ریشه تورم را باید با کنترل کسری بودجه درمان کرد/ قیمت‌گذاری دستوری دلار فایده ندارد

ریشه تورم را باید با کنترل کسری بودجه درمان کرد/ قیمت‌گذاری دستوری دلار فایده ندارد

مدیر عامل فرابورس ایران گفت: به جای اینکه قیمت دلار را دستوری تعیین کنیم، باید به ریشه آن یعنی تورم توجه کرد. برای تورم نیز باید ریال را کنترل کرد و برای کنترل ریال هم لازم است ریشه آن را پیدا کرد که همانا کسری بودجه است.

به گزارش خبرگزاری فارس،‌ امیر هامونی مدیر عامل فرابورس ایران، مطلبی در ایام قرنطینه کرونایی نوشته و برای انتشار در اختیار خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس قرار داده است.

وی نوشته است، به جای اینکه قیمت دلار را دستوری تعیین کنیم، باید به ریشه آن یعنی تورم توجه کرد. برای تورم نیز باید ریال را کنترل کرد و برای کنترل ریال هم لازم است، ریشه آن را پیدا کرد که همانا کسری بودجه است. کسری بودجه از سمت دولت به بانک مرکزی تحمیل می‌شود تا در پی آن اقدام به چاپ پول کند و این رابطه یک پیشینه پنجاه ساله دارد.

برای مدیریت این امر باید درآمدهای دولت را افزایش و یا هزینه‌های آن را کاهش داد و هر طرحی که به افزایش درآمدها یا کاهش هزینه‌ها کمک کند باید، به عنوان اولویت دولت مورد توجه قرار گیرد.

هامونی در این دلنوشته ادامه داد: امام علی (ع) در اسرار و رموز مرگ می‌فرمایند: «هر که از مرگ بگریزد، در همین فرارش با مرگ روبه‌رو خواهد شد! چرا که اجل در کمین جان است و سرانجام گریزها، هم‌آغوشی با آن است. وه که چه روزگارانی در پی گشودن راز مرگ بودم؛ اما خواست خدا این بود که اسرار همچنان فاش نشوند! هیهات! چه دانش سر به مهری.»

طی هفته اخیر که به ویروس کرونا مبتلا شده‌ام، با وجود خوردن ویتامین‌ها و تقویت‌کننده‌ها، شاهد بهبودی حالم نبودم و افاقه نمی‌کرد، چرا که مشکل اصلی از جای دیگر یعنی عفونت بود.

از شب گذشته که در بیمارستان بستری شدم، روند مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها آغاز شد، چون که‌ بنا به تشخیص پزشک، لازمه اثر کردن دارو، خارج کردن عفونت از بدنم بود. خدای را شاکرم که به لطف بیکرانش و درایت جناب دکتر پیام طبرسی و خانم دکتر فرحناز صادق بیگی شاهد بهبودی هستم با این‌حال هر انسانی باید آماده وداع با این دنیای فانی باشد و از این روی، طبق تجربه‌ و دانشم در حد بضاعت، وظیفه خود می‌دانم به چندین نکته در زمینه اقتصادی اشاره کنم.

با شرایط خوردن داروها و افاقه نکردن آن تا زمان خروج عفونت از بدنم که مواجه شدم، بی‌اختیار به یاد وضعیت بازارهای مالی افتادم. ویتامین‌ها و تقویت‌کننده‌ها را می‌توان به توسعه تشبیه کرد. اینکه نمی‌توان صرفا به تقویت توسعه اندیشید و در راستای آن تلاش کرد، اما نسبت به مبارزه با عفونت‌ها و غدد چرکی اقتصاد بی‌تفاوت بود. ابتدا باید چرک‌ها، عفونت‌ها و فساد را در اقتصاد خشکاند تا بتوان زمینه را برای توسعه فراهم ساخت.

کشور در زمینه اقتصاد نیز به تاسی از شیوه و منش حاج قاسم سلیمانی، مرد میدان می‌خواهد که البته در کوران چالش‌های مختلف اقتصادی، تلاش‌های بسیاری صورت گرفته که در برخی حوزه‌ها موفقیت‌آمیز هم بوده است.

در شرایط پیچیده کنونی، شناخت انگاره‌ها و آموزه‌های غلط اقتصاد ایران و سپس اصلاح آن‌ها، بیش از پیش ضروری می‌نماید. در این مسیر شوربختانه آن‌گونه که بایسته است، به علوم ادراکی-شناختی، اقتصاد روایی و اقتصاد مالی-رفتاری توجه کافی نشده است.

