تاثیر بروز اختلاف در مذاکرات وین بر روند بازار ارز

تاثیر بروز اختلاف در مذاکرات وین بر روند بازار ارز

تایید بروز اختلاف در مذاکرات، روند بازار ارز را تغییر داد.

همشهری: شیب نزولی قیمت دلار فقط یک روز دوام آورد و از دیروز بار دیگر با انتشار پیام‌هایی در مورد مذاکرات هسته‌ای در وین قیمت هر دلار آمریکا دوباره به کانال 24هزار تومان بازگشت.

ریسک‌های مختلف، بازار ارز را محاصره کرده است. از یک طرف انتخابات ریاست‌جمهوری و مذاکرات هسته‌ای و از طرف دیگر بیماری‌های مزمن اقتصاد مثل رشد نقدینگی و کسری بودجه که می‌تواند به آتش تورم دامن بزند، فضای بازار ارز را با چالش مواجه کرده است.

به این چالش‌ها ظرف چند روز گذشته چالش تغییر مدیریت در بانک مرکزی هم اضافه شد. در چنین شرایطی روند ورود ارز به کشور بیش از پیش برای بازار ارز مهم است، به همین دلیل این روزها بازار ارز به مذاکرات هسته‌ای در وین توجه ویژه‌ای دارد، مذاکراتی که به‌نظر می‌رسد نتایج آن به انتخابات ریاست‌جمهوری هم گره خورده است. هر نوع امیدواری برای احیای برجام می‌تواند به بهبود روابط تجاری و ورود ارز به کشور منجر شود، در مقابل تردید در آینده برجام می‌تواند جریان ورود ارز را محدود کند که بر قیمت ارز تاثیر دارد.

گره‌خوردن وین به انتخابات

بازار ارز از یک هفته پیش و همزمان با آغاز رقابت‌های سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری، با تردید‌هایی در مورد احیای برجام مواجه شده، همین عامل به افزایش شیب صعودی قیمت دلار منجر شده است. در این مقطع زمانی قیمت هر دلار آمریکا به سرعت از کانال 21هزار تومان وارد کانال 24هزار تومان شده و حتی در مقاطعی کانال 25هزار تومان را هم هدف گرفته است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد آنچه از سال 1397تاکنون، بیشترین نقش را در صعود قیمت ارز داشته، وقوع تحریم‌ها بوده است. نمودار قیمت دلار از سال 97تاکنون نشان می‌دهد قیمت هر دلار آمریکا از روز 18اردیبهشت 1397و بلافاصله بعد از خروج دونالد ترامپ، ريیس‌جمهور پیشین ایالات متحده از برجام، به سرعت افزایش یافت و در مدتی کوتاه، یعنی تا 7مهر 97معادل 220درصد رشد کرد.

این روند رو به رشد اگرچه در دوره‌های کوتاهی متوقف یا اصطلاحا وارد دوره استراحت شد، اما از آن زمان تاکنون این روند رو به رشد تحت‌تاثیر تحریم‌ها به اشکال مختلف ادامه یافته و فقط از زمان پیروزی جو بایدن به‌عنوان ريیس‌جمهوری جدید آمریکا، از آبان پارسال، اندکی فروکش کرده زیرا بازار امیدوار است با توافق هسته‌ای جریان ورود ارز به کشور تقویت شود.

فعالان بازار ارز به خوبی می‌دانند که روند عرضه و تقاضا در بازار ارز به مذاکرات هسته‌ای در وین گره خورده است. به‌نظر می‌رسد نتایج مذاکرات و انتخابات ریاست‌جمهوری ارتباطی تنگاتنگ با هم دارند، چنانچه رویکرد سیاسی دولت بعدی تسهیل‌کننده مذاکرات هسته‌ای در وین نباشد احتمال بروز چالش‌های اساسی در بازار ارز وجود دارد و هر نوع رشد یا کاهش قیمت دلار را باید در این چارچوب تحلیل کرد.

