مصر: موضوع استخراج گاز از« غزه مارین» مورد توافق کلی است

مصر: موضوع استخراج گاز از« غزه مارین» مورد توافق کلی است

وزیر انرژی مصر می‌گوید که با تشکیلات خودگردان درباره استخراج گاز از میدان گازی در سواحل غزه توافق کلی داشته، اما هنوز رژیم صهیونیستی اعلام رضایت نکرده است.

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس به نقل از عرب48، طارق الملا، وزیر نفت و منابع معدنی مصر اعلام کرد که رژیم صهیونیستی و فلسطین به «توافق چارچوبی» برای توسعه میدان گازی فراساحلی در سواحل غزه نزدیک هستند.

الملا گفت: در حال حاضر مذاکراتی بین مقامات مصری، اسرايیلی و فلسطینی از تشکیلات خودگردان فلسطین در مورد توافق نهایی در جریان است و یک توافق‌نامه چارچوبی بین تشکیلات خودگردان و مصر امضا شد، در حالی که اسرايیل رضایت خود را با آن هنوز اعلام نکرده است.

وی با اشاره به اینکه مذاکرات برای دستیابی به توافق نهایی در حال انجام است، تاکید کرد: جزيیات توافق نهایی نشده، بلکه فقط چارچوب آن مورد توافق قرار گرفته و ما از دو سال پیش با اسرايیل در این باره صحبت کردیم.

این در حالی است که مقامات تشکیلات خودگردان وجود هر گونه توافقی بین رام الله، تل‌آویو قاهره برای استخراج گاز از میدان غزه مارین را رد کرده بودند.

در اوایل ماه جاری، مقامات مصری و فلسطینی گفتند که در چارچوب توافقنامه امضا شده بین مصر و تشکیلات خودگردان، شرکت گاز مصر EGAS به دنبال کنترل توسعه میدان گازی است؛ به این معنی که این شرکت مسيول استخراج گاز از میدانی که است، حفاری خواهد شد و از طریق شرکت‌های خصوصی در آنجا عملیات انجام می‌شود و کل فرآیند تحت نظارت مقامات قاهره خواهد بود و بخشی از سود آن به تشکیلات خودگردان فلسطین منتقل می‌شود.

به عقیده کارشناسان، اسرايیل هرگز نمی‌تواند مدعی سهمی از میدان مارین غزه باشد، زیرا این میدان در آب‌های اقتصادی فلسطین است و مصر از جهت روابط خود با سه طرف (اسرايیل، تشکیلات خودگردان فلسطین و حماس)، می‌تواند مذاکرات را به موفقیت رسانده تا توسعه و بهره برداری از میدان مجددا از سر گرفته شود.

اما تلویزیون رژیم صهیونیستی هفته گذشته اعلام کرده بود، مصر، اسرايیل و تشکیلات خودگردان فلسطین با توسعه میدان گاز طبیعی در سواحل نوار غزه موافقت کردند و منافع این میدان گازی برای تشکیلات خودگردان فلسطین و اسرايیل خواهد بود.

با این حال اظهارات وزیر انرژی مصر درباره اینکه هنوز رژیم صهیونیستی موافقت خود را در موضوع استخراج گاز از میدان غزه مارین اعلام نکرده و مذاکرات ادمه دارد،می‌تواند این معنا را دهد که این رژیم اشغالگر هم به دنبال امتیازگیری و کسب منافع از بهره‌برداری از این میدان گازی است که در آب‌های سرزمینی فلسطین واقع است.

در سایه بحران انرژی در جهان، کشورهای حوزه مدیترانه شرقی هم شاهد مجموعه تحولاتی بزرگ در زمینه راه‌اندازی توافق‌نامه‌هایی برای استخراج گاز از این حوزه غنی از سوخت‌های فسیلی هستند.

تازه ترین این تحولات، مذاکرات مصر با فلسطینی‌ها و رژیم صهیونیستی با هدف دستیابی به توافقی است که به آن امکان توسعه میدان گازی «غزه مارین» واقع در 35 کیلومتری ساحل غزه و در عمق 306 متری را می‌دهد که قدیمی‌ترین میدان کشف شده در منطقه از دهه 1990 است.

مذاکرات در حال انجام یک سال پس از امضای یک یادداشت تفاهم بین مصر و فلسطین صورت گرفته است، مشروط بر اینکه شرکت مصری بهره‌بردار این میدان 45 درصد از سهم این میدان فراساحلی را با هدف تامین نیازهای فلسطین به گاز طبیعی و صادرات با بخشی از تولید در اختیار گیرد.

