کامیابی پژوپارس‌سوارها، ستاره کشاورزان در حال افول

کامیابی پژوپارس‌سوارها، ستاره کشاورزان در حال افول

صنعتدر سال 1400 افزایش روزانه قیمت پراید نگران‌کننده و در عین حال حیرت‌افزا بود. هر روز صبح که بیدار می‌شدیم خبر جدیدی می‌رسید که پراید 10 یا 15 میلیون گرانتر از دیروز شده است.

در حقیقت قیمت پراید فقط پولی نبود که بابت هزینه خرید یک ماشین می‌بایست پرداخت شود بلکه مهم‌ترین سنجه و ملموس‌ترین شاخص و دماسنج وضعیت اقتصادی کشور بود. سنجه‌ای که سریع‌تر و آشناتر از هر مورد دیگری نرخ تورم را نشان می‌داد.

هر کس می‌خواست درباره تورم بیش از حد و گرانی سرسام‌آور حرف بزند اول صحبتش به پراید گریزی می‌زد و می‌گفت «وقتی پراید شده 190 میلیون دیگه چه انتظاری داری؟» یا قیمت پراید درباره گرانی سایر اقلام مورد داوری قرار می‌گرفت «پراید شده 200 میلیون، شما انتظار داری فلان جنس همون قیمت پارسال مونده باشه.» بررسی آمارهای جستجوی کاربران در اپلیکیشن دیوار نشان می‌دهد پراید با بیش از 24میلیون و 600هزار بار جستجو در دیوار، پرتکرارترین کلیدواژه در سال 1400 بوده است.

نکته جالب قضیه اینجاست که تعداد جستجوی واژه پراید، حدود نه‌ونیم برابر تعداد آگهی‌های پراید در سال 1400 بوده است. تعداد آگهی‌های پراید در سال گذشته بیش از 2میلیون و 500هزار عدد بوده است. گویی مردم هنگام جستجوی قیمت پراید، غیرمستقیم دنبال آگاهی از نرخ تورم و مقایسه افزایش سایر اقلام هم بوده‌اند.

این نکته را هم از یاد نبریم پراید با وجود همه این افزایش قیمتهای سرگیجه آور، هنوز سهل‌الوصول‌ترین و دم دستی‌ترین ماشین برای مسافرکشی است. با رکود بسیاری از کسب و کارها در سالهای گذشته، ممر درآمد و گذران زندگی از طریق جابجایی مسافر با پراید یکی از نخستین انتخابهای بیکاران و شغل از کف داده‌ها بود.

در سال 1399، هم پراید بعد از مبل در صدر جستجوها در اپلیکیشن دیوار بوده است و پس از واژه‌ مبل در صدر کلمات جستجوشده بوده. نتایج بررسی‌ها به ما نشان می‌دهد کلمات پرجستجو در هر دو سال 1399 و 1400 تقریبا یکی بوده‌اند. در سال گذشته، مبل، پراید، گوشی، دوچرخه، طلا، موتور، تراکتور و فرش پرجستجوترین کلمات دیوار بوده‌اند و این کلمه‌ها در سال 1400 هم با اندکی تغییر در تقدم و تاخر، جزو کلمات پرتکرار در نوار جستجوی دیوار هستند، بجز دو کلمه که یکی از بالای لیست به پایین رفته است: «تراکتور» و دیگری از پایین لیست به بالا آمده است: «پژو پارس.»

پژو پارس داستانش کمی متفاوت است؛ البته این قصه هم به وضعیت اقتصاد وخیم کشور گره می‌خورد اما با رنگ و طرح وپیرنگی دیگر. پژوپارس جزو آن دسته از خودروهایی است که قیمت کارخانه و فروش آزاد آن تفاوت چشمگیری دارند. تفاوتی تقریبا دوبرابری. اگر شما جزو آن دسته از خوشبخت هایی باشید که نامتان در قرعه کشی ایران خودرو درآید می‌توانید پژو پارس خود را با سودی دو برابری بفروشید و از این راه پول خوبی به جیب بزنید. سال 1400 که یکی از سخت‌ترین سالهای اقتصادی بود ثبت نام برای قرعه کشی این ماشین متقاضیان زیادی داشت. کاربران بارها درباره تجربه‌شان می‌نوشتند که در ثانیه‌های نخست باز شدن سایت قرعه کشی، ظرفیت تکمیل شده و موفق به ثبت نام نشده اند. این همه تقاضا نشان از عطش مردم برای کسب سودی بود که از این راه به دست می‌آمد. بنابراین عجیب نیست که جستجوی واژه پژوپارس به یکی از 10 کلمه برتر در جستجوی دیوار راه پیدا کرده باشد. تفاوت قابل توجه قیمت خودرو در پیش‌فروش و فروش فوق‌العاده بسیار وسوسه برانگیز است و معامله گران به خوبی روی این وسوسه کار کرده و از خرید و فروش حواله و امتیاز خودروهای پیش‌فروش شده که اتفاقا جرم هم اعلام شده پول‌های خوبی درآورده‌اند. خرده‌ای هم نمی‌شود گرفت؛ همه سعی می‌کنند در این بازار متلاطم و ناایمن از هر راهی می‌توانند کمی اندوخته خود را بیشتر و نگرانی بابت آینده را کمتر کنند.

تراکتور هنوز هم یکی از کلمات پرتکرار است اما از جایگاه هفتم نزول کرده و در جایگاه شانزدهمین کلمه برتر نشسته است.

