برکناری هیات مدیره شرکت بورس چقدر جدی است؟

برکناری هیات مدیره شرکت بورس چقدر جدی است؟

عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس گفت: برکناری هیات مدیره شرکت بورس کمترین خواسته سهامدارانی است که در 15 ماه گذشته متحمل ضرر و زیان های هنگفت در بازار سرمایه شده‌اند، هرچند این برکناری نباید راهی برای سرپوش گذاشتن بر سایر تخلفات و بی‌تدبیری‌های انجام شده باشد.

به گزارش تجارت‌نیوز، در شرایطی که از روز سه‌شنبه صحبت‌های ضد و نقیضی در خصوص مساله کشف دستگاه ماینر در شرکت بورس تهران عنوان می شد و بازار تکذیب اصل خبر حسابی گرم بود، اما با تایید رسمی روابط عمومی بورس و متعاقب آن استعفای علی صحرایی و موافقت هیات مدیره بورس با این استعفا مشخص شد نه تنها این خبر عجیب، ریشه در واقعیت دارد، بلکه ممکن است ردپای چنین تخلفاتی در سایر بخش های بورس نیز قابل ردیابی باشد.

در اطلاعیه شرکت بورس تهران و اطلاعات توانیر مشخص شد ماینرها در ساختمان شرکت بورس تهران تعبیه شده بودند. نکته عجیب تر ماجرا این بود که فعالیت مزبور در گزارش ها و حساب های شرکت ثبت و افشا نشده بود. به عبارت روشنتر مشخص نیست، درآمدهای برآمده از استخراج ارز دیجیتالی صرف چه اموری شده و چه شخص یا اشخاصی صحنه گردان اصلی ماجرا بوده اند. بعد از مشخص شدن ابعاد مختلف موضوع، نمایندگان مجلس نیز واکنش های تندی نسبت به این تخلف داشتند و خواستار ورود دستگاه قضایی برای ارزیابی دقیق تخلفات رخ داده در این سازمان شدند.

مسلم صالحی، عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس با اشاره به اینکه برکناری هیات مدیره شرکت بورس، کمترین خواسته سهامداران آسیب دیده است، گفت: بدون شک این تخلف با مصوبه هیات مدیره بورس انجام شده است. معتقدم، تصمیمات هیات مدیره بورس، باید به تایید وزارت اقتصاد، نمایندگان ناظر شورای عالی بورس و دستگاه های نظارتی برسد تا امکان سواستفاده های این چنینی به حداقل برسد.

عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس در خصوص چرایی وقوع این تخلف و راه های مقابله با چنین سوء استفاده‌هایی در نهادهای اقتصادی حاکمیتی گفت: ‌کشف دستگاه استخراج رمز ارز در ساختمان دولتی با امکانات و تحت حفاظت امنیتی دولتی به هیچ وجه قابل قبول نیست. حتی این توجیه که برخی مدیران بورس اعلام کرده اند، دامنه استخراج رمزارزها در بورس آزمایشی یا تحقیقاتی بوده هم قابل توجیه نیست. چرا که اساسا چنین اموری ذیل اهداف، برنامه و وظایف بورس تهران و سایر بورس های کشور قرار ندارد.

صالحی در ادامه در پاسخ به این پرسش که از نظر شما چه فرد یا افرادی باید پاسخگوی این تخلفات رخ داده باشند و آیا با استعفای صحرایی باید موضوع را تمام شده قلمداد کرد؟ گفت: قطعا هیات مدیره سازمان بورس باید پاسخگو باشد. بدون شک این تخلف با مصوبه هیات مدیره سازمان بورس انجام شده و کسی نمی‌تواند ادعا کند که بی‌خبر بوده است. اما چرایی اتخاذ چنین تصمیمات و تخلفاتی بسیار مهم است. باید از طریق ارزیابی های دقیقی تحلیلی و نظارتی به گونه ای برنامه ریزی کرد که زمینه وقوع این نوع تخلفات در آینده کاهش پیدا کند.

