صنعت پتروشیمی؛ بستری مناسب برای سرمایه گذاری سهامداران

صنعت پتروشیمی؛ بستری مناسب برای سرمایه گذاری سهامداران

بازار سرمایه در شرایطی این روزها را می گذراند که رکود، بازار را در برگرفته است؛ ارزش اندک معاملات روزانه در مقایسه با ارزش کل بازار سرمایه معلول عدم قطعیت‌های...

این عدم قطعیت ها که عمدتا ناشی از سردرگمی های تصمیم سازان مبنی بر چگونگی تامین کسری بودجه، تعاملات بین‌المللی، رفتار ارزی و شیوه کنترل تورم بوده، سایه سنگین بی اعتمادی و بلاتکلیفی را بر پیکره بازار سرمایه انداخته است.

از این رو طی هفته‌های گذشته شاهد رفتارهای ضد و نقیض قیمتی، بر روی تابلوی معاملات بوده‌ایم؛ صف‌های خریدی که کمتر از 24 ساعت به صف فروش تبدیل می‌شوند علامتی آشکار از ابهام و ترس حاکم بر بازار است. در بازار سهام هر کشور، بخش قابل توجهی از  ترس‌ها و هیجانات، ریشه در تاریخچه رفتار عوامل موثر بر بازار دارد. خاطره ریزش‌های افسارگسیخته که از مرداد ماه سال گذشته آغاز شد، همچنان زنده بوده و خیل عظیم سهامداران خرد همچنان با زیان‌های شدید گرفتار بازاری هستند که تکلیفشان را روشن نمی‌کند. فعالان با تجربه و پول‌های بزرگ‌تر بازار نیز نیک می‌دانند تا وقتی سایه ترس و نااطمینانی بر سر بازار باشد؛ می‌توانند سهام مطلوبشان را همواره در قیمت‌های بهتر خریداری کنند و این تلقی باعث نوسانات مستمر و فرسایشی در قیمت نمادهای مختلف شده است.

به بیان دیگر با فرض «ارزندگی» اکثر نماد ها، «جذابیت» کافی برای ورود و نگه‌داری وجود ندارد. وجود توامان ارزندگی و فقدان جذابیت، خود را در نسبت‌های مالی که ترکیبی از قیمت بازار و عملکرد شرکت‌هاست به خوبی نمایان می‌کند. مشهورترین این نسبت‌ها کسر P/E است که فاصله آن تا نسبت‌های تاریخی نشان می‌دهد با توجه به انتظار مثبت از عملیات شرکت‌ها، تمایل یا جذابیت کافی برای خرید سهام شرکت‌ها وجود ندارد. درحالیکه با مقایسه بازار سنتی رقیب (بازار مسکن) می‌بینیم که سرمایه‌گذار حاضر است با نسبت P/R (نسبت قیمت به اجاره بها) بالای 30 همچنان در طرف خریدار باقی بماند. این تفاوت آشکار به تاریخچه چند ده ساله بازار مسکن در کشورمان و اعتماد عمومی به ساختار این بازار نشات می‌گیرد. عامل طلایی این اعتماد، دخالت حداقلی دولت در ساختار بازار مسکن و اتخاذ سیاست‌های نامطلوب مالیات‌ستانی بر خلاف رویه کشورهای توسعه‌یافته نهفته است که راه را برای سفته‌بازی کم‌هزینه در این بازار هموار کرده است. اقتصاددانان همواره تاکید کرده‌اند تا مادامی که تکلیف قیمت‌گذاری دستوری و رفتار کشور در عرصه سیاست خارجی تعیین تکلیف نشود، سرمایه‌گذاری در صنایع مختلف با ریسک‌های جدی مواجه خواهد بود.

 اما با وجود مشکلاتی که به آن اشاره شد، صنایع مختلف با توجه به پتانسیل‌های ذاتی کشور و نقش‌های متفاوتی که برای دولت ایفا می‌کنند، از ریسک‌های کمتری متاثر شده و همچنین امکان بازدهی بیشتر برای سهامدارانشان فراهم می‌کنند. مزیت نسبی برخی از صنایع کشور، سطوح مناسب قیمت‌های جهانی و نیاز حیاتی دولت در شرایط فعلی به ارز حاصل از صادرات این صنایع سبب می‌شود که تحلیلگر روی این سه مقوله متمرکز شود.