از دیگر سو، اگر رکن اساسی شکل‌گیری نهادها و هنجارهای کشور، اسلام باشد، اقتصاد اسلامی نه تنها امکان دارد، بلکه ضرورت دارد. بسیاری، اقتصاد اسلامی را با نرخ بهره بدون ربا یکی می‌پندارند، در حالی که اقتصاد ایران در حال عبور از این مسيله است که بتواند نرخ بهره اسمی را متناسب با تورم و فقه و شریعت در نظر بگیرد، کما اینکه فقهای بزرگی نیز در این زمینه اعلام رای کرده‌اند و اوراقی مثل اوراق تیپس (TIPS) یا مصون از تورم نیز قرار است در ماه‌های آینده توسط دولت یا بخش خصوصی منتشر شود. اما باید توجه کنیم که اقتصاد اسلامی بسیار فراتر از این‌هاست و اصول اساسی بازارهای مالی، بازار سرمایه و محیط سرمایه‌گذاری و ... را دربرمی‌گیرد به ویژه اینکه تاکید دارد، باید به همه ذی‌نفعان تولید اعم از صاحب زمین، سرمایه‌دار، کارگر، کارآفرین، سرمایه انسانی، مغزافزار و ... پرداخت‌های عادلانه انجام شود که امر بسیار مهمی است. همچنین فراتر از تمامی این مباحث، مسايل دیگری نیز در اقتصاد اسلامی وجود دارد که هنوز به آن‌ها توجه نشده است.

بدین ترتیب با وجود اینکه اسلام هدف از خلقت را تکامل معنوی انسان می‌داند در عین حال به مسايل اقتصادی و معیشت مردم توجه ویژه‌ای دارد، از همین رو اگر اقتصاد اسلامی، ظهور و بروز پیدا کند شاهد شکوفایی اقتصادی خواهیم بود و به تبع آن پیشرفت جهشی در این حوزه تضمین‌شده خواهد بود.

بی‌تردید از آفات و دمل چرکین کنونی اقتصاد کشور، قیمت‌گذاری دستوری است که از نگاه کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار نیز قیمت‌گذاری و تسعیرها جایز نیست و مخاطرات آن نیز مشهود و خطاهای آن محرز شده است که دایره این امر بسیاری از حوزه‌ها را دربرمی‌گیرد.

از انگاره‌های غلطی که اکنون در اقتصاد ما حاکم شده این است که نرخ دلار به تورم و گرانی سیگنال می‌دهد. برخلاف چنین انگاره غلطی این گرانی و تورم است که به دلار سیگنال حرکت صعودی می‌دهد؛ چراکه فرمول دلار یک فرمول درون‌زاست. درواقع میزان تورم کشور، منهای تورم کشورهایی که بیشترین تراز پرداخت‌ها را با آنان داریم، منجر به پایین آمدن ارزش ریال یا گران شدن قیمت دلار می‌شود و هرگونه مداخله در این فرمول صحیح منجر به ایجاد رانت و فساد برای یک عده‌ای خواهد شد. لذا به جای کنترل اسمی دلار باید تورم را مهار کرد و برای کنترل تورم باید ریال را مدیریت نمود و الی آخر...

مسيله دیگر این است که بسیاری از مردم از طریق فضای مجازی و رسانه‌ها، مسيولان را در تله روزمرگی کوتاه‌مدت انداخته‌اند و مسيولان نیز بعضا دچار انگاره‌های غلط شده‌اند و ممکن است در مواردی همچون اصلاح و سرکوب قیمت‌ها نقش‌آفرینی کنندکه این کار، صحیح نیست. در نهایت زمانی که تورم کشور را به تورم کشورهایی که بالاترین تراز پرداخت‌ها را با آن‌ها داریم برسانیم، دلار نیز به طور طبیعی مدیریت شده و قیمت آن ثابت خواهد ماند.

نباید مصداق آیه «یقولون نومن ببعض ونکفر ببعض» (ما به برخی (از انبیاء) ایمان آورده و به پاره‌ای ایمان نیاوریم) باشیم. نمی‌توان ادعا کرد که باید قیمت‌گذاری دستوری را در سیمان، خودرو، فولاد و ... حذف کرد اما زمانی که نوبت به نرخ سود در اقتصاد می‌رسد، برخی فعالان بازار معترض شوند که دولت باید نرخ‌ سود را کنترل کرده و اوراق نفروشد! از آنجا که نرخ سود نیز در بازار یک متغیر درون‌زاست، باید قیمت بازاری و نه دستوری داشته باشد. ضمن آنکه قیمت‌گذاری مغزافزار، نیروی کار و کارگر نیز چه به صورت نزولی و چه به صورت صعودی نباید تکلیفی باشد و باید بازاری تعیین شود.

