فارس من| جهش در تولید برق خورشیدی با تغییر شیوه بازگشت سرمایه نیروگاه‌های تجدیدپذیر

فارس من| جهش در تولید برق خورشیدی با تغییر شیوه بازگشت سرمایه نیروگاه‌های تجدیدپذیر

یک کارشناس اقتصاد انرژی گفت: تغییر شیوه بازگشت سرمایه نیروگاه‌های تجدیدپذیر از خرید تضمینی به تابلوی برق سبز و فروش در بورس انرژی می‌تواند زمینه جهش تولید برق خورشیدی در کشور را فراهم کند.

علی رادمحر در گفت‌وگو به خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، با اشاره به اینکه انرژی خورشید یک انرژی پاک است، اظهار داشت: نیروگاه خورشیدی یک مجموعه گسترده از اجزای مختلف خورشیدی، منجمله پنل‌های خورشیدی، اینورتر خورشیدی‌، باتری‌های خورشیدی و سایر لوازم جانبی است که برای راه اندازی یک سیستم کاری لازم است.

این کارشناس اقتصاد انرژی عنوان کرد: وظیفه اصلی یک نیروگاه خورشیدی، تامین کامل انرژی به صورت مستقل و در عین حال کاهش هزینه های برق است، این اصل در مورد سیستم های خورشیدی کوچک تا بزرگ با ظرفیت یک کیلووات تا چندین مگاوات صدق می‌کند.

این کارشناس اقتصاد انرژی عنوان کرد: اخیرا یک نیروگاه خورشیدی 10 مگاواتی در منطقه جرقویه در مساحتی حدود 15 هکتار احداث شده که مقدمات احداث این نیروگاه از سال 1400 آغاز و در تاریخ 6 تیر امسال کاربه شبکه سراسری برق متصل شده است و زمینه تامین برق معادل شهر 24 هزار نفری را دارا است.

وی ادامه داد: با بهره­‌برداری از این نیروگاه ضمن تولید سالیانه بالغ بر 17.52 میلیون کیلووات ساعت برق که بویژه در فصل پیک مصرف برق، کمک شایانی به مدیریت شبکه برق استان خواهد کرد، سالانه از مصرف بالغ بر 4.73 میلیون متر مکعب معادل گاز طبیعی و انتشار 9.79 هزار تن آلاینده ­های زیست محیطی جلوگیری نموده و باعث صرفه­‌جویی 3.85 هزار مترمکعب آب در فرآیند تولید برق می‌شود.

رادمحر تاکید کرد: نیروگاه خورشیدی غدیر 2 در شهرستان جرقویه و به ظرفیت 10 مگاوات با سرمایه گذاری 6 میلیون یورویی احداث شده که سالانه 20 میلیون کیلووات ساعت به تولید برق کشور اضافه خواهد کرد همچنین این نیروگاه از 18200 عدد پنل مونوکریستال 550 واتی و اینورتر‌های 110 کیلوواتی استفاده کرده و برای اتصال به شبکه خط 20 کیلوولت خط دو مداره به طول 3.6 کیلومتر احداث و به پست 63 کیلوولت جرقویه متصل می‌شود.

وی ادامه داد: ظرفیت تولید برق تجدید پذیر در دولت سیزدهم نصبت به دولت قبل افزایش چشمگیری داشته است، به طوری که نیروگاه‌های تجدید پذیر در حال بهره‌برداری در کشور هم اکنون 1070مگاوات است ولی در قبل از دولت سیزدهم 858 مگاوات بوده است.

این کارشناس اقتصاد انرژی گفت: تغییر شیوه بازگشت سرمایه این نیروگاه‌ها از خرید تضمینی به تابلوی برق سبز و فروش در بورس انرژی می‌تواند زمینه جهش تولید برق خورشیدی در کشور را فراهم کند.

بر اساس آمار از سال 1394 تا نیمه سال 1400 توسعه انرژی تجدیدپذیر به منظور تولید برق در کشور به طور میانگین با ظرفیت سالانه نزدیک به 150 مگاوات پیگیری شده است.

رشد 150 مگاواتی در شرایطی رقم می‌خورد که نرخ رشد صنایع تجدیدپذیر در کشورهای توسعه یافته از ابتدای حرکت به سمت این انرژی‌ها به طور میانگین سالانه 5 هزار مگاوات تخمین زده می‌شود. به عبارت دیگر، نرخ توسعه صنایع تجدیدپذیر در کشور 3 درصد نرخ توسعه این صنایع در کشورهای توسعه یافته محاسبه می‌شود.

مخاطبان سامانه فارس من با ثبت سوژه‌ای تحت عنوان «نیاز برق کشور از طریق برق خورشیدی تامین شود» خواستار توسعه این مسيله در کشور شده بود.

پایان پیام/

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد