تشنگی با 3هزار کیلومتر مرز آبی!

تشنگی با 3هزار کیلومتر مرز آبی!

90 درصد آب مصرفی امارات از طریق نمک زدایی آب دریا تامین می شود اما ما با 3 هزار کیلومتر مرز آبی از این ظرفیت حیاتی غفلت کرده ایم

خراسان: 90 درصد آب مصرفی امارات از طریق نمک زدایی آب دریا تامین می شود اما ما با 3 هزار کیلومتر مرز آبی از این ظرفیت حیاتی غفلت کرده ایم

دبیر کارگروه آب در معاونت علمی ریاست جمهوری از چرایی این غفلت می گوید

مصطفی عبدالهی- کشوری در محاصره آب‌های شور اقیانوس، بدون رودهای روان، با فقط 10 روز بارندگی سالانه و شوری 90 درصد آب‌های زیرزمینی؛ این‌ها مولفه‌هایی است برای معرفی کشور امارات از نگاه منابع آبی. اما همین کشور حالا نه تنها با تصفیه روزانه میلیاردها مترمکعب آب اقیانوس، 90 درصد آب مصرفی موردنیاز خود را تامین می‌کند، بلکه در بارورسازی ابرها هم به موفقیت‌هایی دست یافته است و در منطقه ای خشک و بی‌آب، سدی پر از آب باران دارد. اما ما با حدود3 هزار کیلومتر مرز آبی در کشور، هنوز دغدغه‌هایی داریم که برای بسیاری از کشورهای خشک و صحرایی هم حل شده است!

چرا این قدر دیر؟

چندسالی است که توجه به نمک‌زدایی آب و استفاده از منابع آب دریاها در کشور موردتوجه قرار گرفته و پروژه انتقال آب از خلیج فارس و دریای عمان به استان های مرکزی و شرقی و نمک زدایی آن آغاز شده است تا ما نیز از دیگر کشورهای منطقه عقب نمانیم و سهم خودمان از آب‌های خزر، خلیج‌فارس و عمان را برداشت کنیم، با این حال به نظر می‌رسد فعلا از کشورهایی همچون امارات عقب هستیم. چرایی این موضوع، اولین سوالی است که از یک مقام عالی در یکی از دستگاه‌های متولی این حوزه می‌پرسم و پاسخ به خراسان، به چند جمله کوتاه ختم می‌شود: «امارات چند برابر ما درآمد دارد و یک‌دهم ما جمعیت؛ ضمن این‌که تبلیغات این کشور درباره نمک‌زدایی آب بیشتر سفارشی است».

پاسخ‌های معاونت علمی ریاست جمهوری به سوالات

این پاسخ برایمان قانع‌کننده نیست و جوابش را از معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری پیگیری می‌کنیم. دکتر «جهانگیر پرهمت» دبیر کارگروه آب در معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، در گفت‌وگو با خراسان درباره چرایی تاخیر ما در این حوزه، می‌گوید: «کشور امارات یک شبه‌جزیره است که از نظر منابع آبی مناسب و در دسترس، وضعیت بدتری نسبت به ما داشته و طبیعی است که خیلی زودتر به فکر استفاده از آب‌های شور افتاده است. ما به دلیل داشتن اقلیم‌های مختلف، رودها و آبخوان‌های متعدد، نیاز کمتری به این کار احساس می‌کردیم اما حالا با افزایش جمعیت و توسعه مناطق کشور، این موضوع مورد توجه قرار گرفته است».

سالانه 300 میلیون مترمکعب نمک‌زدایی

از دکتر پرهمت درباره استفاده از فناوری نمک‌زدایی آب در جهان می‌پرسم و او پاسخ می‌دهد: از نمک‌زدایی آب که اصطلاح عامیانه آن، شیرین‌سازی است، در همه کشورهایی که با کمبود آب مواجه‌اند، استفاده می‌شود. البته ما هم بیش از 4 دهه است که از این فناوری در برخی نقاط کشور استفاده می‌کنیم و به عنوان مثال بخشی از آب شهر بوشهر از دهه 40 به همین شیوه تامین می‌شده است. در مجموع ما سالانه بیش از 300 میلیون مترمکعب از آب مصرفی نواحی ساحلی جنوب و حتی برخی از شهرهای مرکزی کشور را از این طریق تامین کرده‌ایم، با این حال به دلیل بهره‌مندی از دیگر منابع آبی، کمتر به سراغ توسعه آن رفته‌ایم».