برخی نهادها و دستگاه‌ها برنامه‌هایی دارند که در کلان اقتصاد باهم ناسازگار و متناقض‌اند. به‌عنوان‌مثال مقام مسيول قصد دارد قیمت کالایی مثل سیمان یا فولاد را کاهش دهد که اتفاق خوبی است، ولی از سوی دیگر به این موضوع توجه نمی‌شود که وزارت اقتصاد و تیم اقتصادی این مجموعه در تلاش هستند منافع سهامداران شرکت‌های این گروه‌ها را حفظ کنند، اما سرکوب قیمت محصولات، نرخ سهام آن‌ها را متاثر کرده و باعث نارضایتی مردم می‌شود. نمی‌توان هم‌زمان نرخ محصولی را کنترل کرد و این موضوع اثری در قیمت سهام آن‌ها نداشته باشد. اقتصاد ایران سال‌هاست با این عارضه درگیر است.

در شرایط امروز که اقتصاد کشور در پیچ تاریخی قرار دارد، حضور مردم در بازار سرمایه می‌تواند همه مشکلات این طرح‌های شکست‌خورده را برطرف کند. زمانی که مردم سهامدار شرکت‌های بزرگ کشور باشند، از افزایش قیمت‌ها نگران نمی‌شوند و این رمزی است که می‌تواند بازار سرمایه ایران را زیرخاک اقتصاد بیرون بیاورد.

مبحث مهم دیگر در وضعیت کنونی، موضوع مالیات است. علی‌رغم تلاش‌هایی که در راستای وضع قوانین و مقررات جدید در نظام مالیاتی کشور طی چهار دهه پس از انقلاب اسلامی صورت گرفته است، ساختار این نظام کماکان تحت‌تاثیر ضعف‌های بنیادین و ناکارآمدی‌های نظام مالیاتی رژیم سابق قرار دارد.

محدودیت‌های موجود در نظام مالیاتی کشور موجب بروز مشکلاتی در پرداختی‌های جامعه شده، به این ترتیب که برخی افراد هم با مسيله پرداخت مالیات‌های متعارف و هم مالیات شرعی مواجه هستند که این مورد به نوبه خود موجب بروز مشکلاتی از قبیل ضعف فرهنگ پرداخت مالیات، فرار مالیاتی، کاهش درآمدهای دولت از این مسیر و بسیاری دیگر از مشکلات و ناکارآمدی‌ها شده است.

تا زمانی که در کشور موضوع مالیات، خمس و زکات طی فرمول مدون و در یک نظامی که فقه سیستمی بر آن حاکم باشد، مشخص نشود موضوع مالیات‌ستانی به احتمال زیاد موفقیت‌آمیز نخواهد بود. چراکه بسیاری از متشرعان هستند که خمس و زکات پرداخت می‌کنند، اما مالیات را خیر. از دیگر سو هستند افرادی که مالیات را پرداخت کرده و از پرداخت خمس و زکات سر باز می‌زنند. در این زمینه، پیشنهاد می‌شود که تجربه موفق سازمان بورس در راه‌اندازی کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار برای سازمان امور مالیاتی کشور نیز به کار گرفته شود و این سازمان نیز یک کمیته فقهی ایجاد کند تا بتواند این امر را مدیریت کرده و سپس موضوع مالیات را با دفاتر مراجع تقلید و دولت حل و فصل کند.

اینجانب در مسيولیت‌های مختلفی که برعهده داشته‌ام، همواره کوشیده‌ام خاضعانه در مسیر اعتلای اقتصادی این مرز و بوم گامی هر چند کوچک بردارم و حتی در پیچیده‌ترین و پرچالش‌ترین شرایط، به توسعه و شکوفایی اقتصاد ایران اسلامی امید داریم.

امیر هامونی
مدیرعامل فرابورس ایران

انتهای پیام/ب

تورم بی‌سابقه طی سه سال اخیر در ترکیه

تورم بی‌سابقه طی سه سال اخیر در ترکیه

نرخ تورم رسمی در ترکیه با افزایش 3.51 درصدی نسبت به ماه قبل به 21.31 درصد سالانه رسید.

Bartarinha.ir/
کاهش 7 دلاری قیمت طلا/تورم آمریکا فعلا ادامه دارد

کاهش 7 دلاری قیمت طلا/تورم آمریکا فعلا ادامه دارد

قیمت طلا امروز در بازارهای جهانی به دلیل انتظار سرمایه گذاران برای انتشار گزارش شغلی آمریکا 7 دلار کاهش داشت.

