پلتفرم‌هایی که می‌خواهند توییتر بعدی باشند

پلتفرم‌هایی که می‌خواهند توییتر بعدی باشند

از زمانی که ایلان ماسک، توییتر را خریداری کرده است، سایت‌های شبکه اجتماعی شاهد افزایش شمار کاربران جدید بوده و پلتفرم‌هایی مانند "کوهاست" و "هایو"، برای پاسخگویی به کاربران، توسعه پیدا کرده‌اند.

به گزارش ایسنا، پس از این که ایلان ماسک، قرارداد خرید 44 میلیارد دلاری توییتر را اکتبر گذشته تکمیل کرد، شماری از اینفلوينسرهای مشهور و کاربران عادی اعلام کردند در اعتراض به سیاست‌های نظارت محتوای مالک جدید و اخراج‌های گسترده در سراسر این شرکت به خصوص در تیم‌های مسيول اعتماد و ایمنی، این پلتفرم را ترک خواهند کرد.

این مهاجرت که شامل کاربران روزانه و صدها هزار هوادار آنها بوده است، به اپلیکیشن‌های شبکه اجتماعی فعلی و جدیدی ختم شده که بعضی از آنها آماده پذیرفتن موج جدید پناهندگان توییتری نبودند. وب سایت بیزنس اینسایدر در گزارشی، پلتفرم‌های شبکه اجتماعی را بررسی کرده که به دنبال تبدیل شدن به توییتر بعدی هستند:

1- دیسکورد (Discord)

زمان راه اندازی: مه 2015

شمار کاربران: آمار داخلی دیسکورد، 150 میلیون کاربر ماهانه فعال را نشان می دهد.

شمار کارمندان: صفحه لینکدین دیسکورد نشان می‌دهد این شرکت 2834 کارمند دارد.

تامین مالی: دیسکورد 995.4 میلیون دلار در 16 دور تامین مالی جمع آوری کرد و قرار است اواخر امسال، عرضه اولیه عمومی داشته باشد.

مردم چه می‌گویند: دیسکورد در ابتدا به عنوان پلتفرمی برای ارتباط گیمرها با یکدیگر توصیف شد اما از آن زمان رشد کرده و شامل مجموعه گسترده ای از سرورها به خصوص چت روم‌های مبتنی بر علایق کاربران است. این پلتفرم مبتنی بر چت، به جای این که مانند توییتر، یک میدان عمومی بزرگ فراهم کند که در آن کاربران آمده و درباره موضوعات مختلفی صحبت می کنند، کاربران را بر اساس علایقشان، در سرورهایی تقسیم کرده که در آنها می‌توانند مستقیما با یکدیگر صحبت کرده یا از قابلیتهای متنی استفاده کنند.

جیسون سیترون، مدیرعامل و یکی از موسسان دیسکورد در سال 2021 به نیویورک تایمز گفته بود توسعه سریع دیسکورد در چند سال گذشته پس از این که در ابتدا کاربران معدودی داشت، غافلگیرکننده و مبهوت کننده بوده است. طبق گزارش یورونیوز، جذابیت اصلی این اپلیکیشن این است که به کاربران اجازه می‌دهد با استفاده از متن، ویديو و صورت، با یکدیگر تماس فوری بگیرند. وب سایت فناوری تک کرانچ، دیسکورد را که یکی از بهترین اپلیکیشن‌های شبکه اجتماعی خوانده است.

2- ماستودون  (Mastodon)

زمان راه اندازی: مارس 2016

شمار کاربران: طبق آمار داخلی ماستودون، حدود 1.3 میلیون کاربر ماهانه فعال دارد که پس از خرید توییتر توسط ایلان ماسک، از 300 هزار نفر در فاصله اکتبر تا نوامبر افزایش پیدا کرد.

شمار کارمندان: طبق صفحه لینکدین ماستودون، این اپلیکیشن هشت کارمند دارد.

تامین مالی: طبق گزارش واشنگتن پست، ماستودون 57 هزار دلار در سال 2021 جذب کرد. مدیرعامل این سایت، پیشنهادهای سرمایه گذاری شش رقمی از سوی شرکت‌های سرمایه گذاری خصوصی را رد کرده تا ماهیت غیرانتفاعی و بدون تبلیغ این سایت حفظ شود.