مجبوریم به سراغ نمک زدایی برویم

به گفته او، اما حالا دیگر شرایط فرق کرده است و چاره‌ای جز استفاده از منابع آب دریاها نیست: «کشور ما کشوری خشک و نیمه‌خشک است و طبیعی است با کمبود آب مواجه شویم. در این شرایط مجبوریم به سراغ نمک‌زدایی آب برویم و با توجه به این‌که در شمال و جنوب کشور بیش از 3 هزار کیلومتر مرز آبی داریم، باید این ظرفیت را قدر بدانیم و از آن استفاده کنیم».

فرصت ایجاد اشتغال در نوارهای ساحلی

پرهمت درباره مزایای این فناوری می‌گوید: «نمک‌زدایی آب دریا نه تنها می‌تواند در رفع نیاز کشور به آب آشامیدنی موثر باشد، بلکه می‌تواند برای ما اشتغال‌زایی هم داشته باشد. اگر بتوانیم مجتمع‌های کشاورزی مثل پرورش آبزیان و تولیدات گلخانه‌ای را در نوار ساحلی کشور توسعه دهیم، آب موردنیاز آن‌ها با نمک‌زدایی قابل تامین است و با رونق صنعت و کشاورزی، اشتغال هم ایجاد می‌شود».

در فناوری‌ از اماراتی‌ها جلوتریم

این‌که توان فنی ما برای نمک‌زدایی چقدر است هم سوال مهمی است که دکتر پرهمت پاسخ دقیقی برای آن دارد: «در کشوری مثل امارات همه فناوری‌های مربوط به نمک‌زدایی وارداتی است اما ما به دلیل سابقه طولانی‌مدت در این عرصه خوشبختانه توانسته‌ایم در مسیر بومی‌سازی این فناوری هم گام برداریم و می‌توانیم بگوییم از نظر توسعه این فناوری، خیلی از اماراتی‌ها جلوتر هستیم». او می‌افزاید: «ما مشکلی در حوزه فناوری نمک‌زدایی نداریم و امیدوارم در دولت آینده با توجه بیشتر به سرمایه‌گذاری در این زمینه و حمایت از آن، بتوانیم از آب دریا بهره بیشتری ببریم».

دغدغه مهم محیط زیست چه می شود؟

دغدغه‌های زیست محیطی همواره یکی از مسايل در حوزه منابع آبی بوده و درباره نمک‌زدایی آب دریاها هم وجود دارد. پرهمت در پاسخ به خراسان دراین‌باره می‌گوید: «باید قبول کنیم که روند توسعه کشورها همواره تداخلاتی با حوزه محیط زیست داشته و نتوانسته است به صورت صددرصد با آن سازگار شود؛ اما همه کشورها تلاش کرده‌اند تبعات آن را به کمترین میزان ممکن کاهش دهند.

در صنعت نمک‌زدایی آب دریا هم کشورهای پیشرفته پسماند و پساب این صنعت را به حداقل کاهش داده‌اند و با تبدیل آن به پسماند خشک و استفاده به عنوان مواد معدنی، دغدغه‌ها را کم کرده‌اند. در کشور ما نیز این مسيله موردتوجه قرار دارد و از تجربه دیگر کشورها استفاده خواهد شد».

از بارورسازی ابرها چه خبر؟

یک موضوع دیگر که اماراتی‌ها به آن می‌نازند، این است که ادعا می‌کنند توانسته‌اند از نمک حاصل از تصفیه آب برای بارورسازی ابرها استفاده کنند. از دکتر پرهمت درباره وضعیت طرح بارورسازی ابرها در کشورمان و این تجربه اماراتی‌ها می‌پرسم و او می‌گوید: «از نظر علمی استفاده از نمک دریا برای بارورسازی ابرها خیلی رواج نداشته و به نظر می‌رسد این ادعا بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد، اما ما هم در کشورمان از حدود 30 سال قبل مرکز تحقیقات بارورسازی ابرها را ایجاد کرده‌ایم که زیرنظر وزارت نیرو و در یزد فعالیت می‌کند».

این‌که چرا بعد از 30 سال فعالیت در این حوزه، خروجی قابل‌توجهی در بارورسازی ابرها نداشته‌ایم، سوالی است که دکتر پرهمت پاسخی کوتاه اما پرمعنا به آن می‌دهد: «خود متولیان این حوزه باید درباره خروجی کارهایشان گزارش ارايه کنند تا افکار عمومی هم بدانند نتایج کارشان چه بوده است!»

local_offerبرچسب‌ها:
کاسب‌کاری با نفت ایران/ هند تخفیف می‌خواهد

کاسب‌کاری با نفت ایران/ هند تخفیف می‌خواهد

در حالی که هندی‌ها به شدت به افزایش صادرات نفت ایران برای کنترل قیمت در بازار جهانی نیاز دارند، حالا می‌گویند اگر ایران تخفیف بدهد نفت کشور را می‌خرند.

TejaratNews.com/
آمریکا از ایران یک میلیون بشکه نفت وارد کرد

آمریکا از ایران یک میلیون بشکه نفت وارد کرد

تلویزیون انگلیسی زبان سی جی تی ان متعلق به شبکه تلویزیونی دولتی چین گفته است که با وجود تحریم نفتی ایران از سوی ایالات متحده، آمریکا در ماه مارس حدود یک میلیون بشکه نفت از ایران وارد کرد. این شبکه تلو...

Bartarinha.ir/
برنج در ایران گران شد / برنج ایرانی تا 47 هزار تومان قیمت خورد

برنج در ایران گران شد / برنج ایرانی تا 47 هزار تومان قیمت خورد

گزارش‌های رسمی نشان می‌دهد که قیمت برنج ایرانی در بازار تا بیش از 47 هزار تومان هم رسیده و قیمت برنج خارجی نیز پا به پای آن در حال حرکت است.

TejaratNews.com/
چینی‌ها با صنعت خودرو ایران چه می‌کنند؟

چینی‌ها با صنعت خودرو ایران چه می‌کنند؟

عضو هیيت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران می‌گوید در هر قراردادی، دو طرف به فکر منافع ملی خود هستند و ایران نیز باید همین هدف را دنبال کند.

TejaratNews.com/
تولید نفت ایران به 2٫4 میلیون بشکه در روز افزایش یافت

تولید نفت ایران به 2٫4 میلیون بشکه در روز افزایش یافت

اوپک در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد ایران علی‌رغم تحریم‌ها همچنان به افزایش تولید نفتش ادامه می‌دهد و این رقم به 2 میلیون و 393 هزار بشکه در روز در ماه آوریل (اردیبهشت 1400) رسیده و جایگاه چهارمی تول...

TejaratNews.com/
هشتگ لبنانی‌ها برای خرید بنزین از ایران/ چرا دولت لبنان مخالفت کرد؟

هشتگ لبنانی‌ها برای خرید بنزین از ایران/ چرا دولت لبنان مخالفت کرد...

دو روز پیش کاربران لبنانی توییتر، در طوفانی توییتری از دولت کشورشان درخواست کرده بودند از ایران نفت بخرد اما دولت این کشور موافقت نکرد.

TejaratNews.com/
اتاق بازرگانی ایران: طبقه متوسط تجزیه شده

اتاق بازرگانی ایران: طبقه متوسط تجزیه شده

ريیس اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه طی چند سال گذشته طبقه متوسط تجزیه و طبقه پایین گسترده شده است، گفت: علی رغم آمارهایی که داده می‌شود، طی10 ساله گذشته رشد اقتصادی تقریبا صفر بوده است.

Bartarinha.ir/
وزارت برق عراق: مشکل پرداخت بدهی‌های ایران در حال حل شدن است

وزارت برق عراق: مشکل پرداخت بدهی‌های ایران در حال حل شدن است

سخنگوی وزارت برق عراق با تایید مشکل انباشت بدهی‌های این کشور به ایران، تصریح کرد که مشکل پرداخت طلب طرف ایرانی در حال حل و فصل شدن است.

TejaratNews.com/
آمار جدید از فروش نفت ایران به چین

آمار جدید از فروش نفت ایران به چین

رویترز با اشاره به تخلیه روزانه 650 هزار بشکه نفت ایران تنها در 19 روز ابتدایی ماه مارس نوشت: پکن در ماه جاری میلادی یک حجم زیاد دیگری از نفت ایران را دریافت خواهد کرد.

TejaratNews.com/
اگر سهام فملی دارید، بخوانید(8فروردین)/ آغازی سرخ برای ملی‌ صنایع‌ مس‌ ایران‌

اگر سهام فملی دارید، بخوانید(8فروردین)/ آغازی سرخ برای ملی‌ صنایع‌...

سهام شرکت ملی‌ صنایع‌ مس‌ ایران 1.5درصد افت کرد و مانند هم‌گروهی‌هایش سرخ‌پوش شد.

EghtesadOnline.com/
جزيیات اولین فروش فوری ایران خودرو در سال 1400

جزيیات اولین فروش فوری ایران خودرو در سال 1400

نخستین فروش محصولات ایران‌خودرو در سال 1400، با برگزاری پانزدهمین مرحله فروش فوق‌العاده، از هشتم تا یازدهم فروردین‌، به اجرا گذاشته می‌شود.

TejaratNews.com/
بیم و امید اقتصاد ایران در سال 1400

بیم و امید اقتصاد ایران در سال 1400

صف‌های طولانی، گرانی و کمبود کالاهای خوراکی در بازار و افزایش چند صد درصدی قیمت میوه‌ها تنها بخشی از آن چیزی است که بر سبد معیشتی خانواده‌ها در سال 99 گذشت. در حالی که آخرین روزهای سال 99 در حال سپری ...

Bartarinha.ir/
ایران خودرو به شرکت کنندگان در قرعه کشی هشدار داد

ایران خودرو به شرکت کنندگان در قرعه کشی هشدار داد

اولین قرعه کشی ایران خودرو در سال 1400 برگزار شد و در پی آن این شرکت درباره احتمال سوء استفاده و کلاهبرداری از متقاضیان خودرو هشدار داد.

TejaratNews.com/
توافق ایران و چین چه اثری بر بورس دارد؟ / کدام نمادها از این توافق تاثیر می‌گیرند؟

توافق ایران و چین چه اثری بر بورس دارد؟ / کدام نمادها از این توافق...

بازار سرمایه ایران در ماه‌های گذشته روند نزولی و فرسایشی داشته است. نه انتخابات آمریکا توانست اثر خاصی بر این بازار بگذارد و نه دیگر اخبار سیاسی مثبت و منفی. اما آیا توافق 25 ساله ایران و چین می‌تواند...

TejaratNews.com/
صادرات نفت ایران چقدر افزایش می‌یابد؟

صادرات نفت ایران چقدر افزایش می‌یابد؟

صادرات نفت یک منبع اصلی و مهم برای درآمدهای دولت در بودجه محسوب می‌شود. در دوران تحریم‌های ترامپ صادرات نفت ایران با مشکل جدی مواجه شد اما در حال حاضر با گزارش‌هایی از منابع خبری داخلی و خارجی مبنی بر...

