64 شمش طلای یک کیلوگرمی وارد خزانه شمش طلای بانک صادرات شد

64 شمش طلای یک کیلوگرمی وارد خزانه شمش طلای بانک صادرات شد

با گشایش دومین خزانه شمش طلا در بازار مالی بورس کالای ایران از دیروز 27 شهریور ماه در مرحله نخست 64 شمش طلای یک کیلوگرمی در این خزانه سپرده شد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا) به نقل از کالاخبر، در راستای توسعه بازار گواهی سپرده شمش طلا، خزانه شمش طلای بانک صادرات ایران، طبق اطلاعیه منتشر شده در تاریخ 21 شهریور 1402 پذیرش و از روز گذشته (دوشنبه 27 شهریور) فعال شد و از این پس شمش های سپرده شده در خزانه مذکور در نماد معاملاتی گواهی سپرده کالایی شمش طلا (CD1GOB0001) قابل معامله است. با اضافه شدن این خزانه، عرضه شمش طلا در بازار گواهی سپرده کالایی بورس کالای ایران افزایش خواهد یافت. همچنین مستقل از تعداد خزانه‌های بانکی پذیرش شده، تمامی معاملات بازار گواهی سپرده شمش طلای شرکت بورس کالای ایران ذیل نماد معاملاتی ذکر شده صورت می گیرد.

تعداد 64 شمش طلای یک کیلوگرمی در مرحله نخست در خزانه شمش طلای بانک صادرات ایران سپرده شده که 20 شمش از سوی آزمایشگاه طرف قرارداد بانک (که مورد تایید سازمان ملی استاندارد است) مورد ارزیابی قرار گرفته است و با تایید صحت عیار آنها، شمش های مذکور آماده معامله خواهند بود.

این گزارش می افزاید، شمش طلا جدیدترین دارایی پایه بازار گواهی سپرده کالایی در بورس کالای ایران است که به دلیل جذابیت های بالای آن و تاثیرپذیری قیمت طلا از بهای ارز و اونس جهانی سرمایه گذاری امنی را برای علاقه مندان به این فلز زرد فراهم می سازد. ویژگی های نقدشوندگی بالا نیز بر جذابیت های این کالای سرمایه ای افزوده و به کمک اوراق بهادار سازی معاملات شمش طلا در بازار گواهی سپرده کالایی فرصتی مهیا شده تا افراد با سرمایه های اندک نیز امکان برخورداری از مزایای معاملات مبتنی بر طلا را داشته باشند.

هر گواهی سپرده شمش طلا معادل یک دهم گرم شمش طلا (100 سوت) و حداقل سرمایه برای ورود به این معاملات رقم ناچیزی در حدود 300 هزار تومان است و سرمایه گذاران خرد نیز قادرند با سرمایه اندک در این بازار شمش طلا خرید و فروش کنند. علاقه مندان به این معاملات می توانند از روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 10 تا 17 و در روزهای پنجشنبه از ساعت 10 تا 15 اقدام به معامله کنند و با رعایت نصاب تحویل شمش طلا، امکان تحویل فیزیکی آن از خزانه های بانک نیز برای آنها وجود دارد. همچنین امکان انجام معاملات گواهی سپرده شمش طلا به صورت برخط در اکثر شرکت های کارگزاری برای سرمایه گذاران فراهم است و در این بازار افراد می توانند از طریق گوشی تلفن همراه یا سیستم های رایانه ای شخصی خود شمش طلا خریداری کنند.

معاملات گواهی سپرده کالایی به عنوان یکی از ابزارهای مالی مورد تصویب شورای عالی بورس و اوراق بهادار از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده و مالیات بر درآمد معاف است.

local_offerبرچسب‌ها:

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد