نوسازی پالایشگاه آبادان، گامی بزرگ در گذر از خام‌فروشی

نوسازی پالایشگاه آبادان، گامی بزرگ در گذر از خام‌فروشی

اقتصاد کلان ایسنا نوشت : یک کارشناس صنعت نفت می‌گوید: افتتاح پروژه بزرگ نوسازی و تثبیت پالایشگاه آبادان در روز جمعه یک گام بزرگ برای جلوگیری از خام‌فروشی در کشور است.

محمد خطیبی ، با بیان این‌که قطعا چنین اقداماتی مثبت است تا خام فروشی کاهش یابد و مواد خام تبدیل به محصولات نفتی شود، افزود: این مساله برای کشور مفید بوده و ارزش افزوده در پی دارد؛ ضمن این‌که در شرایط تحریم فروش محصول تحریم‌پذیری کمتری نسبت به مواد خام دارد. بنابراین از تمام ابعاد که نگاه می‌کنیم قطعا این مساله برای کشور مفید است.

وی با تاکید بر این‌که انجام چنین اقداماتی در برون مرزها نیز می‌تواند اقدامات مثبتی را در پی داشته باشد، گفت: فروش محصولات خام سخت‌تر از محصول نهایی است چرا که این محصولات چندان تحریم پذیر نیستند و می‌توان فرآورده‌ها را علی‌رغم تحریم‌ها به فروش برسانیم. هرچه محصولات نفتی داشته باشیم در شرایط فعلی تحریم پذیری آنها کمتر است و نسبت به مواد خام ارزش افزوده بالاتری برای کشور دارد.

این کارشناس ارشد صنعت نفت با بیان این‌که توسعه پالایشگاه سازی را در کشور از هر بعدی نگاه کنیم نتایج مثبتی به دنبال دارد، گفت: تبدیل مواد خام به محصول نهایی می‌تواند برای کشور مفید بوده و ارزش افزوده به همراه داشته باشد. ضمن این‌که این مساله موجب ایجاد اشتغال می‌شود بنابراین از ابعاد مختلف توسعه پالایشگاه‌ها اهمیت دارد.

خطیبی اضافه کرد: این مساله در اسناد بالادستی نیز درج شده که تا حد امکان از خام فروشی جلوگیری شود و آنها را تبدیل به محصولات نهایی کنیم.

وی با اشاره به پیشرفت ایران در طول سال‌های اخیر در حوزه دانش فنی گفت: در این سال‌ها ایران توانسته اقدامات متعددی را برای کنار گذاشتن شرکای خارجی که هم مسیر نبودند انجام دهد، بی‌تردید در زمینه ساخت پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها تا حدود زیادی خودکفا شده‌ایم حتی برای برخی از کشورها که پالایشگاه‌های آنها دچار مشکل شده است نیز می‌توانیم اقداماتی را انجام دهیم و خدمات فنی مهندسی را در اختیار آنها بگذاریم.

به گفته این کارشناس ارشد صنعت نفت، با توجه به این‌که دانش صنعت نفت در کشور بومی می‌شود شاهد هستیم که پالایشگاه‌های عظیمی را توسط متخصصان داخلی احداث می‌کنیم که این موضوع بسیار ارزشمند است و ما می‌توانیم گام‌های زیادی را در همین راستا برداریم.

خطیبی با بیان این که در شرایط فعلی صادرات مواد خام قابل قبول نیست و باید آنها را به محصول نهایی تبدیل کنیم اظهار کرد: این مساله علاوه بر ایجاد ارزش افزوده موجب ایجاد اشتغال و مزایای متعدد برای کشور می‌شود. بنابراین هرچه بیشتر بتوانیم مواد خام را تبدیل به محصول نهایی کنیم گام‌های موثر بیشتری را برای کشور برداشته‌ایم.

به‌گزارش ایسنا، یک پروژه پتروپالایشگاهی با ارزش 1.1 میلیارد دلار در روزهای آینده در آبادان افتتاح خواهد شد که با بهره‌برداری از آن تولید بنزین و گازويیل افزایش خواهد یافت. آنطور که وزیر نفت گفته در این پتروپالایشگاه، پالایش و فرآوری نفت خام سبک و سنگین به میزان روزانه 210 هزار بشکه انجام خواهد گرفت.