FarsNews.ir/
سهم تامین مالی اقتصاد از بورس 12 درصد

سهم تامین مالی اقتصاد از بورس 12 درصد

مدیرعامل یک شرکت تامین سرمایه گفت: سهم تامین مالی اقتصاد از بازار سرمایه 10 تا 12 درصد است.

FarsNews.ir/
دولت از جان فولاد و سیمان چه می خواهد؟ / مصالح ساختمانی در معرض خطر قیمت گذاری دستوری

دولت از جان فولاد و سیمان چه می خواهد؟ / مصالح ساختمانی در معرض خط...

الگوی قیمت گذاری دستوری، بحث جدیدی برای سهامداران و فعالان بازار سرمایه ایران نیست چرا که اقتصاد ایران به طور کلی تحت تاثیر این مدل بوده و خصوصا در شرایط پرفشار...

EghtesadOnline.com/
نوبل اقتصاد هم می رسد به...

نوبل اقتصاد هم می رسد به...

گزارش پنج و نیم امروز نیم نگاهی دارد به تراوشات ذهنی عجیب اساتید و گاو نری که باید شیر بدهد و کمین چشم بادامی ها برای حمله به بازار ساخت و ساز مسکن و....

BourseNews.ir/
سهامداران حتما بخوانند / قیمت سیمان و فولاد در معرض قیمت گذاری دستوری / دو وزیر در پی تثبیت بازار هستند

سهامداران حتما بخوانند / قیمت سیمان و فولاد در معرض قیمت گذاری دست...

وزیر راه‌وشهرسازی از مذاکره با وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تثبیت قیمت سیمان و فولاد تا پایان اجرای نهضت ملی مسکن خبر داد.

EghtesadOnline.com/
وزیر اقتصاد‌: حذف ارز 4200 تومانی به تعویق افتاد‌

وزیر اقتصاد‌: حذف ارز 4200 تومانی به تعویق افتاد‌

وزیر اقتصاد‌ گفت: دولت به این نتیجه رسید که با توجه به پیامدهای منفی در بخش تولید به سمت حذف ارز 4200 تومانی حرکت کند و با توجه به اینکه این لایحه در مجلس به تصویب نرسید به تعویق خواهد افتاد.

Bartarinha.ir/
توانستیم 3.5 تا 4.5درصد تورم را کاهش دهیم

توانستیم 3.5 تا 4.5درصد تورم را کاهش دهیم

ريیس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: با همه مضیقه‌ها دولت برای تامین بودجه به سراغ استقراض از بانک مرکزی نرفته است، آیینه عملکرد درست دولت کاهش 4/5 و 3/5 درصدی تورم نقطه‌ای در مهر و آبان است.

Bartarinha.ir/
خبر خوب وزیر اقتصاد برای تولیدکنندگان ایرانی

خبر خوب وزیر اقتصاد برای تولیدکنندگان ایرانی

خاندوزی از اجرایی شدن انتقال داده‌های گمرک و سامانه تجارت خبر داد.

Irinn.ir/
واریز پول به صندوق تثبیت بورس بالاخره انجام شد / پیگیری برای حذف قیمت گذاری دستوری صنایع

واریز پول به صندوق تثبیت بورس بالاخره انجام شد / پیگیری برای حذف ق...

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: مصوبه تزریق یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار در حال پیگیری و بخشی از آن تزریق شده است.

EghtesadOnline.com/
پیش‌بینی اقتصاد ایران در پنج سال آینده

پیش‌بینی اقتصاد ایران در پنج سال آینده

واحد اطلاعات اکونومیست چشم‌انداز متغیرهای اقتصادی را تا پنج سال آینده به‌روز کرد که براین اساس در پایان 2026، نرخ ریال در برابر هر دلار به 297780 خواهد رسید، همچنین در نیمه نخست سال آینده میلادی به اح...

TejaratNews.com/
تورم آبان‌ماه کاهشی شد

تورم آبان‌ماه کاهشی شد

اعلام مرکز آمار ایران از کاهش هر سه شاخص تورم در آبان ماه و عقبگرد تورم سالانه به 44.4 درصد حکایت دارد.

Irinn.ir/

نرخ تورم در آبان به 44.4 درصد رسید/ افت 3.5 درصدی تورم نقطه به نقطه

تورم آبان‌ماه کاهشی شد

تورم آبان‌ماه کاهشی شد

تازه‌ترین گزارش مرکز آمار از وضعیت تورم حکایت از آن دارد که روند رشد این نرخ در آبان‌ماه متوقف و شاخص قیمت مصرف کننده در این دوره کاهشی شده است.

