پیش‌فروش بنزین تخلف است؟

پیش‌فروش بنزین تخلف است؟

از تخلفات صورت گرفته در دولت قبل پیش فروش 2 میلیارد لیتر بنزین با قیمت ثابت 350 دلاری بوده است.

آرمان‌ملی: «از تخلفات صورت گرفته در دولت قبل پیش فروش 2 میلیارد لیتر بنزین با قیمت ثابت 350 دلاری بوده است» این سخنان مدیر عامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی است که معتقد است با توجه به اینکه قیمت بنزین امسال 800 دلار بوده دولت قبل با پیش‌فروش آن با نرخ آن زمان تخلف کرده است.

فارغ از اینکه جلیل سالاری از فارغ‌التحصیلان دانشگاه نفت‌آبادان بوده و تمام عمر کاری خود را در وزارت نفت گذرانده و بر حسب اتفاق پیش از این نیز بر مسند مدیرعامل و نایب‌ريیس هیات‌مدیره و همچنین معاونت مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی تکیه زده که نشان‌دهنده جایگاه وی در این وزارتخانه است و در صورت تخلف می‌توانست بر حسب وظیفه ذاتی خود نسبت به پیگیری عمل کند، اما به‌نظر می‌رسد انداختن تقصیرها به گردن دولت و مدیران سابق به عرفی نانوشته در بین مدیران دولت سیزدهم تبدیل شده است به‌گونه‌ای که سعی دارند از هم‌اکنون نقش خود در ضعف‌ها و مشکلات احتمالی آینده که به‌واسطه کمبود منابع و سرمایه‌گذاری رقم خواهد خورد را نادیده گرفته و انگشت‌اتهام را به سوی دیگران بگیرند.

از سوی دیگر معاون وزیر نفت در حالی می‌گوید پیش فروش با قیمت ثابت قبل تخلف بوده که اساسا هیچ شرکت و سرمایه‌گذاری سیاست خود را بر پیش فروش متمرکز نمی‌کند مگر آنکه با کسری منابع مواجه باشد. موضوعی که نه‌تنها در دولت‌های قبل بلکه در دولت کنونی نیز شاهد آن هستیم بنابراین پیش‌فروش که تعریف آن مشخص است و معنای آن چیزی جز فروش محصول قبل از تولید و با قیمت ارزان‌تر نیست با توجه به شرایط مالی دولت در آن برهه صورت گرفته است.

حال باید منتظر شد و دید آیا مدیرعامل جدید شرکت ملی پالایش و پخش که از هم‌اکنون با چالش تامین سوخت زمستانی دست‌وپنجه نرم می‌کند و از ذخیره 70 درصدی سوخت نیروگاه‌ها خبر داده که البته بخشی از آن از طریق قطع گاز سیمانی‌ها رقم خورده قادر خواهد بود تمامی ‌نیاز سوخت زمستانی را تامین کند یا بازهم برای پوشش مشکلات و ضعف‌های مدیریتی انگشت‌اتهام به سوی دولت قبل گرفته می‌شود و ایراد ساختاری شرکت دلیل آن عنوان می‌شود.

اگرچه دولت قبل نیز عاری از خطا نبوده است. جلیل سالاری مدیر عامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی اظهارکرد: بخشی از مشکلات شرکت پخش به ایرادات ساختاری و حقوقی شرکت که از سال 66 تصویب شده و اصلاحی در آن انجام نگرفته، برمی‌گردد. البته در سال 95 عده‌ای از نمایندگان مجلس طرحی را به مجلس ارايه کردند که آن هم به سرانجام نرسید. بنابراین این بحث حقوقی شرکت باید اصلاح شود تا روند توسعه شکل بگیرد. در اساسنامه جدید که نتیجه 11 جلسه با حضور کارشناسان و مسيولین شرکت‌های پالایش و پخش بوده است، به تدوین چشم‌اندازهای این صنعت در کشور مبتنی بر سیاست‌های ابلاغی از جمله جلوگیری از خام‌فروشی و پتروپالایشگاه‌ها و همچنین تکالیفی که مقام معظم‌رهبری مشخص کرده بودند پرداختیم تا سیاست شرکت را مبنی بر اقدامات توسعه‌ای و مشارکت و همچنین گسترش روابط بین‌المللی تنظیم کنیم.