کدام صنایع در کشورمان دارای مزیت نسبی رقابتی هستند  و امکان صادرات مطلوب محصولاتشان را دارند؟

جواب نخست بدون شک صنعت پتروشیمی است. منابع عظیم گازی کشور، بحران بین‌المللی انرژی و عزم جهان برای کاهش استفاده از نفت و زغال سنگ، گاز و صنایعی که از خوراک گازی استفاده می‌کنند را به شدت جذاب کرده است. اوره، متانول، پلیمرها و انواع برش‌های شیمیایی تولیدی صنایع کشور امکان صادراتی بی‌نظیر و حاشیه سودهای بسیار جذاب را برای شرکت‌های پتروشیمی ایجاد کرده است. از طرف دیگر برخی پتروشیمی‌ها که از میعانات استفاده می‌کنند به دلیل تخفیفات ناگزیر دولت در شرایط فعلی به روی نرخ این خوراک، دارای حاشیه‌های قابل توجهی شده‌اند. در رده دوم، صنایع مرتبط با معادن هستند که از مزیت‌های اقتصاد کشور ما به شمار می‌رود. کافی است نگاهی به صورت‌های مالی شرکت‌های فعال در حوزه استخراج و محصولات معدنی مثل سنگ آهنی‌ها بیاندازیم و یا به پتانسیل‌های عظیم کشور در صنایع مس و روی و طرح‌های گسترده توسعه مرتبط دقت نظر داشته باشیم. همچنین با توجه به نزدیک شدن به دور جدید مذاکرات در وین و افزایش احتمال حصول توافقات، می‌توانیم انتظار جذابیت و اقبال بیشتر به روی برخی دیگر  از صنایع مثل حمل‌ونقل، خدمات بندری و بیمه را نیز داشته باشیم.

*تحلیلگر و فعال بازار سرمایه

عرضه اولیه یک شرکت سیمانی در بازار سرمایه / «سغدیر» 20 آذرماه عرضه می شود

عرضه اولیه یک شرکت سیمانی در بازار سرمایه / «سغدیر» 20 آذرماه عرضه...

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری غدیر، از عرضه اولیه هلدینگ سیمانی غدیر در 20 آذرماه سال جاری خبر داد.

EghtesadOnline.com/
بورس، بی‌حباب‌ترین بازار سرمایه/ حرکت رو به رشد بازار سهام از دی

بورس، بی‌حباب‌ترین بازار سرمایه/ حرکت رو به رشد بازار سهام از دی

یک کارشناس بازار سهام گفت: با پایان یافتن انتشار اوراق دولتی بازار رمق می‌گیرد. به نظرم شاخص کل تا قبل از سال جدید از کانال 1٫5 میلیون واحد نیز خواهد گذشت.

TejaratNews.com/
بازار سرمایه در بلاتکلیفی محض/ شاخص کل کی به کانال 1٫6 میلیون می‌رسد؟

بازار سرمایه در بلاتکلیفی محض/ شاخص کل کی به کانال 1٫6 میلیون می‌ر...

یک کارشناس بازار سهام گفت: به طور کلی بازار سرمایه تا انتهای سال مستعد رشد است و می‌شود انتظار داشت شاخص کل در انتهای سال تا محدوده 1٫6 میلیون واحد رشد کند.

TejaratNews.com/
صندوق‌های سرمایه‌گذاری ابزاری برای کاهش ریسک در بازار سرمایه/ معرفی انواع صندوق‌ها

صندوق‌های سرمایه‌گذاری ابزاری برای کاهش ریسک در بازار سرمایه/ معرف...

صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه یکی از انواع سرمایه‌گذاری هستند که سهامداران خرد می‌توانند از این طریق وارد بورس شده و از ضرر و زیان در بورس جلوگیری کنند.

