اگر ارز ترجیحی عامل رفاه مردم بود پس صف های طولانی مرغ برای چه بود؟!

اگر ارز ترجیحی عامل رفاه مردم بود پس صف های طولانی مرغ برای چه بود؟!

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: بهترین راه برای مهار تورم و توزیع عادلانه منابع یارانه، کارت الکترونیک یا کوپن...

حجت الله فیروزی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرگزاری برنا اظهار داشت: متاسفانه سالهاست که بخش عظیمی از منابع ارزی کشور به خاطر پرداخت یارانه در قالب ارز ترجیحی هدر رفته و مردم بهای سنگین آن را پرداخته‌اند. در واقع انتظار می رفت توسط ارز ترجیحی و توزیع آن رفاه و آسایش خانواده ها افزایش پیدا کند اما نه تنها این اتفاق نیفتاد بلکه تقلیل هم یافت.

وی افزود: طی سالهای گذشته هزاران میلیارد تومان از درآمدهای ارزی کشور صرف توزیع یارانه به بخش های مختلف اقتصادی کشور شد اما در اصل اتفاقی که رخ داد عدم توزیع عادلانه این درآمدها و یارانه ها در قالب ارز ترجیحی بود. به عنوان مثال بسیاری از دامداران از اینکه نمی توانستند نهاده های دامی مودر نیاز واحد تولیدی خود را تامنی کنند گلایه داشتند، این در حال بود که ارز ترجیحی سه سال برای واردات نهاده های دامی پرداخت می شد!

نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: قرار بود ارز ترجیحی اقلام ضروری مردم را ارزان کند اما عکس آن عمل کرد. در زمان دولت قبل صف های طولانی برای خرید مرغ را شاهد بودیم ، اگر ارز 4200 تومانی قابلیت کنترل قیمت ها را داشته باشد پس چرا باید مردم ساعت ها در صف بمانند برای خرید مقدار ناچیز مرغ دولتی.

فیروزی اظهار داشت: متاسفانه تخصیص ارز ترجیحی میزان واردات کالاها را به شدت افزایش داد و این کالاها بی رویه وارد کشور می شدند. همچنین بخش قابل توجهی از این کالاهایی که وارد می شد مورد نیاز کشور نبود اما عده‌ای از افراد خاص و وابسته به دولت وقت از رانت برخوردار بودند و توانستند ارز دولتی را دریافت کنند و در داخل به سودهای نجومی دست پیدا کنند و در نهایت آنچه که از کف می رفت منابع ارزی بود که در جیب صادرکنندگان خارجی قرار می گرفت.

وی حذف ارز ترجیحی را ضرورتی انکارناپذیر عنوان کرد و گفت: اگر ارز ترجیحی ادامه پیدا می‌کرد سالانه مقادیر عظیمی از منابع ارزی کشور اتلاف می شد و نه تنها تورم مهار نمی‌شد بلکه افزایش هم می‌یافت، لذا دولت مردمی آقای ريیسی با درک درست از شرایط جلوی ضرر را سریع گرفت تا بیش از این منافع اقتصادی و ملی کشور متضرر نشود.

نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی درباره جایگزینی کالابرگ الکترونیک با یارانه نقدی گفت: هرگونه تزریق منابع مالی به بازار قطعا تورم زاست و تشدید تورم را به دنبال دارد، لذا بهترین راه برای مهار تورم و توزیع عادلانه منابع یارانه، کارت الکترونیک یا کوپن الکترونیکی است. کالابرگ الکترونیک مصوبه مجلس است و دولت باید به آن عمل کند. نمایندگان مجلس بر این باورند که با کالابرگ ثبات در بازار حکم‌فرما خواهد شد، اما یارانه نقدی به تورم و افزایش نقدینگی دامن می زند، البته برخی بر این باورند که توزیع یارانه نقدی برای کسانی که در مناطق محروم و روستاها ساکن هستند بهتر از کالابرگ الکترونیکی است، زیرا آنها اکثرا نیازهای خود را تولید می کنند اما اگر کالابرگ به آنها تعلق بگیرد شاید از منابع یارانه ای آنچنان بهره نبرند اما به باور ما باید یک نسخه ای که مناسب و میان این دوست انتخاب شود.

