فقر، یک مقوله ذهنی است

فقر، یک مقوله ذهنی است

بر اساس رویکرد علم روانشناسی اجتماعی، انسان تحت تاثیر محیط اجتماعی و افرادی قرار می‌گیرد که به‌طور روزانه با آنها ارتباط دارد و به‌طور ناخودآگاه به محیط اجتماعی و افراد جامعه شباهت پیدا می‌کند.

تا آنجا که به امور مالی مربوط می‌شود، نظر غالب سرمایه‌گذاران و کارآفرینان موفق این است که: فقر یک مقوله ذهنی گذارا و انتزاعی بوده و در جهان خارج عینیت دايم ندارد. فقر نسبی است؛ به معنایی دیگر، در مقام مقایسه توان مالی دو شخص، شخصی را که دارایی کمتری دارد، فقیر می‌نامیم در حالی‌که ماجرا به این سادگی‌ها نیست. اجازه بدهید کمی مسيله را موشکافی کنیم. شما برای ارزیابی توان مالی، خود را با چه کسانی مقایسه می‌کنید؟ آیا خود را با افراد مشهور یا همان سلبریتی‌ها قیاس می‌کنید یا با افرادی که در کشورهای در حال توسعه آفریقا و جنوب آسیا زندگی می‌کنند؟ معیار قیاس شما چیست؟ پول، طلا، سهام، مدل ماشین، متراژ خانه، سفر خارجی ...؟

 هر مقدار هم که دارایی‌های مادی کمی داشته باشید، مطمين باشید افرادی در گوشه‌ای از جهان هستند که حسرت آنچه اکنون در اختیار شماست را دارند و شما در نظر آن‌ها ثروتمندید.

تمام مواردی را که در بالا اشاره شد، جامعه و محیط پیرامون به‌عنوان معیار فقر و ثروت به ما القاء می‌کند و به درستی هم که این معیارها ثمره‌ای جز تلقین احساس شکست خوردگی و افسردگی یا ترویج روحیه حرص و طمع و پول‌پرستی ندارد.

پس، فریب بازی ذهنی «من از همه فقیرترم» را نخورید و از توهم و رویا خارج شده و واقع‌بینانه زندگی کنید. ثروت واقعی شما مادی نیست و نباید هم باشد چون مادیات زوال پذیر و ناپایدارند.

نکته اینجاست که می‌توان این روند را معکوس کرد؛ یعنی اینکه فرد به تغییر محیط و افراد پیرامون بپردازد نه اینکه صرفا به‌طور انفعالی تاثیرپذیر باشد.

بهترین دارایی شما نه مادیات بلکه مهارت‌ها، تجربیات و افکار نوآورانه شما هستند. بزرگترین سرمایه‌گذاران و کارآفرینان تاریخ کسانی بودند که ایده‌های جدید و ناب داشتند و توانستند ایده‌های خود را به مرحله درآمدزایی برسانند.

برای رسیدن به استقلال مالی لازم است تا مهارت درست فکر کردن را بیاموزید. خود را در معرض تجربه‌های تازه مالی قرار دهید و افکار نوآورانه را در ذهن خود رشد دهید. این‌ها همان ثروت حقیقی هستند. تلاش کنید افراد پیرامون شما هم با این دیدگاه آشنا شوند.

local_offerبرچسب‌ها:
سهام شناور آزاد شرکتهای بورسی و فرابورسی برای دوره یکساله منتهی به 6 ماهه نخست سال منتشر شد

سهام شناور آزاد شرکتهای بورسی و فرابورسی برای دوره یکساله منتهی به...

محسن انصاری مهیاری، مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار، از انتشار سهام شناور آزاد شرکت‌های پذیرفته شده در بورس و فرابورس برای دوره یکساله منتهی به پایان شهریورماه 1400 خبر داد.

Sena.ir/
سریال بلاتکلیفی جاماندگان سهام عدالت ادامه دارد

سریال بلاتکلیفی جاماندگان سهام عدالت ادامه دارد

رییس هیات مدیره کانون شرکت های سرمایه گذاری سهام عدالت گفت: پس از گذشت یک سال و نیم از آزادسازی، سهام فوت شدگان که تاکنون به 3میلیون نفر رسیده اند،جهت انتقال به...