مردم چه می‌گویند: اوژن روچکو به عنوان یک کاربر فعال پس از چند سال، از وضعیت و مسیر توییتر ناراضی شد و تصمیم گرفت ماستودون را راه اندازی کند. این پلتفرم شبکه اجتماعی کد باز و غیرمتمرکز، امکانات مشابه توییتر دارد و به کاربران اجازه می‌دهد پیام‌هایی با محدویت 1500 کاراکتر ارسال کنند که توسط کاربر در مجموعه ای از چت روم‌ها، قابل مشاهده خواهد بود.

با این حال، طبق گزارش پی سی مگزین، سخت ترین بخش ماستودون، آغاز فعالیت در آن است زیرا همیشه مشخص نیست که از کجا باید شروع کرد. از زمانی که توییتر توسط ایلان ماسک خریداری شد، روزانه بیش از 130 هزار نفر به ماستودون ملحق می‌شوند. با این حال، طبق گزارش روزنامه گاردین، فعالیت در ماستودون کاهش پیدا کرده که نشان می‌دهد کاربران فعال نیستند.

از زمان راه اندازی، کد اوپن سورس ماستودون برای ایجاد سایت‌های شبکه اجتماعی بیشتری شامل تروت سوشال مورد استفاده قرار گرفته است. تک کرانچ، ماستودون را یکی از جایگزین‌های توییتر می‌داند اما یورونیوز آن را گیج کننده خوانده است.

3- هایو سوشال (Hive Social)

زمان راه اندازی: اکتبر 2019

شمار کاربران: رالوکا کاسندرا پاپ، مدیرعامل هایو سوشال گفته است این سایت 556 هزار کاربر روزانه فعال دارد.

شمار کارمندان: پنج کارمند دارد و تعداد آنها رو به افزایش است.

تامین مالی: 290 هزار و 104 دلار از طریق اپلیکیشن سرمایه گذاری جمع سپاری وی‌فاندر، جذب کرده است.

مردم چه می‌گویند: هایو سوشال به دنبال سرگرم کننده کردن پست آنلاین بوده است. کاساندرا پاپ، برنامه نویس خودآموخته 24 ساله، فضایی را ایجاد کرده که در آن کاربران می‌توانند پروفایل خود را با رنگهای سفارشی، تزيین کنند و ویديو و متن با هوادارانشان به اشتراک بگذارند و عرضه یک جا بهترین بخش‌های چندین پلتفرم اجتماعی را مد نظر دارد.

به گفته موسس هایو، این پلتفرم در خصوص نظارت بر محتوا، رویکرد سخت گیرانه‌تری نسبت به توییتر دارد تا پلتفرم را عاری از آزار و اذیت و نفرت پراکنی نگه دارد که از زمان خرید آن توسط ایلان ماسک در توییتر، افزایش پیدا کرده است. پس از خرید توییتر توسط ماسک، هایو سوشال شاهد استقبال موج بزرگی از کاربران به خصوص نسل زد و نسل هزاره جوان‌تر بود.

اگرچه این پلتفرم چند سال است که تاسیس شده است و قادر بوده است سر پا بماند، برای مدت کوتاهی تحت تاثیر موج فعالیت جدید، که هزینه‌های سرور و نیازهای کارکنان را افزایش داده بود، دچار مشکل شده بود. با این حال، پاپ می گوید رنج رشد کردن، ارزشش را داست و افق دید او بلندتر شده است. او گفت: ما قطعا می‌خواهیم رشد کنیم و یکی از چهار اپلیکیشن بزرگ بعدی باشیم. سایت ورج، هایو را نسخه تمیزتر و بهتر توییتر خوانده که اپلیکیشن جذابی با رابط کاربری آشنا دارد.

4- کلاب هاوس (Clubhouse)

زمان راه اندازی: مه 2021

شمار کاربران: طبق اطلاعات سایت بیزنس اپس، 3.5 میلیون کاربر فعال دارد.

شمار کارمندان: صفحه لینکدین این شرکت نشان می‌دهد 213 کارمند دارد.