سهل انگاری های وزارت اقتصاد دولت قبل دلیل تخلفات بورس است

او افزود: در پاسخ به پیگیری‌های رسانه‌ها و نهادهای نظارتی اعلام شده، این تصمیم برای تامین منابع مالی شرکت بورس اتخاذ شده است. پرسشی که متولیان باید به آن پاسخ دهند، این است که برای تامین منابع مالی مورد نیاز آیا دستگاه‌ها، سازمان‌ها، ارگان‌ها و… باید راه خلاف قانون را در پیش بگیرند؟ پرسش مهمتر اینکه آیا بودجه‌های تزریق شده به وزارت اقتصاد و مهمتر از آن حتی درآمدهای شرکت بورس کفاف نیازهای مالی این سازمان را نمی‌داد؟ این در حالی است که وزارت اقتصاد از توان کافی برای تامین مالی زیرمجموعه های خود برخوردار است و این اظهارات بیشتر به توجیه شبیه است.

نماینده مردم اقلید در مجلس گفت: پرسش مهمتر این است که آیا منابع برآمده از رمزارزهای استخراج شده و فروخته شده به چرخه مالی شرکت وارد شده است؟ پاسخ به مجموعه این پرسش‌ها، گویای انجام فسادی سیستماتیک در این مجموعه اقتصادی است. مجموعه‌ای که متاسفانه شرایط سوء استفاده مالی در آن فراهم است و برخی از این شرایط آشفته مدیریتی و نظارتی سوءاستفاده می‌کنند.

عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس در خصوص ضرورت برخورد قانونی با چنین تخلفاتی برای جلوگیری از تکرار آن گفت: ضرورت دارد نظارت دستگاه‌های نظارتی در بنگاه‌های اقتصادی بسیار گسترده‌تر و متمرکزتر انجام شود تا شاهد تکرار این نوع اتفاقات نباشیم. شخصا پیشنهاد می‌کنم تصمیمات هیات مدیره سازمان بورس ضرورتا به تایید وزارت اقتصاد و نمایندگان ناظر شورای عالی بورس و دستگاه‌های نظارتی برسد تا امکان سوءاستفاده به حداقل برسد.

صالحی در پایان خاطرنشان کرد: ‌همچنین برکناری هیات مدیره شرکت بورس کمترین خواسته سهامدارانی است که در 15 ماه گذشته متحمل ضرر و زیان‌های هنگفت در بازار سرمایه شده اند. هرچند این برکناری نباید راهی برای سرپوش گذاشتن بر سایر تخلفات و بی‌تدبیری‌های انجام شده باشد. دستگاه قضایی باید با حساسیت تمام، مسايل شرکت بورس را پیگیری و عاملان تخلفات گسترده را به اشد مجازات برساند تا حداقل خواسته سهامداران و بازگشت اعتماد سهام داران به بورس تامین شود.

منبع: اقتصادآنلاین

آخرین اخبار حوزه بورس را در صفحه بورس تجارت‌نیوز بخوانید.

رشد 12554 واحدی شاخص بورس/ارزش معاملات دو بازار به 11هزار میلیارد تومان کاهش یافت

رشد 12554 واحدی شاخص بورس/ارزش معاملات دو بازار به 11هزار میلیارد ...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران امروز در یک روند صعودی قرار گرفت و در پایان معاملات با رشد 12554 واحدی همراه شد.

FarsNews.ir/
تداوم حرکت شاخص بورس بر مدار صعودی

تداوم حرکت شاخص بورس بر مدار صعودی

بورستهران- ایرنا- شاخص کل بازار بورس امروز (سه‌شنبه‌، 27 مهرماه) با 12 هزار و 554 واحد افزایش در جایگاه یک ‌میلیون و 449 هزار واحدی قرار گرفت.

Irna.ir/
خطر افزایش نرخ اوراق در کمین بازار سرمایه

خطر افزایش نرخ اوراق در کمین بازار سرمایه

بازار اوراق بازاری بکر و کم‌ ریسک است و طبیعتا افزایش نرخ بهره اوراق روی سایر بازارها تاثیر منفی خواهد داشت.

BourseNews.ir/
تیغ پاستور بیخ گلوی بازار سرمایه/بورس، دوباره مادرخرج می شود!

تیغ پاستور بیخ گلوی بازار سرمایه/بورس، دوباره مادرخرج می شود!

گزارش پنج و نیم امروز نیم نگاهی دارد به استفاده ابزاری بعضی مدیران از کدال و مسوولانی که بر طبل احتکار می کوبند و تخت طاووسی که

BourseNews.ir/
پتانسیل‌های اوراق تبعی برای تامین مالی بازار سرمایه

پتانسیل‌های اوراق تبعی برای تامین مالی بازار سرمایه

بازار اختیار فروش تبعی، از کم هزینه‌ترین و سریع‌ترین فرآیندهای انتشار در مقایسه با سایر روش‌های تامین مالی است. این بازار ضمن تضمین حداقل بازدهی برای سرمایه‌گذاران...

EghtesadOnline.com/
رشد شاخص بورس در معاملات امروز بازار

رشد شاخص بورس در معاملات امروز بازار

بورستهران- ایرنا- شاخص کل بازار بورس امروز (دوشنبه‌، 26 مهرماه) با 853 واحد افزایش در جایگاه یک ‌میلیون و 436 هزار واحدی قرار گرفت.

Irna.ir/
رشد 854 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار 53 هزار میلیارد تومان شد

رشد 854 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار 53 هزار میلیا...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران امروز در یک روند نوسانی با رشد 854 واحد همراه شد.

FarsNews.ir/

«شکست عشقی» زودهنگام اهالی بازار سرمایه

نقطه حمایتی اصلاح شاخص بورس کجاست؟

شاخص بورس باز هم ریزشی شد / چرا شاخص امروز منفی شد؟

شاخص بورس باز هم ریزشی شد / چرا شاخص امروز منفی شد؟

در پایان بازار امروز، شاخص کل بورس با 1397 واحد منفی در کانال یک میلیون و 436 هزار واحد قرار گرفت.

TejaratNews.com/
شاخص بورس دوباره به عقب برگشت

شاخص بورس دوباره به عقب برگشت

بورستهران- ایرنا- شاخص کل بازار بورس امروز (یکشنبه‌، 25 مهرماه) با یک ‌هزار و 398 واحد کاهش در جایگاه یک ‌میلیون و 436 هزار واحدی قرار گرفت.

Irna.ir/
مداخله دولت در بازار سرمایه باید شفافیت را افزایش دهد

مداخله دولت در بازار سرمایه باید شفافیت را افزایش دهد

مداخله دولت در بازار سرمایه باید به این شکل باشد که شفافیت را افزایش دهد و نظارت کافی بر معاملات و انتشار اطلاعات داشته باشد.

TejaratNews.com/
ثبات در بازار سرمایه با اعتمادسازی میسر می‌ شود

ثبات در بازار سرمایه با اعتمادسازی میسر می‌ شود

عشقی گفت: وظیفه اصلی سازمان بورس تجهیز منابع برای شرکت هاست، بنابراین باید تجهیز سرمایه در شرکت‌های تولیدی افزایش پیدا کند.

EghtesadOnline.com/
مخبر مصوبه تعیین اعضای جدید شورای عالی بورس را ابلاغ کرد

مخبر مصوبه تعیین اعضای جدید شورای عالی بورس را ابلاغ کرد

دولتتهران- ایرنا- معاون اول رییس جمهوری مصوبه مربوط به تعیین وزیران منتخب برای عضویت در شورای عالی اداری و مصوبه تعیین اعضای جدید شورای عالی بورس را ابلاغ کرد.

