سیگنال جدید ريیس مجلس / قیمت حامل‌های انرژی تغییر می‌کند؟

سیگنال جدید ريیس مجلس / قیمت حامل‌های انرژی تغییر می‌کند؟

با وجود این که مجلس بارها اعلام کرده قرار نیست حامل‌های انرژی گران شود اما امروز رییس مجلس گفته سالانه 160 میلیارد دلار هزینه مصرف انرژی در کشور است. آیا این اظهارات در موسم بودجه به معنای تغییر قیمت حامل‌های انرژی است؟

به گزارش تجارت‌نیوز، زمزمه‌های افزایش قیمت حامل‌های انرژی از ابتدای سال شروع شد و در نهایت در تابستان شدت گرفت. هفته گذشته رییس سازمان برنامه و بودجه هم به مساله کسری بودجه اشاره کرد بود اما برنامه‌ای برای لایحه اصلاحی بودجه ارايه نداد و گفت «دولت هم هنوز برنامه‌ای در این خصوص ندارد».

همان موقع هم عده‌ای از کارشناسان گمان کردند که شاید افزایش قیمت حامل‌های انرژی یکی از سیاست‌های احتمالی دولت برای کسری بودجه دولت باشد.

اما آنگونه که دولت و مجلس پس اختلال در سامانه سوخت‌گیری اعلام کردند، قیمت بنزین قرار نیست افزایش یابد.

به جز این، مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران هم گفته بود تعرفه‌های موجود برق تغییری نکرده است. بنابراین به نظر می‌رسد قرار نیست قیمت حامل‌های انرژی مصرفی مردم گران شود.

حذف یارانه انرژی بخش صنعت؟

اما امروز، رییس مجلس در صحن علنی اعلام کرد که سالانه 160 میلیارد دلار هزینه مصرف انرژی در کشور است. چند روز پیش هم دفتر مطالعات انرژی، صنعت و معدن مرکز پژوهش‌های مجلس، گزارشی درباره یارانه انرژی در ایران منتشر کرد.

طبق این گزارش، بیش از سه‌چهارم یارانه انرژی در سال‌های 1384 تا 1395 به غیر خانوارها اختصاص یافته است. به عبارت دیگر بر اساس گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس بخش زیادی از یارانه پنهان انرژی به صنایع رسیده است.

بر این اساس احتمال دارد اظهارات قالیباف و دیگر مقامات درباره حامل‌های انرژی و یارانه پنهان آن متوجه بخش صنعت باشد و دولت بخواهد در بودجه سال بعد، یارانه انرژی صنایع را حذف کند یا کاهش دهد.

پیش از شروع این اظهارات، فریدون عباسی، عضو کمیسیون انرژی مجلس گفته بود: اگر قیمت حامل‌های انرژی واقعی شود متعاقب آن مصرف انرژی کنترل می‌شود و باید به آن‌هایی که نیازمند واقعی هستند پرداخت‌هایی صورت گیرد.

سخنان رییس کمیسیون انرژی، اظهارات رییس مجلس و در نهایت گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس این گمانه را به وجود می‌آورد که احتمالا دولت به فکر جبران کسری بودجه از راه گران کردن حامل‌های انرژی است اما این افزایش قیمت احتمالا شامل صنایع است نه همه مردم.

مطالعه بیشتر: استفاده از مازوت دردسرساز شد / قیمت سیمان بالا می‌رود؟
آغاز ثبت‌نام کارت سوخت المثنی از فردا

آغاز ثبت‌نام کارت سوخت المثنی از فردا

با رفع اختلال سامانه ثبت‌نام کارت سوخت المثنی، این سامانه از صبح فردا آماده فعالیت خواهد بود و متقاضیان می‌توانند با مراجعه به دفاتر پلیس 10+ نسبت به ثبت درخواست کارت سوخت المثنی اقدام کنند.

TejaratNews.com/
کوچ صنایع از اصفهان شروع شد؟

کوچ صنایع از اصفهان شروع شد؟

یکی از دلایلی که برای خشسکالی اصفهان مطرح شده، وجود صنایع آب‌بر در اصفهان است. با وجود سیگنال‌هایی که از مجلس و اتاق ایران به گوش می‌رسد به نظر می‌رسد احتمالا صنایع آب‌بر ایران، منتقل می‌شوند. همچنین ...

TejaratNews.com/
مشکلی برای تامین سوخت جایگزین نداریم / سیمانی ها به سامانه سدف مراجعه کنند

مشکلی برای تامین سوخت جایگزین نداریم / سیمانی ها به سامانه سدف مرا...

