بورس در هفته‌ای که گذشت/ کاهش 23 درصدی میانگین ارزش معاملات خرد در بازار سرمایه

بورس در هفته‌ای که گذشت/ کاهش 23 درصدی میانگین ارزش معاملات خرد در بازار سرمایه

بازار سهام در هفته گذشته روزهای نوسانی را پشت سر گذاشت تا در نهایت با افزایش شاخص کل بورس، سهامداران منتظر هفته‌های آینده بمانند. کاهش ارزش میانگین کل معاملات و کاهش ارزش میانگین معاملات خرد در این هفته برخی از اهالی بازار را نگران کرده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بورس در هفته گذشته نیز مانند هفته های گذشته روند صعودی خود را ادامه داد. اما در این هفته نکته ای که نسبت به هفته های گذشته توجه سهامداران و کارشناسان را به خود جلب کرد، پیشی گرفتن شاخص کل هموزن از شاخص کل بورس بود. البته نوسان بازار سرمایه در این هفته بیشتر از هفته های قبل بود که همین مساله نگرانی هایی را برای اهالی بورس ایجاد کرد.

در این هفته بازار سرمایه بر خلاف هفته های گذشته با روند ورود پول همراه بود. اما در همین هفته کاهش ارزش میانگین کل معاملات و کاهش ارزش میانگین معاملات خرد در بورس رخ داده است.

همه این علایم نشان می دهد بازار سرمایه همچنان در مقاومت شاخص کل و شاخص کل هموزن دست و پا می زند و برای خروج از این محدوده مقاومتی برخی سهامداران و شرکت های حقوقی تغییر رویه دهند.

رشد 5 هزار واحدی شاخص کل

در هفته گذشته شاخص کل بورس پایتخت رشد 5 هزار واحدی را تجربه کرد. در حالی که شاخص کل در اولین روز هفته رشد 20 هزار واحدی داشت؛ اما در پایان هفته نسبت به آخرین روز کاری هفته قبل تنها 5 هزار واحد بالاتر ایستاد.

شاخص کل در هفته گذشته در نهایت با رشد 0.4 درصدی بر روی عدد 1 میلیون و 526 هزار واحدی ایستاد. این مساله نشان می دهد هنوز شاخص کل بورس نتوانسته است، از مقاومت محدوده 1 میلیون و 530 تا 540 هزار واحدی عبور کند.

رشد 2.36 درصدی شاخص کل هموزن

در هفته اخیر شاخص کل هموزن نیز رشد کرد که رشد آن بیش از شاخص کل بود. شاخص کل هموزن در پایان هفته نسبت به هفته پیشین 10 هزار و 723 واحد بالا‌تر ایستاد و به رقم 466 هزار و 95 واحد رسید.

شاخص کل هموزن در هفته گذشته توانست بازدهی مثبت 2.36 درصدی را ثبت کند. رشد شاخص کل هموزن به دلیل استقبال سهامداران از سهم های کوچک بازار که طی هفته های گذشته رشد کمتری داشته اند، اتفاق افتاده است.

کاهش میانگین هفتگی ارزش معاملات

در هفته گذشته، کمترین رقم ارزش معاملات کل در روز چهارشنبه بود که ارزشی معادل 14 هزار و 423 میلیارد تومان داشت و بالاترین رقم هفته روز یکشنبه محقق شد که به رقم 26 هزار و 425 میلیارد تومان بالغ شد. میانگین ارزش معاملات کل هفته 21 هزار و 291 تومان بود که نسبت به رقم 23 هزار و 136 میلیاردی هفته قبل از آن، افت 7 درصدی داشته است.

ارزش میانگین معاملات خرد نیز در هفته دوم شهریور، 9 هزار و 137 میلیارد تومان بود که نسبت به رقم 11 هزار و 900 میلیاردی هفته پیش از آن، افت 23 درصدی را تجربه کرده است. بالاترین رقم هفته 10 هزار و 650 میلیارد تومان بود که در روز دو‌شنبه ثبت شد و پایین ‌ترین رقم نیز به روز چهار‌شنبه برمی‌ گردد که 7 هزار و 101 میلیارد تومان بود.

کاهش 88 درصدی صف‌های فروش و 24 درصدی صف های خرید

میانگین ارزش صف‌ های فروش در هفته اخیر 76 میلیارد تومان بود که از میانگین هفته‌ پیشین 59 میلیارد تومان کمتر بود و افت 88 درصدی داشته است. بالاترین میزان صف های فروش در روز سه شنبه با رقم 126 میلیارد تومان بود ثبت شد و پایین ‌ترین رقم نیز در روز ‌‌‌شنبه که 6 میلیارد تومان بوده است.

تغییر تصمیم حقیقی ها در بورس

میانگین ارزش صف‌ های خرید در هفته اخیر 701 میلیارد تومان بود که از میانگین هفته گذشته 227 میلیارد تومان یعنی 24 درصد کمتر بود. بالاترین رقم هفته هزار و 85 میلیارد تومان بود که در روز یکشنبه ثبت شد و پایین ‌ترین رقم به روز چهارشنبه بر می‌ گردد که 354 میلیارد تومان بود.