FarsNews.ir/
بازار سرمایه بی‌رمق است/ رشد شاخص کل پس از 3 روز افت

بازار سرمایه بی‌رمق است/ رشد شاخص کل پس از 3 روز افت

بازار سهام امروز کار خود را با رشد شاخص کل آغاز کرد. هم‌اکنون در میانه بازار این رشد با شیب کم همچنان ادامه دارد.

TejaratNews.com/
ترس در بازار سرمایه/ فشار فروش در بورس ادامه می‌یابد؟

ترس در بازار سرمایه/ فشار فروش در بورس ادامه می‌یابد؟

بازار سهام دومین هفته آذرماه را با منفی به پایان رساند. فشار فروش در بازار امروز زیاد بود. آیا این روند ادامه‌دار خواهد بود؟

TejaratNews.com/
نگاه ابزاری به بازار سرمایه، ممنوع!

نگاه ابزاری به بازار سرمایه، ممنوع!

چالشی که تامین مالی دولت از محل انتشار اوراق ایجاد می‌کند آن است که فقط قرار نیست اوراق در بازار سرمایه عرضه شود تا هر سرمایه‌گذاری که تمایل داشت، اقدام به خرید اوراق کند؛ بلکه با هدف تامین مالی دولت ...

BourseNews.ir/
پیش‌بینی بورس از نگاه کارشناسان بازار سرمایه/بورس بی‌افت‌وخیز شد؟

پیش‌بینی بورس از نگاه کارشناسان بازار سرمایه/بورس بی‌افت‌وخیز شد؟

شاخص کل بورس در هفته اول آذر نسبت به هفته گذشته 1٫5 درصد کاهش داشت. اکثر کارشناسان بازار سهام را در آغاز هفته خنثی پیش‌بینی کرده‌اند.

TejaratNews.com/
فروش 410میلیارد تومانی اوراق بدهی / بازار سرمایه به اوراق بدهی روی خوش نشان نداد

فروش 410میلیارد تومانی اوراق بدهی / بازار سرمایه به اوراق بدهی روی...

بیستمین مرحله حراج اوراق بدهی دیروز با عرضه 2 هزار و 90 میلیارد تومان از این اوراق برگزار شد.

EghtesadOnline.com/
بورس بدترین بازار آبان ماه لقب گرفت/ بلایی که خودرویی‌ها سر بازار سرمایه آوردند

بورس بدترین بازار آبان ماه لقب گرفت/ بلایی که خودرویی‌ها سر بازار ...

بورس در ماه‌های گذشته روند نوسانی داشته است. این مساله در آبان‌ماه نیز تکرار شده و این بازار را در کنار سایر بازارهای رقیب به عنوان بدترین بازار لقب داده است.

FarsNews.ir/
راهی برای بازگرداندن رونق به بازار سرمایه

راهی برای بازگرداندن رونق به بازار سرمایه

ارزش دارایی‌های دولت بیش از 10 میلیون میلیارد تومان برآورد شده که بخش قابل توجهی از آن شامل دارایی های راکد از جمله سهام برخی شرکت‌های زیان ده و ساختمان ها و زمین های متعلق به دولت است.

BourseNews.ir/
پول صندوق تثبیت بازار سرمایه، واریز شد؟

پول صندوق تثبیت بازار سرمایه، واریز شد؟

گرچه تاکنون زمان دقیق واریز منابع مالی جدید به صندوق تثبیت بازار سرمایه مشخص نشده، اما شرایط و زمینه‌های واریز این مبلغ برای حمایت از بازار سرمایه در حال...

EghtesadOnline.com/
لیدری خودرویی‌ها در دومین روز کاری بازار سرمایه

لیدری خودرویی‌ها در دومین روز کاری بازار سرمایه

شاخص کل بورس با رشد 3 هزار و 480 واحد، نسبت به آخرین روز کاری در تراز یک میلیون و 386 هزار و 972 واحدی متوقف شد.

YJC.news/
آیا زمان خوبی برای ورود به بورس است؟/ ارزندگی بیش از 100 سهم در بازار سرمایه

آیا زمان خوبی برای ورود به بورس است؟/ ارزندگی بیش از 100 سهم در با...

شاخص کل در میانه بازار امروز با 0٫03 درصد افت در محدوده یک میلیون 383 واحد قرار دارد.