تامین مالی: آمار بیزنس اپس نشان می‌دهد این اپلیکیشن در دو دور تامین مالی، 110 میلیون دلار جمع کرده است.

مردم چه می‌گویند: اپلیکیشن صوتی کلاب هاوس، قابلیت‌هایی نظیر پخش زنده و عمومی دارد و شنوندگان و سخنرانان در اتاقهای موضوع محور، گرد هم آمده و به صحبت یا سخنرانی می‌پردازند. طبق گزارش یورونیوز، کلاب هاوس که در دوران پاندمی محبوبیت پیدا کرد، تا حد زیادی به گفت و گوهای مرتبط به کسب و کار تغییر جهت پیدا کرده است. پل دیویسون، مدیرعامل کلاب هاوس گفته است این شرکت روی تغییر به سوی چت روم‌های خصوصی‌تر کار می‌کند. پی سی مگزین می‌گویند کلاب هاوس در مسیر خروج است چرا که این اپلیکیشن در شش ماه گذشته، شاهد کاهش 60 درصدی دانلود بوده است.

5- کوهاست (Cohost)

زمان راه اندازی: فوریه 2022

شمار کاربران: جايه کاپلان، یکی از موسسان کوهاست، به اینسایدر گفت: این سایت مجموعا 130 هزار کاربر دارد که از میان آنها، حدود 20 هزار فعال هستند.

شمار کارمندان: به گفته کاپلان، چهار کارمند تمام وقت و کارکنان پشتیبانی قراردادی دارد.

تامین مالی: به‌روزسانی مالی کوهاست نشان می‌دهد این اپلیکیشن تاپایان سال 2022 کمتر از 59 هزار دلار در بانک داشت و تنها منبع درآمد این پلتفرم، هزینه اشتراک اختیاری است که توسط کاربران پرداخت می‌شود.

مردم چه می‌گویند: کوهاست، نسخه متفاوتی برای شبکه اجتماعی است. کاپلان به اینسایدر گفت: من واژه جایگزین توییتر را می پسندم زیرا ما در تلاش هستیم کار متفاوتی انجام دهیم نه این که فقط توییتر بدون بخشهای بد آن باشیم. پستها در کوهاست، با استفاده از کدینگ اچ تی ام ال یا سی اس اس، به طور کامل می‌توانند تنظیم شوند. به حدی که اسکرین شاتهای به اشتراک گذاری شده در این سایت ممکن است لی‌اوت کاملا متفاوتی بر اساس آن که کدام کاربر پست را تولید کرده است، داشته باشند. تک کرانچ، کوهاست را پلتفرم تقریبا جدیدی توصیف کرد که می‌تواند برای افرادی که تنها می‌خواهند گزینه جایگزینی داشته باشند که در بعضی از جهات مشابه توییتر است، جذاب باشد.

6- تروت سوشال (Truth Social)

زمان راه اندازی: فوریه 2022

شمار کاربران: گروه دیده بان رسانهی راستگرای رایتینگ اعلام کرده که این پلتفرم، ماهانه 2.85 میلیون بازدیدکننده دارد و ترافیک تروت سوشال در دو ماه گذشته، کاهش قابل توجهی پیدا کرده است.

شمار کارمندان: طبق گزارش ورایتی، تروت سوشال، 40 کارمند تمام وقت دارد.

تامین مالی: اسناد تنظیم شده نزد کمیسیون بورس و اوراق بهادار نشان می‌دهد گروه مدیا و تکنولوژی ترامپ تا مارس 2022، 27 هزار و 203 دلار دارایی داشته است. این سایت ممکن است هرگز درآمد عملیاتی نداشته باشد یا فعالیتش هرگز به سودآوری نرسد.

مردم چه می‌گویند: سایت شبکه اجتماعی متعلق به ترامپ که به عنوان پناهگاهی در برابر سانسور تبلیغ شده بود، پس از این که توسط ريیس جمهور سابق آمریکا راه اندازی شد، محبوبیت پیدا کرد. تروت سوشال برای مدت کوتاهی توییتر را از نظر تعداد دانلود در فروشگاه اپلیکیشن، کنار زد اما این پلتفرم سال گذشته با کاهش مخاطبان، ضرر مالی و مشکل علامت تجاری روبرو شد.