EghtesadOnline.com/
ارزش سهام عدالت من (28 مهرماه)

ارزش سهام عدالت من (28 مهرماه)

ارزش سهام عدالت، 1.8درصد کاهش یافت.

EghtesadOnline.com/

ارزش سهام عدالت 28 مهرماه

شرایط نامطمين بازار سکه / پیش‌بینی قیمت طلا و سکه 29 مهر

شرایط نامطمين بازار سکه / پیش‌بینی قیمت طلا و سکه 29 مهر

قیمت طلا و سکه در بازار امروز به دنبال افت اونس جهانی و کاهش نسبی قیمت دلار از دیروز عصر روند کاهشی داشت. ادامه راه قیمت طلا و سکه چگونه است؟

TejaratNews.com/

قیمت طلا و سکه کاهش یافت / قیمت طلا و سکه در بازار امروز 28 مهر

محرک‌های رشد سکه چه بود؟ / پیش‌بینی‌ها در بازار طلا چگونه است؟

وضعیت سبد سهام عدالت در 28 مهر ماه

وضعیت سبد سهام عدالت در 28 مهر ماه

وضعیت شرکت‌های بورسی سهام عدالت و نوسان قیمت هر سهم در این گزارش قابل مشاهده است.

YJC.news/
تکلیف سهام عدالت فوت شدگان چه شد؟

تکلیف سهام عدالت فوت شدگان چه شد؟

ريیس هیيت مدیره کانون شرکت های سرمایه گذاری سهام عدالت با اعلام اعطای 2 هزار میلیارد تومان اعتبار به صندوق توسعه بازار گفت: پس از گذشت یک سال و نیم از آزادسازی، سهام فوت شدگان که تاکنون به 3 میلیون نف...

TejaratNews.com/

رسوب 2‌هزار میلیارد منابع سهام عدالت در صندوق توسعه بازار/جزيیات لایحه اختصاص سهام به جاماندگان‌

الاکلنگ طلا و نفت

الاکلنگ طلا و نفت

قیمت نفت در معاملات روز گذشته، سه‌شنبه، افزایش یافت و با نزدیک شدن به بحران عرضه انرژی در سراسر جهان به بالاترین سطح خود در چند سال اخیر رسید. این در حالی است که کاهش دما در چین نگرانی‌ها را درباره ای...

Sena.ir/
پیش‌بینی بازار طلا تا پایان سال 1400 / تاثیر دلار و مذاکرات بر فلز زرد (ویديو)

پیش‌بینی بازار طلا تا پایان سال 1400 / تاثیر دلار و مذاکرات بر فلز...

طلا یکی از دارایی‌هایی که می‌تواند در سبد افراد باشد و تبدیل دارایی به طلا، از جمله گزینه‌های مناسب محسوب می‌شود. اما پیش بینی طلا تا پایان سال 1400 چگونه است؟ دو کارشناس به این پرسش پاسخ داده‌اند.

TejaratNews.com/
افزایش قیمت طلا و سکه در بازار/ قیمت دلار و یورو امروز 1400/7/27

افزایش قیمت طلا و سکه در بازار/ قیمت دلار و یورو امروز 1400/7/27

عقبگرد دلار و بازده اوراق خزانه آمریکا، در بازارهای جهانی فرصت صعود به طلا را داد مساله‌ای که در پی آن سکه و طلا در بازار داخلی نیز روندی صعودی را دنبال کردند.

TejaratNews.com/
سکه چشم انتظار فعالیت بازار ارز / پیش‌بینی قیمت طلا و سکه 28 مهر

سکه چشم انتظار فعالیت بازار ارز / پیش‌بینی قیمت طلا و سکه 28 مهر

در بازار امروز اونس جهانی طلا به 1782 دلار افزایش پیدا کرد. افزایش قیمت دلار در بازار امروز در کنار روند صعودی طلای جهانی عوامل افزایشی برای قیمت طلا و سکه امروز شدند.

TejaratNews.com/
روند بازارها در روز یکشنبه / ادامه نوسان دلار و شتاب رشد سهام / طلا کمی آرام شد

روند بازارها در روز یکشنبه / ادامه نوسان دلار و شتاب رشد سهام / طل...