بازار سرمایه در سه روز ابتدایی هفته شاهد ورود پول حقیقی به میزان 760 میلیارد تومان بوده است. اما در 2 روز پایانی هفته ارزش تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار به میزان 332 میلیارد تومان منفی شد. در مجموع کل هفته 428 میلیارد تومان پول حقیقی به بورس وارد شد. میانگین ورود پول حقیقی در هفته گذشته 85 میلیارد تومان بود.

کارشناسان بازار سرمایه معتقدند شاخص کل و نمادهای بزرگ و شاخص ساز بازار سرمایه از نظر زمانی نیاز به اصلاح قیمتی و استراحت دارند تا بتوانند دوباره به سمت اعداد بالاتر حرکت کنند. در هفته های آینده نیز باید شاهد رشد بیشتر شاخص کل هموزن از شاخص کل بازار سرمایه باشیم.

انتهای پیام/

بیشترین تغییر مالکیت حقیقی و حقوقی بورس (30شهریور) / استقبال از فرابورس، در روز خروج هزار و 200میلیاردی پول حقیقی

بیشترین تغییر مالکیت حقیقی و حقوقی بورس (30شهریور) / استقبال از فر...

افراد حقیقی امروز هزار و 240میلیارد تومان از بازار سهام خارج کردند که بیشترین خروج پول حقیقی از بورس یا فرابورس مربوط به گروه فلزات اساسی و همچنین سهام صنایع...

EghtesadOnline.com/
بازگشت بورس به قیمت‌های شاخص 1 میلیونی/ سهامداران در معاملات خود دقت کنند

بازگشت بورس به قیمت‌های شاخص 1 میلیونی/ سهامداران در معاملات خود د...

بازار سرمایه این روزها درگیر وضعیت بغرنجی است که تا حد زیادی سهامداران را با زیان جدی مواجه کرده است.

FarsNews.ir/
شرکت‌های جدید تامین اجتماعی وارد بورس می‌شوند / پرداخت به موقع حقوق بازنشستگان

شرکت‌های جدید تامین اجتماعی وارد بورس می‌شوند / پرداخت به موقع حقو...

وزیر کار با بیان اینکه شرکت‌های جدیدی از زیر مجموعه سازمان تامین اجتماعی در بورس عرضه می‌شود، گفت:‌ ما از ابتدا تلاش کردیم حقوق بازنشستگان به موقع پرداخت شود که این ماه نیز از 21 شروع به پرداخت شده اس...

TejaratNews.com/
هسته معاملات بورس دچار اختلال شده است؟

هسته معاملات بورس دچار اختلال شده است؟

مدیرعامل شرکت مدیریت فناوری بورس تهران گفت: اطلاعات معاملات و پرتفوی افراد از طریق سامانه واسط پس از معاملات، واکشی و به کارگزاری‌ها ارايه می‌شود.

TejaratNews.com/

بازگشت اعتماد به بورس در گرو حمایت عملی از بازار است

بازگشت اعتماد به بورس در گرو حمایت عملی از بازار است

کارشناس بازار سرمایه گفت: یکی از مسیر‌های اعتمادسازی را می‌توان داشتن یک برنامه میان مدت برای بازار و حمایت عملی از آن بیان کرد.

YJC.news/
فروش 10 هزار میلیارد تومان اوراق سلف نفت در بورس انرژی

فروش 10 هزار میلیارد تومان اوراق سلف نفت در بورس انرژی

در معاملات امروز (سه‌شنبه) بورس انرژی، 115هزار میلیارد ریال اوراق سلف موازی استاندارد نفت خام سبک داخلی عرضه شد و کل قراردادها به فروش رسید.

Irna.ir/
بورس، مادر خرج نیست!

بورس، مادر خرج نیست!

گزارش پنج و نیم امروز نیم نگاهی دارد به پول هایی که از جیب بورسی ها می رود و ذوق زدگی رییس برای امضای یادگاری و...

BourseNews.ir/
اثر واکسیناسیون عمومی بر بورس

اثر واکسیناسیون عمومی بر بورس

با کاهش آثار اقتصادی کرونا، در پی تزریق واکسن به بخش بزرگی از جامعه هدف، انتظار می‌رود درآمد شرکت‌های بورس نیز در نیمه دوم سال با رشد بیشتری مواجه شود

Bartarinha.ir/
بورس از دیگر بازارها عقب می‌ماند؟ / در بلند مدت بازار سهام سودآور می‌شود

بورس از دیگر بازارها عقب می‌ماند؟ / در بلند مدت بازار سهام سودآور ...