طبق بررسی مرکز تحقیقات پیو، در حالی که تروت سوشال خود را یک پلتفرم غیرحزبی معرفی می‌کند اما تقریبا نیمی از 200 حساب محبوب برتر آن اشاره به راستگرا بودن یا طرفدار ترامپ بودن دارند که بالاتر از سایتهای شبکه اجتماعی دیگر است. مهمترین موضوعات در این پلتفرم، اسلحه، حمله به ساختمان کنگره و واکسن‌ها است. کد متن باز ماستودون برای ایجاد کد بیس تروت سوشال استفاده شده است.

7- اسپیل (Spill)

زمان راه اندازی پیش بینی شده: سه ماهه نخست سال 2023

شمار کارمندان: این سایت که توسط آلفونزو فونز تررل و دیواریس براون که هر دو کارمند سابق توییتر هستند تاسیس شده است، کمتر از 10 کارمند دارد.

تامین مالی: این اپلیکیشن در مرحله اولیه تامین مالی، 2.75 میلیون دلار جمع کرده است.

مردم چه می‌گویند: موسسان اسپیل می گویند هدفشان، فراهم کردن بهترین‌هایی است که در توییتر اتفاق افتاده است. اسپیل قصد دارد به تولیدکنندگان محتوا برای درآمدزایی از پستهای خود کمک کرده و اینفلوينسرها را تشویق کند در این پلتفرم نوآوری کنند. به گفته تررل، پس از اعلام زمان راه اندازی اسپیل، این پلتفرم 20 هزار درخواست رزرو دریافت کرد.

8- تی تو (T2)

زمان راه اندازی پیش بینی شده: 2023

شمار کارمندان: به گفته گابور سی‌سل،   یکی از موسسان و مدیرعامل تی تو که مدیر محصول سابق توییتر است، 9 کارمند تمام وقت و قراردادی دارد.

تامین مالی: سی‌سل به اینسایدر گفت: تی تو 1.1 میلیون دلار از سرمایه گذاران جمع کرده است.

مردم چه می‌گویند: سی‌سل که مدیر محصول سابق توییتر است، مدتی بود که به فکر جایگزینی برای توییتر بود تا این که چهارم نوامبر، اخراج گسترده ای در توییتر انجام شد که شامل سارا اوه بود. سی‌سل به اینسایدر گفت: به نظر رسید که اکنون وقت آن رسیده باشد. وی با سارا اوه برای همکاری و شراکت برای تاسیس پلتفرم جدیدشان تماس گرفت و ایده تی تو، ساخت یک جامعه کوچک از صفر با فورمت آشنایی است که محدودیتهایی دارد.

به گفته یکی از موسسان تی تو، آنچه این پلتفرم را از توییتر متمایز می‌کند این است که تمرکزش از همان ابتدا بر امنیت خواهد بود. احتمالا نام تی تو تغییر پیدا خواهد کرد. این اپلیکیشن یک لیست انتظاره پنج رقمی دارد اما موسسان آن مشخص نکردند چه تعداد کاربر منتظر دریافت تايید آنها برای آغاز ارسال پست در این پلتفرم هستند.