TejaratNews.com/
چین در یک قدمی ارز دیجیتال ملی قیمت سبد نفتی اوپک کاهش یافت رقابت داغ برای خرید بنزین در بورس انرژی فهرست پروازهای خارجی ایران اعلام شد پیش‌بینی بورس شنبه 29 خرداد / بازار نوسانی و رنج خواهد بود آغاز رسمی فروش خودرو شاسی بلند فیدلیتی تاب‌آوری اقتصاد ایران در وضعیت نامطلوب حال و هوای بازار مسکن در جنوب پایتخت + قیمت ورق قیمت‌ها در بازار سکه و طلا برگشت قیمت گوشت قرمز در بازار بورس در هفته‌ای که گذشت/ سهامداران منتظر مشخص شدن نتایح انتخابات تهدید جدی صادرات گاز ایران/ بازار عراق از دست می‌رود؟ یک هفته با صنایع بورسی سیمان زنجان و سیمان سفید نی ریز هم بورس کالایی شدند 3 قطعه زمین به زودی روی تابلوی بورس کالا می‌رود یک هفته با بورس کالا کارنامه تجارت خارجی ایران در سال 99 منتشر شد اگر روحانی نبود| قیمت‌گذاری دستوری بلای جان بازار سرمایه/ ریسکی که دولت به شرکت‌های بورسی تحمیل می‌ک... بورس، گزینه‌ای معقول برای سرمایه‌گذاری در سال 1400 روند هفتگی صندوق‌های دولتی هفته آخر خرداد 1400 عرضه مرغ بالاتر از قیمت مصوب/ دستگاه‌های ناظر پاسخگو باشند معرفی 4 واحد متخلف تولید فراورده‎‌های گوشتی + اسامی ابلاغ آیین‌نامه اجرایی طرح ملی مسکن/ وام ساخت چقدر است؟ عینک هم‌قیمت ربع سکه شد / گرانی، تعمیر عینک را زیاد کرد رستوران هات‌پات چینی با ظرفیت 7200مشتری آغاز فروش فوق‌العاده 4 محصول زامیاد از شنبه اعلام جزيیات فروش نقدی خودرو فیدلیتی + جدول خبر خوش در مجمع/ "شپترو" از زیان‌دهی و ماده 141 خارج شد بررسی بازارها نسبت به انتخابات سال 96 / کدام بازار 1300 درصد رشد کرده است؟ ارايه 2 طرح ویژه برای حمایت از بورس امروز سکه چقدر شد؟ / قیمت دلار و یورو امروز 1400/3/27 بنیانگذار علی بابا، نقاش می‌شود؟ جزيیات حمله به خط انتقال برق ایران در عراق پیش‌بینی بورس هفته آخر خرداد 1400 / چه نمادهایی بعد از توافقات برجام پیش‌رو هستند؟ فروش 4محصول زامیاد از روز شنبه ماشین‌های برقی به ایران می‌آید؟ مهلت ثبت‌نام و سقف تسهیلات کمک ودیعه اجاره مسکن آخرین خبرها از انفجار خط انتقال برق ایران به عراق/ وضعیت صادرات برق سایپا با تنوع در طراحی به دنبال جلب رضایت است تعداد و ارزش چک‌های برگشتی زیاد شد ارزش سهام عدالت در هفته گذشته چه تغییراتی کرد؟ رکورد خردادی معامله سهام در بورس مازندران شکسته شد جردن؛ محله شمالی بی‌آرام! وام ودیعه مسکن، مردم را خانه‌دار می‌کند؟ / «وزیر با این وام می‌تواند خانه اجاره کند؟» بازار آرام و کم‌نوسان بورس در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری افت ناچیز شاخص کل بورس در این هفته / کدام نمادها بیشترین بازدهی هفتگی را داشتند؟ "مبین" و انتشار صورت‌های مالی تلفیقی "فزرین" صورت‌های مالی 12 ماهه منتشر کرد فروکش هیجانات قیمت فلزات اساسی در بازارهای جهانی+ جدول قیمت ارز‌های دیجیتال پنجشنبه 27 خرداد | ریزش بیت کوین به زیر 40 هزار دلار

در حال بارگیری...