امروز، یکشنبه چهارم اسفند ماه در بازارهای مالی هرچند بازار سهام و ارز شاهد یک روند صعودی بودند اما در بازار طلا دیگر روند مثل روز گذشته نبود.

TejaratNews.com/
صفر شدن تعهدات معوق سایپا قابل تقدیر است خبری از گرانی قیمت بنزین نیست سهام شناور آزاد شرکتهای بورسی و فرابورسی برای دوره یکساله منتهی به 6 ماهه نخست سال منتشر شد شاخص بورس هفته گذشته چقدر بازدهی داشت؟ تورم منطقه یورو به بالاترین سطح در 13 سال گذشته رسید خبری از گرانی بنزین نیست آغاز پیش فروش عادی ایران خودرو از امروز نرخ سود وام مسکن به 21٫5 درصد رسید قطار افزایش سرمایه در مجمع به " پکویر " رسید نرخ ارز صرافی ملی امروز پنجشنبه 29 مهر اوراق فروشی، فشار فروش بورس را بالا می‌برد در مجمع شستا چه گذشت؟ / شستا چقدر سود تقسیم کرد؟ اصلاح قیمت مرغ در راستای افزایش نرخ مولفه‌های تولید " ولراز " از رهن یک دستگاه آپارتمان گفت خرید بیت کوین در کمترین زمان با ایرانیکارت " وتوسم " سهام " وبانک " را واگذار کرد سود کارگزاری‌های چقدر است؟ " تپکو " بالاخره قرارداد فروش افشا کرد درس عبرت از دخالت چینی در بازار مسکن پتروشیمی‌ها، نوار بهداشتی را گران کردند! بخش خصوصی مشکل برق را حل می‌کند؟ / برق گران می‌شود؟ " کلوند" کاشی‌های کف را 20 درصد گران کرد عرضه‌های دلار جنب کوچه "ارباب جمشید" 200 کیسه پول زیر آوار شعبه بانک مرکزی عراق قیمت رهن کامل آپارتمان در مناطق 7 و 12 تهران تولیدکنندگان تایر 48 ساعته مستندات ارايه کنند قیمت مرغ برای مصرف کننده: کیلویی 31هزار تومان راغفر: با حذف ارز 4200 تومانی آبان 98 تکرار می‌شود جزيیات دقیق ثبت‌نام در جهش مسکن + لینک‌های دسترسی پرکشیدن کالاهای اساسی از سفره‌ی مستمری‌بگیران قیمت تایر افزایش می‌یابد؟ معاملات الگوریتمی، چاقوی دولبه برای بورس شرایط جدید پیش فروش محصولات ایران خودرو اعلام شد بنزین گران نمی‌شود/ 3000 تومان قیمت واقعی بنزین است؟ قیمت خودروهای کارکرده نیم میلیاردی در بازار / پژو 2008 کارکده 790 میلیون تومان عربستان در این بازار مهم نفتی جایگزین ایران شد تخفیف بیمه شخص ثالث خودرو منتقل می‌شود؟ قیمت سکه تمام طرح قدیم به 11300000 تومان رسید/ قیمت دلار و یورو امروز 1400/7/28 پرواز ارز‌های دیجیتال با پرچمداری بیت‌کوین فملی 156 درصد سود بیشتری ساخت کارشناسان می‌گویند نفت به 200 دلار هم می‌رسد شرایط نامطمين بازار سکه / پیش‌بینی قیمت طلا و سکه 29 مهر بورس‌بازها منتظر اقدامات تیم مدیریتی جدید هستند 10 هزار ثبت نام موفق در سامانه تقاضای مسکن کلاهی برای بورس 3 پیش‌بینی کارشناسان از آینده بورس / کدام گروه‌ها رشد بیشتری دارند؟ «وملل» تبدیل به بانک می‌شود بیت کوین به مرز 64 هزار و 500 دلار رسید صادرات گوجه فرنگی آغاز شد / گوجه فرنگی ارزان می‌شود هفته گیج کننده بورس/ حقیقی‌ها فروشنده بودند