وی در توضیح اقدامات انجام شده در این سه ماه تصریح کرد: یکی از بحث‌هایی که در قانون بودجه 1400 آمده و اجرا نشده بود، تحویل 150 هزار تن وکیوم باتوم به دستگاه‌های اجرایی برای ساخت منازل بود که در شش‌ماهه اول هیچ اقدامی ‌برای این بحث انجام نشده بود و ما عرضه اختصاصی در بورس را انجام دادیم تا افزایش قیمت مسکن صورت نگیرد. در این راستا حواله‌ها صادر شده و در حال حاضر 19 هزار تن تحویل داده شده و هزار و چهارصد تن برداشت شده است.

سالاری ادامه داد: به موازات این بحث در نیمه دوم سال بحث سوخت زمستانی نیز از اولویت‌های ما بود زیرا به نسبت سال گذشته 15 الی 20 درصد نیروگاه‌ها، سوخت مایع کمتری داشتند و با اقداماتی که انجام شد، نفتکش‌های زیادی را وارد ناوگان کردیم و ذخیره نفت و گاز را به حد قابل قبولی رساندیم و در حال حاضر ذخیره سوخت نیروگاه‌ها تا 70 درصد پر شده است. وی گفت: در 5 ماهه پایانی سال 99، 13 میلیارد تن در شمال کشور، 0.8 میلیارد تن در خراسان و 2.9 میلیارد تن در ناحیه جنوب و مرکز و غرب سوخت مایع مصرف شد. به‌طورکلی سال گذشته 16 میلیارد لیتر سوخت مایع تحویل داده شد که این بار سنگینی بر دوش شرکت پالایش و پخش است.

خروج بخشی از منابع دولت

معاون وزیر نفت با اشاره به اینکه مشکلات را باید به صورت ساختاری حل کرد، خاطرنشان کرد: یک برنامه دیگر این است که بخشی از منابع را از دولت خارج کنیم و با شیوه‌های BOT و BOO خصوصی منتقل کنیم. درواقع می‌توانیم زیرساخت‌ها را به‌گونه‌ای تنظیم کنیم که مشکل همیشگی مصرف سوخت در منطقه شمال و شمال شرق پوشش داده شود. سالاری ادامه داد: احکام بسیار خوبی را در قانون بودجه، پیشنهاد داده‌ایم تا بتوانیم تا 10 درصد ظرفیت انتقال و ذخیره‌سازی سوخت را افزایش دهیم و برای این کار باید الگوی حمل زمینی و خطوط لوله توسعه پیدا کند. همچنین اقداماتی در خصوص انتقال سوخت از مسیر ریلی مخصوصا در شرق کشور در حال انجام است. وی با اشاره به اینکه یکی از اصلی‌ترین شعارهای این دولت فساد ستیزی بوده است، تصریح کرد: نگاه ما در بحث خصوصی‌سازی این است که درآمد حاصل از واگذاری باید صرف توسعه همان محل شود.

واگذاری‌های نادرستی در دولت گذشته انجام شده است که در حال پیگیری آنها هستیم تا سهامی ‌دولت برگشت داده شود. همچنین در بحث مجاری عرضه دو هزار جایگاهی که واگذار شده بود و از طریق آن نزدیک به 650 نفر بیکار شده بودند را پیگیری و اصلاح کردیم. معاون وزیر نفت با تاکید بر اینکه یکی از تخلفات صورت گرفته در دولت گذشته، پیش‌فروش نزدیک به دو میلیارد لیتر بنزین با قیمت سال ماقبل از آن بود، اظهارداشت: این بنزین به قیمت 350 دلار پیش‌فروش شده است.

در حالی‌که قیمت بنزین امسال به 800 دلار رسیده است و بنده از دستگاه‌های نظارتی تعجب می‌کنم چرا به این مساله ورود نکردند و این یک تخلف بسیار بزرگ است که بار آن بر دوش دولت سیزدهم گذاشته شده است. سالاری تاکید کرد: البته ظاهرا در آن زمان تذکراتی داده شده ولی جلوگیری نشده است. سوال اینجاست چرا باید در تابلوی بورس یک عددی عرضه شود و در ماه بعد مجددا عرضه صورت بگیرد بدون آنکه عرضه قبلی تسویه شود.

local_offerبرچسب‌ها:
پیش بینی گرانی بنزین در آمریکا/ بحران نفت چقدر تاثیرگذار خواهد بود؟

پیش بینی گرانی بنزین در آمریکا/ بحران نفت چقدر تاثیرگذار خواهد بود...