بورس انرژی ایران میزبان صادرات 3 میلیارد دلاری فراورده‌های نفتی در سال 1401 خودکفایی ایران در ساخت پالایشگاه‌های نفتی و گازی/ بهره‌برداری 31 طرح نیمه‌تمام به ارزش 12 میلیارد دل... تاخیر پرواز نجف و هامبورگ به دلیل قطعی اینترنت/شرکت«پارس‌آنلاین» پاسخ نمی‌دهد وضعیت بازار ارز بهتر می‌شود طراحی عجیب دوربین سری هواوی P60 / عکس ساعات فعالیت میادین میوه و تره‌بار در ایام نوروز اعلام شد آخرین جزيیات از حادثه فرودگاه امام خمینی(ره) / 11 نفر آسیب دیدند جنگ بر سر نفت و فرآورده‌های نفتی روسیه به کجا کشید؟ بیشترین تردد خودرو در آزاد راه «کرج - قزوین» ثبت شد وضعیت بازار ارز با توافقات اخیر بهتر خواهد شد باهوش‌ترین مدیران صنعت فناوری‌ قیمت سکه و طلا 29 اسفند 1401/ سکه امامی 29 میلیون و 800 هزار تومان وزارت صمت اعلام کرد؛ امتناع بانک ها از آزادسازی پول‌های بلوکه‌شده! نفت برنت به مرز 70 دلار سقوط کرد سال 1401، سال بیشترین نوسان دلار در تاریخ اقتصاد ایران شارژ اولین سهمیه بنزین در سال 1402 امشب در کارت های سوخت عظیم‌ترین واحد پالایشی کشور در آبادان به بهره‌برداری رسید افتتاح فاز دو پالایشگاه آبادان با حضور رییس جمهوری زمان پرداخت حقوق فرهنگیان مشخص شد تشریح دلیل تاخیر در واریز حقوق فرهنگیان از زبان مدیر سازمان برنامه/ منتظر واریز حقوق تا ساعت 14 امرو... اعلام وضعیت فوق العاده در شرکت نفت کویت جرقه‌ «افول سرمایه اجتماعی» با مرگ مهسا امینی عظیم‌ترین واحد پالایشی کشور در آبادان با حضور ريیس‌جمهور افتتاح شد‌ در ساخت پالایشگاه گازی و نفتی خودکفا شدیم اوجی: فرآوری هر بشکه نفت در پالایشگاه آبادان 12 دلار سود دارد فرزین: بزودی شاهد بهبود عملکرد بازار ارز نیمایی و مبادله‌ای خواهیم بود/ با توافقات اخیر وضعیت ارزی ب... مراقب خشکشویی‌های آنلاین باشید! عرضه 257 میلیون دلار به صورت حواله منابع صادرات ال‌پی‌جی باید صرف پروژه‌های گازی شود/ درآمد‌ گاز مایع نباید در تبصره 14 بیاید‌ سامانه 131 آماده دریافت گزارش‌ مردمی تغییر کاربری‌ زمین‌های کشاورزی در نوروز زمان شارژ سهمیه بنزین فروردین عبور ارزش معاملات از هزار هزار میلیارد تومان و مبادله بیش از 117 میلیون تن کالا در بستر بورس کالا فاز 2 پالایشگاه آبادان؛ پروژه‌ای با رکوردهای بی‌نظیر/ سرمایه گذاری 1.2 میلیارد دلاری برای یکی از بزر... نماینده کارگران: از مصوبه مزدی راضی نیستیم! سرمایه گذاری کلان مرسدس بنز در صنعت خودرو های الکترونیک رشد 8.3 درصدی اشتغال بخش معدن قايم مقام وزیر جهاد کشاورزی در امور تجارت و تنظیم بازار منصوب شد ترافیک سنگین در اغلب محورهای تهران-شمال/ مسافران زمان سفر خود را توزیع کنند تاملی بر یک آرزوی دیرینه؛ پنجره‌ای که منجر به هوشمندی دولت شد اقامت در مشهد فقط با 35 هزار تومان! افزایش 16 درصدی اعزام و پذیرش مسافر در پروازهای داخلی اجزيیات کامل افزایش حداقل حقوق کارگران در سال 1402مطلع شوید ؛ پایه سنوات چقدر شد؟ آیفون به این 9 دلیل از جذابیت افتاد 60 لیتر سهمیه بنزین فروردین‌ماه امشب شارژ می‌شود لغو 4 پرواز شرکت ماهان در مسیر تهران - دمشق و بالعکس جهش قیمت خودرو در بازار/ آخرین قیمت پژو، تیبا، ساینا... ريیس‌جمهوری وارد آبادان شد مقایسه حقوق 1401 و 1402 در یک نگاه + جدول 60 لیتر سهمیه بنزین فروردین‌ماه امشب شارژ می‌شود 29 اسفند روز ملی شدن نفت ایران برای ملت ایران/ تشریح اجزای فراموش شده ملی شدن صنعت نفت