در حال حاضر به دلیل افزایش بی‌سابقه مصرف گاز در بخش خانگی، محدودیت‌ها در سوخت‌رسانی به نیروگاه‌ها و صنایع عمده همچون سیمان آغاز شده تا از افت فشار گاز در شبکه...

EghtesadOnline.com/
تمام جایگاه‌های سوخت در مدار است

تمام جایگاه‌های سوخت در مدار است

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران از قطع 40 دقیقه‌ای پرداخت الکترونیک در جایگاه‌های سوخت خبر داد و گفت: این قطعی ربطی به سامانه هوشمند سوخت نداشته و عرضه سوخت بدون قطعی ادامه دارد.

Bartarinha.ir/
گاز صنایع به بورس کالا رسید؟

گاز صنایع به بورس کالا رسید؟

علی نقوی با بیان اینکه در کشورهای تولیدکننده گاز صنایع بزرگ از طریق این بازار می‌توانند گاز مورد نیازشان را تامین کنند و از طریق ابزارهای آتی ریسک را مدیریت کنند،...

EghtesadOnline.com/
کدام صنایع مناسب سرمایه گذاری هستند؟ / شناسایی مسیر کلی بازار، با وجود ابهامات متعدد

کدام صنایع مناسب سرمایه گذاری هستند؟ / شناسایی مسیر کلی بازار، با ...

بسیاری از کارشناسان اعتقاد دارند ریسک سیستماتیک در بازار سرمایه پایدار است و از طرفی فروش اوراق دولتی، بی‌ثباتی بازار را افزایش می‌دهد. در چنین وضعیتی که بازار با...

EghtesadOnline.com/
آغاز صدور کارت‌سوخت المثنی/ چه کسانی می‌توانند کارت سوخت بگیرند؟

آغاز صدور کارت‌سوخت المثنی/ چه کسانی می‌توانند کارت سوخت بگیرند؟

سامانه صدور کارت سوخت المثنی از هفته جدید شروع به کار می‌کند و واجدان شرایط می‌توانند با مراجعه به دفاتر پلیس +10 کارت سوخت المثنی خود را دریافت کنند.

TejaratNews.com/
سامانه صدور کارت سوخت تا پایان هفته راه‌اندازی می‌شود

سامانه صدور کارت سوخت تا پایان هفته راه‌اندازی می‌شود

مدیر سامانه هوشمند سوخت شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی از راه‌اندازی سامانه صدور کارت‌های سوخت المثنی تا پایان هفته خبر داد.

TejaratNews.com/
پیامک دریافت سوخت جبرانی جعلی است!

پیامک دریافت سوخت جبرانی جعلی است!

سرهنگ علی محمد رجبی گفت: پیامک ارسالی مبنی بر دریافت سوخت جبرانی دارای اعتبار نیست.

TejaratNews.com/
رفع قیمت‌گذاری دستوری، صنایع بورسی را توسعه می‌دهد

رفع قیمت‌گذاری دستوری، صنایع بورسی را توسعه می‌دهد

کارشناس بازار سرمایه گفت: قیمت‌گذاری دستوری شرکت‌ها را به سمت ورشکستگی و کاهش توسعه یافتگی سوق می‌دهد. همچنین اجازه رشد را از اکثر شرکت‌ها می‌گیرد.

YJC.news/
تولید حداکثری برق در صورت تامین سوخت/ کمبود سوخت با مازوت جبران می‌شود؟

تولید حداکثری برق در صورت تامین سوخت/ کمبود سوخت با مازوت جبران می...

در سومین جلسه کمیته گذر از پیک زمستان 1400، بر قابل تامین بودن همه مصارف برق کشور در صورت تامین سوخت کافی برای همه نیروگاه‌‫های حرارتی تاکید شد.

TejaratNews.com/
درآمد دولت از اختلال سامانه سوخت چقدر بود؟

درآمد دولت از اختلال سامانه سوخت چقدر بود؟

سامانه سوخت‌گیری یک هفته‌ای به دلیل اختلال قطع شده بود و اکثر جایگاه‌ها بنزین آزاد عرضه می‌کردند. حالا چند روزی است که اختلال در سامانه سوخت‌گیری بنزین تمام شده اما درآمد دولت از محل این اختلال چقدر ب...

TejaratNews.com/
زیان جایگاه‌داران از اختلال سامانه سوخت چقدر بود؟

زیان جایگاه‌داران از اختلال سامانه سوخت چقدر بود؟

ريیس هیات مدیره انجمن صنفی صاحبان اماکن فروش و عرضه فراورده‌های نفتی کشور گفت: در نتیجه بحرانی که ناشی از اختلال در سامانه هوشمند سوخت به وجود آمد، جایگاه‌های سوخت حدود 50 میلیارد تومان هزینه و زیان م...