سیگنال منفی از وین

دیروز و به فاصله 2 روز بعد از نزول قیمت دلار تا محدوده 23هزارو 900تومان در روز یکشنبه، قیمت هر دلار آمریکا دوباره رشد کرد و به کانال 24هزار تومان برگشت. در مبادلات روز یکشنبه قیمت هر دلار آمریکا 700تومان نزول کرده بود اما بعد از سخنان تردیدآمیز عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه که گفت شخصا مطمين نیستم در این دوره از مذاکرات به جمع‌بندی برسیم، قیمت دلار دوباره شروع به رشد کرد و بار دیگر به کانال 24هزار تومان برگشت.

عراقچی گفته دو طرف به مرحله‌ای رسیده‌اند که اختلاف‌های بارزی به‌وجود آمده است. او در این‌باره گفت: یک هفته است که در وین مذاکرات را دنبال می‌کنیم. مذاکرات پیچیدگی‌های زیادی دارد و به موضوعات اصلی مورد اختلاف رسیدیم. الان در نقطه‌ای هستیم که درباره اختلافات بارزی که وجود دارد به آنها پرداخته می‌شود.

همزمان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز در گزارشی مدعی شد ایران نتوانسته ردهای اورانیوم یافت‌شده در تعدادی از سایت‌های(اعلام نشده) خود را توضیح دهد. دبیرکل آژانس هم از اینکه مباحثات فنی میان آژانس و ایران، به حصول نتایج مورد انتظار منجر نشده، ابراز نگرانی کرده است.

بلافاصله کاظم غریب‌آبادی، سفیر و نماینده دايم ایران در سازمان‌های بین‌المللی گفت: آمار و ارقام ارايه شده در گزارش آژانس، یا براساس برآوردهای این نهاد بوده یا در چارچوب راستی‌آزمایی‌های پادمانی حاصل شده و ارتباطی با اقدامات فراپادمانی ندارد.

این کشمکش‌ها که نشان‌دهنده بروز فاز جدیدی از اختلاف‌ها در مذاکرات هسته‌ای در وین است، بازارها را نگران و زمینه رشد قیمت دلار را فراهم کرد به‌طوری که دیروز قیمت هر دلار آمریکا در معاملات فردایی به 24هزارو 200تومان رسید. به‌نظر می‌رسد باردیگر انتظارات تورمی تشدید و قیمت دلار در معاملات پشت‌خطی دوباره وارد مدار صعودی شده است. درصورتی که ظرف روز‌های آینده چالش‌های بیشتری بر سر مذاکرات هسته‌ای در وین و احیای برجام به‌وجود بیاید می‌توان انتظار داشت قیمت دلار با رشد بیشتری مواجه شود.

local_offerبرچسب‌ها:
قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه | کاهش نرخ دلار در صرافی ملی

قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه | کاهش نرخ دلار...

هر اسکناس دلار آمریکا در صرافی‌های بانکی و مجاز سطح کشور به نرخ 22943 تومان از مردم خریداری می‌شود و در مقابل به قیمت 23406 تومان به متقاضی دریافت یورو فروخته می‌شود که نسبت به روز قبل، 231 تومان ارزا...

NabzeBourse.ir/
ریزش قیمت دلار در بازار سرعت گرفت/ جدیدترین قیمت ارز در بازار امروز 12 اردیبهشت 1400/ سکه ارزان تر شد

ریزش قیمت دلار در بازار سرعت گرفت/ جدیدترین قیمت ارز در بازار امرو...

نرخ خرید و فروش دلار و سایر ارزها در بازار امروز با سرعت بیشتری همراه شده است. این در حالی است که سیگنال های برجامی و غیراقتصادی، از مهم ترین عوامل تاثیرگذار بر روند کنونی بازار است.

NabzeBourse.ir/
4 عاملی که قیمت این هفته دلار را تعیین می‌کند، کدامند؟

4 عاملی که قیمت این هفته دلار را تعیین می‌کند، کدامند؟

کامبیز افسری، کارشناس و فعال بازار ارز چهار عامل تعیین‌کننده نرخ ارز در هفته آینده را این‌طور پیش‌بینی می‌کند؛ اتفاقات سیاسی داخلی، نگاه معامله‌گران به جریان مذاکرات وین، کاندیداتوری ريیس کل بانک مرکز...