Bartarinha.ir/
ترکیه 30درصد اقتصاد سوریه را گرفته، ایران 3درصد!

ترکیه 30درصد اقتصاد سوریه را گرفته، ایران 3درصد!

نایب رییس اتاق بازرگانی ایران می‌گوید تا زمانی که کشور در حوزه دیپلماسی اقتصادی فعالیت‌های خود را اصلاح نکند، امکان استفاده از بسیاری از ظرفیت‌های اقتصادی وجود نخواهد داشت.

Bartarinha.ir/
اثر «امیکرون» بر بازار فلزات هفته‌ای سرخ دست صندوق‌های مختلط‌ها را سوزاند نظر حسابرس بر تامین نقدینگی "دکیمی" افزایش سرمایه "بموتو" به منظور اصلاح ساختار مالی اظهارنظر حسابرس بر گزارش توجیهی افزایش سرمایه "دسینا" سهام "غکورش" 66 میلیون سهم را وثیقه کرد افزایش سرمایه از سود انباشته "پیزد" به پیشنهاد هیات مدیره مجمع "شبندر" ترکیب هیات مدیره را تغییر داد درخواست مهم ريیس سازمان بورس از دولت رشد بورس به لطف فولاد و شستا/ آغاز متعادل برای بازار سهام سلام «پیشگامان سرمایه نوآفرین» به قعرنشینی رشد 59 درصدی در فروش صنایع بورسی مردم بلیت هواپیما را گران نخرند اعتماد از دست رفته سهامداران جبران می‌شود / دامنه نوسان فعلا حذف نمی‌شود بورس یک هزار و 283 واحد رشد کرد بودجه 1401 با نگاه به منفعت سهامداران به دنبال افزایش معافیت مالیاتی شرکت‌های بورسی هستیم قیمت خودرو در بازار امروز قیمت مسکن در منطقه مرکزی تهران بحران تامین مواد غذایی با خشک‌شدن زاینده‌رود "لکما" 2 روز آینده بازگشایی می‌شود توقف "حپترو" به مدت 2 روز کاری پیش‌بینی قیمت‌ها پس از توزیع اینترنتی کالا‌ها برگزاری مجمع صندوق سرمایه گذاری آسمان آرمانی سهام(ETF) در هفته آینده در 7 ماهه اول امسال چقدر خودرو تولید شد؟ مجمع صندوق سرمایه گذاری بادرآمد ثابت کیان فردا برگزار می شود دلیل منع واردات محصولات ایران از سوی روسیه تصمیمات مجمع فوق العاده "وثنو" به ثبت رسید ثبت تصمیمات مجمع عمومی "شصدف" "خودکفا" تصمیمات مجمع را ثبت کرد سایه دلار و ابهام نوسان در تمام بازارهای مالی صندوق نوویرا بازار صورت مالی 12 ماهه منتشر کرد بی‌تدبیری وزیر نفت در اجلاس اخیر اوپک انتشار صورت سود و زیان زیرمجموعه "فخوز" "خاهن" صورت مالی 6ماهه حسابرسی شده منتشر کرد کف کانال نزولی هدف تکنیکالی شاخص کل است قیمت خودرو امروز 13 آذر 1400(جدول) "خبازرس" صورت مالی تلفیقی 12 ماهه منتشر کرد سیگنال های بورسی برای سهامداران | وعده های عشقی حال بازار سرمایه رو خوب می کند؟ سیگنال‌های مهم بورسی برای سهامداران/ وعده‌های عشقی، حال بورس را خوب می‌کند؟ تسهیلات 10 میلیون تومانی خودروی خانوادگی بوگاتی: کمیاب، متفاوت و سریع! پیش‌بینی بورس از نگاه کارشناسان بازار سرمایه دلار از 30هزار تومان هم عبور می‌کند؟ خودرو‌های آمریکایی در جاده‌های کشور؟! قیمت مسکن دولتی 4 برابر خانه‌های پرند و پاکدشت هفته آینده دلار گران می‌‌شود؟ / دلار سهمیه‌ای چه آسیبی به بازار ارز زد؟ میرکاظمی: بودجه با حداقل ردیف به مجلس می‌رود افشاگری یک نماینده از احتکار خودروسازان پیش‌‎بینی قیمت طلا در هفته سوم آذر / خرید طلای آب شده زیاد شد