شرکت خدمات مالی و بانکداری آمریکایی جی‌پی‌مورگان، پیش بینی خود را از قیمت نفت در سال آینده و در سال 2023 اعلام کرد.

TejaratNews.com/
اظهارنظر عجیب وزیر نفت درباره بنزین / احتمال تغییر قیمت بنزین جدی است؟

اظهارنظر عجیب وزیر نفت درباره بنزین / احتمال تغییر قیمت بنزین جدی ...

وزیر نفت در حالی هشدار داد احتمالا تا دو سه سال آینده تبدیل به یکی از واردکننده‌های بنزین می‌شویم که قیمت سوخت در ترکیه هم گران شده است و برخی کارشناسان می‌گویند ارزانی بنزین موجب قاچاق آن به کشورهای ...

TejaratNews.com/
جزيیات نامه ريیسی به رهبری درباره بنزین

جزيیات نامه ريیسی به رهبری درباره بنزین

وزیر نفت درباره تبدیل ایران به واردکننده فرآورده نفتی مانند بنزین ابراز نگرانی کرد و از نامه ريیسی به رهبر انقلاب خبر داد.

Bartarinha.ir/
سیگنالی جدید برای قیمت بنزین/ بنزین گران می‌شود؟

سیگنالی جدید برای قیمت بنزین/ بنزین گران می‌شود؟

صبح امروز بنزین در ترکیه گران شد. به گفته کارشناسان، گرانی بنزنی در ترکیه، باعث افزایش قاچاق بنزین ایران به این کشور می‌شود اما آیا افزایش قیمت این سوخت در کشور همسایه، باعث گران شدن بنزین در ایران هم...

TejaratNews.com/
رونمایی از عامل اصلی آلودگی هوا / آلودگی هوا رکورد زد!

رونمایی از عامل اصلی آلودگی هوا / آلودگی هوا رکورد زد!

با وجود این که مقامات دولتی اعلام کردند که اجازه استفاده از مازوت در تهران را نمی‌دهند اما عضو انجمن مخاطرات محیطی و توسعه پایدار ایران می‌گوید دلیل اصلی آلودگی تهران، سوزاندن مازوت برای صنایع است. هم...

TejaratNews.com/
بنزین جبرانی واریز شد

بنزین جبرانی واریز شد

سهمیه بنزین دارندگان وسایل نقلیه به همراه سهمیه جبرانی ناشی در کارت‌های سوخت شارژ شد و قابل استفاده است.

TejaratNews.com/

زمان واریز سهمیه بنزین ماه آذر

مصرف روزانه 90میلیون لیتر بنزین

مصرف روزانه 90میلیون لیتر بنزین

جلیل سالاری: مصرف بنزین در کشور پس از برداشته شدن محدودیت‌های کرونایی با 15 میلیون لیتر افزایش روزانه، در ماه جاری به 90 میلیون لیتر در روز رسیده است.

Bartarinha.ir/
بنزین جبرانی از ساعت 3:30 بامداد یکم آذرماه قابل استفاده است

بنزین جبرانی از ساعت 3:30 بامداد یکم آذرماه قابل استفاده است

10 لیتر بنزین جبرانی بر اساس مصوبه هیيت وزیران به‌منظور قدردانی از همراهی هموطنان عزیز در جریان حمله سایبری به سامانه هوشمند سوخت از ساعت 3 و 30 دقیقه بامداد روز دوشنبه (یکم آذرماه) قابل استفاده است.

TejaratNews.com/

واریز سهمیه ماهانه و جبرانی بنزین، امشب

زمان دقیق واریز سهمیه بنزین آذرماه

واریز سهمیه بنزین جبرانی از امشب/ چه کسانی سهمیه بیشتری می‌گیرند؟

واریز سهمیه بنزین جبرانی از امشب/ چه کسانی سهمیه بیشتری می‌گیرند؟

سهمیه بنزین آذرماه، امشب ساعت صفر بامداد واریز می‌شود. سهمیه آذر ماه به همراه سهمیه جبرانی واریز می‌شود و بین 5 تا 40 لیتر است. اما سهمیه بنزین آذرماه هر خودرو چقدر است؟

TejaratNews.com/
بنزین را چگونه می‌توان بدون تبعات اقتصادی و اجتماعی گران کرد؟

بنزین را چگونه می‌توان بدون تبعات اقتصادی و اجتماعی گران کرد؟

در سال‌های گذشته، چهار تصمیم شاخص اقتصادی و اجتماعی گرفته شده است که عمده آنچه امروز در کشور تجربه می‌کنیم تبعات آنها محسوب می‌شود. پویا ناظران، کارشناس اقتصادی به تحلیل تبعات اقتصادی قیمت‌گذاری دستور...