بیشتر بخوانید:
  • افزایش قیمت گاز برای مشترکانی که الگوی مصرف را رعایت نمی‌کنند

35220

local_offerبرچسب‌ها:
سیگنال نرخ دلار به بازار مسکن/ چگونه قیمت ملک 100 درصد... مخالفت دولت با اختصاص سهام عدالت به جاماندگان تغییر چیدمان سفره ندارها در 1401 ادامه روند کاهش و توقف تولید نفت در اقلیم کردستان عراق خریداران سکه بخوانند / حباب سکه افزایشی شد! شرایط دریافت وام فرزند دوم در سال 1402 نیمه جنون دلار / پیش شرط نزولی شدن قیمت دلار در 1402 مسافران هوایی در صورت گرانفروشی یا تاخیر می‌توانند شکایت کنند اطلاعیه سازمان امور مالیاتی در خصوص الزام اتصال به سامانه مودیان سهام عدالت میلیونی در انتظار این افراد فارس من| برای لغو مصوبه شورای عالی کار به دیوان عدالت شکایت می کنیم/ سفره کارگر کوچک نشود جابه‌جایی 40 میلیون وسیله نقلیه در تعطیلات نوروز امسال نرخ بیکاری در 1402 به کدام سمت می‌رود؟ سخنگوی سازمان هواپیمایی: احتمال تاخیر در برخی از پروازها وجود دارد ترافیک در محورهای شمالی همچنان سنگین است شرایط دریافت وام فرزند دوم اعلام شد دولت به وعده مهار تورم عمل کند/ چرا نمایندگان کارگری مصوبه حداقل مزد را امضا کردند جزيیات جدید از خودروهای وارداتی شاهکار جدید رنو را ببینید + تصاویر شرایط دریافت وام فرزندآوری در 1402 + جزيیات سیاست‌های کلی اصل 44 تجلی نگاه رهبر انقلاب به نقش دولت در اقتصاد شرایط دریافت وام فرزند دوم در سال 1402 آخرین خبرها از انتقال سهام عدالت متوفیان به وراث سه میلیون خانه در کشور نیازمند نوسازی است جزيیات جدید از خودروهای وارداتی / متقاضیان بخوانند مصرف بنزین از 110 میلیون لیتر عبور کرد نرخ بیکاری در 1402 کمتر می‌شود یا بیشتر؟ | مهمترین دلیل کاهش نرخ بیکاری در سال‌های اخیر سرمایه گذاری 8 میلیارد دلاری در چابهار سالانه 500 میلیون بشکه نفت خام در کشور هدر می رود!/ 50 درصد از اتلاف انرژی در کشور قابل بهینه‌سازی ا... ابرتورم در راه است؟ نرخ بیکاری در 1402 به کدام سمت می‌رود؟ مصرف بنزین از 110 میلیون لیتر عبور کرد مسافران هوایی می‌توانند شکایت کنند 3 ریشه‌ تورم مزمن در اقتصاد ایران بازگشت بیت کوین به کانال 29000 دلار پس از یک سال تردد از محور چالوس و آزاد راه تهران- شمال ممنوع است قیمت دلار کولاک کرد | پیش بینی وحشتناک از قیمت دلار در روزهای آینده تفویض اختیار بخشودگی جرايم مالیاتی تا پایان اردیبهشت 1402 تمدید شد کاهش 25 درصدی بدهی خارجی کشور در دی ماه 1401 وزیر کار و تعاون: ادعای ایجاد 1 میلیون شغل درست است مصرف آب و برق مشترکان با حذف یارانه پرمصرف‌ها کاهش یافت چند توصیه به کشاورزان و باغداران برای مقابله با سرمازدگی وزیر کار: ادعای ایجاد 1 میلیون شغل درست است کاهش ناگهانی قیمت مرغ در بازار امروز | قیمت مرغ کیلویی چند؟ ابرتورم در راه است؟ / قاسمی: دولت به شدت مشغول چاپ پول است مصرف بنزین در 9 فروردین به 112 میلیون لیتر رسید/ رشد 3.5 درصدی مصرف قیمت جدید روغن نباتی و مایع چند؟ + جدول جزيیات برنامه بهینه‌سازی مصرف سوخت در 1402/ آغاز تعویض 4.5 میلیون بخاری فرسوده چگونه روغن زیتون اصل را از تقلبی تشخیص دهیم؟ الزام اشخاص حقوقی در پیوستن به سامانه مودیان مالیاتی