افول رتبه تراکتور در جستجوی دیوار در سال 1400، به عنوان یکی از مهم‌ترین پلتفرم‌های مرتبط با سبک زندگی که آمار و ارقام خروجی‌اش قابل اتکاست، نکته قابل توجهی است: کم رونق‌شدن کشاورزی، اقبال مردم به کسب سود از طریق خرید و فروش خودرو، تاثیر مستقیم دلالی خودرو بر تغییر شیوه‌های کسب درآمد مهم‌ترین نکاتی است که می‌توان از تحلیل این داده‌ها فهمید.

به‌نظر می‌رسد با اتکا به داده‌های سایت دیوار، تولیدکنندگان خودرو باید شیوه‌هایی را در عرضه خودرو در نظر بگیرند که چرخ تولید و کشاورزی با همه مرارت‌ها و مصايبی که بر آن‌ها مترتب است، از چرخیدن بازنایستد و سرمایه‌های در گردش در این دو بخش، میل به ورود به بازار دلالی خودرو پیدا نکنند.

برای مطالعه اطلاعات کامل گزارش سال 1400 دیوار به این لینک مراجعه کنید.

ثبت تقاضای 68 هزار مگاوات در روز‌های پایانی زمان اوج مصرف رستوران‌های معمولی، لاکچری شدند/ فلافل هم دست نیافتنی شد! اعطای 200 متر زمین و وام به مردم برای ساخت مسکن پرداخت 2500 میلیارد ریال تسهیلات برای توسعه مکانیزاسیون کشاورزی پرفروش‌ترین موبایل‌های بازار چند؟ حباب برنج ایرانی ترکید/ کاهش 15 تا 25 هزار تومانی قیمت برنج فروش ماشین آلات خطوط تولید و صنعتی در مزایده مردادماه پیش بینی قیمت ارز سولانا | وقت خرید سولانا است؟ اخبار مهم کدال یکشنبه 23 مرداد 1401 | خبری مهم برای بورس تهران علل افزایش تورم/ حکمرانی اقتصادی برای کنترل تورم و دستیابی به رشد شکست پروژه آلمان برای جایگزین کردن گاز روسیه با گاز قطر هشدار امداد خودرو سایپا به متقاضیان خدمات امدادی سخنگوی دولت: وضعیت اقتصادی کشور در مسیر اصلاح قرار گرفته است قیمت فیله مرغ به 100 هزار تومان رسید/ افزایش قیمت سینه مرغ + جدول قیمت ببینید | اظهارنظر جنجال‌ساز محمدرضا پهلوی: سیستان ارزش اقتصادی ندارد! پیش بینی قیمت سکه | هشدار به خریداران سکه انتقاد از نحوه توزیع وام ضروری بازنشستگی واردات نفت اتحادیه اروپا از روسیه افزایش یافت روزانه 2 هزار کامیون نفت نیجریه به سرقت می‌رود وام فوری 200 میلیون تومانی بدون ضامن | شرایط دریافت وام فوری با سود کم برای همه رشد 15 درصدی سود خالص "کچاد" طی 3 ماه نخست برای حضور در اربعین در "سماح" ثبت نام کنید انتقاد از نحوه توزیع وام ضروری بازنشستگی/ حرف حساب منتقدان چیست؟ اقتصاد ایران نیازمند بازتعریف اولویت‌هاست خروج سرمایه از کشور به دلیل نبود روند واحد درصدور مجوز ایجاد کسب و کار لیست قیمت خودرو امروز در بازار | ثبات قیمت خودرو امروز در بازار حباب قیمت برنج ایرانی ترکید مشکل آب چهار محال و بختیاری تا فردا برطرف می‌شود شاخص هم‌وزن افت کمتری به نسب شاخص کل ثبت کرد جراحی اقتصادی منجر به قطع عضو نشود! معاون هماهنگی شرکت ملی صنایع مس ایران منصوب شد قیمت این پنیر، 215 هزار تومان ناقابل! همه خودروهای وارداتی و داخلی در بورس کالا عرضه شوند شرایط تجمیع کارت‌های بانکی/ بانک مرکزی موافق تجمیع کارت‌هاست؟ خبرهای جدید از پرداخت سود سهام عدالت تامین خودروهای جایگزین سمند و تیبا با واردات خوردن صبحانه هم لاکچری شد/ قیمت این پنیر 215 هزار تومان ناقابل! خبرهای جدید از پرداخت سود سهام عدالت | سجامی شدن این افراد رایگان شد منطقی‌تر شدن قیمت‌گذاری عرضه‌های اولیه با تربیت کارشناسان ارزش‌گذاری بلومبرگ: کمبود سس گوجه‌فرنگی و کچاپ در آمریکا به دلیل خشکسالی و هزینه بالای سوخت 3 فاکتور مهم برای رشد بورس/ بانکی‌ها از مدار حقیقی‌ها خارج شدند درخواست انجمن شرکت‌های ریلی برای شفاف‌سازی آمارهای بخش حمل و نقل کدام نماد پالایشی بیشترین بازدهی را در یکساله... مزایده 259 سازمان اموال تملیکی برگزار می شود نشست مدیر عامل شرکت نفت سپاهان با نمایندگان عاملان پخش روغن موتور رتبه 25 ایران در سازمان بین المللی استاندارد بورس دوباره منفی شد | کاهش 3447 واحدی شاخص کل جزيیات بازگشت درآمدهای مالیاتی به استان محل فعالیت پدیده جدید بازار اجاره / فروش آپارتمان بدون اطلاع مستاجر آخرین گزارش ها از قیمت مسکن | قیمت هر متر مربع چند؟