TejaratNews.com/
بازدهی بلند مدت بازار سرمایه مشکلی ندارد / از تحقیق و تفحص مجلس استقبال می کنیم

بازدهی بلند مدت بازار سرمایه مشکلی ندارد / از تحقیق و تفحص مجلس اس...

مجید عشقی گفت: بحث تحقیق و تفحص از بازار سرمایه در مجلس مصوب شده که می تواند در این زمینه بسیار کمک کننده باشد.

EghtesadOnline.com/
اقدامات توسعه‌ای بانک رفاه کارگران تشریح شد سهم تامین مالی اقتصاد از بورس 12 درصد اثرات شکاف بین قیمت دلار متشکل و آزاد صعود "خکرمان" از بازار پایه به بازار دوم فرابورس میدکو افزایش سرمایه داد دعوت از سهامداران "قثابت" به مجمع پذیره نویسی پنجمین شرکت بیمه اتکایی در فرابورس تکلیف قیمت خودرو‌های داخلی مشخص نشد طرح بانک مرکزی صف‌ های دلار را جمع می‌کند؟ وضعیت سبد سهام عدالت در 10 آذر ماه سهامداران "کشرق" در مجمع تصمیم گرفتند "جم پیلن" در تصور انتخاب هیات مدیره جدید پرداخت سود به سهامداران "سدشت" از سال آینده دوری از هیجان؛ نگاه به آینده افت شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی هفته خبر خوش برای متقاضیان مسکن ملی اقبال به آگهی‌های مسکن افزایش یافت افت 17 هزار واحدی شاخص کل بورس در آخرین روز معاملاتی هفته عقب‌نشینی بورس در آخرین روز کاری هفته "فسازان" به مجمع می رود/ "غاذر" آماده انجام معاملات ضرورت آشنایی آحاد مردم با مبحث رتبه بندی اعتباری و اعتبارسنجی افت 17 هزار واحدی شاخص بورس تهران نامه توکلی به سران قوا درباره ارز 4200تومانی اوضاع شکر چطور است؟ استفاده از منابع مولد سازی در تقویت سرمایه گذاری بخش خصوصی افت شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی هفته جلسه "شورای مشورتی" با موضوع "اولویت‌های پژوهشی سازمان بورس و اوراق بهادار" برگزار شد خشکسالی به تهران رسید / تهران 90 روز آب شرب دارد؟ پایان قرمز بورس در آخرین روز کاری هفته | کاهش 17 هزار و 8 واحدی شاخص کل طوفان توییتری علیه نبود امنیت سرمایه‌گذاری/ «اقتصاد ترکیه ایرانی‌ها را نجات می‌دهد؟» تامین مالی «منفی 7 هزار میلیارد تومانی» دولت از فروش اوراق در بورس! نرخ 12 ارز ثابت است/ افزایش نرخ 20 ارز پذیره نویسی شرکت بیمه اتکایی تهران رواک به مدت 15 روز داد و ستد بیش از 4 میلیارد برگه بهادار رونق دلال بازی با کد ملی در بازار خودرو روزهای سرخ بورس پایان ندارد / ثاثیر منفی 2 هزار واحدی «فارس» بر شاخص کل مسکن ملی چند متری است؟ ریزش 17 هزار واحدی شاخص در پایان معاملات بررسی و آسیب‌شناسی قطعی گاز صنایع افزایش احتمالی قیمت گوشت هشدار نسبت به کمبود گوشت در آینده دلایل ریزش ارزش سهام عدالت / رمزارزها در تابلوی فرابورس و شفاف معامله شوند "زاگرس" واحد اول تولیدی را تعطیل کرد افزایش سرمایه "فرابورس" به ثبت رسید شاخص های نزولی وال استریت/بورس های آسیایی هم کاهشی بود تحلیلگران نفت 75 دلاری را پیش بینی کردند رینگ داخلی بورس انرژی میزبان دو محصول دادوستد 2 هزار میلیارد ریالی در معاملات بورس انرژی عرضه 50 هزار تن شمش بلوم فولاد خوزستان در قابلب کشف پریمیوم طلا با رشد 0.5درصدی همراه شد