"اوراق سپرده نفت" اقدامی جدید، مبتکرانه و مدرن در بازار سرمایه کشور است

"اوراق سپرده نفت" اقدامی جدید، مبتکرانه و مدرن در بازار سرمایه کشور است

محسن خجسته مهر گفت: از فردا 22 اسفند 1401 «گواهی سپرده نفت خام» در بورس انرژی عرضه خواهد شد که امیدوارم در آینده فروش این اوراق بین المللی شود. این اوراق اقدامی جدید، مبتکرانه و مدرن در بازار سرمایه کشور بوده است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا)، محسن خجسته مهر مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در آيین رونمایی از «گواهی سپرده نفت خام» گفت: امروز را به معنای واقعی باید جشن گرفت، زیرا نقطه عطفی در اقتصاد کلان کشور است. امروز یک اتفاق مبارکی است که به یمن رویکردهایی که در بخش های اقتصادی کشور و در وزارتخانه‌های نفت و اقتصاد است، این تصمیم گرفته شده که نفت در بورس عرضه شود.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران افزود: مهمترین گرایش وزارت نفت در دولت سیزدهم این بود که بند 13 سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را محقق کند، یعنی جلوگیری از ضربه پذیری تا در صادرات نفت برای ما مشکلی وجود نداشته باشد و درآمدهای صادراتی کشور دچار آسیب و ضربه نشود.

وی اضافه کرد: ما باید کاری کنیم که ضربه پذیر نباشیم و طبق فرمایش مقام معظم رهبری، تحریم‌ها را خنثی سازی کرده و آنها را دور بزنیم.

خجسته مهر تاکید کرد: نباید اجازه دهیم در معرض آسیب‌ها قرار گرفته و تکانه‌هایی چون عدم خرید نفت و عدم مدیریت ارز در کشور داشته باشیم که خوشبختانه با شروع به کار دولت سیزدهم، طی جلسات مختلفی، وزیر نفت اعلام کرد این کار را شروع کنیم.

وی ادامه داد: نزدیک به یک سال است که بر روی این موضوع فعالیت می‌شود و امروز در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی این طرح در حال رونمایی است. اگر همکاری وجود نداشت تحقق این اتفاق ممکن نبود.

وی افزود: حدود 3 هزار ساعت روی این موضوع کار شده و جلسات متعددی با وزیر نقت داشته ایم که احراز شود که کار درستی در حال انجام است.

خجسته مهر در تعریف اوراق گواهی سپرده چیست؟ گفت: این اوراق اقدامی جدید، مبتکرانه و مدرن در بازار سرمایه کشور است که تاکنون نداشته ایم و تفاوت معنا داری با اقدام دولت قبل دارد. امروز با فروش این اوراق و دارندگان این اوراق می‌توانند مالک فیزیکی نفت تحت عنوان کالای نفت خام باشند.

خجسته مهر توضیح داد: برنامه این است که این موضوع، مرحله ای به تکامل برسد. نماد گواهی سپرده نفت خام در بورس انرژی باز شده و انبارها پذیرش شده‌اند و با توجه به اینکه عرضه‌ها به صورت هفتگی انجام می‌شود، هر عرضه ای 100 هزار بشکه نفت خام سنگین و 100 هزار بشکه میعانات گازی است. از فردا 22 اسفند 1401، این اوراق در بورس انرژی عرضه خواهد شد که امیدوارم در آینده فروش این اوراق بین المللی شود.

وی اضافه کرد: امیدواریم با شروع آن در بازارهای آتی از مرز جمهوری اسلامی به بازارهای بین المللی تسری داشته باشیم، چرا که این اتفاق مهم بوده و مزایای بسیاری را به همراه دارد.