بازار سرمایه امروز با افت 36 هزار واحدی شاخص کل رو به رو شد و کانال 1٫4 میلیون واحدی را از دست داد. روند بازار سهام در روزهای آینده به چه صورت است؟

TejaratNews.com/

عقبگرد بورس به کانال یک میلیون و 300 هزار واحد

شاخص بورس منفی شد

بورس با افت 36 هزار واحدی، حمایت خود را شکست

بورس با افت 36 هزار واحدی، حمایت خود را شکست

در جریان معاملات امروز، شاخص کل بورس با افت 36 هزار و 535 واحد، روی پله یک میلیون و 391 هزار واحدی قرار گرفت.

YJC.news/
چرا مشکلات بورس را سه روزه حل نمی‌کنید؟

چرا مشکلات بورس را سه روزه حل نمی‌کنید؟

مصطفی داننده در عصر ایران نوشت: این روزها حامیان ريیس جمهور ريیسی بسیار خوشحال هستند. آنها واردات واکسن و موافقت سازمان همکاری شانگ‌های با عضویت ایران را به نام دولت سیزدهم زده‌اند و این دو مورد را بش...

Bartarinha.ir/
نمای پایانی بورس امروز / شاخص کل با افت 36هزار واحدی همراه شد

نمای پایانی بورس امروز / شاخص کل با افت 36هزار واحدی همراه شد

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان بازار 2.6درصد کاهش داشت، شاخص هم‌وزن نیز 0.6درصد افت کرد.

EghtesadOnline.com/
شرکت‌های برق چین به مرز ورشکستگی رسیدند بازگشت بورس به قیمت‌های شاخص 1 میلیونی/ سهامداران در معاملات خود دقت کنند آمریکا یک شرکت مبادله رمزارز را تحریم کرد توضیح بانک مرکزی درباره محدودیت تراکنش‌ها ضرورت ثبت معاملات خودرو در سامانه عرضه 177 میلیون دلار در سامانه نیما تحریم دولت بایدن علیه رمزارزها رسمی شد گشایش در تخلیه کالای ملوانی از بنادر آبادان دریافت خدمت واریز شناسه دار از طریق خودپردازها امکان پذیر است هسته معاملات بورس دچار اختلال شده است؟ مبلغ و مهلت فروش اوراق گواهی سپرده مدت‌دار بانک رفاه کارگران افزایش یافت ببینید مسیر واردات خودرو باز شد! آیا سهمیه سوخت خودروهای سنگین قطع شده است؟ شرکت‌های جدید تامین اجتماعی وارد بورس می‌شوند / پرداخت به موقع حقوق بازنشستگان مدیرعامل بانک رفاه کارگران مورد تقدیر قرار گرفت اوراق سلف نفت خام وزارت اقتصاد به فروش رسید بازگشت اعتماد به بورس در گرو حمایت عملی از بازار است اسامی برندگان طرح امید رفاه مشخص شدند محدودیت مصرف برق صنایع لغو شد فروش 10 هزار میلیارد تومان اوراق سلف نفت در بورس انرژی حداکثر قیمت تخم مرغ 40 هزارتومان افزایش قیمت و رکود شدید در بازار لوازم التحریر هسته معاملات بورس دچار اختلال شده است؟ بورس، مادر خرج نیست! بالاخره برق مجانی شد یا قسطی؟! اثر واکسیناسیون عمومی بر بورس قیمت انواع مرغ و تخم مرغ در 30 شهریور 1400 (فهرست قیمت) بورس از دیگر بازارها عقب می‌ماند؟ / در بلند مدت بازار سهام سودآور می‌شود قیمت گوشت در 30 شهریور 1400 (فهرست قیمت) محدودیت جدید بانک مرکزی برای کارت به کارت آغاز اختیار معامله بر «فارس» شناسایی 7 هزار ماینر در بزرگترین مزرعه استخراج رمزارز در ایران چین، ایران را غافلگیر کرد / چرا چین از ایران نفت نمی‌خرد؟ آغاز دوره معاملاتی قرارداد های اختیار معامله خرید و فروش "فارس" از مهرماه 11 هزار درگاه بانکی مسدود شدند بازی کارت بلاکچینی با مزیت ارزهای دیجیتال سهامداران شرکت «گروه بهمن» سود سهام خود را در شعب بانک صادرات ایران دریافت کنند سهامداران حقیقی "ساوه" بخوانند افزایش سرمایه 113 درصدی "شرنگی" در مجمع سهامداران "شستان" دست خالی از مجمع مجمع "صبا " 193 تومان تقسیم کرد سقوط 11 درصدی ارزش بازار جهانی ارز‌های دیجیتال فعالیت استخراج کنندگان مجاز رمزارز‌ها از مهرماه سهم نیم‌درصدی ما از بازار 3هزار میلیاردی سازمان شانگهای! چین هم از ایران نفت نمی‌خرد / افت 99 درصدی صادرات نفت ایران به چین قیمت طلا و سکه در بازار امروز زندگی سراسر سرمایه‌گذاری است یارانه به جیب پولدار‌ها می‌رود بورس با افت 36 هزار واحدی، حمایت خود را شکست وضعیت سبد سهام عدالت در 30 شهریور ماه

در حال بارگیری...