بازگشت به عصر پنهان کردن پول در بالش!

بازگشت به عصر پنهان کردن پول در بالش!

سختگیری بانک‌ها به خصوص درباره دادن وام، زبانزد خاص و عام است. اما این بار بانک‌ها به بهانه مبارزه با پولشویی دست به اقدامی زده‌اند که مردم را از خدمات بانکی خسته و عصبانی کرده است.

روزنامه آفتاب یزد: سختگیری بانک‌ها به خصوص درباره دادن وام، زبانزد خاص و عام است. اما این بار بانک‌ها به بهانه مبارزه با پولشویی دست به اقدامی زده‌اند که مردم را از خدمات بانکی خسته و عصبانی کرده است. از چند روز گذشته برخی از بانک‌ها به ویژه بانک‌های دولتی شرط و شروط عجیبی را برای افتتاح حساب اعلام کرده‌اند و مدارک بیشتری برای افتتاح حساب از مشتریان مطالبه می‌کنند و توجیه عجیبی هم را بابت دریافت این مدارک عنوان کرده‌اند.

پیش‌از این افراد با ارايه کارت ملی و در نبود آن با ارايه شناسنامه امکان افتتاح حساب در بانک‌ها را داشتند اما از چند روز گذشته شرایط افتتاح حساب تغییر کرده و به غیراز ارايه اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی توام با هم، ارایه مدارکی از جمله اصل سند ملک یا اجاره و کپی آن و همچنین معرفی‌نامه از محل کار با مهر و امضا، به تعداد مدارکی که افراد برای افتتاح حساب باید ارايه دهند، اضافه شده است.

یکی از این بانک‌ها درباره دلیل درخواست ارايه سند ملک اعلام کرده است با توجه به مقررات جدید قرار بر این است که افتتاح حساب مشتریان در شعبه‌های محدوده‌های محل سکونت افراد انجام شود و بحث مسافت هم مورد ملاک قرار می‌گیرد. اما محمدرضا جمشیدی، دبیر کانون بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی در گفت‌وگو با ایلنا درباره علت اعمال شرایط جدید برای افتتاح حساب اظهار داشت: مسيولیت احراز هویت مشتریان برعهده بانک‌ها گذاشته شده است و برخی از بانک‌ها با دریافت این مدارک و از طریق این روش هویت مشتریان خود را تشخیص می‌دهند و احراز می‌کنند.

وی تاکید کرد: از سوی دیگر با اخذ این مدارک و اسناد، وضعیت مالی مشتریان بررسی می‌شود. پس از افتتاح حساب، بانک‌ها مشتریان را در سه گروه طبقه‌بندی می‌کنند و سطح مالی افراد بررسی خواهد شد و پس از آن اگر فرد چک‌هایی با ارقام بیشتر از آن ارقام صادر کند، آن چک به کمیسیون پولشویی برای بررسی‌های بیشتر منتقل می‌شود. دبیر کانون بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی گفت: بنابراین در ابتدای افتتاح حساب شناختی از مشتریان به دست می‌آورند تا حساب افراد بر اساس خوداظهاری خودشان رصد شود و گردش مالی مشکوک حساب فرد مورد بررسی قرار بگیرد.

واکنش کاربران

اما پیشتر هم از جمله شرایط عجیب بانک‌ها برای افتتاح حساب این بود که مشتری حتما باید از اداره پست نامه بگیرد و تحویل بانک دهد! یا قبض آب و برق ارايه دهد. جالب اینجاست که این شرایط عجیب اصلا جزو قوانین افتتاح حساب اعلامی بانک مرکزی نیست. به هر حال به نظر می‌رسد قوانینی است که مردم باید آن را رعایت کنند اما مسيله اینجاست که همه مردم ملکی ندارند که به نام‌شان شده باشد تا بتوانند برای افتتاح حساب معمولی از آن استفاده کنند. با این شرایط سختی که بانک‌ها در نظر گرفته اند، بعید نیست که مردم همچون زمان‌های گذشته پول‌های خود را در خانه نگهداری کنند. حال این موضوع واکنش کاربران شبکه‌های اجتماعی را در پی داشته است.

یکی از کاربران در این باره نوشته است: «فقط برای مردم معمولی قوانین میسازند و اجرا می‌کنند ولی برای وام هزار میلیاردی و چک‌های چند هزار میلیاردی از این حرف‌ها نیست. بانک... رفتم برای وام میگه 2 تا کارمند شاغل با کسر از حقوق بیار و بازنشسته قبول نیست! موضوعی که به تازگی از خودشان ساخته‌اند بازنشسته قبول نمی‌کنند! کاسب شغل آزاد هم که اصلا جز آدمیزاد نیست یا کسی که در شرکت‌های خصوصی کار میکنه کلا اسم وام هم نباید بیاره!»
دیگری نوشت: «از عجایب مقررات‌گذاری بانکی این است که در بانکداری الکترونیک، بانک‌ها به سمت حساب‌های یکپارچه متمرکز و ارايه خدمات هر زمان وهر مکان 7/24 حرکت می‌کنند اما برای افتتاح حساب، درخواست سند ملکی برای انطباق با محدوده شعبه می‌کنند».