انتهای پیام/

ایران چه جایگاهی در بین ابرتولیدکنندگان گاز در دنیا... توضیح رییس اسبق کانون صرافان درباره تغییرات قیمت دلار/... قیمت جدید برنج اعلام شد تلاش دولت بر این است که کارها معطل نماند وداع با یارانه نقدی؟ خاندوزی: افق روشنی در انتظار اقتصاد کشور است قیمت جدید برنج اعلام شد/ گزارش رسمی دولت از افزایش... سخنان جدید رییس کانون بازنشستگی درباره حقوق بازنشستگان/... قیمت این نوع پنیر به بیش از 100 هزار تومان رسید+ لیست قیمت خبرگزاری دولت خیال مردم را بابت ارزانی راحت کرد! بحران پیش رو مانند بحران بزرگ مالی است قیمت این خودرو در تهران از 11میلیارد فراتر رفت نخستین واحد نیروگاهی احداثی توسط صنایع وارد مدار شد فاکتور الکترونیکی یک گام دیگر به اجرا نزدیک تر شد دستورالعمل‌های بهداشتی ذبح دام در مراسم تاسوعا و عاشورا اعلام شد تراکنش‌های بانکی تیر ماه 686 هزار میلیارد تومان شد افتتاح حساب به صورت گروهی در بانک‌ها ممنوع شد صفر تا صد پیکان از اولین تا آخرین تولید / آنچه درباره خودرو مجبوب نمی دانید قیمت جدول خانه در چیتگر قیمت این خودرو آلمانی در بازار تهران از 11 میلیارد... قیمت آپارتمان در چیتگر ؟ + جدول قیمت نقل قول‌ها از افزایش 38 درصدی حقوق بازنشستگان حکایت دارند اما این اخبار به معنی افزایش حقوق ماه مردا... اقتصاد در رکود است؛ منتظر آمار نباشید اقتصاد در رکود است؛ منتظر آمار نباشید / کافی است نگاهی به جست‌وجوهای گوگل بیاندازید اولین چاه نفت خاورمیانه در ایران / «چاه شماره یک» ، اکنون موزه شده + عکس ها در یارانه‌ پنهان کالاها اقشار مرفه بیشترین بهره را می‌بردند اما با واقعی شدن قیمت ها یارانه هم به اق... تلاش‌های ستودنی ایران خودرو در عبور از روزهای سخت میزان خسارت هنگفت سیل به کشور اظهارنظر نماینده تبریز، کاربران را شاکی کرد نقش سامانه مودیان در شفافیت اقتصادی و کارآمدی بیشتر نظام مالیاتی/ مشخصات پایانه‌های فروشگاهی نهایی ش... گرانی، سفره مردم را جارو کرد بنگلادش قیمت نفت و بنزین را برای مردم بیش از 50 درصد افزایش داد تور شناسایی قاچاقی ها و تقلبی ها پهن تر شد / ممنوعیت عرضه کالای بدون شناسه در 5 گروه کالایی ، به ویژ... دلیل عدم اجرای قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار چیست؟ گرانی ، سفره مردم را جارو کرد / مقایسه قیمت کالاهای پرمصرف در سال 1391 با 1401 رخ سرخ بورس در دولت ريیسی ادعای عجیب دولت / نقدینگی در دولت ريیسی کاهش یافت؟ رونمایی از پر معامله ترین منطقه در بازار ملک پایتخت / چند درصد افزایش قیمت را تجربه کرد ؟ رخ سرخ بورس در دولت ريیسی / طی یک سال گذشته 63 هزار و 238 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس تهران خارج... سیل چقدر به راه های کشور خسارت زد؟ 4 محموله کشتی غلات و دانه روغنی دیگر از اوکراین صادر شد ویژگی‌ها و مشخصات پایانه‌های فروشگاهی نهایی شد وزیر جهادکشاورزی : چرا ایام عید بوقلمون در آمریکا به... تعیین تکلیف دولت برای کارت نان به کجا رسید؟ بغداد: استان کربلا‌ در ایام عاشورا قطعی برق ندارد بغداد: طوفان گرد و خاک روزانه 10 میلیارد دینار به عراق خسارت می‌زند زنگ خطری بزرگ برای اقتصاد و تجارت کشور یارانه مرداد نقدی است؟ اما و اگرهای واگذاری شرکت های خودرو سازی رکورد تاریخی بالاترین نرخ تورم در دولت ريیسی