وی ادامه با اشاره به ضمانت این اوراق گفت: گواهی سپرده نفت خام و میعانات گازی قابلیت تضمین دارد، امکان خرید و فروش این اوراق فراهم شده است و با توجه به اینکه با دو بانک قرار منعقد شده مشکلی در این خصوص وجود ندارد.

local_offerبرچسب‌ها:
جزییات مصوبه تعیین ساعات آغاز به کار ادارات و مشاغل... هر عدد از این تخم مرغ‌ها 3.5میلیون قیمت دارد! قیمت طلا در چند قدمی رکورد تاریخی؟/ سناریوی احتمالی... قیمت طلا در چند قدمی رکورد تاریخی؟ زمان ثبت‌نام مجدد متقاضیان خودروهای داخلی قیمت دلار از عهد قاجار تا سلسله پهلوی چگونه می‌توان خودرو ایرانی را نجات داد؟ فردا نخستین روز فعالیت بورس در سال 1402 آغاز ثبت نام جاماندگان در سامانه یکپارچه فروش خودرو از دوشنبه واکنش خانه کارگر به مصوبه مزد 1402 شورایعالی کار / روال قانونی برای ابطال مصوبه مزد 1402 را آغاز می ... برای جاماندگان ثبت‌نام خودروهای داخلی فردا سامانه بازگشایی می‌شود فایل‌های فروش در ارزان‌ترین منطقه تهران هم غیر قابل دسترسی شدند فردا نخستین روز فعالیت بورس در سال 1402 فردا نخستین روز فعالیت بورس در سال 1402 مصرف 120 میلیون لیتر بنزین در سومین روز از تعطیلات سیب و پرتقال تنظیم بازاری در تهران تا پایان فروردین توزیع می شود تیونینگ این خودرو، هوش از سر می‌پراند! تیونینگ این خودرو 3 هزار اسب بخاری، هوش از سر می‌پراند!/ عکس رشد تولید مستلزم جلوگیری از سوداگری‌/ "مالیات بر عایدی سرمایه" هر چه زودتر قانون شود ثبت مصرف بیش از 120 میلیون لیتر بنزین در سومین روز از بهار 1402 برای جاماندگان ثبت‌نام خودروهای داخلی فردا سامانه بازگشایی می‌شود استعلام وضعیت چک‌های برگشتی صادرکننده چک از طریق پیامک 10 خبر مهم برای اولین روز معاملاتی سال 1402 | افزایش سرمایه یک نماد پالایشی اخبار مهم کدال جمعه 4 فروردین 1402 | خبری مهم برای سهامداران فملی جاماندگان یارانه دولت چگونه ثبت نام کنند؟ قیمت جدید قند و شکر اعلام شد چرا افزایش نرخ بهره فدرال رزرو به رغم سیستم مالی متزلزل صحیح بود؟ / خبری از قوانینی که قرار بود سیاس... با این روند تعطیلی نانوایی ها دور از انتظار نیست جاماندگان یارانه دولت چگونه ثبت نام کنند؟ راستی‌آزمایی آمار اشتغال دولت؛ واقعا یک میلیون شغل ایجاد شد؟ / حاج‌اسماعیلی : دولت اسناد و مدارک ارا... در بحبوحه ورشکستگی سیلیکون ولی فدرال رزرو بار دیگر نرخ بهره را افزایش داد / تاثیر آن بر بازار سهام چ... جاماندگان یارانه دولت چگونه ثبت نام کنند؟ به دنبال واردات مستقیم گاز از ترکمنستان هستیم/ سوآپ ادامه دارد اونس جهانی در مرز 2 هزار دلار تولد فاجعه‌ای دیگر در پدیده شاندیز طلا صعودی و دلار ریزشی شد واریز یارانه نقدی برای جاماندگان | یارانه نقدی جدید دو برابر شد افزایش 50 درصدی اشتغال مستقیم صنایع غذایی کدام خودروها در بازار افزایش قیمت داشتند؟ همتی: دولتی که پای خود را بیش از گلیمش دراز کند، بنزین بر آتش تورم می ریزد توان تولید برق 286 نیروگاه ارتقا پیدا کرد نسخه همتی برای عبور دولت از تورم مصرف 120 میلیون لیتر بنزین در سوم فروردین بیانیه مهم خانه کارگر درباره حداقل حقوق 1402 افزایش قیمت بیت‌کوین و اتریوم/از آخرین وضعیت ارزهای دیجیتال با خبر شوید مصرف 120 میلیون لیتر بنزین در سومین روز از سال جدید هشدار ريیس شبکه انرژی آلمان از احتمال کمبود گاز افزایش قیمت کوییک، ساینا و تیبا در بازار + نمودار ارزش بازار بورس لندن به دنبال نگرانی در مورد بحران بانکی سقوط کرد شتاب این خودرو تولید انبود هوش از سرتان می‌پراند/ عکس