یکی دیگر از کاربران اینطور می‌نویسد: «همکارم دیروز برای افتتاح حساب رفته بانک این مدارک رو خواستن، وقتی پرسیده سند خونه و گواهی اشتغال به کار برای چی؟ گفتن قانون. از بانک مرکزی پیگیری کردیم گفتن همچین قانونی نداریم؛ این برگه هم فتوشاپه! اگه همه مسيولین تااین حد بی‌خبراز مجموعه‌شون باشن که بیچاره مردم!»

کاربر دیگری گفته است: «این چجور شرایطی برای افتتاح حساب در بانکه؟ اصل «سند مالکیت» یا «اجاره نامه» و کارت ملی و شناسنامه و «کپی»! معرفی‌نامه از محل کار با مهر و امضاء! -آخه دیگه برای باز کردن یه حساب معمولی چرا مردمو زجر کش می‌کنید! اون کپی دیگه خیلی رو مخه ».

کاربران دیگر نوشته اند: «ببخشید این چه قانونیه که برای افتتاح حساب سند خونه یا گواهی اشتغال به کار می‌خواید؟ بانک نه چندان محترم چه خدمت خارق‌العاده‌ای ارايه میده؟»، «سند خونه یا اجاره خونه برای اینه که بعد از افتتاح حساب یه برگه‌ای توسط پست میاد دم خونت و شما هم باید اون برگه رو ببری بانک تا بهت کارت بانکی بدن با این کار استعلام میشه که آدرس محل زندگیت درست هست یا نه اما پدر آدم در میاد تا این مدارک رو بخواد تامین کنه»، «چرا یه افتتاح حساب معمولی باید سند خونه بخواد یا قولنامه؟»،

«والا من رفتم بانک برای حساب باز کردن ازم نامه معرفینامه از محل کار می‌خواست و یک مدرک مازاد بی‌ربط دیگه؛ رفتم یه شعبه دیگه‌اش فقط شناسنامه و کارت ملی کافی بود. متاسفانه بعضی شعب بانکها خودمختارند و قوانین من درآوردی از خودشون دارند»، «من حدسم اینه که چون مردم از سامانه ثبت املاک استقبال نکردن میخوان اینطوری این اطلاعات رو به دست بیارن. به هر حال برای جمع آوری اطلاعات هر فرد کجا بهتر از بانک! همه چی رو راست حسینی بهشون با سند و مدرک میدی»، «این مدارک رو معمولا برای حساب جاری دسته‌چک‌دار می‌گیرند»، «تازه من حسابو باز کردم، بعد از یک ماه مسدودش کردن، گفتن ما که گفته بودیم سند به نام خودت! آخه چجوری سند به نامم باشه! گفتن قولنامه بیار، اینو بردم حسابم رو آنبلاک کردن ولی باز یک ماه دسترسی داشتم».

local_offerبرچسب‌ها:
بخشنامه بانک مرکزی در راستای ساماندهی بازار ارز / 2200 یورو شامل چه کسانی می‌شود؟

بخشنامه بانک مرکزی در راستای ساماندهی بازار ارز / 2200 یورو شامل چ...

بانک مرکزی بخشنامه‌ای را به شبکه صرافی‌های کشور ابلاغ کرده است که بر اساسا آن میزان ارز مسافرتی و ارز موردنیاز برای شرکت در دوره‌های آموزشی و پژوهشی از 2000 یورو به 2200 یورو افزایش یافته است.

TejaratNews.com/
بانک‌ها برای وام ودیعه مسکن اعتبار دارند؟

بانک‌ها برای وام ودیعه مسکن اعتبار دارند؟

به گفته مسيولان وزارت راه و شهرسازی، ستاد ملی مقابله با کرونا 10 هزار میلیارد تومان برای ارايه وام ودیعه مسکن به مستاجران اختصاص داده که فقط 4 هزار میلیارد تومان آن پرداخت شده و این یعنی همچنان 6 هزار...

TejaratNews.com/
بانک مرکزی در بخشنامه‌ای به شبکه بانکی ابلاغ کرد؛

بانک مرکزی در بخشنامه‌ای به شبکه بانکی ابلاغ کرد؛

بانک ها و موسسات اعتباری موظفند ظرف مدت حداکثر هفت روز کاری پس از درخواست «تسهیلات‌گیرنده»، «ضامن» و یا «وثیقه‌گذار»،...

Borna.news/
سبد پیشنهادی شرکت کارگزاری بانک صنعت و معدن برای هفته دوم آذر

سبد پیشنهادی شرکت کارگزاری بانک صنعت و معدن برای هفته دوم آذر

شرکت کارگزاری بانک صنعت و معدن، پرتفوی پیشنهادی خود برای هفته دوم آذر ماه 1400 را اعلام کرد.

EghtesadOnline.com/
پرداخت وام 100 میلیونی به زیان‌دیدگان بورس شایعه بود؟

پرداخت وام 100 میلیونی به زیان‌دیدگان بورس شایعه بود؟

عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس به شایعه اعطای وام 50 تا 100 میلیون تومانی به سهامداران زیان‌دیده در بورس واکنش نشان داد.

TejaratNews.com/
بورس و بانک رقیب جدی هم هستند / رییس هیات مدیره بانک خصوصی به فکر سود بانک خودش است

بورس و بانک رقیب جدی هم هستند / رییس هیات مدیره بانک خصوصی به فکر ...

یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با انتقاد از پیشنهاد انتصاب رییس هیات مدیره یک بانک خصوصی در شورای عالی بورس گفت: بورس و بانک رقیب جدی هم هستند و این نوع انتصاب...

EghtesadOnline.com/
پرداخت وام به بورسی ها؛ با کدام پول؟

پرداخت وام به بورسی ها؛ با کدام پول؟

عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس در واکنش به خبر اعطای وام 50 تا 100 میلیون تومانی به سهامداران زیان‌دیده در بورس، گفت: این پیشنهاد بار مالی زیادی دارد و تامین...

EghtesadOnline.com/
اعمال سقف سنی برای پرداخت وام ودیعه مسکن

اعمال سقف سنی برای پرداخت وام ودیعه مسکن

درحالی برای دریافت وام ودیعه مسکن متقاضیان باید متاهل و دارای اجاره‌نامه رسمی باشند که اخیرا برخی بانک‌های عامل شرط سقف سنی را به شروط مذکور اضافه کرده‌اند.

TejaratNews.com/
سنگ بانک‌ها پیش پای لنگ مستاجران/ اعمال سقف سنی برای پرداخت وام ودیعه مسکن

سنگ بانک‌ها پیش پای لنگ مستاجران/ اعمال سقف سنی برای پرداخت وام ود...

درحالی برای دریافت وام ودیعه مسکن متقاضیان باید متاهل و دارای اجاره نامه رسمی باشند که اخیرا برخی بانک‌های عامل، شرط سقف سنی را به شروط مذکور اضافه کرده‌اند.

JameJamOnline.ir/
خبر جدید بانک مرکزی درباره وام ازدواج

خبر جدید بانک مرکزی درباره وام ازدواج

روابط عمومی بانک مرکزی اعلام کرد: بانک های عامل موظف به پرداخت تسهیلات قرض الحسنه ازدواج هستند و سختگیری بی مورد در این خصوص ممنوع است.

Bartarinha.ir/
اعتراض نمایندگان به مشکلات گرفتن وام ازدواج

اعتراض نمایندگان به مشکلات گرفتن وام ازدواج

نمایندگان در تذکرات شفاهی و نامه‌نگاری با مسيولان مربوطه نسبت به درخواست‌های فرا قانونی بانک‌ها در زمینه وام ازدواج واکنش نشان دادند.

Bartarinha.ir/
سامانه «تسهیلات قرض الحسنه ازدواج بانک مرکزی» تنها مرجع رسمی ثبت نام وام ازدواج است

سامانه «تسهیلات قرض الحسنه ازدواج بانک مرکزی» تنها مرجع رسمی ثبت ن...

سامانه «تسهیلات قرض الحسنه ازدواج بانک مرکزی» به نشانی ve.cbi.ir تنها مرجع رسمی برای ثبت نام متقاضیان تسهیلات یاد شده...

Borna.news/
پرداخت وام 100میلیونی به سهامداران متضرر بورس

پرداخت وام 100میلیونی به سهامداران متضرر بورس

نایب‌ريیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس از پیشنهاد پرداخت وام 50 تا 100 میلیونی به سهامداران خرد در قبال قرارگرفتن سهام به‌عنوان وثیقه خبر داد.

TejaratNews.com/
هزینه وام 480 میلیونی چقدر است؟

هزینه وام 480 میلیونی چقدر است؟

طبق جدیدترین قیمت اوراق مسکن، متاهل‌های تهرانی برای این اوراق و اخذ وام 480 میلیون تومانی باید 79 میلیون و 296 هزار تومان پرداخت کنند.

TejaratNews.com/
5 بانک وام ویژه سهام عدالت می‌دهند

5 بانک وام ویژه سهام عدالت می‌دهند

معاون شرکت سپرده گذاری مرکزی، گفت: 30 میلیون از مشمولان سهام عدالت که روش غیرمستقیم را برای مدیریت سهام خود انتخاب کرده‌اند می‌توانند از ابتدای ماه آینده از بانک‌های دولتی وام خرد دریافت یا اقدام به خ...

TejaratNews.com/
قیمت واقعی گوشت اعلام شد کتاب «معاملات سودآور با الگوهای جدید بیل ویلیامز» به کتابخانه سازمان بورس رفت کاهش ارزآوری پتروشیمی‌ها در پی قطعی گاز خبری مهم برای سهامداران صبا / صبا افزایش سرمایه می‌دهد نرخ ویزیت بازهم افزایش پیدا می‌کند؟ صف‌کشی مقابل صرافی‌ها جمع می‌شود؟ مسکن در نیمه دوم سال ارزان می‌شود؟ یک پذیره‌نویسی جدید در فرابورس / بیمه پردیس وارد بازار می‌شود کندل سیاه بزرگ و امروز، روز سرنوشت! "وتجارت" صورت سودوزیان شرکت صرافی تجارت را منتشر کرد توقف نماد "وزمین" و بازگشایی تا 2 روز آینده توقف "وحکمت" به دلیل افشای اطلاعات گروه (ب) "وسقم"،"وسخوز"،"وسرضوی"مشمول رفع گره معاملاتی صندوق سرمایه گذاری مشترک بانک خاورمیانه مجمع برگزار می کند مجمع صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی دارا داریوش در هفته آینده سهامداران صندوق سرمایه گذاری طلای سرخ نو ویرا به مجمع می روند " فنفت" صورت مالی میاندوره ای شرکت تابعه خود را منتشر کرد "وایرا" صورت سود و زیان زیرمجموعه اش را منتشر کرد خودرو گران شد/ قیمت خودرو امروز 7 آذر 1400(جدول) انتشار صورت مالی 6 ماهه "گدنا" "فجام" صورت مالی حسابرسی شده منتشر کرد سیگنال مهم برجام برای بورس/ رشد شارپی سال 99 تکرار می‌شود؟ تیر خلاص دولت به طرح حذف ارز 4200تومانی؟ عربی‌ترین خودروی «بی ام و» روانه امارات می‌شود! سعید محمد: یکی از مریض‌ترین اقتصاد‌ها را داریم کم‌کاری صندوق تثبیت بازار در بازارگردانی سهام عدالت/ مخابرات و مپنا سود سهام عدالت را ندادند اعلام نرخ ارز بدون ذکر منبع ممنوع شد میرکاظمی: فقیر، فقیرتر و دارا، داراتر شد شرایط فروش و قیمت پیکاپ کلوت اعلام شد +جدول رونمایی از کیا‌ نیرو 2023/ مدل جدید چه ویژگی‌هایی دارد؟ شیايومی خودرو تولید می‌کند/ تولید 300 هزار خودروی برقی در سال 207 اتوماتیک 480میلیون تومان قیمت خورد بلیط هواپیما ارزان نشد که هیچ، گران‌تر هم شد! محمد: مترصد ایجاد بورس بین الملل در مناطق آزاد هستیم کوچ صنایع از اصفهان شروع شد؟ نقشه‌های سایپا برای تحول در بازار خودرو تراز 9 هزار واحد اولین هدف شاخص انبوه‌سازی خرید متری خانه ریسک دارد؟ / راه جدید برای تامین مالی ساخت و سازها «فروش خودرو زیر قیمت»، شگرد جدید کلاهبرداران بورس شامل حمایت دولت می‌شود؟/ توصیه مهم به سهامداران نرخ طلا و سکه در اولین روز هفته/ قیمت دلار و یورو امروز 1400/09/06 شاهکار جدید و مرموز مرسدس بنز احتمال افزایش 10 درصدی قیمت خودرو قیمت خودرو خارجی در ایران 10برابر نرخ جهانی قیمت انواع سبزیجات 44درصد گران شد نوبل اقتصاد هم می رسد به... جایگاه ویژه بورس در نقشه راه رشد غیرتورمی دولت برق گران نشده؛ به فیش‌هایتان با دقت نگاه کنید احتمال کاهش قیمت خودرو با ورود به بورس ترس در بازار سرمایه/ فشار فروش در بورس ادامه می‌یابد؟