TejaratNews.com/
هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

کارشناسان بازار سرمایه درباره تاثیرات برجام در بازار نظرات مختلفی دارند و برخی معتقدند برجام اگر نتیجه نهایی و بزرگی داشته باشد شاید بتواند به نفع روند بورس باشد.

TejaratNews.com/
آخرین قیمت دلار تا پیش از امروز 15 خرداد / پیش‌بینی‌ها از بازار دلار چگونه است؟

آخرین قیمت دلار تا پیش از امروز 15 خرداد / پیش‌بینی‌ها از بازار دل...

قیمت دلار در بازار در آخرین روز معاملاتی هفته، با صفر درصد تغییر، 23,433 تومان اعلام شده است. پیش‌بینی‌ها در بازار دلار چیست؟

TejaratNews.com/
دلار ریخت

دلار ریخت

ارزش دلار مقابل بیشتر ارزهای مهم کاهش یافت.

TejaratNews.com/
قیمت دلار و یورو اعلام شد/ نرخ ارز صرافی ملی امروز 1400/2/17

قیمت دلار و یورو اعلام شد/ نرخ ارز صرافی ملی امروز 1400/2/17

امروز جمعه، هفدهم اردیبهشت نرخ ارز در صرافی‌ ملی اعلام شد و بر این اساس قیمت دلار نسبت به آخرین نرخ دیروز تغییری نکرد و بهای دلار در رقم 20643 تومان ثابت ماند.

TejaratNews.com/

قیمت دلار و یورو اعلام شد/ نرخ ارز صرافی ملی امروز 1400/3/15

قیمت دلار و یورو اعلام شد/ نرخ ارز صرافی ملی امروز 1400/3/1

جزيیات بازار طلا و سکه در روز پنجشنبه/قیمت دلار و یورو امروز 1400/3/20

تاثیر مذاکرات جدید بر نرخ ارز / نرخ ایده‌آل دلار چقدر است؟

تاثیر مذاکرات جدید بر نرخ ارز / نرخ ایده‌آل دلار چقدر است؟

به اعتقاد مهدی سوری حتی اگر برجام بتواند تاثیر چشم‌گیری هم داشته باشد و نرخ ارز را دچار ریزش شدید کند، این ریزش اکنون به نفع اقتصاد نیست. او می‌گوید: نرخ ایده‌آل دلار اکنون 20 تا 22 هزار تومان است؛ بی...

TejaratNews.com/
قیمت‌های امروز در بازار طلا و سکه / قیمت دلار و یورو امروز 99/12/25

قیمت‌های امروز در بازار طلا و سکه / قیمت دلار و یورو امروز 99/12/2...

قیمت طلا و سکه امروز، بر خلاف ثبات بهای طلای جهانی و ثبات افت نرخ ارز، افزایش یافت که بر این اساس قیمت سکه تمام طرح جدید به ده میلیون و 760 هزار تومان رسید.

TejaratNews.com/
آینده قیمت دلار از نگاه 5 کارشناس

آینده قیمت دلار از نگاه 5 کارشناس

دلار آمریکا سال 99 را با قیمت 14 هزار تومان آغاز کرد و با نرخی در کانال 24 هزار تومان به پایان رساند و حالا سال 1400 پر از ابهام و اما و اگر برای اقتصاد ایران در آستانه آغاز است اما کارشناسان اقتصاد د...

TejaratNews.com/
قیمت دلار و یورو اعلام شد / نرخ ارز صرافی ملی 1400/1/19

قیمت دلار و یورو اعلام شد / نرخ ارز صرافی ملی 1400/1/19

امروز پنجشنبه 19 فروردین نرخ ارز در صرافی‌ ملی اعلام شد و بر این اساس قیمت دلار نسبت به آخرین نرخ دیروز تغییری نداشت و بهای دلار در رقم 24467 ثابت ماند.

TejaratNews.com/
جدیدترین قیمت دلار/ پنجمین نرخ ارز صرافی ملی 1400/1/23

جدیدترین قیمت دلار/ پنجمین نرخ ارز صرافی ملی 1400/1/23

امروز دوشنبه 23 فروردین 1400 نرخ ارز در صرافی‌ ملی برای بار پنجم اعلام شد و بر این اساس قیمت دلار نسبت به نرخ قبلی افزایش پیدا کرد و به رقم 24302 تومان رسید.

TejaratNews.com/
ضبط 24 دستگاه تولید ارز دیجیتال در قزوین رشد چشمگیر در سود هر سهم "ونوین" "ودی" به هر سهم 4723 ریال اختصاص داد تغییر مالکیت 1.3 میلیارد اوراق بهادار مالی سود "وصندوق" دو برابر شد هشدار تحلیلگران به ریزش قیمت بیت کوین دولت با افزایش قیمت بلیت هواپیما مخالفت کرد اجاره و فروش مسکن؛ کدام مناطق تهران ارزان شد؟ قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه | کاهش نرخ دلار در صرافی ملی قیمت اجاره و خرید مسکن در قم + جدول کارشناس آمریکایی:‌ بانک‌های مرکزی کشورها 10 سال از بازار ارزهای مجازی عقب افتاده‌اند کدام خودرو‌های زیر 400میلیون ارزان شدند؟ امروز 30 خرداد بورس چگونه به پایان رسید؟ تاکید به اعضای ستاد اقتصادی دولت برای ارايه گزارش به ريیس جمهور منتخب بازار مجازی‌ها هم‌چنان منفی/ ریزش قیمت ارزهای مجازی برای سومین روز متوالی "شرانل" در مجمع 5000 ریال تقسیم کرد / پرداخت سود سهام از طریق سامانه سجام طلا و سکه در بازار امروز چند؟ انتقال وجه کارت به کارت از طریق اپلیکیشن دیجی‌پی در بانک رفاه راه اندازی شد شاخص بورس در مدار صعود ساعت‌های قطعی برق در استان تهران رشد 1689 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 13 هزار میلیارد تومان فراتر رفت رشد 1689 واحدی شاخص کل نمای پایانی بورس (30خرداد1400) / شاخص کل با رشد هزار و 700واحدی همراه شد چراغ سبز سهام به دولت جدید؟ ارزش پالایشی یکم 30 خرداد 1400 چقدر کاهش یافت؟ شاخص با رشد 1689 واحدی به کار خود پایان داد ارتباط با سامانه سازمان راهداری کشور در کوتاه‌ترین زمان ممکن عرضه 5هزار میلیارد ریال صکوک مرابحه انتظارات بورسی از دولت جدید عرضه 5 هزار میلیارد ریال صکوک مرابحه کمبود شیرخشک به زودی جبران می‌شود شاخص در لحظات پایانی سبزپوش است بازار سرمایه، شفاف‌ترین سرپناه برای نقدینگی و تامین مالی وزیر صنعت: با عرضه خودرو در بورس مخالفم تحلیل قیمت بیت کوین | آیا سقوط نزدیک است؟ قیمت دلار امروز 30 خرداد 1400 چقدر شد؟ سهامداران در انتظار مشخص شدن برنامه دولت جدید برای بازار سرمایه تحلیل بورس امروز 30 خرداد / بعد از انتخابات چه زمانی وارد بازار سرمایه شویم؟ نمای میانی بورس (30خرداد) / شاخص کل بیش از دو هزار واحد رشد کرد در این لحظات شاخص با رشد 2600 واحدی همراه است هیات مدیره جدید "ورنا" انتخاب شد تعیین هیات مدیره جدید "زفکا" توافق مالک و مستاجر بر نرخ بالاتر از سقف مجاز،مانعی ندارد وزیر صمت: با عرضه خودرو در بورس مخالفم عرضه 5 هزار میلیارد ریال اوراق صکوک مرابحه برای بهمن دیزل سود "فرابورس" 227 درصد افزایش یافت کتاب «تکنیک‌های تابلوخوانی در بورس» به کتابخانه سازمان بورس رفت حضور 86درصدی سهامداران "شرانل" افزایش قیمت اوراق مسکن قیمت ارزهای دیجیتال یکشنبه 30 خرداد/ سقوط قیمت بیت‌کوین به زیر 36 هزار دلار

در حال بارگیری...