توزیع رانت در اقتصاد از گذرگاه بورس کالا مسدود می شود

توزیع رانت در اقتصاد از گذرگاه بورس کالا مسدود می شود

محمدرضا پورابراهیمی رییس کمیسیون اقتصادی مجلس می گوید که اقدامات فعلی برای رهایی از قیمت گذاری دستوری کالاها از جمله محصولات معدنی و سیمان به پایان توزیع ناعادلانه...

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از کالاخبر، محمدرضا پورابراهیمی، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس به جایگاه کنونی بازار سرمایه اشاره کرد و اظهار داشت: در مجلس بعد از قانون سال 84 و از زمان تشکیل ساختار بازار سرمایه به شکل جدید، به دنبال این بودیم تا بتوان در بخش اوراق بهادار و نیز حوزه کالایی شرایط را در اقتصاد کشور به گونه ای مهیا کنیم که بستر بازار سرمایه باعث ایجاد شفافیت در نظام اقتصادی شود.

وی گفت: توسعه ابزارها، نهادها و بازارها از جمله اهداف قانون جدید بود که خوشبختانه اتفاقات بسیار مثبتی در هر سه بخش رقم خورد و خروجی آن مسایل قابل توجهی بود که در حوزه های مختلف ایجاد شده است.

پورابراهیمی خاطرنشان کرد: اقداماتی که اخیرا در بورس کالا در حال انجام است از جمله عرضه محصولات زنجیره تولید فولاد که با تلاش های صورت گرفته سرعت پیدا کرده است به عنوان ماموریت مهم توسعه فعالیت‌های بازار سرمایه تلقی می‌شود و اثر مثبت این رویدادها در بورس کالا به کل اقتصاد برمی گردد.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: اگر به دنبال پیشرفت بازار سرمایه و وجود اقتصادی شفاف در کشور هستیم، باید اتفاقاتی در بازار سرمایه کشور رخ دهد و معاملات مجموعه ای از کالاها به ویژه کالاهای اساسی کشور که پایه پذیرش آن ها در دنیا وجود دارد، در ایران عملیاتی شود.

وی با اعتقاد بر اینکه این اقدامات اکنون در کشور با تاخیر در حال انجام است، گفت: بازار سرمایه زیرساخت های لازم برای میزبانی از عرضه کالاهای شرکت ها را فراهم کرده و در کنار آن بورس کالا نیز بر ظرفیت های خود افزوده است؛ بنابراین انتظار ما این بود تا دولت زودتر از این ها اقدامات فعلی و رهایی بخش های مختلف از قیمت گذاری را به مرحله اجرا می رساند که البته شرایط فعلی را نیز به فال نیک باید گرفت.

پورابراهیمی می گوید: اگر چه این اقدامات با تاخیر در حال انجام هستند اما ما از این فعالیت ها و حمایت های دولت در این زمینه استقبال می کنیم و تحلیل ما این است که رویکرد عرضه کالاها در بورس از جمله محصولات معدنی و سیمان، مثبت و به نفع اقتصاد کشور باشد.

وی درباره تاثیر عرضه محصولات معدنی در بورس کالا بر واقعی سازی قیمت ها اشاره کرد و افزود: در حوزه محصولات فارغ از اینکه محصولات جزو معدنی ها، فرآورده خام و ... هستند باید مکانیزم عرضه و تقاضای آنها براساس رویکرد شفافیت منتهی به قمیت گذاری منصفانه ای باشد که از آن به عنوان «کشف قیمت» نام می‌بریم.

به اعتقاد پورابراهیمی، کشف قیمت محصولات در تقابل عرضه و تقاضا مانع از رانت و فساد می شود که این موضوع گام مهمی در جهت شفاف سازی در نظام اقتصادی کشور بوده و گذرگاه آن، بورس کالاست.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر اینکه عرضه محصولات معدنی در بورس کالا تاثیرگذار بر رشد تولید و سرمایه گذاری بخش معدن خواهد بود، گفت: هر اطلاعاتی که وارد ساختار بازار سرمایه می شود، می تواند برنامه‌ریزی های لازم را برای وضعیت عرضه و تقاضای آن، میزان نیاز داخلی کشور و توسعه فعالیت ها ایجاد کند و در نهایت زمینه رشد تولید و سرمایه گذاری را فراهم کند.

وی با تاکید بر اینکه امروز یکی از مهمترین موضوعات تولید، تامین مواد اولیه است، گفت: اکنون ریسک تامین مواد اولیه برای بسیاری از حوزه های تولیدی باعث ایجاد چالش شده است، در این زمینه باید بتوانیم با استفاده از ابزارهای ‌مالی بورس کالا، تعهدات عرضه کنندگان و مصرف کنندگان را به گونه ای مدیریت کنیم تا ریسک های موجود در تولید به حداقل ممکن برسند که این رویداد می تواند مزیتی بزرگ برای اقتصاد کشور محسوب شود.

حذف قیمت گذاری و حمایت از تولید

وی در ادامه به قیمت گذاری دستوری اشاره کرد و گفت: وجود قیمت گذاری دستوری یکی از مشکلاتی است که از گذشته در اقتصاد کشور با آن روبرو بودیم و هنوز هم با آن مواجه هستیم، این موضوع به ضرر تولیدکننده و مصرف کننده است.

پورابراهیمی تصریح کرد: مفهوم از بین رفتن قیمت گذاری دستوری در مکانیزم بورس کالا این است که انتفاع قابل توجهی به تولید باز گردد.

وی گفت: به عنوان مثال در سال های گذشته در حوزه فولاد، سالانه حدود هفت هزار میلیارد تومان رانت در اقتصاد کشور توزیع شد و به دست دلالان رسیده است؛ بنابراین تولید کننده و مصرف کننده هیچ انتفاعی از آن نبرده اند.

local_offerبرچسب‌ها:
امکان عرضه املاک اشخاص حقیقی در بورس کالا فراهم است

امکان عرضه املاک اشخاص حقیقی در بورس کالا فراهم است

بورستهران - ایرنا - معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالا با بیان اینکه امکان عرضه املاک حقیقی همانند اشخاص حقوقی در بورس کالای ایران فراهم است، گفت: مهم ترین مزیت‌های عرضه املاک در بورس کالا ...

Irna.ir/
رشد 40 درصدی ارزش معاملات بورس کالا

رشد 40 درصدی ارزش معاملات بورس کالا

بورستهران ایرنا - در هفته منتهی به (31 اردیبهشت ماه) 861 هزار و 793 تن انواع کالا به ارزش بیش از 123 هزار میلیارد ریال در بورس کالای ایران مورد دادوستد قرار گرفت که نسبت به هفته سوم اردیبهشت ماه به تر...

Irna.ir/
پذیرش بیلت شرکت آکام فلز سوله در بازار اصلی بورس کالا

پذیرش بیلت شرکت آکام فلز سوله در بازار اصلی بورس کالا

مدیریت پذیرش و بازاریابی شرکت بورس کالای ایران با صدور اطلاعیه ای از پذیرش شمش فولادی (بیلت) شرکت آکام فلز سوله در بازار اصلی این بورس خبر داد.

EghtesadOnline.com/

پذیرش یک قطعه زمین 15هزار متری در بورس کالا

2پذیرش جدید در بازار اصلی بورس کالا

2پذیرش جدید در بازار اصلی بورس کالا

مدیریت پذیرش و بازاریابی شرکت بورس کالای ایران با صدور اطلاعیه های جداگانه از پذیرش PDA TAR تولید شرکت نفت ایرانول و نخ پلی استر POY تولید شرکت پتروشیمی تندگویان...

EghtesadOnline.com/

ساماندهی بازار سیمان از طریق عرضه در بورس کالا

بررسی عملکرد بورس کالا در سال99

بررسی عملکرد بورس کالا در سال99

بورس کالا در سال 99 با توجه به وجود برخی از چالش‌های تهدیدکننده در این بازار، توانست به موفقیت‌هایی مانند آغاز معاملات مسکن، راه‌اندازی معاملات گواهی سپرده کشمش و...

EghtesadOnline.com/

افزایش 108 درصدی ارزش معاملات بورس کالا در سال 99

افزایش 108 درصدی ارزش معاملات بورس کالا در سال گذشته

افزایش 108 درصدی ارزش معاملات بورس کالا در سال گذشته

بورس کالای ایران در سال 99 شاهد ثبت رکوردهای جدیدی بود، بر این اساس، ارزش کل معاملات این بورس با رشد 108 درصدی نسبت به سال 98 به رقم 350 هزار و 927 میلیارد تومان رسید.

TejaratNews.com/
امسال کل زنجیره فولاد در بورس کالا عرضه می‌شود

امسال کل زنجیره فولاد در بورس کالا عرضه می‌شود

محسن علیزاده، گفت: یکی از چالش‌های بازار کالای کشور در سال‌های گذشته این بوده که تنها روی یک سری از کالاها برای عرضه و معامله در بورس کالا برنامه‌ریزی و تمرکز شده...

EghtesadOnline.com/
آغاز فصل جدید در بورس کالا؛ از عرضه مسکن تا ورود کشمش و خرما

آغاز فصل جدید در بورس کالا؛ از عرضه مسکن تا ورود کشمش و خرما

بورستهران - ایرنا - بورس کالا در سال 99 با توجه به وجود برخی از چالش‌های تهدیدکننده در این بازار، توانست به موفقیت‌هایی مانند آغاز معاملات مسکن، راه‌اندازی معاملات گواهی سپرده کشمش و خرما و قرارداد آت...

Irna.ir/
چگونگی کمک بورس کالا در پوشش ریسک صنعت ساختمان

چگونگی کمک بورس کالا در پوشش ریسک صنعت ساختمان

نمایندگان مجلس شورای اسلامی چهارشنبه گذشته، ماده 14 طرح «جهش تولید و تامین مسکن» مبنی بر تکلیف وزارت امور اقتصادی و دارایی برای امکان پیش خرید و سایر ابزارهای پوشش...

EghtesadOnline.com/
عدم تغییر چشمگیر در عملکرد پتروشیمی خراسان در بورس کالا

عدم تغییر چشمگیر در عملکرد پتروشیمی خراسان در بورس کالا

پتروشیمی خراسان در هفته منتهی به 25 فروردین ماه 330 تن کریستال ملامین تولیدی اش را در بورس کالا عرضه کرد که با تقاضا و حجم معاملات 305 تنی همراه بود

BourseNews.ir/

اثر عرضه نقره در بورس کالا / نقره موجب رونق بورس کالا می‌شود؟

بورس کالا میزبان انواع ورق فولادی در بورس کالا

بورس کالا میزبان انواع ورق فولادی در بورس کالا

تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالا میزبان عرضه انواع ورق های فولادی است.

BourseNews.ir/
رانا پلاس در آستانه ورود به بازار/ ویژگی‌های محصول جدید ایران خودرو ضبط 24 دستگاه تولید ارز دیجیتال در قزوین مخالفت وزیر صمت با عرضه خودرو در بورس/ طرح جدید قیمت‌گذاری خودرو رشد چشمگیر در سود هر سهم "ونوین" "ودی" به هر سهم 4723 ریال اختصاص داد تغییر مالکیت 1.3 میلیارد اوراق بهادار مالی سود "وصندوق" دو برابر شد هشدار تحلیلگران به ریزش قیمت بیت کوین دولت با افزایش قیمت بلیت هواپیما مخالفت کرد اجاره و فروش مسکن؛ کدام مناطق تهران ارزان شد؟ قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه | کاهش نرخ دلار در صرافی ملی قیمت اجاره و خرید مسکن در قم + جدول کارشناس آمریکایی:‌ بانک‌های مرکزی کشورها 10 سال از بازار ارزهای مجازی عقب افتاده‌اند کدام خودرو‌های زیر 400میلیون ارزان شدند؟ امروز 30 خرداد بورس چگونه به پایان رسید؟ تاکید به اعضای ستاد اقتصادی دولت برای ارايه گزارش به ريیس جمهور منتخب بازار مجازی‌ها هم‌چنان منفی/ ریزش قیمت ارزهای مجازی برای سومین روز متوالی "شرانل" در مجمع 5000 ریال تقسیم کرد / پرداخت سود سهام از طریق سامانه سجام طلا و سکه در بازار امروز چند؟ انتقال وجه کارت به کارت از طریق اپلیکیشن دیجی‌پی در بانک رفاه راه اندازی شد شاخص بورس در مدار صعود ساعت‌های قطعی برق در استان تهران رشد 1689 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 13 هزار میلیارد تومان فراتر رفت رشد 1689 واحدی شاخص کل نمای پایانی بورس (30خرداد1400) / شاخص کل با رشد هزار و 700واحدی همراه شد چراغ سبز سهام به دولت جدید؟ ارزش پالایشی یکم 30 خرداد 1400 چقدر کاهش یافت؟ شاخص با رشد 1689 واحدی به کار خود پایان داد ارتباط با سامانه سازمان راهداری کشور در کوتاه‌ترین زمان ممکن عرضه 5هزار میلیارد ریال صکوک مرابحه انتظارات بورسی از دولت جدید عرضه 5 هزار میلیارد ریال صکوک مرابحه کمبود شیرخشک به زودی جبران می‌شود شاخص در لحظات پایانی سبزپوش است بازار سرمایه، شفاف‌ترین سرپناه برای نقدینگی و تامین مالی وزیر صنعت: با عرضه خودرو در بورس مخالفم تحلیل قیمت بیت کوین | آیا سقوط نزدیک است؟ قیمت دلار امروز 30 خرداد 1400 چقدر شد؟ سهامداران در انتظار مشخص شدن برنامه دولت جدید برای بازار سرمایه تحلیل بورس امروز 30 خرداد / بعد از انتخابات چه زمانی وارد بازار سرمایه شویم؟ نمای میانی بورس (30خرداد) / شاخص کل بیش از دو هزار واحد رشد کرد در این لحظات شاخص با رشد 2600 واحدی همراه است هیات مدیره جدید "ورنا" انتخاب شد تعیین هیات مدیره جدید "زفکا" توافق مالک و مستاجر بر نرخ بالاتر از سقف مجاز،مانعی ندارد وزیر صمت: با عرضه خودرو در بورس مخالفم عرضه 5 هزار میلیارد ریال اوراق صکوک مرابحه برای بهمن دیزل سود "فرابورس" 227 درصد افزایش یافت کتاب «تکنیک‌های تابلوخوانی در بورس» به کتابخانه سازمان بورس رفت حضور 86درصدی سهامداران "شرانل"

در حال بارگیری...