد بود. در این میان 44 سهم(39 درصد) مثبت ماندند و در مقابل شاهد دادوستد 64 سهم(57 درصد) در محدوده منفی بودیم. در این بازار نیز 23 نماد(20 درصد) صف خریدی به ارزش 60 میلیارد تومان شکل دادند و صف فروش در این بازار به 56 نماد(50 درصد) با ارزشی بالغ بر 436 میلیارد تومان اختصاص پیدا کرد.

local_offerبرچسب‌ها:
چرا شاخص سهام از سقف روزانه عقب نشست؟

چرا شاخص سهام از سقف روزانه عقب نشست؟

بازار سهام در روز یکشنبه که دومین روز روشن‌شدن نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری بود، رویکرد متعادل‌تری داشت و متناسب با کاهش قیمت دلار از روند رو به رشد تقاضا در این...

EghtesadOnline.com/

شاخص سهام پس از 10 روز نزول کرد

کف احتمالی شاخص سهام کجاست؟

کف احتمالی شاخص سهام کجاست؟

معادلات این روزهای بورس اوراق بهادار تهران روند پیچیده‌ای به خود گرفته است، به طوری که فارغ از اینکه فاکتورهای بنیادی چندان جنبشی در روند قیمتی نمادها ایجاد...

EghtesadOnline.com/
زیرپوست رشد شاخص سهام

زیرپوست رشد شاخص سهام

مطابق با انتظارات، موج ورود پول به بازار سهام در هفته گذشته به هفته جاری معاملاتی نیز رسید. به این ترتیب شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان داد و ستد‌های روز...

EghtesadOnline.com/

هفتمین صعود متوالی شاخص سهام چگونه رقم خورد؟

دهمین رشد متوالی شاخص سهام

ابتدای هفته سبز شاخص سهام

عقبگرد دلاری شاخص سهام

عقبگرد دلاری شاخص سهام

اولین روز معاملاتی هفته به‌رغم رشد نسبی نماگرها در دقایق ابتدایی، با فشار عرضه‌ها روند نزولی به خود گرفت و رفته‌رفته نماگرها به محدوده منفی کشیده شدند.

EghtesadOnline.com/
ناکامی شاخص سهام در مسیر رشد

ناکامی شاخص سهام در مسیر رشد

بورس اوراق بهادار تهران این روزها در وضعیت اسفناکی به‌سر می‌برد؛ به‌طوری که محرک‌های بنیادی هم توان بهبود این وضعیت را ندارند. در این بین بسیاری از نمادها به‌رغم...

EghtesadOnline.com/
دهمین افت متوالی شاخص سهام

دهمین افت متوالی شاخص سهام

روز گذشته رکودی‌ترین روز معاملاتی سال 99 با عقب‌نشینی 11 روزه سهامداران حقیقی بود.

EghtesadOnline.com/
6 عامل اثرگذار بر روند آتی شاخص سهام

6 عامل اثرگذار بر روند آتی شاخص سهام

بورس تهران با روند صعودی که در 22 روز کاری گذشته در پیش گرفته است، حالا حدود 26 درصد از کف 20 آبان فاصله گرفته است.

EghtesadOnline.com/
شاخص سهام از سقف روزانه عقب نشست

شاخص سهام از سقف روزانه عقب نشست

شاخص کل بورس تهران برای سومین روز متوالی به حرکت در مسیر صعودی ادامه داد اما رشد آرام‌تری را تجربه کرد.

EghtesadOnline.com/
سرعت رشد شاخص سهام کاهش یافت / سهامداران تنها 0.39 درصد سود کردند

سرعت رشد شاخص سهام کاهش یافت / سهامداران تنها 0.39 درصد سود کردند

شاخص کل بازار سهام امروز با رشد 0.39 درصد معادل 1776 واحد، به 454هزار و 618 واحد رسید. با وجود این رشد شاخص کل بازار سهام امروز در مقایسه با روز گذشته کاهش داشت.

TejaratNews.com/
سایپا چقدر خودرو به مردم بدهکار است؟ استارتاپ‌های سلامت؛ میان‌بری از داروخانه تا خانه دستان خالی سهامداران "لازما" از مجمع/مجمع لازما سود نداد تورم 2 رکورد جدید زد هیات مدیره جدید "فتوسا" تعیین شد رشد چراغ خاموش دلار در تعطیلات چرا ایرانی‌ها هر سال فقیرتر می‌شوند؟ سیگنال مهم به صنعت روغن‌سازی / ساوه در بهار به ازای هر سهم چقدر سود محقق کرد؟ آغاز فروش سهام عدالت چه زمانی است؟ صادرات نفت ایران به چین قطع می‌شود؟ چین از ایران نفت وارد نمی‌کند افزایش 41 درصدی قیمت روغن موتور هیات مدیره "شرنگی" با مصوبه مجمع تغییر کرد چرا مجوزهای زايد کسب و کار حذف نمی‌شود؟ استخدام در یک شرکت خودروسازی جزيیاتی از افزایش سرمایه چند شرکت بورسی / لغو افزایش سرمایه آپ روغن خودرو 41درصد گران شد فروش سهام عدالت از چه زمانی آغاز می‌شود؟ "سکارون" املاک تهرانی را می‌فروشد "حفارس" اعضای هیات مدیره را تغییر داد اگر جنگ اقتصادی نبود دلار امروز 5 تومان بود چرا حسابرسی کریپتولند طولانی شد؟ | چرا سایت ثبت اطلاعات خطا می دهد؟ برگزاری 90 درصد مجامع شرکت‌ها به صورت الکترونیکی بورس دوشنبه مثبت باز می‌شود؟ آن 15نفر و تمام کیسه‌های سیمان به نظر من اقدامات مهمی در شستا صورت گرفته است سلاطین سیمان کشور رونمایی شدند افزایش سرمایه "آپ" از دستور کار خارج شد جزيیات طراحی کیا اسپورتیج جدید مشخص شد قیمت سکه و دلار در بازار امروز قیمت دلار امروز 3 مرداد 1400 چقدر شد؟ قیمت بیت کوین بیش از 34 هزار دلار شد | قیمت ارزهای دیجیتال امروز 3 مردادماه بررسی عملکرد یک صنعت بورسی / چرا بازدهی قطعه‌سازان مثبت نمی‌شود؟ افزایش 26 درصدی درآمد "پخش" در تیرماه سود 650 ریالی سهامداران از مجمع "فایرا" تقسیم سود 500 تومانی در مجمع "کپارس" قیمت اجاره و خرید مسکن در مناطق شرق تهران قیمت اجاره و فروش مسکن در اهواز خودرو زیر 400میلیون در بازار چی بخریم؟ هشدار کلاهبرداری به اسم ایران خودرو مجمع "وملل" برگزار نشد پیشتازی سهام شرکت های کوچک در نخستین ماه تابستان باز پس‌گیری قله 2500 دلار برای آلومینیوم قیمت پایه وکیوم باتوم در نیمه اول مرداد اعلام شد قیمت پایه فرآورده‌های نفتی ویژه داخلی در نیمه اول مردادماه سال جاری نرخ گذاری دستوری، بالاترین ریسک تهدیدکننده معاملات بازار است مهم‌ترین سیگنال‌های کدال امروز 3 مرداد / سود نقدی 45 تومانی بورس به سهامدارانش ارز دولتی 33 قلم دارو حذف شد "فتوسا" تصمیمات مجمع را به ثبت رساند تصمیمات مجمع عمومی "قاسم" ثبت شد

در حال بارگیری...