Irna.ir/
7 راهبرد و 3 محور اصلی بازار سرمایه در دوره مدیریت جدید

7 راهبرد و 3 محور اصلی بازار سرمایه در دوره مدیریت جدید

بورستهران– ایرنا- رییس سازمان بورس و اوراق بهادار 7 راهبرد و 3 محور اصلی برنامه‌های کلان بازارسرمایه را در دوره جدید اعلام کرد و گفت: با در نظر گرفتن شرایط موجود، پروژه سهام عدالت به دلیل گستردگی آن د...

Irna.ir/
نرخ رسمی 27 ارز افزایش یافته جزيیات وام و یارانه مسکن دولتی / پنج دهک پایینی منتظر باشند بورس در انتظار حذف ارز 4200 تومانی شاخص ریزش 2 هزار واحدی دارد کدام سهامداران منتظر واریز سود باشند؟ اعضای حقوقی هیيت مدیره صندوق توسعه انتخاب شدند تکذیب اعلام قیمت‌های جدید خودرو " ثامید " تعدادی واحد اداری و تجاری را می فروشد بورس 42 واحد رشد کرد ضرورت بررسی اثر هزینه‌ای و درآمدی حذف ارز 4200 تومانی محل دفتر " سجام " دیگر استیجاری نیست انتخاب اعضای حقوقی هیات مدیره صندوق توسعه در مجمع تکذیب اعلام قیمت‌های جدید خودرو " قجام " باز هم " قیستو " را فروخت قرادرداد ایران و ونزويلا چقدر به نفع ماست؟ آغاز اصلاح قیمت خوردو رشد قیمت‌های جهانی، فرصتی برای صعود بورس " ونیرو " تصمیمات مجمع را ثبت کرد الگوی W و دو هدف شاخص‌کل تصمیمات مجمع " ستران " به ثبت رسید تصمیمات مجمع " غدام " ثبت شد الاکلنگ طلا و نفت آغاز ثبت‌‌نام طرح جهش تولید مسکن از امروز مجمع صندوق سرمایه گذاری نیکوکاری جایزه علمی فناوری پیامبر اعظم (ص)برگزار می شود صورت مالی میاندوره ای "وسپهر " منتشر شد خبری که شاید بر قیمت دلار تاثیر بگذارد " داراب " هم صورت مالی منتشر کرد مجمع اختصاصی بازارگردانی دارا داریوش در روز جاری ثبات کامل قیمت‌ها در بازار خودرو / قیمت خودرو امروز 28 مهر 1400 انتشار ترازنامه میاندوره ای " وبوعلی " صورت مالی حسابرسی نشده " خفنر " را منتشر کرد "جهرم " صورت مالی 6 ماهه منتشر کرد مستاجران بخوانند / چطور برای مسکن ارزان ثبت‌نام کنیم؟ پیش‌بینی بورس امروز 28 مهر / سه صنعت مهم بورس مهم‌ترین اخبار اثرگذار بر بورس امروز / فولادی‌ها سبز می‌شوند؟ محرک‌های رشد سکه چه بود؟ / پیش‌بینی‌ها در بازار طلا چگونه است؟ تصاویر عروسی پسر سومین ثروتمند دنیا عوامل افزایش قیمت دلار چه بود؟ / آخرین قیمت دلار پیش از امروز 28 مهر یارانه 250هزار تومانی در راه است؟ ضمانت نیم بند کاغذی، اما سفت و سخت واقعی نان خشک گران‌تر از نان تازه! رمزارزها همچنان در مسیر صعود پیش‌بینی بازار طلا تا پایان سال 1400 / تاثیر دلار و مذاکرات بر فلز زرد (ویديو) آغاز ثبت نام متقاضیان مسکن در سامانه ثمن از فردا با فیلترشکن ببینید 1400/07/27 طرح مجلس برای ورود 60 تا 80هزار خودرو چگونه کارت سوخت جدید بگیریم؟ ادعای باکو: مانع صادرات ایران به روسیه نشده‌ایم ماموریت عشقی در سازمان بورس و اوراق بهادار ورود 60 تا 80 هزار خودروی خارجی از نیمه اول 1401