TejaratNews.com/
واکنش‌ها به جایگزین کردن کارت ملی با کارت سوخت/ کارت سوخت حذف می‌شود؟

واکنش‌ها به جایگزین کردن کارت ملی با کارت سوخت/ کارت سوخت حذف می‌ش...

زمزمه‌های تغییر کارت سوخت و جایگزینی آن با کارت ملی، دوباره شنیده می‌شود. اما آیا کارت سوخت حذف می‌شود؟

TejaratNews.com/
10 لیتر سهمیه سوخت جبرانی دولت به مردم

10 لیتر سهمیه سوخت جبرانی دولت به مردم

وزیر نفت گفت: در پایان آبان ماه 70 لیتر بنزین به کارت سوخت خودروهای شخصی واریز می‌شود.

TejaratNews.com/
نگرانی‌ها در کمبود گاز صنایع برطرف می‌شود؟ تشریح میزان تامین مالی دولت از بورس/ سال99 و 130همت اوراق مرابحه 445 هزار ملک مازاد دولتی در سامانه سادا ثبت شد قیمت یک خانه معمولی در گران‌ترین نقطه تهران دستکاری بادکنکی ارزش بازار شرکت توسط دولتی‌ها مصرف گاز بخش خانگی افزایش یافت پیشتازی بانکی‌ها در بورس امروز/ کدام گروه‌ها از برجام منتفع می‌شوند؟ بررسی سیاست دولت برای ساماندهی ارز 4200 تومانی و بورس با حضور خاندوزی گروه مالی غدیر بورسی می‌شود/ جهش 8 برابری سودآوری گروه مالی غدیر قیمت دلار و یورو امروز 9 آذر‌ماه / تثبیت قیمت دلار در میانه کانال 26 هزار تومان پیگیری طلب 11 هزار میلیارد تومانی شرکت‌های اوره‌ساز از دولت‌ تدوین بودجه 1401 با فرض ادامه تحریم‌ها نرخ رسمی 22 ارز کاهشی شد ساخت خودروی پرنده رنو قیمت جهانی طلا امروز 9 آذر / اونس طلا به 1792 دلار و 79 سنت رسید افت شاخص بورس در معاملات امروز بازار بانک ها ملزم به افشای اطلاعات ماهانه شدند تخصیص اعتبارات برای اشتغالزایی از ماه آینده جزيیات نامه ريیسی به رهبری درباره بنزین شاخص همچنان قرمزپوش است افزایش قیمت خودرو 2٫5 برابر بیشتر از تورم! بانک‌ها در اتاق شیشه‌ای؛ شفافیت اطلاعات مالی بانک‌ها بازار اجاره مسکن روند صعودی گرفت بازار سرمایه در بلاتکلیفی محض/ شاخص کل کی به کانال 1٫6 میلیون می‌رسد؟ قرارداد سوآپ ترکمنستان واقعا مهم است؟ نوسازی ناوگان جاده‌ای کشور با همکاری سه وزارتخانه سری جدید کامیونت‌های بهمن‌دیزل (فورس) معرفی شد شاخص در دقایق ابتدایی با افت اندک مواجه است قیمت مسکن در مسیر ثبات بورس 836 واحد افت کرد سرمایه‌گذاری خارجی؛ نقدینگی راهگشا برای بورس بازنده بورس کیست؟ "غدام" ساعت 10:00 صبح بازگشایی می‌شود آغاز مذاکرات دو وزارتخانه برای معافیت فولادی ها از قطعی گاز "ساروج" متوقف شد "فاسمین" صورت مالی زیرمجموعه را منتشر کرد مجمع صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی سهم آشنا یکم امروز برگزار می شود مجمع صندوق سرمایه گذاری گسترش فردای ایرانیان تا 10 روز آینده فردا، روز مجمع صندوق سرمایه گذاری بادرآمد ثابت کیان( ETF) این هم از صورت مالی زیرمجموعه "شرانل" "دتولید" صورت مالی 6 ماهه حسابرسی را منتشر کرد صورت مالی میاندوره ای شرکت تولید رینگ سایپا منتشر شد "کنور" صورت مالی حسابرسی شده شرکت تابعه را منتشر کرد پراید گران شد/ قیمت خودرو امروز 9 آذر 1400(جدول) انتشار صورت سود وزیان میاندوره ای "رتکو" چشم نگران بازار طلا و ارز به مذاکره ایران و 1+4 افزایش 64درصدی قیمت کارخانه‌ای خودرو خبرهای مهم امروز برای سهامداران / سیگنال مذاکرات به بورس چه بود؟ ماجرای تاسیس بورس بین الملل چیست؟ پراید به مرز 170 میلیون تومانی رسید