یکی از موارد مورد توافق کلی در این قرارداد این است که گاز باید برای تامین نیازهای بازار فلسطین به ویژه شرکت‌های تولید برق فلسطینی در نوار غزه که از مشکل برق رنج می‌برد، در اولویت قرار گیرد و همچنین گاز به نیروگاه جنین در شمال کرانه باختری که روی آن کار می‌شود، هم تعلق گیرد.

پایان پیام/

پیام جدید رییس‌کل بانک مرکزی برای بازار ارز/ خرید و... عرضه خودرو در بورس کالا؛ از حذف دلالان تا کنار گذاشتن قیمت گذاری دستوری پیش فروش فراری با موعد تحویل 2 ساله! طلا رکورد افزایش قیمت را شکست با 5 میلیارد کجای تهران می‌توان خانه خرید؟ تاکید وزیر نیرو بر افزایش مبادله برق بین ایران و ترکمنستان طلا رکورد افزایش قیمت را شکست اعزام اکیپ‌های فنی برای رفع اختلال برق در مناطق زلزله‌زده هرمزگان یک پیش‌بینی جذاب از اقتصاد جهان در سال 2023 جژيیات طرح فروش فوری وانت جدید ایران خودرو اعلام شد _ بدون قرعه کشی 9 دستگاه همچنان به درگاه ملی مجوزها متصل نشدند جزيیات فروش فوق‌ العاده سایپا اعلام شد _ آذر 1401 روزگار سپری شده اتاقک های زرد ارتباط اتفاقی هشدار‌آمیز و جدی برای تورم در کشور گزارش بازار‌ها امروز 9 آذر 1401 | بازار بیت کوین برای سرمایه گذاری خطرناک است چهار مصوبه جدید برای رفع موانع تولید ابلاغ شد روسیه و چین به دنبال دور زدن سويیفت ایران چگونه از تله فقر فرار کرد و به دام درآمد متوسط افتاد؟ بیشترین افزایش قیمت آبان برای گوجه فرنگی و پیاز / تورم روغن علیرغم بیشترین افزایش قیمت سالانه، در آب... آخرین وضعیت قیمت طلای جهانی تورم نقطه به نقطه 43.2درصدی تولید در تابستان / کشاورزی صدرنشین تورم تولید تسهیل در روند صدور مجوز کسب و کار بدون مراجعه حضوری حجم پایه پولی به حدود 713 هزار میلیارد تومان رسید سایه سنگین ابهام بر بازار نفت/ سقوط بی‌سابقه تقاضا... تسهیلات آنی بانک شهر بدون حضور در شعبه اوراق ارزی، پاسخگوی بخشی از تقاضای موجود در بازار ارز شرط مهم افزایش قیمت طلا چیست؟ بحران خاموشی در اتریش غذا را جیره بندی کرد اجاره‌های میلیاردی برای آپارتمان‌های نقلی! میانگین هزینه سرسام‌آور برای سفر به قطر اجاره های میلیاردی برای آپارتمان های نقلی شمال تهران ! اعلام شرایط مشارکت در بورس بین الملل مناطق آزاد سه بانک چک الکترونیک خود را رونمایی کرده اند قیمت خودرو چقدر بالا رفت؟ / لیست جدید را اینجا بب... وضعیت سبد سهام عدالت امروز چهارشنبه 9 آذرماه 1401 آماده عرضه این خودروهای جدید در بورس باشید + اسامی ريیس بانک مرکزی: وضعیت ارزی ما خوب است تغییر تعطیلات در کشور کلید خورد؟ آخرین جزییات از ادامه پرداخت یارانه نقدی / دریافت کالابرگ اختیاری یا اجباری؟ خودروهای وارداتی به مزایده گذاشته خواهد شد ريیس بانک مرکزی: وضعیت ارزی ما خوب است افزایش صادرات غیر نفتی در 7 ماه نخست سال شاید اکنون بهترین فرصت برای خرید بیت‌کوین باشد! فردا؛ سفر ريیس جمهور به کردستان استفاده از ظرفیت ابزار‌های مالی بانک مرکزی یک ضرورت است مصوبات جدید ستاد تسهیل و رفع موانع تولید ابلاغ شد کاهش حقوق گمرکی کالا‌های مشمول از 4 به یک درصد مسکو و پکن در حال توسعه تسویه حساب‌ ها بدون سويیفت حراج جدید اوراق مالی اسلامی بانک مرکزی در هفته آینده رکود در منطقه یورو شدیدتر خواهد شد