TejaratNews.com/
جزيیات سهمیه جبرانی بنزین مشخص شد

جزيیات سهمیه جبرانی بنزین مشخص شد

اعضای دولت با اعطای سهمیه جبرانی بنزین به دارندگان کارت سوخت برای جبران هزینه وارده در دوره عدم دسترسی به سامانه هوشمند سوخت موافقت کردند.

Bartarinha.ir/
طلا منتظر اخبار مذاکرات / کاهش تقاضای هیجانی برای سکه اقدامات توسعه‌ای بانک رفاه کارگران تشریح شد سهم تامین مالی اقتصاد از بورس 12 درصد اثرات شکاف بین قیمت دلار متشکل و آزاد صعود "خکرمان" از بازار پایه به بازار دوم فرابورس میدکو افزایش سرمایه داد دعوت از سهامداران "قثابت" به مجمع پذیره نویسی پنجمین شرکت بیمه اتکایی در فرابورس تکلیف قیمت خودرو‌های داخلی مشخص نشد طرح بانک مرکزی صف‌ های دلار را جمع می‌کند؟ وضعیت سبد سهام عدالت در 10 آذر ماه سهامداران "کشرق" در مجمع تصمیم گرفتند "جم پیلن" در تصور انتخاب هیات مدیره جدید پرداخت سود به سهامداران "سدشت" از سال آینده دوری از هیجان؛ نگاه به آینده افت شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی هفته خبر خوش برای متقاضیان مسکن ملی اقبال به آگهی‌های مسکن افزایش یافت افت 17 هزار واحدی شاخص کل بورس در آخرین روز معاملاتی هفته عقب‌نشینی بورس در آخرین روز کاری هفته "فسازان" به مجمع می رود/ "غاذر" آماده انجام معاملات ضرورت آشنایی آحاد مردم با مبحث رتبه بندی اعتباری و اعتبارسنجی افت 17 هزار واحدی شاخص بورس تهران نامه توکلی به سران قوا درباره ارز 4200تومانی اوضاع شکر چطور است؟ استفاده از منابع مولد سازی در تقویت سرمایه گذاری بخش خصوصی افت شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی هفته جلسه "شورای مشورتی" با موضوع "اولویت‌های پژوهشی سازمان بورس و اوراق بهادار" برگزار شد خشکسالی به تهران رسید / تهران 90 روز آب شرب دارد؟ پایان قرمز بورس در آخرین روز کاری هفته | کاهش 17 هزار و 8 واحدی شاخص کل طوفان توییتری علیه نبود امنیت سرمایه‌گذاری/ «اقتصاد ترکیه ایرانی‌ها را نجات می‌دهد؟» تامین مالی «منفی 7 هزار میلیارد تومانی» دولت از فروش اوراق در بورس! نرخ 12 ارز ثابت است/ افزایش نرخ 20 ارز پذیره نویسی شرکت بیمه اتکایی تهران رواک به مدت 15 روز داد و ستد بیش از 4 میلیارد برگه بهادار رونق دلال بازی با کد ملی در بازار خودرو روزهای سرخ بورس پایان ندارد / ثاثیر منفی 2 هزار واحدی «فارس» بر شاخص کل مسکن ملی چند متری است؟ ریزش 17 هزار واحدی شاخص در پایان معاملات بررسی و آسیب‌شناسی قطعی گاز صنایع افزایش احتمالی قیمت گوشت هشدار نسبت به کمبود گوشت در آینده دلایل ریزش ارزش سهام عدالت / رمزارزها در تابلوی فرابورس و شفاف معامله شوند "زاگرس" واحد اول تولیدی را تعطیل کرد افزایش سرمایه "فرابورس" به ثبت رسید شاخص های نزولی وال استریت/بورس های آسیایی هم کاهشی بود تحلیلگران نفت 75 دلاری را پیش بینی کردند رینگ داخلی بورس انرژی میزبان دو محصول دادوستد 2 هزار میلیارد ریالی در معاملات بورس انرژی عرضه 50 هزار تن شمش بلوم فولاد خوزستان در قابلب کشف پریمیوم